Na antigenní testování se na dnes objednalo přes 17 500 lidí, někde se tvoří fronty

Na antigenní testy na koronavirus se na dnešek zatím objednalo 17.552 lidí. Na 174 odběrových místech po celém Česku je ale ještě volná kapacita téměř 10.400 míst. Na twitteru to uvedli zástupci Chytré karantény.

Češi se nechávají testovat na infekci
doporučujeme

Lidé mohou ode dneška podstoupit antigenní testy zdarma, hrazené jsou ze zdravotního pojištění. Na testy je třeba se předem registrovat on-line, ministerstvo zdravotnictví spustilo web, který funguje jako rozcestník informací.

Některá odběrová místa hlásí velký zájem lidí. Například v Praze se místy tvořily fronty, i když byli zájemci objednaní na konkrétní čas. Krajská nemocnice Liberec kvůli velkému zájmu rozšířila provozní dobu svého odběrového stanoviště. V pracovních dnech to bude o tři hodiny déle, až do 19:00, a pracoviště bude otevřené i o víkendech, s čímž se původně nepočítalo.

Ve Fakultní nemocnici Olomouc jsou předvánoční termíny testování už do posledního místa obsazené, volná místa jsou až od 27. prosince. Už jen několik termínů je do Štědrého dne volných také v Pardubicích. Zájem roste i v Královéhradeckém kraji.

Testuje více než 170 míst odběrových míst a několik stovek lékařů v ordinacích, zapojit se mohli dobrovolně. Twitter Chytré karantény zaznamenává data ale pouze od registrovaných odběrových míst.

Podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) bude kapacita až 60.000 testů denně. Výsledek testu je znám asi za 20 minut. Opakovat test je možné jednou za pět dní až do 15. ledna. Negativní výsledek testu podle ministerstva zdravotnictví zcela nevylučuje možnost, že se testovaný stane infekčním v blízkém časovém odstupu od vyšetření. Pozitivní výsledek u lidí bez příznaků musí být ještě potvrzený PCR testem. U lidí s příznaky se diagnóza považuje za potvrzenou a začíná pro ně platit povinná izolace do doby končící čtyři dny po jejich vymizení.

Předseda Ústředního krizového štábu Jan Hamáček (ČSSD) po dnešním zasedání štábu řekl, že v systému by se mohla objevovat další volná místa v souvislosti s navyšováním kapacit odběrových míst. "Aktuálně jsme byli informováni, že naplněnost je kolem 67 procent, čímž nevylučuji, že existují místa, kde je vyšší," řekl. Nelze podle něj ale očekávat, že za několik dnů či týdnů lze otestovat všechny občany. "Těch 60.000 testů denně je asi limitem, nad který minimálně po nějakou dobu nebude možné jít," řekl.

Cílem plošného dobrovolného testování je podle ministerstva hlavně odhalit lidi, kteří jsou nakažení a virus šíří, ale nemají příznaky nemoci, jako je dušnost, kašel nebo ztráta čichu. I kvůli očekávanému častějšímu setkávání v rodinách je začátek testování naplánovaný před vánočními svátky.

Od poloviny listopadu byly tyto testy povinné pro pobytové sociální služby. Každých pět dní se museli testovat jejich zaměstnanci, do 4. prosince i jejich klienti. Od minulého týdne některá zařízení testují i návštěvy, jiná vyžadují test odjinud. Minulý a tento týden byla možnost se otestovat antigenním testem nabídnutá také učitelům. Za první týden ji využilo asi 12.000 z 200.000, kteří možnost měli. Zaměstnance pravidelně testují i některé firmy.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

FN Motol podává trestní oznámení kvůli dezinformacím o očkování

22.01.2021 15:57 Fakultní nemocnice v Motole podává trestní oznámení na možné šíření poplašné zprávy. Reaguje na to,…

Naočkovaných už je 37 procent zdravotníků, většina má o vakcínu zájem

22.01.2021 15:45 Naočkovaných proti covidu-19 je v Česku nyní 37 procent zdravotníků. Tvoří 57 procent všech…

ONLINE: Reprodukční číslo se zhoršuje, počet mrtvých v Německu je enormní

22.01.2021 15:40 Aktualizováno Index protiepidemického rizika PES je dále na 73 bodech a více než týden se tak drží ve čtvrtém z…

Nemocnice: Kabátek nebyl v objednávkovém systému na očkování

22.01.2021 15:10 Vedení Fakultní nemocnice Královské Vinohrady (FNKV) se o přednostním očkování ředitele Všeobecné…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama