Od soboty se vrací roušky na akce. Kapacita se omezí do 500 lidí

V Česku budou od soboty zavedena nová opatření proti šíření koronaviru. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) dnes řekl novinářům, že od soboty bude povinné nošení roušek na vnitřních hromadných akcích s počtem účastníků nad 100, včetně nočních klubů. Od pondělí bude omezena kapacita těchto akcí na 500 lidí z nynější tisícovky. V Libereckém a Ústeckém kraji budou podle hygieniků roušky od pátku povinné v lékárnách či sociálních zařízeních. Moravskoslezský kraj naopak opatření od pátku rozvolní.

Adam Vojtěch (ANO)
doporučujeme

Poslední dva dny byly v ČR počty nových případů nemoci covid-19 způsobované koronavirem vyšší než 200, což jsou nejvyšší denní nárůsty od konce června. Počet lidí aktuálně trpících covidem-19 je nyní nejvyšší od začátku epidemie.

Vojtěch ráno avizoval, že pokud se budou zavádět plošná opatření, budou platná až od pondělí. Nakonec ale začne platit první z nich už v sobotu. Nařízení o nošení roušek bude platné i pro svatby a pohřby. "Přijatá opatření vycházejí z informací krajských hygienických stanic podle jejich zkušeností s novými ohnisky," řekl. "Nebudeme zavádět žádná opatření, která by omezovala ekonomiku nebo volný pohyb osob," doplnil.

Ve středu přibylo v Česku 247 prokázaných případů nemoci covid-19. To je o 41 více než v úterý a zároveň nejvíc od konce června. Dnes zatím k 17:30 přibylo 159 potvrzených případů, což je více než činily minulý týden nárůsty za celý den. Od začátku epidemie se novým koronavirem v Česku nakazilo 14.724 lidí, z nichž se více než tři pětiny uzdravily. V souvislosti s koronavirem zemřelo 365 lidí. Aktuálně nemocných je 5067. Podle ministra ale mohou být v datech chyby. Má podezření, že vyléčení se v datech objevují pozdě. Zadal proto audit. Už dnes se na webu ministerstva objevil třeba revidovaný údaj o počtu aktuálně nemocných za úterý. Z původních 5046 nemocných byl snížen až na 4703.

Od začátku července přibylo v Česku přes 2600 pozitivně testovaných lidí, z nich si 65 lidí pravděpodobně přivezlo nákazu ze zahraničí. Podle aktuální statistiky se za týden od 14. do 21. července v zahraničí pravděpodobně nakazilo 46 Čechů, více než třetina z nich, 16, si infekci přivezla z Rakouska. Následuje Srbsko s pěti případy a dále Bulharsko, Chorvatsko a Slovensko.

Od začátku epidemie covidu-19 bylo v souvislosti s touto nemocí v Česku hospitalizováno přibližně 1630 lidí. Téměř tři čtvrtiny z nich se uzdravily, nebo byly propuštěny z nemocnice do domácí izolace. Podle posledních údajů z úterý je v nemocnicích 141 pacientů s koronavirem, stav 22 z nich hodnotí lékaři jako těžký. Nejvíce lidí s covidem-19 se v nemocnicích léčilo v první polovině dubna, maximem bylo 446 k 9. dubnu.

I přes růst počtu nových případů a nová ohniska viru Vojtěch nepovažuje situaci za druhou vlnu epidemie. "Stále platí to, že všechny kraje na tom nejsou stejně. Některé mají minimální záchyt," uvedl ve středu. Podle statistik je nejhorší situace na Karvinsku, Frýdecko-Místecku a Jablonecku. Ohnisko koronaviru v těžební firmě OKD v Moravskoslezském kraji je ale již vyhaslé, řekl dnes Vojtěch.

Moravskoslezský kraj od pátku rozvolní protiepidemická opatření. Kulturní akce do 1000 lidí se budou moci konat v celém kraji, lidé ale musí mít roušky. Ty budou v kraji dál povinné v hromadné dopravě, návštěvy v nemocnicích a domovech pro seniory jsou možné jen s respirátorem. Bary a restaurace budou nově zavřené od 24:00 do 08:00. Dál platí, že přeshraniční pracovníci musí jednou za dva týdny předkládat negativní PCR test. Výjimku z opatření má ale Bruntálsko, kde se roušky budou nosit jen ve zdravotnických zařízeních.

Od pátku se vrátí povinné nošení roušek na určitých místech do Ústeckého a Libereckého kraje. Lidé je budou muset mít při návštěvě zdravotnických a sociálních zařízení či nákupu v lékárně. O nošení roušek ve zdravotnických zařízeních hovořili ve středu i pražští hygienici s magistrátem a dohodli se, že připraví opatření. Ředitelka pražských hygieniků Zdeňka Jágrová dnes apelovala na nošení roušek na vnitřních akcích, připomněla mimořádné opatření z 10. července, které nošení roušek na vnitřních hromadných akcích s účastí nad 100 lidí nařizuje.

Opatření se nevztahuje na kluby a restaurace. Pražská hygiena má nyní hlášeno 98 lidí, kteří se v první polovině července nakazili na večírku v podniku Techtle Mechtle. Jágrová zmínila, že pili drinky jedním brčkem.

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) dnes uvedl, že se vláda bude v pondělí zabývat případným obnovením krizového štábu. Podle ministra zdravotnictví to ale není potřeba. Hamáček také na úterý svolal na vnitro schůzku se zástupci parlamentních stran k možnosti úpravy volební praxe v době koronavirové epidemie. Opozice si před říjnovými krajskými a senátními volbami stěžuje na nemožnost hlasovat z karantény. Hamáček ustavil pracovní skupinu, která má posoudit možnost změny zákona, výsledky očekává do začátku srpna. Ve středu vyzval Senát vládu, aby bezodkladně připravila opatření, které by umožnilo hlasovat i lidem v karanténě.

Piráti chtějí svolat zdravotnický výbor Sněmovny, aby projednal vývoj epidemie koronaviru a další postup. Vláda podle nich nemá situaci pod kontrolou a lže o připravenosti na případnou druhou vlnu epidemie.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

"Je to riziková aktivita." Prymula a Rážová řekli, jakým místům se vyhnout

09.08.2020 21:55 Aktualizováno Česko se potýká s masivním nárůstem nově identifikovaných případů nákazy koronavirem. Epidemiolog…

Covid v Praze: Přírůstek nakažených zpomalil, fungují nové informační linky

09.08.2020 19:25 Aktualizováno V Praze přibylo za posledních 24 hodin 47 potvrzených případů koronaviru, zhruba o desítku méně než…

Počet aktuálních případů koronaviru v Česku je rekordní, přesáhl 5000

09.08.2020 18:12 Aktualizováno V Česku přibylo v sobotu 175 potvrzených případů koronaviru, denní nárůst je nejnižší v tomto týdnu…

Covid-19 se rozšířil v nemocnici následné péče Horažďovice, již 40…

09.08.2020 17:55 V krajem zřizované nemocnici následné péče v Horažďovicích na Klatovsku je už 40 lidí nakažených…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama