Sto tisíc mrtvých s covidem za osm dní. V Česku dalších 8 tisíc nakažených

Index rizika protiepidemického systému PES dnes klesl na 68 bodů z revidovaných 70 bodů v předchozích dvou dnech. Zlepšila se všechna čtyři sledovaná kritéria, včetně reprodukčního čísla. Za pátek také přibylo 8010 nově nakažených.

Testování na přítomnost koronaviru
doporučujeme

21:37 - Zemřel bývalý prezident Hospodářské komory ČR (HK ČR) Petr Kužel. Podle serveru Forbes.cz, který informaci přinesl, podlehl dnes Kužel ve věku 58 let nemoci covid-19. V čele organizace zastupující podnikatele stál Kužel v letech 2008 až 2014. V minulosti byl i členem městského zastupitelstva na pražském magistrátu. Informaci o Kuželově úmrtí potvrdila Forbesu HK ČR.

20:46 - Podmínečnou registraci AstraZeneky v pátek schválila Evropská komise pro dospělé osoby bez horního limitu věku. Věkový limit nestanovil ani britský regulátor, který povolil používání preparátu na konci prosince. Zástupci německého regulátora ale ve čtvrtek uvedli, že takové omezení zvažují. Vakcínu by v Německu měli dostat pouze lidé mladší 65 let. Pochybnosti vyjádřil také francouzský prezident Emmanuel Macron, podle kterého je vakcína od společnosti AstraZeneca v případě lidí starších 65 let téměř neúčinná.

19:57 - Italský lékový regulátor doporučil očkovat vakcínou proti covidu-19 od společnosti AstraZeneca pouze osoby ve věku od 18 do 55 let. Poukázal na to, že v klinických testech přípravku byly osoby starší 55 let velice řídce zastoupeny. Kvůli tomu není zcela jisté, jak u starších osob, které jsou prioritní skupinou v očkování, preparát funguje.

19:28 - Americké aerolinky United Airlines oznámily, že před možnou nucenou dovolenou varovaly 14.000 zaměstnanců. Na konci března totiž vyprší druhé kolo vládních příspěvků na mzdy pracovníků leteckého průmyslu, připomněla agentura Reuters. Letecká společnost United Airlines zaměstnává přes 90.000 lidí. 

18:44 -  Portugalsko má pro pacienty, u kterých se prokázala nákaza koronavirem, jen sedm volných lůžek s intenzivní péčí. Uvedla to dnes agentura Reuters s odvoláním na údaje ministerstva zdravotnictví. Nemocnicím také dochází místo v márnicích. Země s 10 miliony obyvatel má v současnosti nejrychlejší tempo šíření nákazy na světě, a to také kvůli vysokému výskytu britské mutace viru.

17:39 - Slovenské ministerstvo zdravotnictví dnes zahájilo kampaň na podporu očkování proti covidu-19. Hlavní motto akce zní "očkování je svoboda" a symbolem je písmeno V odkazující na vítězství, napsala dnes slovenská média. Od konce prosince byla na Slovensku oočkována zhruba dvě procenta populace.

17:11 - V Pardubickém kraji není čenkovický případ v letošním roce první. Před týdnem byl v provozu vlek v nedalekých Výprachticích. "I když hlídka přijela na místo, majitel vlek odmítal vypnout. Policisté museli zatarasit přístup na vlek, aby zamezili provozu. Tento vlek tentokrát nejel, alespoň o tom nemáme informace," řekla dnes ČTK Janovská.

16:45 - V Čenkovicích na Orlickoústecku byl dnes navzdory vládním nařízením v provozu lyžařský vlek. Policie případ zadokumentovala a předá správnímu orgánu. Provozovateli vleku hrozí pokuta až do výše tří milionů korun, řekla dnes ČTK mluvčí krajské policie Markéta Janovská. Na horách na východě Čech jsou dobré sněhové podmínky. Z nařízení vlády nejsou v provozu skiareály, včetně lanovek a vleků.

16:02 - Francouzský mistr světa Corentin Tolisso z Bayernu Mnichov a brazilský útočník Herthy Berlín Matheus Cunha dostali od svých klubů pokuty za porušení opatření proti šíření koronaviru. Oba fotbalisté se nechali v minulých dnech tetovat. Přitom tetovací studia musí být zavřená.

15:21 - Signatáři výzvy Otevřete hranice sanitkám upozorňují na zhoršující se situaci v nemocnici v Chebu, požadují po ministerstvu zdravotnictví umožnit převoz pacientů do německých nemocnic. V chebské nemocnici chybí volné kapacity intenzivní péče, v důsledku toho musí zdravotníci podle nich selektovat pacienty. Dosud se pacienti s koronavirem převáželi do jiných nemocnic v rámci kraje i mimo něj, i tam již kapacity docházejí, uvedli. K výzvě za otevření hranic sanitkám se připojilo 1700 lidí, uvedli dnes signatáři v tiskové zprávě.

14:45 - Zhruba 100 cizinců dostalo v rakouském zimním letovisku St. Anton am Arlberg pokutu za porušování protiepidemických opatření. Cizinci se podle policie ubytovali ve středisku za turistickými účely, ačkoliv to stávající protiepidemická opatření nedovolují, napsala agentura Reuters. Turisté zřejmě využili ustanovení, které umožňuje ubytování v případě pracovních cest. Mezi pokutovanými nejsou hlášeni Češi.

14:04 - V Íránu dnes povolili k užívání vakcínu domácí výroby proti covidu-19 označovanou jako Barekat. Zástupce krizové skupiny pro otázky epidemie dnes řekl, že testy prokázaly, že je tato vakcína účinná i proti variantě viru, který se poprvé objevil v Británii. Nově dnes Írán oznámil, že bude od všech, kdo přicestují z Evropy, požadovat čtrnáctidenní karanténu, i když budou mít po příletu negativní test. Lidem z regionálních států postačí ke vstupu negativní test na koronavirus.

13:30 - Celosvětový počet mrtvých v souvislosti s covidem-19 podle údajů americké Univerzity Johnse Hopkinse (JHU) překonal hranici 2,2 milionu. O posledních 100.000 se počet zvýšil za sedm dní, předchozích 100.000 přibylo za osm dní. Nejvíce obětí na životech od začátku pandemie evidují Spojené státy, kde podle JHU zemřelo kvůli covidu-19 téměř 437.000 lidí. Následují Brazílie (více než 222.000 mrtvých) a Mexiko (přes 156.000). V České republice dosud zemřelo 16.211 lidí.

13:02 - Norská vláda postupně uvolní uzávěru metropole Oslo a okolí. Od středy mohou otevřít některé z obchodů, informoval ministr zdravotnictví Bent Höie. Omezení byla zavedena 23. ledna kvůli nové, nakažlivější mutaci koronaviru, která byla poprvé zaznamenána v Británii. V provozu zůstaly jen obchody, které prodávají nejnutnější zboží.

12:38 - CDC mělo připravený požadavek na nošení roušek v dopravních prostředcích už loni, ale Bílý dům jej tehdy zavrhl. Počet nakažených koronavirem v USA se blíží 26 milionům, s covidem-19 tam zemřelo víc než 436.000 lidí. Zjištěno bylo zatím zhruba 400 případů nové varianty viru, která se poprvé objevila v Británii a je nakažlivější než původní. Odborníci očekávají, že v krátké době bude tato nová varianta převládat.

12.24 - Americké Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) vydalo nařízení o povinném nošení roušek ve všech prostředcích a prostorách hromadné dopravy. Nařízení začne platit o pondělní půlnoci a výjimku mají jenom děti do dvou let, obchodní nákladní vozy a vojenská doprava.

11:47 - V Moravskoslezském kraji přibylo v pátek 672 potvrzených případů nákazy novým koronavirem. Je to obdobné jako v předešlých dnech. Oproti čtvrtku bylo nakažených o 30 více, ale oproti předešlému pátku o 209 méně. Vyplývá to z údajů takzvané chytré karantény, které zveřejňuje hejtman Ivo Vondrák (ANO).

11:28 - V Jihomoravském kraji klesl za poslední den o 29 počet hospitalizovaných pacientů s nemocí covid-19, v nemocnici jich nyní leží 545. Naopak přibylo 759 potvrzených případů nemoci. V tiskové zprávě to dnes uvedla ředitelka protiepidemického odboru jihomoravské hygienické stanice Renata Ciupek. Přibylo i osm úmrtí lidí v průměrném věku 81 let.

11:07 - Nadšenci z chodského Klenčí se i v nouzovém stavu rozhodli uspořádat 13. února masopustní průvod. Bude spojen s dobročinnou akcí na pomoc týraným koňům. Půjde nejvíce 100 lidí v maskách a krojích, koně i obrněný vůz. Průvod půjde bez zastávek, bez muziky a zpěvu, bude bez stánků a alkoholu, řekl ČTK Jiří Anderle z pořadatelských sdružení Výbor pro rozvoj městyse Klenčí a Dodna club.

10:49 - V Německu v pátek přibylo 12.321 nových případů nákazy koronavirem. S covidem-19 zemřelo dalších 794 lidí. Informoval o tom dnes Institut Roberta Kocha (RKI). Nových případů infekce na 100.000 obyvatel za posledních sedm dní je třetí den v řadě méně než 100, ve čtvrtek klesl tento ukazatel pod stovku poprvé od konce října. V Česku, které má osmkrát méně obyvatel, v pátek přibylo 8010 potvrzených infekcí.

10:31 - V Praze přibylo v pátek 911 potvrzených případů covidu, o 29 víc než o týden dřív. Dosud se v metropoli nakazilo přes 108.000 lidí, z nichž 1425 zemřelo. V současnosti je v hlavním městě podle statistik na webu ministerstva zdravotnictví přibližně 10.400 lidí s potvrzenou nákazou koronaviru.

9:58 - Tchajwanská vláda dnes oznámila první úmrtí na covid-19 od loňského května. Ostrovní stát přijal včasná, přísná a účinná pandemická opatření a drží nákazu pod kontrolou. Většina z 909 potvrzených případů infekce koronavirem má svůj původ v zahraničí, připomněla agentura Reuters.

9:39 - Ve Středočeském kraji přibylo v pátek 1011 nakažených covidem-19. Je to o 62 případů více než ve čtvrtek a o 112 méně než za předchozí pátek, vyplývá z informací na webu ministerstva zdravotnictví.

9:20 - Mexický prezident Andrés Manuel López Obrador v pátek řekl, že má stále covid-19, ale lékaři mu sdělili, že už má za sebou kritickou fázi infekce. Prezident středoamerické země se neobjevil na veřejnosti od minulé neděle, kdy oznámil, že má covid. V zemi s více než 128 milionu obyvatel bylo nově podchyceno 16.374 nových případů a dohromady už jich eviduje 1,841.893.

9:01 - Legendární multižánrový festival Coachella, který se koná každoročně ve stejnojmenném údolí v Kalifornii, se ani letos v dubnu kvůli pandemii covidu-19 neuskuteční. Příslušný zdravotní úřad v okrese Riverside v pátek podle agentury DPA sdělil, že se akce nemůže konat. Žádný možný náhradní termín úřady nebo pořadatelé neoznámili.

8:35 - Řetězec dm drogerie s ohledem na pandemii koronaviru a menší zájem o některé druhy zboží, například dekorativní kosmetiku, nabídku nezúžil. Ani se k takovému kroku nechystá, neočekává, že by pokles poptávky u některých výrobků měl trvat dlouhodobě. Naopak počet nově zařazených výrobků v prodejnách dm v uplynulém finančním roce meziročně vzrostl o sedm procent. V rozhovoru s ČTK to řekla jednatelka společnosti dm drogerie markt Martina Horká.

8:20 - Ve snaze zpomalit šíření koronavirové nákazy uzavře Francie od neděle hranice pro vstup ze zemí mimo Evropskou unii, výjimku budou mít pouze cesty ze závažných důvodů. Vstup ze zemí EU bude možný pouze s negativním PCR testem. Uzavřena má být i část nákupních center, oznámil dnes podle agentury AFP premiér Jean Castex. Země registruje už více než 75.000 úmrtí s covidem-19.

8:15 - Zjednodušené reprodukční číslo, které udává, kolik lidí v průměru nakazí jeden nemocný, v pátek mírně kleslo z téměř 0,99 na 0,98. Nižší byl oproti čtvrtku také průměr počtu nakažených na 100.000 obyvatel za dva týdny, čtrnáctidenní průměr nakažených mezi seniory i podíl hospitalizovaných, u kterých se covid-19 prokázal až v nemocnici.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Koalice Spolu chce audit lůžek intenzivní péče a rychlé očkování učitelů

01.03.2021 19:47 Vláda by měla podle koalice Spolu tvořené ODS, KDU-ČSL a TOP 09 zmapovat počty lůžek na jednotkách…

ONLINE: Rok s koronavirem. Přes milion nakažených Čechů, lidé se probouzí…

01.03.2021 19:44 Aktualizováno Dnes je to přesně rok, co testy v Česku potvrdily první tři případy nového typu koronaviru. Nákazu…

Do Česka mohou dorazit tisíce dávek Sputniku V. SÚKL ji zatím neschválí,…

01.03.2021 17:47 Aktualizováno Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) se začal zabývat ruskou vakcínou Sputnik V, o kterou český…

Vláda zváží pokračování vývoje české vakcíny

01.03.2021 17:16 Aktualizováno Vláda dnes bude jednat o možném pokračování projektu české vakcíny, jejíž vývoj byl loni kvůli…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama