Reprodukční číslo zůstává vysoké. Počet nakažených je vyšší než před týdnem

V pondělí přibylo v České republice 7117 potvrzených případů nemoci covid-19, o 152 více než před týdnem. Index protiepidemického systému PES zůstává v Česku na pondělních 73 bodech. Reprodukční číslo se druhý den v řadě pohybuje těsně nad 1,0.

Ilustrační foto
doporučujeme

21:59 - Česká republika koupí protilátku proti nemoci covid-19 od americké společnosti Eli Lilly. Na twitteru to dnes řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Lék nazvaný Bamlan má omezit množství viru v těle a zamezit tak těžšímu průběhu nemoci. Česko také jedná o nákupu jiného přípravku od farmaceutické firmy Regeneron.

21:33 - Většina opatření proti covidu-19, která nyní v Nizozemsku platí, se prodlouží přinejmenším do 2. března. Oznámil to dnes podle agentury AFP premiér Mark Rutte. Nizozemská média v uplynulých dnech spekulovala, že by se mohl zrušit aspoň zákaz nočního vycházení. Podle Rutteho se na tom ale zatím vláda neshodla.

20:46 - Francouzský zdravotnický úřad (HAS) dnes doporučil nepodávat vakcínu proti covidu-19 od farmaceutické společnosti AstraZeneca lidem starším 65 let. Není podle něj totiž k dispozici dostatek dat o účinnosti látky v této věkové skupině. Vakcinaci seniorů tímto přípravkem nedoporučili například už i v Německu, Rakousku či Švédsku, nově s k těmto zemím připojila také Malta.

20:15 - Pákistán dnes při slavnostní ceremonii za účasti premiéra Imrana Chána spustil celostátní očkovací kampaň. První injekci s látkou proti covidu-19 dostal lékař, informovala agentura Reuters. Úřady v zemi s více než 220 miliony obyvatel chtějí nejprve naočkovat pracovníky ve zdravotnictví, následovat je mají senioři.

19:26 - Německo do konce března naočkuje oběma dávkami některé z vakcín proti covidu-19 deset milionů lidí. V rozhovoru vysílaném stanicí ARD to dnes řekla kancléřka Angela Merkelová. Vítané jsou podle ní všechny vakcíny, které léková agentura Evropské unie schválí, včetně té ruské.

18:58 - Skotsko zpřísní kontroly mezinárodních cestujících, pravidla dohodnutá pro celou Británii považuje skotská premiérka Nicola Sturgeonová za "nedostatečná". Všichni, kdo přicestují do Skotska ze zámoří, budou nově muset nastoupit do "hlídané karantény" bez ohledu na to, odkud přijeli. Opatření má zabránit dalšímu šíření koronaviru, píše agentura Reuters. Kdy začne nařízení platit, není ale zatím podle BBC News zřejmé.

18:23 - Společnost Pfizer zahájila studii, která má ověřit, zda by podání třetí dávky její vakcíny mohlo rozšířit ochranu před onemocněním covidem-19. Podle agentury Reuters firma zkoumá, zda by účinnost látky, kterou vyvinula s německou firmou BioNTech, posílilo podání třetí dávky po šesti až dvanácti měsících od původního očkování.

17:59 - Český stát toleruje prodej nelegálních respirátorů s označením KN95 a N95. V tiskové zprávě to dnes uvedla Asociace nanotechnologického průmyslu ČR. V Evropské unii se podle ní pod pojmem respirátor smí prodávat jen výrobky, které nesou označení FFP1 až FFP3, splňující evropskou normu. Z toho vyplývá, že KN95 nebo N95 se nesmí v členských zemích Evropské unie legálně prodávat, podotkla asociace. Vyjádření ministerstva průmyslu a obchodu ČTK shání.

17:28 - Označit pohraniční horské oblasti ČR za rizikové z hlediska šíření koronaviru z důvodu turistického ruchu, je podle Asociace horských středisek (AHS) scestné a zavádějící. Má to zdůvodnit pokračující neopodstatněnou uzávěru lyžařských areálů. Podle ředitele AHS Libora Knota vláda pokračuje v politickém rozhodování o skiareálech, a nepřihlíží k racionálním argumentům. Knot tak reagoval na tiskovou zprávu ministerstva zdravotnictví, podle níž je na horách vyšší riziko nákazy covidem-19 než v jiných oblastech.

16:52 - V kladenské nemocnici neklesá počet pacientů s koronavirem. Nyní jich zde je 76, více než než v polovině ledna. Příští týden nemocnice dokončí očkování velké části zdravotníků druhou dávkou vakcínou proti covidu-19. ČTK to dnes sdělila mluvčí nemocnice Hana Plačková.

16:36 - Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová v rozhovoru pro francouzský deník Le Monde hájila jako "správnou" unijní očkovací strategii, která kvůli pomalému tempu čelí rostoucí kritice. Šéfka Komise také nepřímo odsoudila postup rychlejší Británie, napsala dnes agentura AFP.

16:28 - Sdružení praktických lékařů se ohradilo proti omezení možnosti očkovat už v současné době v jejich ordinacích, které umožnily některé regiony. Pro některé seniory nad 80 let je podle nich vhodnější než očkovací centra, uvedlo dnes v tiskové zprávě. Jihomoravský hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL) dnes na sociálních sítích uvedl, že tento zákaz padl na videokonferenci hejtmanů s premiérem Andrejem Babišem (ANO). Babiš ČTK řekl, že Grolich neříká pravdu, praktici zatím nemohou očkovat v ordinacích kvůli nedostatku vakcíny. Vakcinační strategie s nimi počítá až později.

15:45 - Švédsko od pátku zaznamenalo 9649 nových případů koronavirové infekce. Za několik posledních dnů ve skandinávské zemi rovněž zemřelo dalších 224 nakažených. Vyplývá to podle agentury Reuters z dnešních statistik švédského zdravotního ústavu.

15:32 - Účinnost ruské vakcíny Sputnik V proti koronaviru ve třetí a poslední fázi klinických testů dosáhla 91,6 procenta. Uvádí to studie, kterou dnes vydal odborný časopis Lancet. Vakcína prokázala účinnost i u starších lidí, uvedla agentura Reuters. Během klinických testů nebyly zaznamenány smrtelné komplikace.

15:15 - Do karantény kvůli koronaviru šlo za 11 měsíců epidemie v Česku 421.300 lidí. Téměř pětina z nich do ní zamířila letos v lednu, a to přes 76.800. Lednový počet byl zatím druhý nejvyšší. Nejvíc karanténních e-neschopenek lékaři vystavili loni v říjnu, kdy kvůli šíření nákazy muselo zůstat doma přes 119.200 lidí.

14:54 - Největší americká farmaceutická společnost Pfizer zvýšila ve čtvrtém čtvrtletí meziročně čistý zisk o 76,2 procenta na 594 milionů dolarů (12,8 miliardy Kč). Firma dnes uvedla, že z prodeje vakcíny proti koronaviru letos očekává tržby asi 15 miliard dolarů a zvýšila i celoroční výhled. 

14:22 - Člen britské vládní skupiny odborných poradců Calum Semple dnes uvedl, že mutace koronaviru, která byla zaznamenána v kmenech virů v Jihoafrické republice a Brazílii, se vyskytla také v takzvané britské variantě viru. "Velmi znepokojivá mutace E484K se samovolně vyskytla v novém kmeni z Kentu," sdělil v rozhovoru na stanici BBC. 

14:03 - Fakultní nemocnice Brno dnes dostala pět boxů vakcín Pfizer, jeden z nich pošle do Českých Budějovic. Další dva boxy by dnes měla dostat Fakultní nemocnice u svaté Anny a jeden Vojenská nemocnice v Brně. 

13:31 - Rakousko hlásí 1241 nově nakažených koronavirem za posledních 24 hodin a 69 souvisejících úmrtí. Denní nárůsty jsou dvakrát vyšší, než si vláda slibovala od již třetího takzvaného lockdownu, upozorňuje dnes agentura APA. Opět navíc roste počet hospitalizovaných.

13:10 - Vláda dočasně zakázala očkování proti koronaviru u praktických lékařů, uvedl dnes hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich (KDU-ČSL). Premiér Andrej Babiš (ANO) na videokonferenci s hejtmany prý řekl, že počítá s praktickými lékaři nejdříve až poté, co absolvují očkování prioritní skupiny v očkovacích centrech. Kraj měl vymyšlenou strategii očkování pro seniory právě u praktických lékařů.

12:57 - Armáda v pondělí začala s likvidací záložní polní nemocnice v pražských Letňanech. Veškeré vybavení se z areálu letňanského výstaviště odveze do 19. února, část materiálu převezme Správa státních hmotných rezerv (SSHR). ČTK to dnes v tiskové zprávě sdělila mluvčí generálního štábu Magdalena Dvořáková.

12:48 - Loni v Česku zemřelo téměř o 17.000 lidí víc než v roce 2019, jde zhruba o patnáctiprocentní nárůst. Podle Českého statistického úřadu je tak výrazná meziroční změna v historii po roce 1950 zcela výjimečná. Důvody nárůstu úmrtnosti statistiky neuvádějí, pravděpodobně k němu ale podstatně přispěla epidemie koronaviru. 

12:27 - Japonský premiér Jošihide Suga dnes oznámil, že země prodlužuje nouzový stav vyhlášený kvůli koronaviru v Tokiu a devíti dalších oblastech do sedmého března. Toto oznámení přichází v době sílící nejistoty ohledně spuštění vakcinace a konání letních olympijských her v Tokiu.

12:05 - Španělsko v lednu zaznamenalo nejvyšší počet nakažených koronavirem za jediný měsíc. V zemi, která má asi 47 milionů obyvatel, se v prvním měsíci letošního roku nakazilo zhruba 900.000 lidí, napsal dnes deník El País. To je téměř třetina všech potvrzených případů koronaviru od vypuknutí epidemie.

11:38 - Slovensko letos v lednu zaznamenalo více úmrtí na onemocnění covid-19 než za celý rok 2020, kdy epidemie v zemi propukla. Vyplývá to z údajů slovenského národního centra zdravotnických informací. V zemi navzdory zavedeným omezením nadále stoupá počet hospitalizovaných s covidem-19.

11:03 - Pendleři dojíždějící kvůli zaměstnání do Rakouska budou mít napříště stejně jako ostatní přijíždějící povinnost se registrovat a rovněž budou muset předkládat jednou za týden negativní PCR test na koronavirus. Na tiskové konferenci to dnes podle agentury APA řekl rakouský ministr vnitra Karl Nehammer.

10:28 - V Pardubickém kraji stoupl v pondělí počet nových případů nákazy koronavirem o 496. Víkendové přírůstky, kdy se méně testuje, byly nižší. Od jara se covid-19 v kraji potvrdil u 53.222 lidí. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

10:24 - Ve Středočeském kraji přibylo v pondělí 1056 nakažených koronavirem. Je to o 34 případů více než za předešlé pondělí, epidemie v kraji nezpomaluje, vyplývá z informací na webu ministerstva zdravotnictví.

9:57 - V pondělí přibylo v Karlovarském kraji 347 nových koronavirových nákaz, v mezitýdenním srovnání je to o 166 případů více. Nejhorší epidemická situace v kraji i v celé zemi je v současnosti na Sokolovsku a Chebsku. Za posledních sedm dní se tam nakazilo přes 1000 lidí. Aktuálně se s nemocí covid-19 v kraji léčí 5499 lidí. Vyplývá to z informací ministerstva zdravotnictví.

9:51 - Ve Zlínském kraji se v pondělí potvrdila nákaza covidem-19 u dalších 244 lidí. Je to o 158 více než v neděli, o víkendech se však méně testuje. Pondělní přírůstek byl o 55 případů nižší než v pondělí před týdnem. Počty nově nakažených v daný den se v porovnání s předchozími týdny v kraji nadále snižují. V neděli bylo v kraji 86 nově nakažených, bylo to o 45 méně než minulou neděli, vyplývá z informací ministerstva zdravotnictví.

9:30 - V Jihomoravském kraji ubylo za poslední den 14 hospitalizovaných pacientů s nemocí covid-19. Celkem jich v nemocnicích leží 551. Naopak přibylo 640 potvrzených případů nemoci a 12 úmrtí lidí v průměrném věku 83 let. V tiskové zprávě to dnes uvedla ředitelka protiepidemického odboru jihomoravské hygienické stanice Renata Ciupek. Hygienici v kraji evidují kolem 350 případů s podezření na britskou mutaci koronaviru, většinou v rodinách a bez závažnějšího průběhu nemoci.

9:07 - Počet nosorožců zabitých pytláky v jihoafrických národních parcích minulý rok klesl o 33 procent, uvedlo v pondělí tamní ministerstvo životního prostředí. Nosorožcům pomohla opatření zavedená v boji s koronavirovou nákazou, kvůli kterým se v zemi omezil pohyb, napsala agentura AP.

8:44 - V pondělí přibylo v České republice 7117 potvrzených případů nemoci covid-19, o 152 více než před týdnem. V nemocnicích bylo v pondělí s koronavirem 5854 pacientů, to je zhruba o 400 více než v neděli, proti minulému pondělí jich je přibližně o 400 méně. Ve vážném stavu je 988 lidí. Před týdnem jich bylo přes 1000. 

8:26 - Německo za posledních 24 hodin zaznamenalo 6114 nových nákaz koronavirem, čímž se jejich celkový počet od začátku pandemie zvýšil na 2.228.085. Úmrtí lidí trpících nemocí covid-19 přibylo 861; nyní jich země registruje 57.981. Informovala o tom dnes agentura DPA s odvoláním na Institut Roberta Kocha (RKI).

8:08 - Čínská policie zatkla více než 80 lidí a zabavila přes 3000 dávek falešné očkovací látky proti covidu-19. Zákrok byl součástí boje čínské policie proti trestným činům spojeným s paděláním vakcín, informovala státní tisková agentura Nová Čína, kterou dnes citovala agentura Reuters.

7:50 - Index protiepidemického systému PES pro dnešek zůstává na pondělních 73 bodech. Všechny čtyři hodnocené ukazatele se mírně zlepšily, reprodukční číslo ale druhý den v řadě zůstává těsně nad 1,0. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Index nadále zůstává ve čtvrtém stupni rizika z pěti, platná protiepidemická opatření však odpovídají nejpřísnějšímu stupni.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Před užíváním ivermektinu varuje i jeho výrobce. Odpovědnost ponesou sami…

03.03.2021 22:00 Aktualizováno Ačkoliv je ivermektin mnohými považován za nadějný svatý grál v boji s koronavirem, podle jeho…

Firmy dnes musí začít testovat. Odmítajícím zaměstnancům hrozí až 50 tisíc…

03.03.2021 22:00 Aktualizováno Firmy nad 250 zaměstnanců musejí dnes začít s jejich testováním, zaměstnanci mají povinnost se mu…

Blatný odmítl vakcínu Sputnik V. Lidé nad 65 let se budou registrovat od…

03.03.2021 21:59 Aktualizováno Není důvod shánět neregistrované vakcíny, neboť pojišťovny by jejich aplikaci nemohly proplácet,…

Neotestovaný zaměstnanec může dostat i výpověď. Lidé na home office se…

03.03.2021 21:59 Aktualizováno Pokud se zaměstnanec odmítne testovat na covid-19, nesmí mu zaměstnavatel umožnit vstup na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama