Vláda chce za 14 dní nouzový stav opět prodloužit. Vystrčil shání podpisy pro stížnost

Vláda dnes na základě žádosti hejtmanů vyhlásila na 14 dní v celé České republice nouzový stav kvůli epidemii covidu-19. Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci následně uvedl, že vláda bude žádat i o další prodloužení za 14 dní. Hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák (ANO) tvrdí, že po roce boje s epidemií nového koronaviru už lidé ztrácejí víru. Experti vidí naději v očkování, které ale považují za zpackané.

Antigenní testování na koronavirus, ilustrační foto
doporučujeme

21:38 - Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) označil v dnešním otevřeném dopise vládě případné opětovné vyhlášení nouzového stavu hned po čtvrtečním nesouhlasu Sněmovny za protiústavní. Týká se to podle něj i případu, kdy o nouzový stav požádají hejtmani. Podle serveru Aktuálně.cz už Vystrčil začal shánět podpisy pro ústavní stížnost na vyhlášení nouzového stavu. Vystrčil poté uvedl, že se stížností prozatím počká, a uvidí, jak bude postupovat Sněmovna. Premiér Andrej Babiš (ANO) výtky odmítl. Hejtmani po dnešním jednání s vládou požádali, aby kabinet vyhlásil nový nouzový stav kvůli covidu-19 na 14 dní. Dosavadní nouzový stav skončí dnes o půlnoci, naváže na něj nově vyhlášený.

20:46 - Na jedné straně jako nový impuls v řešení epidemie koronaviru, na druhé straně jako promarněnou šanci kvůli sebestřednosti premiéra Andreje Babiše (ANO) vnímají šéfové sněmovních opozičních stran vývoj debaty s vládou. Kabinet dnes po dohodě s hejtmany vyhlásil nový nouzový stav na dva týdny. Jako impuls k tomu, aby vláda přehodnotila svůj přístup k opatřením proti epidemii koronaviru, popsal situaci předseda Pirátů Ivan Bartoš. ČTK napsal, že je například nutné schválit pandemický zákon a nastavit program Covid nemocenská a spravedlivé kompenzace.

20:07 - Epidemická situace v Česku podle premiéra Andreje Babiše (ANO) v dohledné době neumožní rozvolňování opatření proti covidu-19. Babiš to dnes uvedl ve svém tradičním nedělním videu na sociálních sítích. Na jednotkách intenzivní péče je situace kritická a po rozvolnění by se stala nezvladatelnou, řekl premiér.

19:25 - Obnovené kontroly na německo-české hranici dnes zaskočily především cizince, ale na nepovolený přeshraniční nákup levnějšího paliva v Česku doplatila i Němka. Na svém webu to napsal saský deník Sächsische Zeitung. Německo dnes kontroly zavedlo kvůli epidemické situaci v Česku, které Berlín považuje za oblast s nebezpečnými mutacemi koronaviru.

18:39 - Vláda by podle hejtmana kraje Vysočina Vítězslava Schreka (ODS) měla zvážit otevření obchodů a služeb, kde lidé dodržují epidemiologická opatření, používají ochranné pomůcky a respektují nařízené rozestupy. Uvedl to v tiskové zprávě.

18:31 - Nový plošný systém kompenzací, který vláda schválila tento týden, je podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) mimořádně velkorysý. Bez záruk bude čítat 20 až 25 miliard korun měsíčně. Jednání o nastavení tohoto režimu náhrad se účastní hlavní oborové svazy a asociace, řekl Havlíček na tiskové konferenci po dnešním mimořádném jednání kabinetu.

18:07 - Ubytovacích služeb budou moci od pondělí kromě lidí na služební cestě využít i lidé, kteří cestují do jiného města za lékařem. Výjimku dnes schválila vláda. Na tiskové konferenci po mimořádném jednání vlády to řekl vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO).

17:51 - Andrej Babiš na tiskové konferenci uvedl, že vláda bude žádat o prodloužení nouzového stavu i za 14 dní.

17:38 - Na trvání nouzového stavu je navázána většina opatření vlády proti covidu-19, bez jeho trvání by musel kabinet restrikce vyhlásit podle předpisu o ochraně veřejného zdraví. Podle ministrů by však taková pravidla byla při současném vývoji epidemie nedostatečná. Hejtmani dnes vyzvali vládu, aby urychleně projednala návrh nového pandemického zákona. Podle Babiše ho ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) vládě předloží v pondělí.

16:57 - Vláda dnes podle informací ČTK na základě žádosti hejtmanů vyhlásila na 14 dní v celé České republice nouzový stav kvůli epidemii covidu-19. Nový stav nouze potrvá do 28. února. Začne o dnešní půlnoci a naváže tak na dosavadní nouzový stav, který ve stejnou dobu skončí. Premiér Andrej Babiš (ANO) v sobotu uvedl, že podle analýzy kabinetu je postup v souladu s Ústavou. Podle některých právníků či šéfa Senátu Miloše Vystrčila (ODS) však Ústavu a Sněmovnu obchází.

16:25 - Na startu pražského Valentinského pochodu proti protiepidemickým nařízením vlády se dnes na Újezdě sešly tři stovky lidí. Pochod zamířil po 16:00 na Petřín. Lidé nesli vlajky či plakáty s hesly proti nouzovému stavu a za návrat dětí do škol. Zpravodaj ČTK na místě viděl, že účastníci akce nedodržovali rozestupy a část z nich neměla ani roušky.

15:47 - Srbsko dnes darovalo sousední Severní Makedonii téměř 5000 vakcín proti covidu-19. Skopje tak může začít očkovat ještě dříve, než přijdou vakcíny, které si samo objednalo. "Díky této dodávce budeme schopni naočkovat všechen zdravotnický personál z covidových center," řekl dnes severomakedonský premiér Zoran Zaev a poděkoval svému severnímu sousedovi. Krok označil za akt solidarity srbského národa s národem Severní Makedonie.

15:06 - Návrat žáků do škol od března záleží na vývoji epidemie a zajištění testů, které zatím nejsou objednané. Ministerstvo zdravotnictví má udělat seznam testů, které by byly k testování vhodné a daly by se pro školy získat včas. V Otázkách Václava Moravce v České televizi to dnes řekl ministr školství Robert Plaga (za ANO). Věří, že se to do 1. března podaří stihnout. Návrat alespoň části žáků do škol je jednou z podmínek, které si kladou hejtmani, kteří dnes vyzvali vládu k vyhlášení nouzového stavu na dalších 14 dní.

14:30 - Pravidla karantény by se měla podle epidemiologa a bývalého ministra zdravotnictví za ANO Romana Prymuly upravit pro očkované lidi i ty, kteří prodělali covid-19. Změny by měly příslušné orgány projednat příští týden, řekl dnes Prymula v diskusním pořadu televize Prima Partie Terezie Tománkové. Do karantény nyní musejí podle metodického pokynu podepsaného hlavní hygieničkou Jarmilou Rážovou i lidé, kteří byli proti koronaviru očkovaní. Prymula o víkendu s Rážovou probíral nová opatření, která přijalo americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí, označované za světovou autoritu. "Lidé, kteří jsou kompletně očkováni, to znamená zpravidla 14 dnů po druhé dávce, by měli být bráni jako jedinci, kteří nemusí do karantény," uvedl. Platí ale určité výjimky například u lidí, kteří trpí těžkým onemocněním, dodal.

14:09 - Středočeská hejtmanka Petra Pecková (STAN) dnes ve 13:00 požádala vládu o vyhlášení nouzového stavu na 14 dní. Chce tím zajistit jednotu a přehlednost krizových opatření, informovala ČTK mluvčí hejtmanství Martina Kemrová. Kraj chtěl původně vyhlásit stav nebezpečí. Pokud by vláda nouzový stav nevyhlásila do dnešních 18:00, vyhlásí kraj stav nebezpečí.

13:38 - Rychlé očkování je podle podle přednosty Ústavu biochemie 3. LF Univerzity Karlovy Jana Trnky zásadní cestou z krize. "Je ale zpackané", řekl. Chybí podle něj detailní vakcinační plán, přestože ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) tvrdil, že je vše připravené. "Pak tady vidíme, že máme 20.000 dávek AstraZeneca a bylo z nich za týden vyočkováno sotva tisíc. To je prostě průšvih," dodal.

13:31 - V České republice bude nutné podle epidemiologa a bývalého ministra zdravotnictví za ANO Romana Prymuly nutné očkovat dva miliony dávek proti koronaviru za měsíc. Jinak se země nikdy nedostane na čísla, která potřebuje, uvedl. I když budou očkovat praktičtí lékaři, nemocnice musejí dramaticky zvýšit objem denně očkovaných, řekl dnes Prymula v pořadu televize Prima Partie Terezie Tománkové.

13:09 - Nynější opatření nejsou podle epidemiologa a bývalého ministra zdravotnictví Romana Prymuly dostatečná ani pro udržení současného stavu epidemie koronaviru. Za špatný nápad považuje zrušení zákazu vycházení. Zásadní je, aby základní nařízení lidé dodržovali. Nelze už přijít se zásadně razantnějšími restrikcemi, šlo by spíše o kosmetické úpravy, řekl dnes Prymula v diskusním pořadu televize Prima.

12:57 - Sněmovna ve čtvrtek odmítla prodloužení nouzového stavu, na který jsou teď navázána vládní opatření proti šíření nákazy. Současný nouzový stav tak skončí dnes k půlnoci. Premiér Andrej Babiš (ANO) uváděl jako jediné řešení situace to, že by o vyhlášení nového nouzového stavu kabinet požádali právě hejtmani. "Dnes jsme se dohodli na tom, že všichni hejtmani požádáme o vyhlášení nouzového stavu," napsal po dnešním jednání Vondrák.

12:35 - Všichni hejtmani se dnes dohodli na tom, že vládu požádají o vyhlášení nouzového stavu. Na twitteru to uvedl hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák (ANO). Je to v daný okamžik jediná cesta, jak zvládnout krizový stav v naší zemi, doplnil. Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) ČTK sdělil, že hejtmani požádají o nouzový stav na 14 dní. Někteří hejtmani žádali vládu o úpravy opatření proti šíření nemoci covid-19. Změny opatření bude podle Hamáčka vláda s kraji konzultovat. Asociace krajů v prohlášení po jednání sdělila, že od pondělí by mělo být zrušeno omezení úředních hodin institucí veřejné správy, od 1. března by se měly děti začít vracet do škol a stát by měl zajistit testování ve firmách.

11:58 - Ve Středočeském kraji přibylo v sobotu 958 nakažených covidem-19. Je to téměř o 180 případů více než za předešlou sobotu. Nyní je v nejlidnatějším regionu České republiky 15.366 nakažených, vyplývá z dat na webu ministerstva zdravotnictví.

11:05 - V Jihomoravském kraji za sobotu přibylo 158 potvrzených případů koronavirové nákazy, což oproti minulé sobotě znamená pokles o více než polovinu. Počet hospitalizovaných od pátku do soboty však stoupl o deset, zemřel jeden člověk, oznámila v tiskové zprávě ředitelka protiepidemického odboru jihomoravské hygienické stanice Renata Ciupek.

10:22 - Nouzový stav by mohl pokračovat 14 dní, když ho stát smysluplně upraví, například otevře za dodržení hygienických opatření obchody a zruší noční vycházení, uvedl dnes hejtman Královéhradeckého kraje Martin Červíček (ODS). V tiskové zprávě komentoval výsledky sobotního jednání, s ministrem zdravotnictví Janem Blatným budou zástupci krajů on-line jednat ještě dnes. Nouzový stav zatím končí podle rozhodnutí Sněmovny v neděli o půlnoci.

9:50 - Nárůst počtu případů nemoci covid-19 v Praze v sobotu opět zrychloval. Přibylo 825 nakažených, což je zhruba o 200 více než předchozí sobotu. Šíření nákazy v Praze zrychluje po celý tento týden. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Od začátku epidemie covidu-19 v Česku loni v březnu bylo v Praze zaznamenáno přibližně 121.000 případů nákazy a 1614 úmrtí lidí s covidem-19. Tento týden kolísaly denní počty úmrtí v Praze od sedmi až po 22.

9:26 - V Olomouckém kraji přibylo za sobotu 99 potvrzených případů nákazy covidem-19. Je to o 310 méně než v pátek, o víkendu se však obvykle méně testuje. Sobotní nárůst je ale o 12 případů vyšší než minulou sobotu. Vyplývá to z informací ministerstva zdravotnictví.

9:07 - Strach z mutací koronaviru je sice pochopitelný, zavírání hranic ale situaci nijak neřeší. V rozhovoru s listem Augsburger Allgemeine to řekla evropská komisařka pro zdravotnictví Stella Kyriakidisová, informovala dnes agentura DPA. Návrat k Evropě zavřených hranic jako loni v březnu podle ní není správným krokem. V rozhovoru eurokomisařka bránila také očkovací strategii EU.

8:58 - Ve Zlínském kraji přibylo za sobotu 134 potvrzených případů nákazy novým koronavirem. Je to o 92 méně než v pátek a o 43 případů méně než minulou sobotu. Počty nově nakažených v kraji již pátý týden klesají, v tomto týdnu však již nebyly denní přírůstky o tolik nižší než ve stejný den před týdnem. Například v úterý bylo jen o jeden případ méně než minulé úterý, ve středu jich bylo v týdenním srovnání jen o čtyři méně. Ve pátek statistiky ministerstva zdravotnictví evidovaly 226 nově nakažených, minulý pátek 230.

8:43 - V Česku přibylo za sobotu 5118 nakažených. Index rizika protiepidemického systému PES, kterým se původně měla v Česku řídit opatření proti šíření nemoci covid-19, se dnes po měsíci vrátil na nejvyšší, pátý stupeň. Vzrostl ze sobotních 73 bodů na 77 bodů ze sta.

8:32 - Koronavirová pandemie měla od loňského jara v Královéhradeckém kraji dopad téměř na všechny oblasti života obyvatel regionu. Nejvíce zasáhla zdravotnictví, školství, kulturu, služby a cestovní ruch. V hradeckém kraji byl zaznamenám první případ 9. března a první úmrtí bylo oznámeno 26. března. Kraj se stal z premianta v první jarní vlně koronaviru postupně jedním z nejzasaženějších regionů v ČR.

8:14 - Prvním nakaženým v Ústeckém kraji a jedním z prvních tří lidí nakažených v ČR byl muž z Děčínska. Testy u něj nemoc potvrdily loni 1. března. Od té doby testy v kraji odhalily koronavirus u přibližně 70.000 lidí, tedy zhruba u devíti procent obyvatel regionu. Také první tři lidé, kteří se v ČR z covidu-19 uzdravili, byli z Děčínska. První úmrtí v souvislosti s nemocí v regionu hygienici zaznamenali 30. března, zemřel klient litoměřického domova pro seniory.

7:58 - Největší uzávěru oblastí kvůli rozšíření nemoci covid-19, jarní otevření největší laboratoře na testování vzorků v ČR, ale i řadu objevů olomouckých vědců zažil Olomoucký kraj během roku s pandemií. V regionu se první případ nákazy vyskytl 10. března, od té doby tuto nemoc v kraji prodělal podle statistik téměř každý desátý obyvatel, více než 60.000 lidí.

7:46 - Pandemie koronaviru, která před rokem začala měnit celý svět, zasáhla i Plzeňský kraj. Z 591.000 obyvatel kraje se dosud nakazila zhruba desetina lidí, 923 lidí, kteří měli nemoc covid-19, v kraji zemřelo. Opatření proti šíření koronaviru se na jaře silně dotkla Domažlicka, které bylo jednu dobu i nejzasaženějším okresem v Česku. V létě se lokální ohniska objevila v obcích Tatiná a Nová Ves a vyžádala si první plošná testování a lokální opatření. Kvůli koronaviru se nemohly konat velké kulturní a společenské akce, klesla návštěvnost památek či zoo, kvůli zavřeným hospodám se vypilo méně piva.

7:40 - Pandemie nového typu koronaviru především v první jarní vlně paralyzovala Středočeský kraj. Zavřely se automobilky Škoda Auto i kolínská Toyota Peugeot Citroën Automobile (TPCA), Mladá Boleslav kvůli obavám z šíření nemoci zcela zastavila městské autobusy. První nakažený se ve Středočeském kraji objevil 7. března, nakazil se v Itálii, přijel z Val Gardeny. První případy bezprostředně souvisely s cestováním, respektive s návratem lidí z rizikových zemí, kde trávili jarní prázdniny. Už na konci března bylo v nejlidnatějším kraji republiky přes 340 nakažených, začali se objevovat nakažení, kteří nikam necestovali, ale ani nepřišli do kontaktu s nikým, kdo se z ciziny vrátil.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ivermektin v zajetí dezinformací. Pasta na koňský chrup míří navzdory…

02.03.2021 19:57 Aktualizováno O ivermektinu v poslední době zřejmě slyšel již každý. Tento lék je skloňován stejně hojně, jako…

Česko může pacienty posílat do Švýcarska či Německa, dostalo nabídku na…

02.03.2021 18:58 Česko má ze zahraničí nabídky nižších stovek míst pro pacienty s nemocí covid-19, řekl dnes ministr…

Šéf vakcinologů: Pokračovat ve vývoji české vakcíny nemá smysl

02.03.2021 18:45 Pokračovat ve vývoji české vakcíny nemá smysl. Předpokládané výdaje nemohou stačit na klinické…

Praha je na hraně kapacit. Volná lůžka rychle docházejí

02.03.2021 18:26 V mnohých pražských fakultních nemocnicích je k dnešnímu dni obsazena většina standardních lůžek s…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama