Česko je stále nejhorší v EU. Přibylo dalších přes 10 tisíc nakažených

Podle posledních dat Evropského střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (ECDC) je v počtu nakažených za posledních 14 dní nejhorší situace ze zemí Evropské unie stejně jako před týdnem v České republice (1518 nakažených na 100.000 obyvatel, před týdnem byl tento údaj 1572). Situaci ohledně koronaviru jsme sledovali online.

Češi se nechávají testovat na koronavirus
doporučujeme

22:00 - Vakcínu od AstraZeneky si dnes nechali aplikovat mimo jiné i premiéři Británie a Francie Boris Johnson a Jean Castex a také prezident a premiér Slovinska Borut Pahor a Janez Janša. Rovněž německá kancléřka Angela Merkelová uvedla, že "by se nechala naočkovat AstraZenekou".

21:22 - Londýn 19. března (ČTK) - V Británii zdravotníci dnes aplikovali 660.276 dávek vakcíny proti covidu-19, což je nejvíce během současné očkovací kampaně. Jedním z těch, kdo dostali injekci s přípravkem od firmy AstraZeneca, byl premiér Boris Johnson. Řekl, že vůbec nic necítil.

20:40 - Devět ředitelů krajských hygienických stanic se postavilo za odvolanou hlavní hygieničku Jarmilu Rážovou. Ministru zdravotnictví Janu Blatnému (za ANO) poslali před několika dny dopis, ve kterém kritizují to, že ministr ani další vládní politici odchod Rážové nezdůvodnili. Podle šéfů hygienických stanic k odvolání Rážové za její působení v době epidemie koronaviru důvod nebyl. Napsal to dnes server Seznam Zprávy.

20:12 - Podle poradní komise Světové zdravotnické organizace (WHO) pro bezpečnost vakcín dostupná data k preparátu proti covidu-19 od společnosti AstraZeneca neukazují na nárůst výskytu krevních sraženin. Komise chce látku nicméně nadále sledovat kvůli případným nepříznivým účinkům.

19:25 - Celosvětově nejvíce obětí na životech od začátku pandemie evidují USA, kde zemřelo kvůli covidu-19 přes 539.000 lidí. V poměrném počtu obětí je na tom ale z celé EU nejhůře Česká republika, která má přes dvaapůlkrát více obětí k počtu obyvatel než Německo.

18:18 - Evropa se podle propočtů agentury Reuters stala prvním regionem světa, kde zemřelo více než milion lidí s covidem-19. Tuto hranici překročila v době, kdy nové varianty viru v mnoha zemích vyvolaly třetí vlnu epidemie, kvůli níž nemocnice znovu zažívají enormní nápor. 

17:40 - Množství pozitivních testů na koronavirus mezi atlety po skončení halového mistrovství Evropy v Toruni bylo zaviněno podle vedení Evropské atletiky nedůsledným dodržováním nastavených pravidel. Podle dnešního prohlášení EA mají všechny ohlášené případy spojitost se dvěma hotely, v nichž byly výpravy během šampionátu na začátku března ubytovány.

17:01 - Ministerstvo zdravotnictví eviduje 20 případů, u kterých byla potvrzena nebo je velmi pravděpodobná jihoafrická mutace nového koronaviru. Případy pocházejí ze dvou ohnisek, které spolu přímo nesouvisejí. Jedno je kolem účastníka zájezdu do Zanzibaru a druhé je mezi pracovníky celní správy, kteří zajišťují kontrolu příletů na Letišti Václava Havla. 

16:50 - Švýcarská vláda kvůli rostoucímu počtu nových případů koronavirové infekce odložila zmírnění epidemických opatření původně plánované na příští týden. Ministr zdravotnictví Alain Barset dnes podle agentury DPA řekl, že současná situace to nedovoluje. Jedině počet lidí, kteří se mohou soukromě sejít, se zvýší ze současných pěti na deset.

16:35 - Francouzský lékový regulátor dnes potvrdil, že ve Francii může znovu začít očkování vakcínou proti covidu-19 od firmy AstraZeneca. Přípravek nyní doporučuje jen pro osoby ve věku 55 let a více, zatímco původně jej doporučoval podávat lidem do 65 let. První dávku vakcíny si před televizními kamerami nechal dát francouzský premiér Jean Castex.

16:17 - Rakousko za poslední den zaznamenalo přes 3500 nově nakažených koronavirem, nejvíce od loňského prosince. Počty covidových pacientů ve vídeňských nemocnicích dosahují úrovně z loňského podzimu, která donutila vládu k vyhlášení plošné uzávěry, uvedla agentura Reuters. 

15:54 - Možnost sportovat od pondělí v celém okrese a ne pouze v obci, hejtmani vítají. Nejednotní jsou ale v názorech na další protiepidemická opatření či prodloužení nouzového stavu. Ti, kteří mají výhrady k opatřením, zmiňují nejčastěji zákaz navštěvovat rodinu mimo okres. Jiní hovoří o tom, že je opatření zachránila od velkého nárůstu nakažených. Všichni se ale shodují na tom, že pozitivně působí narůstající počet očkovaných.

15:23 - Do Česka dorazí v příštích dnech 12.000 dávek protilátkového léku na covid-19 od firmy Regeneron. Dodávka s lékem vyjede v neděli ze Švýcarska. Dnes to řekl ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). V ČR už je 3000 dávek podobného léku od firmy Eli Lilly, dohromady tak bude mít země podle Blatného zásobu těchto léků na tři měsíce.

15:07 - Vakcína proti koronaviru od firmy Johnson & Johnson bude podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) dodávána do Evropské unie od 16. dubna. Už v dubnu přijdou do Česka desítky tisíc dávek, řekl dnes na tiskové konferenci. 

14:37 - Slovensko chystá v souvislosti s koronavirovou nákazou povinnou karanténu pro cestující ze zahraničí ve státem určených hotelech a jiných ubytovacích zařízeních. ČTK o tom dnes informovalo slovenské ministerstvo dopravy, které označilo připravovaný systém za efektivní způsob ve snaze zabránit zavlečení mutací koronaviru ze zahraničí. 

14:20 - Berlínská kulturní scéna slaví, neboť po měsících nucené uzávěry vyvolané pandemií koronaviru je možné opět zajít do divadla či na koncert. Radost ale kazí přísná hygienická opatření, nutnost podstoupit koronavirový test a fakt, že se vstupenky zdaleka nedostanou na každého zájemce. 

14:11 - Ambulantní specialisté budou kódy pro chronické pacienty dostávat od středy 24. března. Novinářům to dnes řekl ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Kódy umožní lidem hlásit se do očkovacích center, i když jsou mladší než skupiny obyvatel, které jsou nyní mezi prioritními.

13:10 - Fakultní nemocnice Brno rozdala do jiných krajů ze svých rezerv všech sedm boxů vakcíny Pfizer. Poslala je do Prahy, Pardubic, Hradce Králové nebo Olomouce, řekla dnes ČTK mluvčí nemocnice Veronika Plachá. Podle ní má kraj očkované větší procento seniorů než jinde, proto by vakcíny z rezervy měly přispět k narovnání stavu.

12:41 - Mexiko ode dneška výrazně zpřísní kontroly na své jižní hranici s Guatemalou a Belize a neumožní její překročení z jiných než nezbytných důvodů. Vláda opatření odůvodňuje snahou zamezit šíření koronaviru v příhraničních oblastech. Podobná omezení už panují na severní hranici s USA, americké úřady ale zaznamenaly v únoru výrazný růst pokusů o nelegální vstup do země, napsala agentura AP.

12:32 - Norská premiérka Erna Solbergová se omluvila, že porušila pravidla vyhlášená v zemi s cílem zabránit šíření koronaviru. V únoru se Solbergová se svými příbuznými vydala do zimního střediska Geilo a oslavila tam s nimi své šedesáté narozeniny, informovala norská veřejnoprávní televize NRK.

12:03 - V Polsku celkový počet potvrzených případů nákazy koronavirem od začátku pandemie překročil dva miliony, uvedla dnes média s odvoláním na údaje ministerstva zdravotnictví. Podle něj za poslední den přibylo 25.998 nových případů a 419 úmrtí. O den dříve to bylo 27.278 případů a 356 úmrtí.

11:45 - První dodávka léku od firmy Regeneron by měla v České republice být nejpozději do čtvrtka 25. března. ČTK to dnes napsal premiér Andrej Babiš (ANO). Ministerstvo zdravotnictví povolilo používání neregistrovaného léku na začátku března, výjimku udělilo pro 12.000 dávek preparátu. 

11:32 - Kódem od ambulantního specialisty, který umožní nechat se dříve očkovat proti covidu-19, se vybraní chroničtí pacienti budou sami hlásit do očkovacího centra. Seznam diagnóz, se kterými budou mít lidé přednost, podle šéfa Sdružení ambulantních specialistů Zorjana Jojka zatím hotový není. 

11:02 - Ve středočeských nemocnicích je 864 pacientů s covidem-19, situace se mírně zlepšila. Stále jsou ale z více než 90 procent obsazena lůžka intenzivní péče, nyní na nich leží 177 lidí, z toho 89 pacientů je na umělé plicní ventilaci. Stav hromadného postižení osob platí ve 14 nemocnicích, odvolán mohl být v Berouně, řekl dnes novinářům krajský radní pro zdravotnictví Pavel Pavlík (ODS).

10:55 - Ve středních Čechách lidé dostali téměř 137.000 dávek vakcín, z toho za poslední dva týdny přes 61.000 dávek. V kraji je v provozu 21 očkovacích míst, zapojilo se také přes 360 praktických lékařů, kterým kraj předává všechny vakcíny Astra Zeneca, řekl na dnešní tiskové konferenci krajský koordinátor očkování Martin Polák. Středočeský kraj má zhruba 1,4 milionu obyvatel.

10:27 - Slovensko zkouší testování starších žáků na koronavirus prostřednictvím takzvaných kloktacích PCR testů. Zavedlo je s cílem dostat do škol více žáků, kteří například nemohli nebo nechtěli podstoupit obvyklý antigenní test. Ministerstvo školství dnes oznámilo, že zájem o využití tohoto druhu testů stoupá.

9:55 - Ve Středočeském kraji přibylo za uplynulý týden 11.402 nově nakažených koronavirem. V porovnání s předešlým týdnem je to téměř o 1500 případů méně, epidemie tak mírně zpomaluje. Ve čtvrtek přibylo v regionu 1559 nových případů nákazy, je to o zhruba 140 méně než před týdnem, vyplývá z informací na webu ministerstva zdravotnictví.

9:42 - Maďarsko zaznamenalo rekordní denní přírůstek 10.759 nově potvrzených případů nákazy koronavirem a také rekordních 213 úmrtí souvisejících s nemocí covid-19 za uplynulých 24 hodin. Uvedla to dnes agentura Reuters s odvoláním na údaje zveřejněné na vládním webu.

9:27 - Nemocnice Znojmo podala prvním dvěma pacientům s nemocí covid-19 lék bamlanivimab. Jeden z pacientů je v dialyzačním programu a druhý je po transplantaci ledviny, řekla dnes ČTK mluvčí nemocnice Petra Veselá. Bamlanivimab podaly na jižní Moravě už dříve pacientům i další nemocnice, jako například Fakultní nemocnice Brno nebo Masarykův onkologický ústav v Brně.

8:44 - Testy ve čtvrtek odhalily v Praze 1047 nových případů onemocnění covid-19. Byl to nejnižší čtvrteční nárůst od konce ledna, před týdnem přibylo o sedm desítek případů více. Od začátku epidemie byl nový koronavirus v hlavním městě prokázán u téměř 163.900 lidí, z nichž 2220 zemřelo. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

8:31 - Reprodukční číslo ukazující šíření epidemie k dnešku mírně stouplo z 0,92 na 0,93. Pokud číslo stoupne nad hodnotu jedna, epidemie zrychluje. Šíření nákazy v zemi v posledních dnech stagnuje, nemocnice jsou ale stále přeplněné. Ve čtvrtek bylo hospitalizováno 8773 nemocných s covidem, o téměř 400 méně než v předchozí den. Pacientů s vážným průběhem ubylo jen minimálně, jejich počet se snížil o pět desítek na 1992. Zatím nejvíc lidí s koronavirem bylo v nemocnicích podle revidovaných údajů toto pondělí, kdy ministerstvo evidovalo 9457 hospitalizovaných, 2057 z nich vyžadovalo intenzivní péči.

8:25 - Hlavní epidemiolog IKEM Petr Smejkal dostal zhruba před dvěma týdny nabídku stát se ministrem zdravotnictví. Řekl to v rozhovoru Prostor X na webu Reflex.cz. Nabídku odmítl, lepší roli vidí v odborné skupině, která pod jeho vedením vznikla právě při ministerstvu zdravotnictví.

8:03 - Podle posledních dat Evropského střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (ECDC) je v počtu nakažených za posledních 14 dní nejhorší situace ze zemí Evropské unie stejně jako před týdnem v České republice (1518 nakažených na 100.000 obyvatel, před týdnem byl tento údaj 1572). Na druhém místě je Estonsko s 1464 případy (před týdnem 1397), třetí je Maďarsko s 934 případy (před týdnem 646 případů). Pro ČR to znamená pokles o více než tři procenta oproti údajům z minulého týdne, kdy naopak počet případů na 100.000 obyvatel vzrostl asi o 12 procent.

8:00 - V Česku za čtvrtek přibylo 10 576 nakažených koronavirem.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Za úterý přibylo přes 5000 nakažených, R dál roste

14.04.2021 21:58 Aktualizováno V úterý přibylo v Česku dalších 5033 potvrzených případů nemoci covid-19, o 546 méně než před…

Ve školách bylo testováno přes půl milionu žáků a zaměstnanců, pozitivních…

14.04.2021 21:57 Aktualizováno Za první dva dny bylo podle ministerstva zdravotnictví testováno ve školách přes 372.000 žáků a…

K očkování se dnes přihlásilo 126.000 lidí nad 65 let

14.04.2021 21:30 K očkování proti covidu se do dnešního večera přihlásilo 126.000 lidí starších 65 let, pro něž se…

Liberecká firma vyvinula experimentální lék na covid

14.04.2021 17:24 Nový experimentální lék na covid-19 vyvinula farmaceutická společnost InStar Technologies z Liberce…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama