Británie, USA i Kanada zahájily očkování. EU se uzavírá kvůli zmutovanému viru

Očkování proti koronaviru začne v zemích Evropské unie 27. prosince a dvou dnech po něm následujících. Oznámila to ve čtvrtek předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. Některé země ale už s vakcinací začaly.

Výroba vakcín společnosti Pfizer
doporučujeme

21:48 - Británie dnes oznámila 35.928 nově potvrzených případů nákazy koronavirem, což je téměř dvojnásobek oproti údaji z předchozí neděle, uvedla stanice BBC na svém webu. Před týdnem úřady registrovaly 18.447 nově infikovaných, zatímco dnešní údaj představuje "historické maximum", dodala BBC. Vysoké počty nově infikovaných hlásí i Francie a Itálie.

20:44 - Nová, zřejmě nakažlivější mutace koronaviru se objevila rovněž v Jihoafrické republice, kde podle místní vlády přispívá k druhé vlně nákazy. Epidemioložka Emma Hodcroftová, která působí na švýcarské Basilejské univerzitě, na twitteru uvedla, že se jedná o jinou mutaci viru, než je ta, jež nyní vyvolává obavy v Británii. Německé ministerstvo zdravotnictví oznámilo, že kvůli novým variantám virů budou veškeré lety mezi Británií, Jihoafrickou republikou a Německem pozastaveny.

19:11 - Vláda bude jednat v pondělí o zákazu letů z Velké Británie kvůli nové mutaci koronaviru, která se v ostrovní zemi objevila. Případné zpřísnění proticovidových restrikcí v Česku kabinet probere až ve středu. V rozhovoru pro Českou televizi to dnes řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Obě rozhodnutí budou podle něho záviset na stanovisku ministerstva zdravotnictví.

18:49 - Thajsko, kterému se dosud dařilo držet epidemii nemoci covid-19 pod kontrolou, se v posledních dnech potýká s velkým nárůstem případů koronaviru. Ohniskem je trh s krevetami v provincii Samutsákchon jihozápadně od metropole Bangkoku. V pátek odtud byly hlášeny čtyři případy nákazy, do dneška jejich počet vzrostl na 689. Koronavirus se nyní rychleji šíří také v Japonsku; jeho metropole Tokio zaznamenala tento měsíc již 10.000 případů.

18:27 - Tržby obchodníků o čtvrtém adventním víkendu v porovnání s tím minulým vzrostly a byly srovnatelné se zlatou nedělí před rokem. Zájem byl především o dárkové poukazy, kosmetiku nebo balicí papír. Zákazníci také kupovali suroviny na přípravu štědrovečerní večeře. I kvůli zavřeným restauracím se letos hojně prodává alkohol. Vyplývá to z dnešních vyjádření obchodníků pro ČTK.

17:51 - Sám Babiš se chce nechat očkovat, ale ještě o tom musí podle dnešního vyjádření premiéra rozhodnout příští týden jeho lékař. Rovněž prezident Zeman řekl v dnešní Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS, že se naočkovat nechá, ale bez účasti médií. Uvedl, že při svém očkování nebude dělat "žádnou šaškárnu s televizními kamerami". Někteří zahraniční politici se přitom nechávají očkovat v přímém přenosu na podporu vakcinace. Také sám Zeman tvrdí, že vakcína je jedinou cestou z krize.

16:46 - Nizozemsko v noci oznámilo více než desetidenní zákaz letecké přepravy cestujících z Británie, podle agentury AFP zakazuje přílety i Belgie, zatímco Německo o takovém kroku "vážně" uvažuje. Stejnou možnost podle serveru BFMTV zvažuje i Francie. Rakousko a Itálie se podle agentury AP lety připravují zakázat, ale zatím nejsou známy podrobnosti o načasování tohoto kroku. Španělsko vyzvalo ke koordinaci postupu v rámci Evropské unie.

15:52 - Katolická farnost v Indonésii vyzdobila svůj vánoční stromek ochrannými rouškami a dezinfekcí na ruce - chce tak pomoci šířit osvětu ohledně pandemie koronaviru. Úřady v zemi dnes oznámily 221 úmrtí v souvislosti s koronavirem za poslední den, což je dosavadní denní maximum, píše agentura Reuters.

15:08 - Experti včetně těch z WHO zatím nemají důkazy, že by zmutovaný virus vyvolával těžší případy nemoci covid-19 nebo že by u něj neúčinkovaly vyvinuté vakcíny. Přesto situace vyvolává mezi vědci i vládními pracovníky značné znepokojení a premiér Johnson v sobotu reagoval zavedením nejtvrdších karanténních opatření v Londýně a v dalších oblastech Anglie. WHO uvedla, že je s britskými činiteli v těsném kontaktu.

14:41 - Mutace koronaviru SARS-CoV-2, která se šíří na jihu Anglie, není pod kontrolou a bude velmi složité její rozmach potlačit. Takto se dnes vyjádřil britský ministr zdravotnictví Matt Hancock poté, co vládní experti vyhodnotili, že nový virový kmen je nakažlivější než ostatní. Vývoj sleduje Světová zdravotnická organizace (WHO) a začínají reagovat i některé státy Evropské unie včetně Česka. Nizozemsko v noci oznámilo více než desetidenní zákaz letecké přepravy cestujících z Británie, podle agentury AFP zakazuje přílety i Belgie, zatímco Německo o takovém kroku uvažuje.

13:50 - Velká Británie byla už dříve zařazena v tzv. cestovatelském semaforu ministerstva zdravotnictví do nejhoršího stupně, mezi červené země. Lidé, kteří v těchto zemích strávili v posledních 14 dnech více než 12 hodin, musí při příjezdu do Česka vyplnit formulář a podstoupit test na covid-19 nebo se prokázat aktuálním testem z ciziny.

13:30 - Lidé přijíždějící z Velké Británie do Česka budou muset ode dneška nastoupit povinnou domácí karanténu. Trvat může až deset dní. Důvodem je nová mutace koronaviru, která se v Británii objevila. Na twitteru to oznámilo ministerstvo zdravotnictví. Experti britské vlády v sobotu uvedli, že nový kmen koronaviru, detekovaný na jihu Anglie, se může šířit rychleji než ostatní.

12:35 - Největší australské město Sydney je izolované od zbytku země. Všechny australské státy a teritoria kvůli novým případům koronaviru omezují cestování z pětimilionového města, napsala dnes agentura Reuters. Austrálie za den zaregistrovala další tři desítky nově potvrzených případů SARS-CoV-2 a celkem jich eviduje 70, ohniskem je právě Sydney. Tamní úřady dále zpřísnily opatření proti šíření nákazy.

11:45 - Rusko za poslední den zaregistrovalo 28.948 nově potvrzených případů koronaviru. Je to nejvíce od 6. prosince, kdy ruský operativní štáb oznámil 29.039 infekcí, což je dosavadní 24hodinové maximum od vypuknutí pandemie. Ukrajina dnes ohlásila 8325 nově prokázaných případů infekce SARS-CoV-2 za předchozí den. Informují o tom ruská a ukrajinská média s odvoláním na příslušné úřady.

11:34 - Americké Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) v sobotu po zprávách o alergických reakcích několika osob na vakcínu proti covidu-19 vydalo doporučení pro postup při očkování silných alergiků. I takovým lidem podle vyhlášky mohou být po konzultaci s lékařem vakcíny podány, uvedla agentura Reuters.

11:02 - Proti nemoci covid-19 se v Česku začne očkovat 27. prosince, pokud vakcíny do země dorazí už 26. prosince. Řekl to dnes premiér Andrej Babiš (ANO) novinářům po návštěvě pražských nemocnic, kde řešil plán očkování. Technické podrobnosti plánu Babiš ještě v pondělí projedná s ministrem zdravotnictví Janem Blatným (za ANO). Česko je však podle něj na očkování připraveno. Sám se Babiš chce nechat očkovat, ale ještě o tom musí podle premiéra rozhodnout příští týden jeho lékař.

10:27 - Počty případů nemoci covid-19 rostou v celé EU, stejně tak i počet úmrtí lidí nakažených novým typem koronaviru. Podle počtu mrtvých za 14 dní je nyní situace nejhorší v Bulharsku, Slovinsku, Maďarsku a Chorvatsku, kde mají za toto období přes dvě desítky mrtvých na 100.000 obyvatel. Nejvíce nakažených na obyvatele pak vykazují Chorvatsko, Litva, Lucembursko a Slovinsko.

09:54 - Veřejný ochránce práv dosud přijal asi 600 podnětů, které se týkaly vládních opatření proti šíření nového typu koronaviru, nejvíce se jich týkalo ochrany spotřebitele. Většinu z nich už ombudsman vyřídil, řekla ČTK mluvčí Kanceláře veřejného ochránce práv Iva Hrazdílková.

09:25 - Nákaza koronavirem se v Německu za uplynulých 24 hodin potvrdila u 22.771 lidí a dalších 409 osob tam s onemocněním covid-19 zemřelo. Informoval o tom dnes Institut Roberta Kocha (RKI). Bilance z minulé neděle činila 20.200 nově nakažených a 321 úmrtí.

09:19 - V Praze v sobotu přibylo dvakrát více případů nemoci covid-19 než před týdnem. Nakažených bylo nyní 810, zatímco předchozí sobotu jich bylo zaznamenáno jen 401. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Index rizika protiepidemického systému PES je ale v Praze s 68 body nadále jeden z nejnižších v celém Česku.

09:10 - Rizikový index protiepidemického systému PES je v Česku třetí den na nejvyšším, pátém stupni. Podle státu by v takovém případě už mělo být zváženo zpřísnění opatření proti šíření nemoci covid-19. Index činí k dnešku stejně jako předchozí dva dny 76 bodů ze sta, což je spodní hranice pátého stupně pohotovosti. 

08:49 - Jižní Korea dnes ohlásila 1097 nových případů nákazy koronavirem, což je nejvíce od začátku epidemie v zemi. Jedním z nových ohnisek infekce je vězení v hlavním městě Soulu, kde se nakazilo už 185 lidí, informovala agentura Reuters.

07:48 - Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) chce podmínečné povolení pro první vakcínu od firem Pfizer a BioNTech vydat příští pondělí a některé unijní země již oznámily, že začnou očkovat hned po Vánocích. EMA ve zrychleném řízení posuzuje také vakcínu americké firmy Moderna. Podle nejnovějšího vyjádření by měla posudek k ní vydat 6. ledna.

07:45 - Očkování zahájilo v nouzovém režimu jako první 8. prosince Spojené království. Vakcínu od firem Pfizer a BioNTech jako první dostala 90letá Margaret Keenanová ze Severního Irska. Počátkem uplynulého týdne se začalo očkovat v nouzovém režimu i v USA, jako první tam vakcínu zřejmě dostala zdravotní sestra z New Yorku. Vakcína firem Pfizer a BioNTech se po nouzovém schválení podává také v Kanadě, ve čtvrtek jí jako první arabská země začala očkovat Saúdská Arábie. V sobotu 19. prosince zahájil očkování touto vakcínou také Izrael.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ONLINE: Svět dál zápolí s koronavirem, Slováci opět spustili hromadné…

18.01.2021 14:57 Aktualizováno Nový typ koronaviru, který způsobuje nemoc covid-19, se poprvé objevil předloni v prosinci v Číně.…

Hamáček přiznal problémy rezervačního systému. Vyhodnotí se za 14 dní

18.01.2021 14:24 Rezervační systém na očkování proti covidu-19 by se měl podle vládní dohody vyhodnotit po 14 dnech…

Hamáček: Česko by mělo zůstat v 5. stupni, než se uvolní nemocnice

18.01.2021 13:48 Vicepremiér a šéf Ústředního krizového štábu Jan Hamáček (ČSSD) očekává, že Česko zůstane ještě…

Zásadní opatření proti koronaviru by se podle Prymuly neměla uvolňovat

18.01.2021 13:01 Zásadní opatření proti šíření koronaviru by měla ještě nějakou dobu zůstat a neměla by se uvolňovat…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama