Vláda rozhodla o návratu dětí do škol i dalších opatřeních

Plán na návrat dětí do škol, který minulý týden zveřejnila ministerstva zdravotnictví a školství, schválila na dnešním zasedání vláda. Ministři se zabývali i další podobou opatření proti covidu-19 v době po nouzovém stavu, který končí příští nedělí. Dění kolem koronaviru sledujeme online.

Češi se nechávají testovat na koronavirus
doporučujeme

21:54 - Francouzské úřady předběžně kvůli možnému ohrožení zdraví vyšetřují okolnosti a podobu sobotní mše v pařížském kostele svatého Evžena a svaté Cecilie. Informovala o tom dnes pařížská prokuratura. Věřící podle dostupných informací v době přísných opatření proti šíření koronavirové nákazy nedodržovali rozestupy, neměli roušky a konalo se svaté přijímání v tradiční podobě.

21:35 - V Kanadě výrazně stoupá počet lidí hospitalizovaných kvůli těžkému průběhu covidu-19 i obsazenost lůžek na jednotkách intenzivní péče, nejpostiženější provincie proto zvažují přísnější restrikce. Třímilionové Toronto kvůli rychlému šíření nákazy od středy uzavře všechny školy, učit se bude na dálku.

20:52 - Vláda na dnešním jednání podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) opět neřešila častější testování ve firmách, které navrhuje ministerstvo zdravotnictví. Diskuse k tématu se dnes podle Havlíčka uskutečnila jen na Radě vlády pro zdravotní rizika, řekl na tiskové konferenci po zasedání kabinetu.

20:33 - Nemocnice nemusí od středy 7. dubna dál zcela omezovat plánovanou péči. Ministerstvo zdravotnictví upravilo mimořádné opatření, kterým ji zakazovalo od 30. prosince. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) tento krok už minulý týden avizoval. Podle něj se zákaz měl změnit na doporučení.

20:00 - Až se stav zlepší a bude možné otevřít některé další služby, počítá se s možností prokazovat se negativním testem na koronavirus. Na tiskové konferenci po dnešním jednání vlády to řekl ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Týká se to například kadeřnictví a dalších služeb péče o tělo, které budou podle něj v první vlně dalšího uvolňování.

19:29 - Druhou dávku vakcíny od firem Pfizer/BioNTech a Moderna bude možné podávat 38 až 42 dní po první. Po dnešním jednání vlády to potvrdil ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Týká se to lidí, kteří ještě nemají druhý termín očkování proti koronaviru. U látky AstraZeneca zůstává druhý termín po 12 týdnech. 

18:56 - Tři spolkové země na východě Rakouska - Vídeň, Dolní Rakousy a Burgenland - prodlouží až do 18. dubna mimořádnou uzávěru, která měla kvůli nepříznivému vývoji pandemie covidu-19 platit původně od 1. dubna do dneška. Podle agentury APA se na tom dnes dohodli hejtmani spolkových zemí na jednání s kancléřem Sebastianem Kurzem.

18:42 - Žáci prvního stupně základních škol se začnou do lavic vracet v rotační formě od pondělí 12. dubna, třídy se budou střídat po týdnech, potvrdila dnes vláda. Ministr školství Robert Plaga (za ANO) po jednání kabinetu uvedl, že rozhodnutí bylo jednomyslné. Do školek zatím půjdou jen předškoláci, nebudou muset používat roušky. Vláda schválila scénář návratu do škol, jak ho minulý týden představili ministři školství Plaga a zdravotnictví Jan Blatný (oba za ANO). 

18:33 - V Maďarsku alespoň jednu dávku vakcíny proti koronaviru dostala už více než čtvrtina z jeho necelých deseti milionů obyvatel, řekl dnes premiér Viktor Orbán. Od středy se proto budou moci začít otevírat obchody a služby.

18:20 - Světová zdravotnická organizace (WHO) neočekává, že vzniknou důvody k tomu, aby měnila své stanovisko k vakcíně proti koronaviru od společnosti AstraZeneca. Přínos tohoto preparátu podle organizace převažuje nad riziky. Dnes to podle agentury Reuters řekl Rogerio Gaspar, ředitel odboru regulace a prekvalifikace WHO.

17:52 - Americký prezident Joe Biden se chystá uspíšit termín, od kdy se budou moci proti koronaviru nechat očkovat všichni dospělí obyvatelé USA. Původně plánoval, že přístup k vakcínám se pro všechny Američany otevře 1. května, nově to má být 19. dubna. Informovala o tom stanice CNN.

17:35 - Srbský prezident Aleksandar Vučić si dnes vyhrnul rukáv a nechal se naočkovat proti koronaviru, aby se osobním příkladem pokusil povzbudit čím dál skeptičtější spoluobčany k očkování, uvedla agentura AP. V přímém televizním vysílání z odlehlé vsi Rudna Glava na východě Srbska bylo vidět, že se jednapadesátiletý Vučić nechává očkovat čínskou vakcínou společnosti Sinopharm.

16:02 - Český lékový ústav počká na rozhodnutí výboru Evropské agentury pro léčivé prostředky (EMA), který v těchto dnech hodnotí rizika vakcíny od firmy AstraZeneca. Podle ústavu zatím nejsou k dispozici data, která by ukazovala, že je očkování touto vakcínou nutné přerušit. ČTK to napsala Klára Brunclíková, mluvčí Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL). Reagovala tak na dnešní vyjádření šéfa vakcinační strategie EMA, podle něhož existuje spojitost mezi vakcínou od firmy AstraZeneca a případy trombóz. Na oficiální závěry chce počkat i ministerstvo zdravotnictví.

15:37 - Jihoafrická republika uzavřela kontrakt na nákup 20 milionů dávek vakcíny firem Pfizer a BioNTech. S odvoláním na vládní zdroj o tom informovala dnes agentura Reuters.

14:51 - Hasiči dnes začali rozvážet do krajů testy na koronavirus do škol. Jejich vyskladnění komplikovalo chladné počasí, ve dvou ze čtyř skladů Správy státních hmotných rezerv (SSHR) distribuce začala až odpoledne. Předseda SSHR Pavel Švagr uvedl, že výrobce požaduje, aby se testy přepravovaly a skladovaly v prostředí od čtyř do 30 stupňů Celsia. Mluvčí správy Aneta Procházková odpoledne ujistila, že testy se zvládnou vyskladnit dnes.

14:29 - Nemocnice Znojmo by chtěla od příštího týdne spustit část plánovaných operací, které stejně jako ostatní nemocnice v zemi zastavila koncem prosince kvůli pandemii koronaviru. ČTK to dnes řekla mluvčí nemocnice Petra Veselá. Důvodem je pokles počtu pacientů s covidem-19, a to jak na standardních lůžkách, tak na lůžkách intenzivní péče, která jsou potřebná pro pacienty po operaci.

13:45 - V Moravskoslezském kraji v pondělí přibylo 138 případů potvrzené nákazy koronavirem. V kraji jde o nejmenší denní přírůstek od 29. září. Proti neděli je to pokles o 140 případů. Proti minulému pondělí je počet nově nakažených nižší o 616 případů. Plyne to z údajů takzvané Chytré karantény, jež zveřejňuje hejtman Ivo Vondrák (ANO).

13:17 - Světová zdravotnická organizace (WHO) nepodporuje zavedení vakcinačních pasů pro cestování mezi zeměmi, uvedla dnes mluvčí organizace. Zatím podle ní není jisté, nakolik očkování brání šíření viru, rozhodnutí zdůvodnila i obavami ze znevýhodnění těch, kdo k vakcinaci nemají přístup.

12:35 - Slovenský státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) kvůli nedostatku potřebných informací nerozhodl o tom, zda je bezpečné zahájit v zemi očkování ruskou vakcínou Sputnik V proti covidu-19, jejíž první zásilku země dostala na začátku března. Napsal to dnes Denník N. SÚKL zmíněnou informaci nekomentoval. 

12:22 - Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) dnes vládě navrhne, aby Česká republika nabídla okolním zemím volné kapacity v nemocnicích. K dispozici je asi 50 lůžek, napsal ministr na twitteru. V minulých měsících nabídlo Česku pomoc s pacienty s covidem-19 Německo a Polsko, nakonec byla převezena do zahraničí jedna pacientka.

12:06 - Mladoboleslavská nemocnice dnes zrušila stav hromadného postižení osob, který vyhlásila 3. března kvůli naplnění kapacity v souvislosti s pandemií koronaviru. Situace se v posledních dnech v tomto zařízení zlepšila, dnes v 8:00 zde bylo hospitalizováno 74 pacientů s onemocněním covid-19, informovala ČTK mluvčí nemocnice Hana Kopalová.

11:47 - Na Slovensku po předchozím poklesu třetím dnem po sobě stoupl počet pacientů nakažených koronavirem v nemocnicích a přiblížil se hranici, po jejímž překonání by země podle protiepidemického systému nakonec nemohla přistoupit k mírnému uvolnění karanténních opatření. Vyplývá to z dnešních údajů slovenského národního centra zdravotnických informací.

11:02 - O Velikonocích podali zdravotníci v Česku zhruba 52.200 dávek vakcíny proti covidu-19, více než třetinu z nich (19.000) na Velký pátek. Ve čtvrtek před svátky bylo naočkováno téměř 55.000 dávek, za den nejvíc od začátku očkování. 

10:44 - Ve Středočeském kraji přibylo v pondělí 229 nakažených. Je to o více než 740 méně než před týdnem. Minulé pondělí byl ale běžný pracovní den a výrazně více se testovalo. Lidé v regionu, který má 1,4 milionu obyvatel, dosud dostali 194.727 dávek očkování, z toho 1375 v pondělí, vyplývá z informací ministerstva zdravotnictví.

10:29 - V Olomouckém kraji přibylo v pondělí 27 případů nákaz covidem-19. Je to o 706 méně než minulé pondělí, tehdy byl ale pracovní den. Jde zároveň o druhý nejnižší počet od konce listopadu - ještě méně nemocných se zapsalo do statistik v sobotu, kdy přibylo 22 nákaz, vyplývá to z informací ministerstva zdravotnictví.

10:07 - V Libereckém kraji za velikonoční pondělí přibylo 32 potvrzených případů covidu-19. Je to druhý nejnižší přírůstek od poloviny září. Méně případů za 24 hodin bylo jen 1. ledna, na Nový rok mělo v kraji pozitivní test na koronavirus 24 lidí.

9:44 - Na Velikonoční pondělí přibylo v Praze 185 potvrzených případů onemocnění covid-19, o 69 méně než v neděli. Nižší denní nárůst zaznamenali hygienici v hlavním městě naposledy v neděli 6. prosince. Mimořádně nízký byl ale v pondělí i počet očkování, pouze 563 podaných dávek vakcíny je nejnižší hodnota od 3. ledna. 

9:19 - Pandemie nemoci covid-19 na sebe vzala podobu zesilovače problémů, se kterými se Česko dlouhodobě potýká při nakládání s veřejnými penězi. Vysvětlení, že za loňským nejhorším výsledkem hospodaření v historii ČR je pandemie, neobstojí. Například za téměř polovinou nárůstu loňských výdajů státního rozpočtu nestála protiepidemická opatření, ale růst výdajů na provoz státu, sociální výdaje a další položky. Uvedl to prezident Nejvyššího kontrolního úřadu Miloslav Kala v úvodním slově k výroční zprávě úřadu za loňský rok. Vyjádření ministerstva financí ČTK zjišťuje.

9:05 - Koncem dubna by mohly znovu začít otevírat provozovny služeb, obchody nebo zahrádky restaurací, které jsou nyní zavřené kvůli protiepidemickým opatřením vlády. V dnešním rozhovoru pro deník Mladá fronta Dnes (MfD) to řekl vicepremiér a šéf Ústředního krizového štábu Jan Hamáček (ČSSD). Harmonogram rozvolňování má ale podle něj ještě určit ministerstvo zdravotnictví. Hamáček také potvrdil, že vláda už nebude žádat prodloužení nouzového stavu, na který se váže většina vládních opatření proti šíření nemoci covid-19. Od 12. dubna tak přestane platit omezení cest mezi okresy i zákaz nočního vycházení.

8:49 - Novozélandská vláda dnes oznámila, že od 19. dubna umožní cestovat mezi Novým Zélandem a Austrálií bez povinné koronavirové karantény. O dlouho očekávaném rozhodnutí informovala agentura AP, podle níž se oběma zemím podařilo koronavirovou epidemii úspěšně potlačit.

8:35 - V pondělí v Česku přibylo 1405 potvrzených případů nemoci covid-19. Je to nejmenší denní nárůst od 6. prosince. V mezitýdenním srovnání jde o významný pokles zhruba o 5500 nakažených, tento údaj ale tentokrát není vypovídající, protože minulé pondělí bylo běžným pracovním dnem. V zemi dosud s nákazou novým koronavirem zemřelo 27.169 lidí. Vyplývá to zúdajůministerstva zdravotnictví.

8:10 - Podle ministrů by se od 12. dubna do škol měly vrátit děti z prvního stupně základních škol a předškoláci. Na prvním stupni ZŠ bude rotační výuka, třídy se budou střídat po týdnech. Na druhém stupni základních škol zůstane výuka na dálku. Školáci budou dvakrát týdně testováni antigenními testy.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Mezi rozvolňováním by měl být rozestup 14 dní, tvrdí Havlíček

11.04.2021 13:48 Mezi jednotlivými kroky při rozvolňování protiepidemických opatření by měly být rozestupy 14 dní,…

České sportovní prostředí se bouří proti Arenbergerovi. ČOV žádá dodržení…

11.04.2021 12:27 České sportovní prostředí se bouří proti tomu, že oproti původnímu oznámení se od pondělka neuvolní…

ONLINE: Přibylo 2198 nakažených. Cestování mezi okresy v noci skončí. Po…

11.04.2021 11:06 Aktualizováno Za sobotu přibylo 2198 nakažených. O půlnoci na pondělí v Česku po půl roce končí nouzový stav.…

V nemocnicích bylo v sobotu 5271 nakažených pacientů

11.04.2021 10:17 V nemocnicích je podle dat ministerstva zdravotnictví nejméně pacientů s onemocněním covid-19 od 27…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama