Česko hlásí téměř 12 tisíc nakažených a nové ohnisko jihoafrické mutace

V Česku přibylo za středu dalších 11 928 nakažených koronavirem. Kritická situace je pak v Brazílii, kde počet nově nakažených stoupá ke sto tisícům za den. Sledujte s námi události ohledně koronaviru online.

Ilustrační foto
doporučujeme

21:56 - Spojené státy v pátek překonají hranici 100 milionů podaných dávek vakcín proti koronaviru od nástupu nové administrativy. Na tiskovém brífinku to dnes řekl americký prezident Joe Biden. Pětašedesát procent Američanů ve věku 65 let a více podle něj již obdrželo nejméně jednu dávku vakcíny.

21:45 - Turecko oznámilo za poslední den 20.049 nákaz koronavirem SARS-CoV-2, což je nejvíce za 24 hodin od počátku roku a více než dvojnásobek oproti polovině února. Turecká vláda začala před dvěma týdny s mírným uvolňováním podle epidemické situace v jednotlivých provinciích, neomezila ale cestování mezi nimi. 

21:30 - Ministerstvo zdravotnictví na základě analýzy očkovacího týmu nedoporučilo upravit interval mezi první a druhou dávkou vakcíny proti koronaviru od firem Pfizer/BioNTech. Na dnešní tiskové konferenci po mimořádném jednání vlády to řekl ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). 

21:01 - Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) v pondělí vládě předloží návrh řešení na zvýšení frekvence testování. Podle něho je třeba vyřešit ekonomické dopady na firmy a fungování z hlediska logistiky. Testů je podle něj dost, nabídka převažuje poptávku. Ve skladech podle něj mají distributoři devět až deset milionů kusů testů, které jsou k dispozici k prodeji. 

20:42 - O prodloužení nouzového stavu bude vláda rozhodovat v pondělí. Potřebuje k němu souhlas Sněmovny. Podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) epidemická situace vyžaduje prodloužení opatření navázaných na nouzový stav za 28. březen, potažmo až do velikonočních svátků, tedy včetně 5. dubna. 

20:08 - Očkovaní lidé budou moci bez testu na návštěvy do sociálních zařízení. I v zastavěných plochách obcí budou moci být bez roušky sportující lidé, například běžci nebo cyklisté, pokud dodrží dvoumetrový rozestup od dalších lidí. Na dnešní tiskové konferenci po mimořádném jednání vlády to řekl ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). 

19:56 - Od pátku začne v 16 francouzských departementech včetně Paříže platit přísná uzávěra, která potrvá čtyři týdny, uvedl premiér Jean Castex na dnešní večerní tiskové konferenci. Školy zůstanou otevřené, naopak většina obchodů musí zůstat uzavřená. Na celém území Francie se od soboty zkrátí noční zákaz vycházení, nově bude začínat v 19:00.

19:35 - Itálie, Kypr, Litva a Lotyšsko od pátku obnoví očkování vakcínou AstraZeneca. Rozhodly se tak po dnešním prohlášení Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA), podle které je bezpečná a její používání nezvyšuje riziko vzniku krevních sraženin. Stejný krok plánuje i německá spolková země Porýní-Falc a město Düsseldorf.

19:11 - Mexičtí celníci zabavili falešné vakcíny Sputnik V, které směřovaly do Hondurasu. Informovala o tom dnes agentura AP. Podle ní mexičtí celníci sami nerozpoznali, že jde o falzifikáty, potvrdil jim to ale státní Ruský fond přímých investic (RDIF), který má na starost prodej ruské vakcíny. 

18:39 - Spojené státy plánují poskytnout Kanadě a Mexiku půjčku ve formě celkem čtyř milionů dávek vakcíny firmy AstraZeneca. Těch mají USA na skladech několik desítek milionů, americké úřady však očkovací látku na rozdíl od mnoha jiných zemí zatím neschválily. Řada zemí proto Spojené státy vyzývá, aby jim nevyužitou vakcínu v mezidobí zapůjčily. 

18:20 - Pacientů s koronavirem leží nyní ve Fakultní nemocnici Bulovka nejméně od začátku března, počet klesl pod 200. Další pražské nemocnice zlepšení situace zatím nepotvrzují. Fakultní nemocnice Motol měla podle informací na twitteru dnes stále přes 200 hospitalizovaných s covidem, podobný počet hlásí Fakultní Thomayerova nemocnice.

17:40 - Vakcína firmy AstraZeneca je bezpečná a její používání nezvyšuje riziko vzniku krevních sraženin. Uvedla to dnes Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA), která zkoumala možné vedlejší účinky látky, kvůli nimž několik zemí dočasně přestalo vakcínu používat. Přínos tohoto preparátu proti koronaviru podle EMA stále převyšuje možná rizika. 

17:17 - Řecká vláda chce zmírnit únavu obyvatelstva z uzávěry a proto zvažuje uvolnění některých protiepidemických opatření. K tomuto kroku chce kabinet přistoupit, ačkoli se zdravotnictví nachází kvůli epidemii pod tlakem, napsal deník I Kathimerini. V nemocnicích se zvyšuje počet lidí, kteří potřebují plicní ventilací, a v některý oblastech tato lůžka docházejí.

16:40 - Rakouský kancléř Sebastian Kurz očekává, že Německo by mohlo zrušit stálé hraniční kontroly s rakouskou spolkovou zemí Tyrolsko do dvou týdnů. Prohlásil to po dnešním jednání s německým ministrem vnitra Horstem Seehoferem. Německo ve středu prodloužilo hraniční kontroly na pomezí s Tyrolskem a také s Českem nejméně do 31. března. Seehofer ve středu ale řekl, že Německo režim s Tyrolskem uvolní zřejmě ještě tento měsíc.

16:31 - Intenzivní péči kvůli covidu-19 poskytují krajské nemocnice na Vysočině 91 lidem, před týdnem jich bylo 109. Celkový počet hospitalizovaných s covidem-19 v kraji ale neklesá. Nejvíc naplněná Nemocnice Nové Město na Moravě musí navyšovat počet lůžek. ČTK to řekl náměstek hejtmana pro zdravotnictví Vladimír Novotný (ČSSD).

16:07 - Evropa musí co nejvíce zrychlit schvalovací řízení ruské vakcíny Sputnik V a již nyní se musí věnovat nákupu tohoto preparátu proti nemoci covid-19. Po dnešním jednání premiérů německých spolkových zemí, ke kterému se připojila i předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová, to prohlásil bavorský ministerský předseda Markus Söder.

15:38 - Za dobu epidemie se nakazilo covidem-19 více než 72.000 zdravotníků. Za poslední týden jich přibylo dalších 1200, proti minulým sedmi dnům je to asi o 200 méně. Vyplývá to z dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS), které má ČTK k dispozici. Od ledna počet nakažených díky očkování výrazně klesl. Vakcínu dostalo podle informací ministerstva zdravotnictví 57 procent zdravotníků, větší podíl očkovaných je u lékařů.

15:17 - Mezi lidmi bez domova není větší virová nálož, než je tomu v běžné skupině obyvatel. Vyplývá to z průzkumu Armády spásy, která se zaměřuje na pomoc lidem bez přístřeší. Podle lékařky Armády spásy Andrey Pekárkové není důvod považovat lidi bez domova za nebezpečný rezervoár koronaviru. Pandemie ale podle ní ukazuje potřebnost specializovaných ordinací pro lidi bez domova. Armáda spásy má takovou Ordinaci pro chudé v Ostravě.

14:53 - Pardubičtí basketbalisté jsou dalším týmem, který během ligové nadstavby vyřadila ze hry koronavirová nákaza. Vedení soutěže odložilo nejbližší tři zápasy Východočechů. Beksa následovala Nymburk, Kolín a Opavu, která by už ale v sobotu měla nastoupit proti USK Praha. To bude také po deseti dnech první duel ve skupině A1, nejbližší další je naplánován až na příští středu (USK - Brno).

14:19 - Přibližně dvě třetiny ředitelů školek by jako protiepidemické opatření po znovuotevření mateřinek chtělo omezit počet dětí ve třídách. Doma by podle nich mohly zůstat třeba děti rodičů, kteří nepracují. Vyplývá to z výzkumu Institutu pro sociální a ekonomické analýzy (ISEA), kterého se zúčastnilo asi 2010 ředitelů mateřských škol. Podle senátorky Jaromíry Vítkové (KDU-ČSL) by se vláda při přípravě rozvolňování měla inspirovat v zahraničí, kde podle ní snížení počtu dětí v kolektivu dobře fungovalo. V tiskové zprávě senátorky o tom ČTK informovala její asistentka Barbora Palánová.

13:57 - Nemocnice na Slovensku hlásí v souvislosti s koronavirovou nákazou nejméně pacientů za posledních více než pět týdnů. Vyplývá to z údajů slovenského národního centra zdravotnických informací. Právě počet hospitalizovaných s nemocí covid-19 je hlavním ukazatelem pro uvolňování karanténních omezení, ke kterému by podle protiepidemických pravidel mohla země přistoupit po dalším výraznějším úbytku pacientů v nemocnicích.

13:29 - Svaz průmyslu žádá vládu, aby zvýšila příspěvek na test ze slíbených 60 korun na 90 Kč. Zároveň by měla firmám umožnit, aby ho mohly čerpat až na osm testů měsíčně místo dosavadních čtyř testů na zaměstnance nebo živnostníka. Povinné by přitom zůstaly čtyři testy za měsíc. Státní autorita by také měla prověřit, že všechny samotestovací sady, kterým ministerstvo zdravotnictví udělilo výjimkou, jsou dostatečně kvalitní. Testování by měla vláda rozšířit na všechny zaměstnance, včetně nejmenších kolektivů. Teprve poté by měla diskutovat o zvýšení frekvence testování. Svaz průmyslu a dopravy ČR (SP) to dnes uvedl v tiskové zprávě.

12:50 - Itálie si dnes připomíná 103.000 lidí, kteří zemřeli v souvislosti s nemocí covid-19. Hlavní ceremoniál s účastí premiéra Maria Draghiho se odehrál v Bergamu, informovala agentura AFP. Na Bergamo a jeho okolí dolehla velice tvrdě první vlna pandemie. Ve zbytku Itálie byly vyvěšeny státní vlajky na půl žerdi.

12:27 - Přínosy vakcíny od společnosti AstraZeneca převažují nad jejími možnými riziky a měla by se proto k očkování používat i nadále. Dnes to řekl šéf evropské pobočky Světové zdravotnické organizace (WHO) Hans Kluge. Uvedl také, že nejhorší vývoj epidemie nemoci covid-19 v Evropě WHO momentálně eviduje ve středovýchodní části kontinentu.

11:54 - V Polsku za uplynulý den přibylo za den 27.278 nových případů nákazy koronavirem, oznámilo ministerstvo zdravotnictví. Je to letos nejvyšší denní přírůstek a druhý nejvyšší od začátku pandemie, upozornil zpravodajský server Onet.pl.

11:35 - V japonské metropoli Tokiu a třech sousedních prefekturách přestane od neděle platit stav nouze, který byl vyhlášen před více než dvěma měsíci s cílem zabránit šíření koronaviru. Podle agentury Reuters to dnes oznámil premiér Jošihide Suga.

11:21 - V Německu se dále zhoršuje epidemická situace. V zemi za posledních 24 hodin přibylo 17.504 odhalených případů nákazy koronavirem. Podle agentury Reuters, která se odvolává na data Institutu Roberta Kocha (RKI), jde o nejvyšší nárůst od 22. ledna.

11:03 - Šest celníků z Liberce má potvrzenou nakažlivější, takzvanou jihoafrickou mutaci covidu-19. Informoval o tom dnes server HlidaciPes.org s tím, že se zřejmě nakazili při kontrole na ruzyňském letišti v Praze.

10:49 - Ve školách Moravskoslezského kraje zatím projevila zájem o očkování více než polovina zaměstnanců. Celkem je z pracovníků školských zařízení registrováno k očkování zhruba 18.500 lidí. První dávkou už bylo naočkováno asi 3000 zaměstnanců škol, dalších necelých 7000 jich ve středu mělo přidělený termín očkování. ČTK to řekla mluvčí kraje Nikola Birklenová.

10:25 - Testy v Pardubickém kraji odhalily ve středu 698 nových případů nákazy koronavirem. Minulou středu přibylo 799 nakažených a předminulou středu jich bylo 1023. Od počátku pandemie se prokazatelně nakazilo 81.371 lidí. Vyplývá to z dat ministerstva zdravotnictví.

10:08 - Zdravotníci v Česku ve středu aplikovali 42.338 dávek vakcíny proti covidu, tedy asi o 4800 méně než před týdnem. Je to dosud pátý nejvyšší denní počet dávek, vyplývá z dat ministerstva zdravotnictví. Celkem bylo od počátku očkování loni v prosinci v Česku podáno přes 1,2 milionu dávek vakcín, přičemž obě potřebné dávky má zatím téměř 329.000 lidí. V Česku žije 10,7 milionu obyvatel.

9:54 - Na Ukrajině během uplynulého dne přibylo 15.053 nově potvrzených případů nákazy koronavirem a 267 úmrtí, oznámil dnes ministr zdravotnictví Maksym Stepanov. "Epidemie nabírá obrátky," poznamenal list Ukrajinska pravda s připomínkou, že o den dříve ministr hlásil 11.833 nových případů a rekordní počet 289 úmrtí. Počet Ukrajinců, kteří se nakazili od začátku pandemie, překročil 1,5 milionu, z nichž 29.253 nákaze podlehlo.

9:36 - Ve středních Čechách je očkováno 15.000 učitelů a dalších pedagogických pracovníků. Podle krajského koordinátora očkování Martina Poláka je to nejvíce v ČR. Podle oslovených ředitelů škol je zájem většinou vysoký. Ve středních Čechách je podle dat Českého statistického úřadu přibližně 17.000 učitelů mateřských, základních a středních škol. Očkování se týká i dalších pracovníků ve školství a provozních zaměstnanců.

9:11 - V Ústeckém kraji přibylo ve středu 1165 potvrzených nákaz koronavirem, to je o 349 méně než před týdnem. Počty potvrzených nákaz mírně klesají pátým dnem. Volná lůžková kapacita na covidových jednotkách ARO a JIP je druhým dnem na devíti procentech. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví. Hejtman Jan Schiller (ANO) ve středu novinářům řekl, že mezitýdenní nárůsty počtu nakažených stagnují, těžších případů však přibývá.

8:59 - Počet mrtvých s potvrzenou nákazou koronavirem začal výrazně růst zejména od loňského října, v listopadu a letos v březnu byla několikrát překročena i hranice dvou set mrtvých za den. Dosavadní rekord 262 mrtvých je z 3. listopadu. Loni na jaře trvalo měsíc, než celkový počet mrtvých překročil 200 (hranice sta zemřelých byla překročena za 17 dní). Aktuálně počet zemřelých s covidem-19 přesáhl hranici 24.000.

8:44 - Ve Středočeském kraji přibylo ve středu 1761 nakažených koronavirem. Je to přibližně o 600 případů méně než před týdnem a téměř o 570 méně než v úterý. Lidé v regionu dostali podle aktuálních údajů ministerstva zdravotnictví 133.445 dávek vakcín proti covidu, ve středu to bylo 4031 dávek, vyplývá z informací na webu ministerstva zdravotnictví.

8:26 - Ve středu přibylo v Česku dalších 11.928 potvrzených případů nemoci covid-19, to je o 2600 méně než ve stejný den předchozího týdne. Od poloviny února neklesají denní přírůstky ve všední dny pod hranici 10.000. Reprodukční číslo ukazující šíření epidemie k dnešku kleslo z 0,97 na 0,91. Vyplývá to z aktuálních údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

7:55 - Brazílie v noci na dnešek ohlásila 90.303 potvrzených případů koronaviru za poslední den. To je dosud nejvyšší denní přírůstek infekce v této zemi, uvedla agentura Reuters. Úřady zároveň oznámily dalších 2648 úmrtí v souvislosti s covidem-19 za 24 hodin, což je druhé nejvyšší denní maximum co do počtu zemřelých.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Za úterý přibylo přes 5000 nakažených, R dál roste

14.04.2021 21:58 Aktualizováno V úterý přibylo v Česku dalších 5033 potvrzených případů nemoci covid-19, o 546 méně než před…

Ve školách bylo testováno přes půl milionu žáků a zaměstnanců, pozitivních…

14.04.2021 21:57 Aktualizováno Za první dva dny bylo podle ministerstva zdravotnictví testováno ve školách přes 372.000 žáků a…

K očkování se dnes přihlásilo 126.000 lidí nad 65 let

14.04.2021 21:30 K očkování proti covidu se do dnešního večera přihlásilo 126.000 lidí starších 65 let, pro něž se…

Liberecká firma vyvinula experimentální lék na covid

14.04.2021 17:24 Nový experimentální lék na covid-19 vyvinula farmaceutická společnost InStar Technologies z Liberce…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama