ONLINE: V neděli přibylo 2415 nakažených, hitem jsou očkovací selfie

Rizikové skóre protiepidemického systému PES zůstává pátý den na 71 bodech. Za neděli přibylo 2415 nově nakažených a reprodukční číslo zůstává na 1,05. Vláda dnes projedná pokračování nouzového stavu i po 14. únoru.

Očkování, ilustrační fotografie
doporučujeme

21:52 - Do kolínské nemocnice dnes dorazilo 10.200 dávek vakcíny Astra Zeneca. V Kolíně nyní začíná očkování seniorů, které se odložilo kvůli nedostatku vakcíny. Již ve čtvrtek do Kolína dorazila očekávaná vakcína od Moderny, řekla dnes ČTK mluvčí nemocnice Stanislava Kubincová.

21:18 - Řecko a Izrael dnes podepsaly dohodu, jež má zmírnit řecká cestovní omezení vůči Izraelcům, kteří doloží potvrzení, že byli očkováni proti covidu-19. Informovala o tom agentura Reuters. Atény doufají, že rozhodnutí pomůže oživit řecký cestovní ruch, který v důsledku pandemie utrpěl velkou ránu. Izrael je v očkování proti covidu-19 v přepočtu na obyvatele světovým lídrem.

20:27 - Ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) se po uzdravení z onemocnění covid-19 vrátil do práce a po videu se účastnil jednání vlády. ČTK to dnes řekl mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek. Koronavirem se v minulosti nakazili i další členové vlády.

19:36 - Vláda dnes schválila nový systém kompenzací podnikatelům a firmám, které zasáhly dopady koronavirové pandemie. ČTK to řekl ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO). Kompenzační bonus podnikatelům stoupne z 500 na 1000 Kč denně. Zaměstnavatelé dále získají 500 korun denně na každého zaměstnance. Hlavním kritériem bude v obou případech splnění poklesu tržeb o nejméně 50 procent. Pokračovat bude také program Antivirus, případně další podpory, která na program Antivirus navazují.

19:23 - Lidé v nařízené karanténě by mohli případně dostávat k náhradě mzdy bonus až 370 korun za den, a to podle výše svého výdělku. Vyplácel by jim ho zaměstnavatel po deset dnů. O tyto výdaje by si pak snížil sociální odvody. Návrh zákona schválila dnes vláda. Na twitteru to oznámila ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD). Aby zákon začal platit, musí ho ještě schválit Sněmovna a Senát a podepsat prezident. Podle návrhu by se příspěvky měly vyplácet od března do konce června.

18:39 - Británie za posledních 24 hodin zaznamenala přes 14.000 nově nakažených koronavirem, což je nejnižší počet za poslední dva měsíce. Podle agentury Reuters je nejnovější bilance náznakem, že celoplošná uzávěra ostrovní země funguje.

17:47 - Bosenská léková agentura dnes schválila použití ruské vakcíny Sputnik V proti covidu-19. Očkování se v příštích dnech rozběhne v bosenské Republice srbské. Stejně jako další balkánské země zahajuje Bosna očkování s mnohatýdenním zpožděním za západními státy.

16:54 - Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) navrhli nový systém podpory podnikatelů. Kompenzační bonus podnikatelům stoupne z 500 na 1000 korun denně. Zaměstnavatelé dále získají 500 korun denně na každého zaměstnance. Hlavní kritériem bude v obou případech splnění poklesu tržeb o nejméně 50 procent. Pokračovat bude také program Antivirus, případně další podpory, která na program Antivirus navazují. Pro kongresy a veletrhy vznikne zvláštní program. ČTK to sdělilo ministerstvo financí. Na návrh upozornila Česká televize.

16:17 - Rozbíhajícího se očkování proti covidu-19 v zemích Evropské unie využívají podvodníci, kteří na internetu nabízejí falešné vakcíny. Lidé by se proto měli mít na pozoru a neuvěřit nikomu, kdo jim nabízí očkování ke koupi mimo systém organizovaný úřady. Prohlásila to šéfka Europolu Catherine De Bolleová, podle níž podvodů a dalších zločinů spojených s pandemií stále přibývá.

15:34 - První dodávku vakcín od firmy AstraZeneca začal dnes distributor Avenier rozvážet do tří krajů. Vakcínu podle ministerstva zdravotnictví dostanou nemocnice v Kolíně, Hradci Králové a Jihlavě. Avenier ze skupiny Agel bude mít na starosti i distribuci další dodávky, která by měla do Česka dorazit tento týden. ČTK to napsal mediální zástupce Avenieru Martin Nesrsta.

14:59 - Hygienici dosud zaznamenali ve středních Čechách 35 potvrzených případů takzvané britské mutace koronaviru. ČTK to řekla mluvčí středočeských hygieniků Dana Šalamunová. Od minulého pondělí přibyly čtyři případy.

14:24 - Nakažlivější, takzvaná britská mutace bude v ČR dominantní v řádu dní či týdnů, řekl dnes na tiskové konferenci iniciativy vědců Sníh imunolog Zdeněk Hel. Podle předběžných dat se v mnoha regionech vyskytuje v desítkách procent nákaz covidem. Očekává, že přesná čísla dnes zástupci vlády představí na tiskové konferenci po svém jednání. Jihoafrická mutace se v ČR zatím neprokázala, u té podle Hela hrozí opakované infekce lidí, kteří už dříve covid prodělali.

14:01 - Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) u programu COVID ubytování II pro hromadná ubytovací zařízení k dnešku eviduje 2269 žádostí za 1,4 miliardy korun. Na twitteru to napsala šéfka resortu Klára Dostálová (za ANO). Příjem žádostí začal před týdnem a bude pokračovat do 31. března. Na program vláda schválila 3,3 miliardy korun. O pomoc z COVID ubytování budou moci od dnešního odpoledne žádat i drobní ubytovatelé, na pomoc pro ně je připraveno půl miliardy korun.

13:15 - Mladoboleslavská nemocnice očkuje seniory přímo v domovech důchodců. Pomáhá jí s tím terénní očkovací tým, který jí dává k dispozici zdejší automobilka Škoda Auto. Proočkovat se povedlo již lidi ve všech domovech. Očkování seniorů začalo v Mladé Boleslavi 25. ledna, minulý týden se kvůli nedostatku vakcíny neočkovalo.

13:03 - V Dánsku se dnes poprvé od Vánoc otevřely školy pro nejmladší děti. Do lavic se mohli vrátit žáci přípravných tříd a prvních až čtvrtých ročníků. Starší studenti jsou nadále odkázáni na distanční výuku. Do konce února také zůstávají v Dánsku v platnosti ostatní opatření přijatá s cílem zabránit šíření koronaviru. 

12:47 - V nemocnicích v Havlíčkově Brodě a Novém Městě na Moravě dnes skončila výpomoc vojáků a hasičů, kteří personálu pomáhali s péčí o pacienty. Armáda dál vypomáhá v Nemocnici Třebíč, kde je její přítomnost dohodnutá do 14. února. ČTK to dnes řekly mluvčí nemocnic.

12:18 - Na Slovensku se dnes znovu otevřela část škol, ovšem v některých regionech země, včetně Bratislavy, vyučování dál pokračuje distanční formou. Samospráva zdrženlivý postoj k obnovení prezenční výuky zdůvodnila doporučením či nařízením hygieniků v souvislosti se špatnou epidemickou situací v souvislosti s šířením koronaviru. Města si již delší dobu stěžují na nedostatek informací a na to, že vláda a úřady přijímají opatření na poslední chvíli.

11:53 - Zdravotníci v brněnských zařízeních kvůli sníženým dodávkám vakcín proti novému typu koronaviru očkují denně jen asi 400 lidí. Kapacita je ale mnohem vyšší, zvládli by i 5000 lidí denně. Na on-line tiskové konferenci to dnes uvedl náměstek primátorky Petr Hladík (KDU-ČSL).

11:24 - Ministerstvo zdravotnictví doporučí používání léků na covid-19 na bázi takzvaných monoklonálních protilátek. Informovalo o tom dnes v tiskové zprávě. Jde o látky kasirivimab a imdevimab od firmy Regeneron a bamlanivimab od firmy Eli Lilly. Vhodné jsou pro lidi s vysokým rizikem těžkého průběhu onemocnění covid-19.

11:10 - Po šesti týdnech plošné uzávěry se dnes v Rakousku otevřely obchody, kadeřnictví či kosmetické salony. Ve Vídni a v Dolních Rakousech se vrátili do lavic někteří žáci, školáci v dalších spolkových zemích budou své vrstevníky následovat za týden, informovala agentura APA. Uvolňování je spojené s novými hygienickými pravidly, rakouská vláda kvůli němu ale čelí kritice doma i v zahraničí.

10:44 - Podle Británie neexistuje důkaz, že by vakcína od společnosti AstraZeneca nebránila úmrtí nebo vážnému průběhu onemocnění covid-19. V reakci na dočasné pozastavení aplikace vakcíny v Jihoafrické republice to dnes uvedl britský náměstek ministra zdravotnictví Edward Argar, píše Reuters.

9:40 - Před měsícem byl počet hospitalizovaných o 2000 větší a před týdnem v pondělí bylo v nemocnicích více než 6000 pacientů s covidem, tedy o 500 více než nyní. Podle ministerstva zdravotnictví jsou ale nemocnice na hraně svých kapacit. Naplněnost nemocnic je nyní podle vlády hlavním ukazatelem pro určování opatření proti šíření nákazy.

8:36 - Jihoafrická republika dnes oznámila, že pozastaví očkování vakcínou proti covidu-19, kterou vyvinula britská firma AstraZeneca ve spolupráci s Oxfordskou univerzitou. V sobotu AstraZeneca informovala, že její vakcína má podle předběžných dat jen omezenou účinnost proti mírnému průběhu covidu-19 u lidí nakažených mutací koronaviru, která je v JAR dominantní.

8:18 - Německé zdravotní úřady nahlásily Institutu Roberta Kocha (RKI) za uplynulých 24 hodin dalších 4535 případů koronavirové infekce a 158 souvisejících úmrtí. RKI eviduje v zemi se zhruba 83 miliony obyvatel od začátku pandemie covidu-19 celkem 2,288.545 prokázaných případů koronavirové nákazy. Celkový počet lidí, kteří v Německu zemřeli s virem SARS-CoV-2 v těle, po dnešku stoupl na 61.675.

7:42 - Nejnovější trend sociálních sítí nezahrnuje ani kbelíky ledu, ani červený filtr a už vůbec ne námořnické písně. Místo toho se celebrity a politici po celém světě předhánějí, kdo na internetu zveřejní nejlepší očkovací selfie z okamžiku, kdy si nechali dát vakcínu proti covidu-19, napsal zpravodajský server The Guardian. Svým očkováním tyto osobnosti vysílají do světa důrazné poselství, že vakcíny jsou bezpečné - ale zároveň si uvědomují, že jde o nepopiratelnou příležitost pro zajímavou fotografii.

7:40 - Rizikové skóre protiepidemického systému PES zůstává pátý den na 71 bodech. Ve čtvrtém stupni rizik se drží už od půlky ledna, opatření v Česku ale odpovídají nejpřísnějšímu, pátému stupni. Reprodukční číslo zůstává na 1,05. Pokud je číslo nad hodnotou jedna, epidemie zrychluje. Vyšší než jedna je číslo s výjimkou jednoho dne od začátku února.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ONLINE: Nakažlivější mutace koronaviru je v Česku. Vláda zváží omezení…

25.02.2021 18:48 Aktualizováno Ve středu přibylo v Česku 13 657 nakažených. Vláda bude dnes pokračovat v jednáních o zpřísnění…

Koronavirus se šíří i mezi zvířaty. Pražská zoo hlásí první nakažené

25.02.2021 17:57 Testování z trusu zvířat dnes prokázalo v pražské zoologické zahradě koronavirus u dvou lvů…

Nakažených zdravotníků v Česku začalo opět přibývat

25.02.2021 17:48 Zdravotníků nakažených covidem-19 začalo opět přibývat. Aktuálně nakažených je 2840, zhruba o 150…

Jihoafrická mutace koronaviru je v Česku. Snižuje účinnost vakcín i léků

25.02.2021 13:52 V Česku byla v jednom případě potvrzena nakažlivější jihoafrická mutace koronaviru. ČTK to napsala…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama