Česko zrychluje tempo očkování. USA hlásí rekordní počet úmrtí

Ve středu bylo v Česku podle premiéra Andreje Babiše (ANO) očkováno proti nemoci covid-19 47.000 lidí, což je nejvíce za jeden den od loňského začátku vakcinace v zemi. Celkem zdravotníci aplikovali 949.000 dávek.

Očkování, ilustrační fotografie
doporučujeme

21:49 - Přes 40 charitativních organizací působících v Africe dnes vyčetlo státům s vysokými příjmy, že se nechtějí vzdát patentů na vakcíny proti covidu-19, uvedla nadace Thomson Reuters Foundation. Podle těchto organizací bude pandemie v chudších státech kvůli tomu trvat o několik let déle a miliony lidí napříč africkým kontinentem se propadnou do hlubší chudoby.

21:00 - Policisté, hasiči a strážníci se už mohou hlásit na očkování proti koronaviru. Vláda totiž zkraje týdne schválila jejich zařazení na úroveň kritické infrastruktury. Informoval o tom dnes server Deník N. Na policisty měla podle původního plánu přijít řada až po seniorech ve věku 65-69 či chronických pacientech. Policie nutnost rychlého očkování vysvětluje častým kontaktem s potenciálně nakaženými lidmi v terénu, jen za minulý týden musela poslat do karantény stovky policistů. Brzy by tak podle policejního prezidia mohla být ohrožena akceschopnost policie.

20:21 - S ošetřováním osob bez domova nově terénním pracovníkům Armády spásy v Praze pomáhají členové spolku Medici na ulici. Budoucí lékaři mají přispívat k tomu, aby zdravotní péče poskytovaná lidem na ulici byla četnější a kvalitnější. ČTK to dnes sdělil Jan Desenský, ředitel Centra sociálních služeb Karla Larssona, které v hlavním městě provozuje Armáda spásy.

19:38 - Srbsko začne do 20. května vyrábět ruskou vakcínu proti covidu-19 Sputnik V. Na dnešním jednání v Moskvě se na tom dohodli představitelé vlád obou zemí, informovala s odvoláním na člena srbské vlády místní média. Srbsko by se stalo první evropskou zemí mimo Rusko, která bude tento očkovací preparát vyrábět.

19:19 - Švédská korunní princezna Victoria a její manžel princ Daniel mají koronavirus. Oznámil to dnes královský palác. Dvojice má podle něj jen mírné příznaky nemoci covid-19.

18:57 - V Česku se nepoužívají šarže vakcíny proti covidu-19 od firmy AstraZeneca, kterými dočasně a preventivně přestalo očkovat Dánsko či Norsko kvůli závažným případům krevních sraženin u několika očkovaných lidí. Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) žádná podobná opatření nechystá, sdělila jeho ředitelka Irena Storová na dotaz ČTK.

18:21 - Čtyři bývalí američtí prezidenti Jimmy Carter, George W. Bush, Bill Clinton a Barack Obama spolu natočili video, v němž vyzývají Američany, aby se nechali očkovat proti covidu-19, jakmile na ně přijde řada. Cílem kampaně je snížit nedůvěru ve vakcíny. Bývalý prezident Donald Trump v kampani nevystupuje. Informovala o tom agentura AP.

17:49 - Po skončení koronavirové krize se chce do gastronomie na hlavní pracovní poměr vrátit zhruba polovina lidí, kteří byli v oboru zaměstnáni před vypuknutím pandemie. Další asi pětina lidí s návratem počítá, ale jen na částečný úvazek. Na brigádu by se vrátilo asi 90 procent lidí, gastronomii považují za srdeční záležitost. Vyplývá to z průzkumu českého start-upu Grason. Data má ČTK k dispozici.

17:17 - Francie uvolní některá omezení spojená s cestováním mimo Evropskou unii. Část lidí už nebude muset prokazovat "závažný důvod" pro cestu, dalším se rozšíří seznam výjimek ze zákazu cestování. S odvoláním na sdělení ministerstva zahraničí o tom dnes informovala agentura Reuters.

16:54 - První dodávky vakcíny od firmy Johnson & Johnson, kterou dnes Evropská agentura pro léčivé prostředky doporučila k registraci v EU, by mohly do Česka dorazit na konci dubna. Na twitteru to uvedli zástupci Chytré karantény. Celkem má ČR objednané dva miliony dávek, v dubnu by mělo podle dřívějších informací dorazit 185.000. Vakcína je jednodávková, její výhodou je podle ředitelky Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Ireny Storové skladování v chladničkové teplotě, bude tedy stejně jako AstraZeneca vhodná po očkování v ordinacích praktiků.

16:32 - Mluvčí britského premiéra Borise Johnsona dnes řekl, že vakcína proti covidu-19 vyvinutá firmou AstraZeneca ve spolupráci s Oxfordskou univerzitou je bezpečná a účinkuje. Stalo se tak v reakci na rozhodnutí Dánska z preventivních důvodů pozastavit na dva týdny očkování tímto přípravkem kvůli zprávám o výskytu krevních sraženin u několika lidí, jimž byl podán. Také britský lékový úřad MHRA veřejnosti vzkázal, že se má nadále nechat očkovat, a to i vakcínou od AstraZeneky.

16:04 - Italský lékový regulátor AIFA dnes zakázal používat k očkování proti covidu-19 jednu šarži vakcíny od britsko-švédské společnosti AstraZeneca. Úřad prošetřuje úmrtí jednoho vojáka, který zemřel den poté, co mu byl podán preparát, uvedla agentura ANSA. Úřad zdůraznil, že nebyla prokázáno, že úmrtí způsobila vakcína. Zákaz je preventivním opatřením. Z preventivních důvodů pozastavily podávání látky od britsko-švédské společnosti také Norsko a Dánsko.

15:43 - Dánské zdravotnické úřady dnes oznámily, že z preventivních důvodů na 14 dní pozastavují očkování proti nemoci covid-19 vakcínou od firmy AstraZeneca. Důvodem jsou zprávy o výskytu závažných případů krevních sraženin u několika lidí, kterým byla vakcína podána. Později se k Dánsku připojilo s obdobným opatřením i Norsko, informovala agentura Reuters.

15:07 - Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) dnes doporučila podmínečnou registraci vakcíny od americké firmy Johnson & Johnson v zemích Evropské unie. Agentura to oznámila na svém webu. V pořadí čtvrtou očkovací látku proti covidu-19 budou moci členské země začít využívat po souhlasu Evropské komise, který v minulých případech následoval několik hodin po rozhodnutí EMA.

14:44 - Vakcína proti covidu-19 vyvinutá společnostmi Pfizer a BioNTech má 94 procentní účinnost proti asymptomatické nákaze koronavirem. Vyplývá to z dnes zveřejněné studie těchto firem, jež vychází z dat nashromážděných v izraelské populaci. Tyto závěry naznačují, že očkovací látka zřejmě významně snižuje přenos infekce v populaci, poznamenává agentura Reuters.

14:28 - Epidemie v okrese Trutnov výrazně zpomalila, přitom ještě v únoru byl region koronavirem nejzasaženější v ČR. Je to výsledek několika faktorů, nejen uzávěry okresu, která kvůli velkému šíření epidemie platila od 12. do 28. února. Shodli se na tom zástupci měst, krajských hygieniků, nemocnic a Královéhradeckého kraje.

14:07 - Pražský magistrát zahájil testování zaměstnanců pracujících v některých jeho budovách, například na Nové radnici na Mariánském náměstí. Ve zbylých začne testovat v příštím týdnu. Výsledky bude úřad sledovat a následně vyhodnotí. Na dotaz ČTK to sdělil mluvčí Vít Hofman. Magistrát má asi 2300 úředníků. 

13:16 - Evropská unie bude mít až do června možnost zakázat vývoz vakcín proti koronaviru od firem, které nedodrží své závazky dodávek pro unijní země. Evropská komise dnes prodloužila platnost systému, který umožňuje členským státům dohlížet na vývoz očkovacích látek a v krajním případě jej zakázat. 

12:59 - V Česku se dosud znehodnotilo 664 dávek vakcín proti koronaviru. Představuje to méně než promile proti počtu spotřebovaných vakcín. Nejvíce znehodnocených dávek, a to 37 procent, připadá na Královéhradecký kraj. Dvě pětiny zmařených dávek zdravotnická centra nahlásila za březen. Většina znehodnocených dávek byly vakcíny od firem Pfizer/BioNTech. 

12:43 - Výrobce vakcín proti koronaviru firma Pfizer zatím nevyjednává s Indií o zahájení výroby v této asijské zemi. Zástupkyně Pfizeru dnes podle agentury Reuters řekla, že o takové možnosti bude firma uvažovat, až skončí fáze zásobování vakcínami za současné pandemie. Pfizer neuspěl se svou vakcínou v Indii a v únoru stáhl žádost o její schválení, protože nevyhověl požadavkům místního regulátora.

12:12 - Lékaři si pro pacienty vyžádali po pražské Fakultní Thomayerově nemocnici, jejíž lékárna dodávky spravuje, do středy více než polovinu z 500 dávek léku bamlanivimab na covid-19 dodaných do ČR na konci února. Další dodávka má podle mluvčího nemocnice Petra Sulka přijít tento nebo příští týden. 

11:51 - Slovensko se připravuje na masivní očkování obyvatel. Největší vakcinační centrum vzniklo v prostorech národního fotbalového stadionu v Bratislavě, zřídila ho krajská samospráva. Slovensko se podobně jako další státy EU potýká s nedostatkem očkovacích látek, výraznější navýšení dodávek vakcín ale očekává už v průběhu března.

11:35 - Dánské zdravotnické úřady dnes oznámily, že pozastavují očkování proti koronaviru vakcínou od firmy AstraZeneca. Důvodem jsou zprávy o výskytu krevních sraženin u několika lidí, kterým byla vakcína podána, informovala agentura Reuters.

11:22 - V Polsku druhý den po sobě zaznamenali nejvyšší denní přírůstek potvrzených případů nákazy koronavirem od listopadu. Zatímco v úterý přibylo "rekordních" 17.260 nakažených, ve středu jejich počet poskočil na 21.045. Informovalo o tom dnes ministerstvo zdravotnictví.

10:54 - Šíření mutací koronaviru z České republiky je problémem pro celé Německo, kterému zabrání jen bariéra v podobě proočkované populace v pohraničí. V dnešním rozhovoru s televizí ZDF to prohlásil saský premiér Michael Kretschmer, podle kterého již běžná protiepidemická opatření v regionech u hranic s Českem nestačí. Sasko chce proto co nejdříve začít s plošnou vakcinací v okrese Vogtland, který hraničí s Karlovarským krajem a který je v Německu jedním z nejpostiženějších.

10:27 - Zdravotnická záchranná služba Zlínského kraje (ZZS ZK) uskutečnila loni 65.384 výjezdů, podobně jako o rok dříve. Najela však 2,243.161 kilometrů, což bylo o 83.551 kilometrů více než v roce 2019. Přibylo také hovorů na tísňovou linku 155, operační středisko jich loni přijalo 127.344, což je o devět procent více než v předchozím roce, uvedlo hejtmanství v dnešní tiskové zprávě.

9:59 - Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) za poslední týden zaznamenal tři případy úmrtí, která mohla souviset s očkováním proti covidu-19. Ústav je bude prověřovat. Od začátku očkování v Česku bylo těchto případů 11. K úternímu večeru ústav eviduje 1506 podezření na nežádoucí účinky vakcín proti covidu-19, což je o 387 více než před týdnem. Vyplývá to z informací, které dnes SÚKL v pravidelném hlášení zveřejnil.

9:35 - Ve středu byl počet pacientů s nemocí covid-19 ve vážném stavu nejvyšší za epidemii, a to 1916. Celkový počet hospitalizovaných po rekordních 9000 v pondělí a úterý ve středu mírně klesl na 8734. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. V posledních týdnech také značně stouply počty úmrtí nakažených. Denní počty zemřelých s covidem-19 se v posledních dnech pohybují kolem 200, a jsou tak nejvyšší od listopadu. Dál ale zpomalují denní nárůsty počtu případů nákazy. Ve středu jich přibylo 14.353, což je zhruba o 900 méně než před týdnem.

9:24 - V Praze přibylo ve středu 1681 potvrzených případů koronaviru, je to nepatrně více než před týdnem, kdy bylo nově nakažených 1653. S covidem dosud v hlavním městě zemřelo 2028 lidí. Počty obětí jsou v poslední době vysoké, v pondělí jich bylo 28, což je nejvíc za celou dobu epidemie. Kapacita nemocnic je navíc stále velmi nízká. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

9:05 - Ve Středočeském kraji ve středu přibylo 2334 nakažených covidem-19. Je to o 308 případů méně než v úterý a o 115 méně než ve stejný den před týdnem. Nyní je v regionu 27.424 nakažených, vyplývá z informací na webu ministerstva zdravotnictví.

8:48 - V Jihomoravském kraji klesl za poslední den počet hospitalizovaných pacientů s nemocí covid-19 o dva na 941. Pětina pacientů je ve vážném stavu. Přibylo 1086 pozitivně testovaných a 22 úmrtí s nákazou u lidí v průměrném věku přes 86 let. V tiskové zprávě to dnes uvedla ředitelka protiepidemického odboru jihomoravské hygienické stanice Renata Ciupek.

8:39 - V Německu za posledních 24 hodin přibylo 14.356 případů nákazy koronavirem a 321 úmrtí pacientů s nemocí covid-19. Informoval o tom dnes Institut Roberta Kocha (RKI). O den dříve bylo nově nakažených něco přes 9000 a přesně před týdnem zhruba 12.000. Šéf RKI Lothar Wieler s odkazem na vývoj epidemické situace řekl, že v Německu začala třetí vlna pandemie, což je podle něj znepokojivé.

8:22 - V Česku přibylo na středu dalších 14 353 nakažených.

7:44 - Ve Spojených státech se loni kvůli pandemii covidu-19 zvýšila úmrtnost o 15 procent a zemřelo vůbec nejvíce lidí v historii záznamů. Vyplývá to z chystané souhrnné zprávy amerického Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC), o níž dnes informoval server Politico. Podle CDC v roce 2020 zemřely v USA přes tři miliony lidí a covid-19 byl třetí nejčastější příčinou úmrtí po srdečních chorobách a rakovině.

7:40 - V Česku se očkuje proti covidu-19 od loňského 27. prosince. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) minulý týden uvedl, že v březnu chce dosáhnout alespoň 35.000 podaných dávek vakcín denně. Hranice 35.000 očkovaných byla zatím kromě středečních 47.000 dávek v březnu překročena pouze jednou, když bylo 4. března podáno 35.890 dávek vakcín.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Přibylo 2198 nakažených. Cestování mezi okresy v noci skončí. Po 254 dnech…

11.04.2021 22:00 Aktualizováno Za sobotu přibylo 2198 nakažených. O půlnoci na pondělí v Česku po půl roce končí nouzový stav.…

Rodiče dali k soudu stížnost kvůli testům dětí a rouškám při návratu do…

11.04.2021 20:21 Rodiče několika dětí podali k Ústavnímu soudu stížnost proti opatření ministerstva zdravotnictví,…

Zákaz pro samoplátce je podle provozovatelů lázní diskriminační

11.04.2021 16:46 Sdružení lázeňských míst ČR a Svaz léčebných lázní ČR protestují proti prodloužení zákazu přijímat…

Peterová končí jako mluvčí ministerstva zdravotnictví, nahradí ji…

11.04.2021 16:07 Barbora Peterová končí jako mluvčí ministerstva zdravotnictví. Informaci ze svého twitterového účtu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama