Británie, USA i Kanada zahájily očkování. EU se uzavírá kvůli zmutovanému viru

Očkování proti koronaviru začne v zemích Evropské unie 27. prosince a dvou dnech po něm následujících. Oznámila to ve čtvrtek předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. Některé země ale už s vakcinací začaly.

Výroba vakcín společnosti Pfizer

21:48 - Británie dnes oznámila 35.928 nově potvrzených případů nákazy koronavirem, což je téměř dvojnásobek oproti údaji z předchozí neděle, uvedla stanice BBC na svém webu. Před týdnem úřady registrovaly 18.447 nově infikovaných, zatímco dnešní údaj představuje "historické maximum", dodala BBC. Vysoké počty nově infikovaných hlásí i Francie a Itálie.

20:44 - Nová, zřejmě nakažlivější mutace koronaviru se objevila rovněž v Jihoafrické republice, kde podle místní vlády přispívá k druhé vlně nákazy. Epidemioložka Emma Hodcroftová, která působí na švýcarské Basilejské univerzitě, na twitteru uvedla, že se jedná o jinou mutaci viru, než je ta, jež nyní vyvolává obavy v Británii. Německé ministerstvo zdravotnictví oznámilo, že kvůli novým variantám virů budou veškeré lety mezi Británií, Jihoafrickou republikou a Německem pozastaveny.

19:11 - Vláda bude jednat v pondělí o zákazu letů z Velké Británie kvůli nové mutaci koronaviru, která se v ostrovní zemi objevila. Případné zpřísnění proticovidových restrikcí v Česku kabinet probere až ve středu. V rozhovoru pro Českou televizi to dnes řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Obě rozhodnutí budou podle něho záviset na stanovisku ministerstva zdravotnictví.

18:49 - Thajsko, kterému se dosud dařilo držet epidemii nemoci covid-19 pod kontrolou, se v posledních dnech potýká s velkým nárůstem případů koronaviru. Ohniskem je trh s krevetami v provincii Samutsákchon jihozápadně od metropole Bangkoku. V pátek odtud byly hlášeny čtyři případy nákazy, do dneška jejich počet vzrostl na 689. Koronavirus se nyní rychleji šíří také v Japonsku; jeho metropole Tokio zaznamenala tento měsíc již 10.000 případů.

18:27 - Tržby obchodníků o čtvrtém adventním víkendu v porovnání s tím minulým vzrostly a byly srovnatelné se zlatou nedělí před rokem. Zájem byl především o dárkové poukazy, kosmetiku nebo balicí papír. Zákazníci také kupovali suroviny na přípravu štědrovečerní večeře. I kvůli zavřeným restauracím se letos hojně prodává alkohol. Vyplývá to z dnešních vyjádření obchodníků pro ČTK.

17:51 - Sám Babiš se chce nechat očkovat, ale ještě o tom musí podle dnešního vyjádření premiéra rozhodnout příští týden jeho lékař. Rovněž prezident Zeman řekl v dnešní Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS, že se naočkovat nechá, ale bez účasti médií. Uvedl, že při svém očkování nebude dělat "žádnou šaškárnu s televizními kamerami". Někteří zahraniční politici se přitom nechávají očkovat v přímém přenosu na podporu vakcinace. Také sám Zeman tvrdí, že vakcína je jedinou cestou z krize.

16:46 - Nizozemsko v noci oznámilo více než desetidenní zákaz letecké přepravy cestujících z Británie, podle agentury AFP zakazuje přílety i Belgie, zatímco Německo o takovém kroku "vážně" uvažuje. Stejnou možnost podle serveru BFMTV zvažuje i Francie. Rakousko a Itálie se podle agentury AP lety připravují zakázat, ale zatím nejsou známy podrobnosti o načasování tohoto kroku. Španělsko vyzvalo ke koordinaci postupu v rámci Evropské unie.

15:52 - Katolická farnost v Indonésii vyzdobila svůj vánoční stromek ochrannými rouškami a dezinfekcí na ruce - chce tak pomoci šířit osvětu ohledně pandemie koronaviru. Úřady v zemi dnes oznámily 221 úmrtí v souvislosti s koronavirem za poslední den, což je dosavadní denní maximum, píše agentura Reuters.

15:08 - Experti včetně těch z WHO zatím nemají důkazy, že by zmutovaný virus vyvolával těžší případy nemoci covid-19 nebo že by u něj neúčinkovaly vyvinuté vakcíny. Přesto situace vyvolává mezi vědci i vládními pracovníky značné znepokojení a premiér Johnson v sobotu reagoval zavedením nejtvrdších karanténních opatření v Londýně a v dalších oblastech Anglie. WHO uvedla, že je s britskými činiteli v těsném kontaktu.

14:41 - Mutace koronaviru SARS-CoV-2, která se šíří na jihu Anglie, není pod kontrolou a bude velmi složité její rozmach potlačit. Takto se dnes vyjádřil britský ministr zdravotnictví Matt Hancock poté, co vládní experti vyhodnotili, že nový virový kmen je nakažlivější než ostatní. Vývoj sleduje Světová zdravotnická organizace (WHO) a začínají reagovat i některé státy Evropské unie včetně Česka. Nizozemsko v noci oznámilo více než desetidenní zákaz letecké přepravy cestujících z Británie, podle agentury AFP zakazuje přílety i Belgie, zatímco Německo o takovém kroku uvažuje.

13:50 - Velká Británie byla už dříve zařazena v tzv. cestovatelském semaforu ministerstva zdravotnictví do nejhoršího stupně, mezi červené země. Lidé, kteří v těchto zemích strávili v posledních 14 dnech více než 12 hodin, musí při příjezdu do Česka vyplnit formulář a podstoupit test na covid-19 nebo se prokázat aktuálním testem z ciziny.

13:30 - Lidé přijíždějící z Velké Británie do Česka budou muset ode dneška nastoupit povinnou domácí karanténu. Trvat může až deset dní. Důvodem je nová mutace koronaviru, která se v Británii objevila. Na twitteru to oznámilo ministerstvo zdravotnictví. Experti britské vlády v sobotu uvedli, že nový kmen koronaviru, detekovaný na jihu Anglie, se může šířit rychleji než ostatní.

12:35 - Největší australské město Sydney je izolované od zbytku země. Všechny australské státy a teritoria kvůli novým případům koronaviru omezují cestování z pětimilionového města, napsala dnes agentura Reuters. Austrálie za den zaregistrovala další tři desítky nově potvrzených případů SARS-CoV-2 a celkem jich eviduje 70, ohniskem je právě Sydney. Tamní úřady dále zpřísnily opatření proti šíření nákazy.

11:45 - Rusko za poslední den zaregistrovalo 28.948 nově potvrzených případů koronaviru. Je to nejvíce od 6. prosince, kdy ruský operativní štáb oznámil 29.039 infekcí, což je dosavadní 24hodinové maximum od vypuknutí pandemie. Ukrajina dnes ohlásila 8325 nově prokázaných případů infekce SARS-CoV-2 za předchozí den. Informují o tom ruská a ukrajinská média s odvoláním na příslušné úřady.

11:34 - Americké Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) v sobotu po zprávách o alergických reakcích několika osob na vakcínu proti covidu-19 vydalo doporučení pro postup při očkování silných alergiků. I takovým lidem podle vyhlášky mohou být po konzultaci s lékařem vakcíny podány, uvedla agentura Reuters.

11:02 - Proti nemoci covid-19 se v Česku začne očkovat 27. prosince, pokud vakcíny do země dorazí už 26. prosince. Řekl to dnes premiér Andrej Babiš (ANO) novinářům po návštěvě pražských nemocnic, kde řešil plán očkování. Technické podrobnosti plánu Babiš ještě v pondělí projedná s ministrem zdravotnictví Janem Blatným (za ANO). Česko je však podle něj na očkování připraveno. Sám se Babiš chce nechat očkovat, ale ještě o tom musí podle premiéra rozhodnout příští týden jeho lékař.

10:27 - Počty případů nemoci covid-19 rostou v celé EU, stejně tak i počet úmrtí lidí nakažených novým typem koronaviru. Podle počtu mrtvých za 14 dní je nyní situace nejhorší v Bulharsku, Slovinsku, Maďarsku a Chorvatsku, kde mají za toto období přes dvě desítky mrtvých na 100.000 obyvatel. Nejvíce nakažených na obyvatele pak vykazují Chorvatsko, Litva, Lucembursko a Slovinsko.

09:54 - Veřejný ochránce práv dosud přijal asi 600 podnětů, které se týkaly vládních opatření proti šíření nového typu koronaviru, nejvíce se jich týkalo ochrany spotřebitele. Většinu z nich už ombudsman vyřídil, řekla ČTK mluvčí Kanceláře veřejného ochránce práv Iva Hrazdílková.

09:25 - Nákaza koronavirem se v Německu za uplynulých 24 hodin potvrdila u 22.771 lidí a dalších 409 osob tam s onemocněním covid-19 zemřelo. Informoval o tom dnes Institut Roberta Kocha (RKI). Bilance z minulé neděle činila 20.200 nově nakažených a 321 úmrtí.

09:19 - V Praze v sobotu přibylo dvakrát více případů nemoci covid-19 než před týdnem. Nakažených bylo nyní 810, zatímco předchozí sobotu jich bylo zaznamenáno jen 401. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Index rizika protiepidemického systému PES je ale v Praze s 68 body nadále jeden z nejnižších v celém Česku.

09:10 - Rizikový index protiepidemického systému PES je v Česku třetí den na nejvyšším, pátém stupni. Podle státu by v takovém případě už mělo být zváženo zpřísnění opatření proti šíření nemoci covid-19. Index činí k dnešku stejně jako předchozí dva dny 76 bodů ze sta, což je spodní hranice pátého stupně pohotovosti. 

08:49 - Jižní Korea dnes ohlásila 1097 nových případů nákazy koronavirem, což je nejvíce od začátku epidemie v zemi. Jedním z nových ohnisek infekce je vězení v hlavním městě Soulu, kde se nakazilo už 185 lidí, informovala agentura Reuters.

07:48 - Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) chce podmínečné povolení pro první vakcínu od firem Pfizer a BioNTech vydat příští pondělí a některé unijní země již oznámily, že začnou očkovat hned po Vánocích. EMA ve zrychleném řízení posuzuje také vakcínu americké firmy Moderna. Podle nejnovějšího vyjádření by měla posudek k ní vydat 6. ledna.

07:45 - Očkování zahájilo v nouzovém režimu jako první 8. prosince Spojené království. Vakcínu od firem Pfizer a BioNTech jako první dostala 90letá Margaret Keenanová ze Severního Irska. Počátkem uplynulého týdne se začalo očkovat v nouzovém režimu i v USA, jako první tam vakcínu zřejmě dostala zdravotní sestra z New Yorku. Vakcína firem Pfizer a BioNTech se po nouzovém schválení podává také v Kanadě, ve čtvrtek jí jako první arabská země začala očkovat Saúdská Arábie. V sobotu 19. prosince zahájil očkování touto vakcínou také Izrael.

Sobotních 1157 případů nákazy je o víkendu nejvíce od začátku května

17.10.2021 09:23 Aktualizováno Epidemie koronaviru v Česku dál sílí. Laboratoře prokázaly v sobotu 1157 nových případů koronaviru,…

V pátek přibylo v Česku téměř 1800 případů covidu, nejvíc od začátku května

16.10.2021 09:39 Aktualizováno V pátek přibylo v Česku dalších 1781 potvrzených případů koronaviru, nejvíc za jeden den od začátku…

Ve školách byly tisíce pozitivních žáků, čtyři školy jsou zcela uzavřeny

15.10.2021 16:10 Aktualizováno Od začátku školního roku bylo ve školách zjištěno asi 2420 žáků pozitivních na covid-19. Do…

Karanténu půjde po týdnu ukončit testem. Ty budou možná od prosince hrazené

15.10.2021 15:52 Aktualizováno Ministerstvo zdravotnictví navrhne, aby karanténu pro lidi po kontaktu s nakaženým koronavirem bylo…

Povinnost testovat děti na táborech byla v rozporu se zákonem, rozhodl NSS

15.10.2021 09:28 Letní povinnost testovat děti na táborech na koronavirus, případně prokazovat jejich očkování nebo…

Ve čtvrtek přibylo přes 1500 nakažených koronavirem

15.10.2021 08:53 Laboratoře v Česku ve čtvrtek potvrdily 1534 nových případů nemoci covid-19, nejvíce v tomto týdnu…

Stát zkrátil platnost covid testů. PCR platí jen 72 hodin, antigenní jeden…

14.10.2021 21:59 Aktualizováno Ministerstvo zdravotnictví navrhne vládě zkrácení platnosti testů na koronavirus. Podle premiéra…

Zájem o třetí dávku očkování v domovech pro seniory mají spíš klienti

14.10.2021 16:29 Zájem o třetí dávku očkování mají v domovech pro seniory na Ústecku ve větší míře klienti,…

VZP chce od ministerstva detaily k využití milostivého léta

14.10.2021 14:58 Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) chce získat k tzv. milostivému létu pro dlužníky výklad…

Pětina hospitalizovaných s covidem je z jednoho kraje. V karanténě končí…

14.10.2021 13:54 Ve zdravotnických zařízeních Moravskoslezského kraje je hospitalizováno 77 pacientů nakažených…

Související:

Právě se děje

reklama