Nemocnice ve Vsetíně i Kroměříži se plní nakaženými, situaci ztěžují vážné případy, říká Maráček

Starosti mu dělá Vsetínsko, kde se situace ohledně koronavirové situace zhoršuje. Předseda představenstva Nemocnic Zlínského kraje Radomír Maráček upozorňuje, že se oblast dostává na čelní místa v nárůstu covidových pacientů. „Nemocnice ve Vsetíně se stále plní nakaženými, kteří potřebují hospitalizaci, říká pro EuroZprávy.cz Maráček. Podle něj tíživá situace panuje i v Kroměříži. „Nejsložitější stav je ale v malých nemocnicích, kde jsou pacienti připojeni na plicní ventilaci.“

U ucha má neustále mobilní telefon a řeší, jak odlehčit malým nemocnicím, v nichž přibývá hospitalizovaných. Šéf Nemocnic Zlínského kraje Radomír Maráček proto ve středu zařídil přeložení pacientů z Valašského Meziříčí do Vsetína i Zlína. „Menší nemocnice se dostávají do obtíží už v momentu, když musejí přijmout pět šest pacientů navíc,“ posteskne si absolvent Lékařské fakulty Univerzity Palackého v Olomouci v oboru všeobecné lékařství.

Odborník na anesteziologii, resuscitaci a intenzivní péči přiznává, že nárůst na Vsetínsku působí velké komplikace. „Okolní nemocnice, kam jsme v minulosti pacienty převáželi z jiných zařízení, nám volají, že začínají mít dost svých nemocných a žádají, ať si nakažené přebereme na zpět. Vyhovět jejich požadavkům není v současné době ideální,“ podotýká rodák z Frýdku-Místku.

Přesto Maráček tvrdí, že vývoj se stabilizuje z hlediska standardních pacientů nemocných na covid-19, a to v nemocnicích ve Zlíně a v Uherském Hradišti. „Ale potíže nastávají s pacienty, kteří potřebují intenzivní péči a končí na plicní ventilaci. Právě v malých nemocnicích vážné případy ztěžují situaci. Navíc zařízení ve Vsetíně i Kroměříži se stále plní nakaženými, kteří potřebují hospitalizaci,“ přibližuje situaci.

Exředitel Lázní Karlova Studánka si stěžuje na absenci personálu, a tak fungující týmy jedou bez odpočinku a dostávají se na hranici vyčerpání. Zlínskému kraji chybí v současné době přes šest set zdravotníků, kteří jsou nakaženi anebo musejí setrvat v karanténě. „V Krajské nemocnici Tomáše Bati ve Zlíně je mimo službu 105 zdravotních sester a nemocných lékařů je dvacet. Uherské Hradiště hlásí podobné číslo a v menších nemocnicích není k dispozici necelá polovina personálu,“ vypočítává lékař Maráček pro EuroZprávy.cz.

Všeho je dost, chybějí jen nemocní zdravotníci

Ochranných pomůcek, léků i technologií mají nemocnice ve Zlínském kraji dostatek. „S tím zásadní problém není. Chybějí nám opravdu jen zdravotníci, protože i dobrovolníků, kteří chtějí pomáhat, máme dostatek. Velice si jejich podpory vážíme, ale člověk z ulice, který nemá minimálně sanitářský kurz, nemůže ve zdravotnickém prostředí fungovat. A běžní lidé žádné zkušenosti ani školení nemají,“ míní.

Bývalý ředitel Fakultní nemocnice v Olomouci konstatuje, že se kvůli koronaviru musejí omezovat běžné zákroky v nemocnicích Zlínského kraje. „Provádějí se pouze akutní výkony, to znamená akutní operace, závažná traumata, krvácení a onkologické zákroky, které nesnesou odkladu. Lékaři opravdu operují jen nezbytné případy, kde by odklad zákroku snížil potencionální kvalitu života do budoucnosti. O pacientech bezprostředně ohrožených na životě ani nemluvím.“

Maráček si pochvaluje, že nákaza plošně zpomaluje. „Nárůsty, které byly předminulý a minulý týden, kdy nákaza rostla směrem nahoru, polevily. Je to vidět i ve zlínské nemocnici, v níž už nepřijímáme více pacientů než propuštěných do domácí péče,“ pookřeje šéf Krajské nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně. Rostoucí křivka se alespoň ve Zlíně zatím zastavila. „Nárůst ale bohužel pokračuje ve Vsetíně. Celé Vsetínsko je na čelních místech v přibývání covidových pacientů, kteří přicházejí do nemocnic.“

Expert na sportovní lékařství se domnívá, že vyhlášená hygienická opatření na pandemii zabírají. „Protože exponenciální nárůst, kdy jsme při něm ve Zlíně otevírali každý druhý den nové oddělení s dalšími třiceti lůžky a byly prakticky záhy zaplněné, už pominul,“ všímá si ředitel všech nemocnic ve Zlínském kraji.

Lékař, který spolupracuje s Horskou službou, zatím nemá k dispozici žádný relevantní údaj, který by vysvětloval, proč koronavirová pandemie tak velmi silně zasáhla Zlínský kraj. Detailně se k celé situaci podle něj vrátí později experti, kteří určitě vypracují odborné studie. Proto Maráček pro situaci, která nastala, nabízí osobní postřeh. „Koronavirus se jako první objevil na Uherskohradišťsku, kde je příhodná geografie, protože leží v nížině, ale také k tomu mohlo přispět chování tamních lidí, kteří jsou k sobě vstřícní a často se navštěvují.“

Lékař spolupracující s Klinikou sportovní medicíny v Ostravě říká, že rozhodně celé situaci nenapomohlo ani vinobraní. „To asi bylo také jedním z aspektů šíření nákazy a navíc se zde vyskytla dvě ohniska v Luhačovicích a v Napajedlech. A tak se v regionu sešlo několik faktorů, které se bohužel v daný okamžik střetly a zapříčinily místní šíření. A pak se díky dalším větším akcím nákaza přenesla do větší komunity. Jedná se o mé osobní vysvětlení. Uvidíme, k jakému odbornému závěru dospějí specialisté,“ uzavírá Radomír Maráček.

Radomír Maráček nemocnice Zlínský kraj vsetín Kroměříž Zlín uherské hradiště Zdravotnictví Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 23 minutami

před 50 minutami

před 1 hodinou

Válka v Izraeli

Všichni doufali, že omdlí dřív než později, řekla lékařka z Gazy. Jsou na pokraji sil, děti jim umírají pod rukama

Izraelská armáda je už od října loňského roku v otevřené válce s militantním hnutím Hamás. Podle řady organizací a některých institucí OSN jsou konfliktem nejvíce ohrožené děti. Těch se dle dostupných informací pohřešuje až 20 tisíc. Lékaři navíc prožívají extrémní nápor a nedostatek základních potřeb pro svou práci. Občas to dojde tak daleko, že musí amputovat končetiny bez anestezie. 

před 1 hodinou

Letní počasí.

Aktuální počasí: Tropy zasáhnou větší část Česka, uvedli meteorologové

Tropické teploty si nakonec užije větší část Česka, než se původně předpokládalo. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) v pondělí upravil územní platnost výstrahy na vysoké teploty pro dnešní den, když ji rozšířil o část Středočeského a jih Olomouckého kraje. Zároveň zrušil varování před povodňovými jevy.

před 2 hodinami

Kaja Kallasová, premiérka Estonska

Estonská premiérka Kallasová podala demisi

Estonská premiérka Kaja Kallasová, která byla nominována na post šéfky diplomacie Evropské unie, v pondělí předala svou demisi estonskému prezidentovi Alaru Karisovi. Uvedl to server Washington Post.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Thomas Matthew Crooks

Thomas Matthew Crooks. Co víme o útočníkovi, který střílel na Trumpa?

Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) v neděli oznámil, že útočník Thomas Matthew Crooks, který v sobotu střílel na předvolebním mítinku exprezidenta Donalda Trumpa, jednal sám. Střelbu vyšetřují jako atentát, ale také možný čin vnitrostátního terorismu. Uvedl to server Washington Post.

před 4 hodinami

Fotbal, ilustrační fotografie.

Euro 2024: Mistry Evropy ve fotbale se stali Španělé. Proti Anglii rozhodl v závěru Oyarzabal

Podruhé v řadě se ve finále fotbalového mistrovství Evropy představili Angličané, kteří opět doufali, že se jim podaří dokráčet k prvnímu titulu mistrů Evropy, ale stejně jako před třemi lety v Londýně i nyní v Berlíně zůstali těsně pod vrcholem. V souboji království proti Španělsku se sice snažili o obrat nepříznivého skóre, když jako první skóroval na úvod druhé půle Williams a poté na 1:1 vyrovnal Palmer, jenže v 86. minutě o všem rozhodl po rychlé protiakci střídající Oyarzabal, jenž si ji sám i založil. Pro Španělsko je to tak rekordní čtvrtý titul mistrů Evropy.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

včera

Volodymyr Zelenskyj a Petr Pavel

Ukrajina chce s Českem podepsat novou dohodu, prozradil Zelenskyj

Česko je mezi zeměmi, s nimiž Ukrajina plánuje podepsat nové dohody. Po návratu ze summitu NATO to v neděli řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Dohody chystá Kyjev také se Slovinskem a Irskem. Zelenskyj také potvrdil, že je na cestě další vojenská pomoc. 

včera

včera

Miroslav Kalousek

Odpudivá propaganda. Kalousek odsoudil reakci europoslance Turka na atentát

Naprostá většina reakcí z Česka i ze světa především odsoudila sobotní atentát na amerického exprezidenta Donalda Trumpa a jakékoliv násilí v politice. Nový český europoslanec Filip Turek (Přísaha a Motoristé) šel dál, za což si vysloužil ostrou kritiku například ze strany exministra financí Miroslava Kalouska. 

včera

Barbora Krejčíková se setkala s princeznami Kate a Charlotte.

Kate předala trofej vítězi Wimbledonu. Mluvila i s českou šampionkou Krejčíkovou

Britská princezna Kate se v neděli dočkala ovací vestoje od publika při mužském finále tenisového Wimbledonu. Šlo o její teprve druhé veřejné vystoupení od konce března, kdy světu oznámila, že jí byla diagnostikována rakovina. S manželkou následníka trůnu se setkala i nová česká wimbledonská šampionka Barbora Krejčíková. 

včera

Aktualizováno včera

Rusové radí Washingtonu: Podněcujete nenávist, peníze pro Kyjev dejte radši policii

Ruské špičky se v neděli vyjádřily k neúspěšnému pokusu o atentát na bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa. Kreml sice odsoudil násilí v politice, zároveň však ruská diplomacie popíchla Washington, aby peníze, které slouží k pomoci Ukrajině, použil raději k financování vnitřní bezpečnosti. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy