Nerozvolní se. Opatření budou podle Hamáčka muset pokračovat i po neděli

Některá zpřísněná opatření proti šíření covidu-19 budou podle vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD) muset platit i po této neděli, dokdy byla původně nastavena jejich účinnost. Návrh představí ministerstvo zdravotnictví, řekl Hamáček novinářům. Sám by zachoval většinu opatření, která se podle něj ukazují jako funkční. Zda bude vláda žádat o prodloužení nouzového stavu, rozhodne kabinet tento týden.

Jan Hamáček
doporučujeme

Hamáček řekl, že epidemie se vyvíjí lépe než v posledních týdnech, ale pokles není tak rychlý, jak by si vláda přála. "Ministerstvo zdravotnictví jako garanční ministerstvo musí přijít s návrhem nějakého postupu. Už teď je jasné, že po konci toho třítýdenního období bude třeba v těch opatřeních nějakým způsobem pokračovat," uvedl.

Stejná debata se bude týkat i nouzového stavu, který platí do 28. března. Ministerstvo zdravotnictví podle Hamáčka teprve musí sdělit, zda bude pro opatření nouzový stav dál pokračovat.

Hamáček by osobně preferoval prodloužení opatření o týden. "Co by mohlo být změněno, je pohyb za účelem rekreace v rámci okresu," uvedl. Jinak ale podle něj není namístě masivní rozvolňování. "Ukazuje se, že ta opatření jsou funkční a přišlo by mi škoda to úsilí, co do toho všichni dali, nějak promrhat," vysvětlil.

Za úspěch pokládá testování ve firmách. "Podařilo se najít 10.000 až 15.000 nakažených, kteří by jinak tím sítem propadli a šířili dál nákazu," řekl Hamáček. Vláda by měla dnes probrat návrh na povinné testování antigenními testy ve firmách od deseti zaměstnanců a také zvýšení frekvence povinných testů zaměstnanců na dvakrát týdně. Hamáček dvojí testování týdně podporuje, firmy by pak měly mít podle něj nárok na kompenzaci testů dvakrát častěji. Částku 60 korun na test by však Hamáček nezvyšoval.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ONLINE: Počet úmrtí s covidem přesáhl 28.000, v pondělí přibylo 3843…

13.04.2021 12:22 Aktualizováno pokračující pandemií koronaviru, která už si na celém světě vyžádala více než tři milióny obětí,…

Lockdown naučil dospívající vařit, cítí se samostatnější než před epidemií

13.04.2021 09:42 Více než polovina dospívajících Čechů ve věku od 12 do 17 let se cítí být samostatnější, než si o…

V Česku zemřelo přes 28.000 nakažených, za pondělí dalších 3843 případů

13.04.2021 09:04 Počet úmrtí s nemocí covid-19 v ČR překročil 28.000. K pondělku s onemocněním zemřelo 28.038 lidí,…

Nouzový stav v Česku skončil, přibylo méně než 1000 nakažených

12.04.2021 22:17 Aktualizováno Ode dneška končí zákaz cestování mezi okresy nebo noční vycházení. O půlnoci vypršel po půl roce…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama