Vláda chce nouzový stav na další měsíc, EMA nedoporučila ivermektin

V neděli v Česku přibylo 2373 nakažených. Víkendová čísla jsou ale vždy výrazně nižší než ta během pracovního týdne. Vláda dnes požádá o delší stav nouze a projedná i testování ve firmách. Sledujte s námi situaci ohledně koronaviru online.

Češi bojují proti koronaviru rouškami a respirátory
doporučujeme

22:00 - Chile patří mezi státy, kde bylo naočkováno proti covidu-19 nejvíce obyvatel, přesto ale většinu populace čeká od čtvrtka nová uzávěra. Nová omezení volného pohybu se budou týkat ve všedních dnech zhruba 75 procent obyvatel, o víkendu však budou rozšířena prakticky na celou zemi, uvedla agentura EFE. O nových opatřeních dnes rozhodla vláda kvůli zhoršujícímu se vývoji epidemie.

21:59 - Španělsko bude vakcínou proti covidu-19 od britsko-švédské firmy AstraZeneca očkovat zdravé osoby ve věku od 18 do 65 let. Oznámila to dnes večer podle agentury Reuters ministryně zdravotnictví Carolina Dariasová. Před pozastavením očkování touto látkou před týdnem ji ve Španělsku dostávali lidé do 55 let. Podávání látky od britsko-švédské firmy bude obnoveno ve středu.

21:44 - Nárůst nových případů covidu-19 ve Francii zrychluje navzdory vyhlášení již třetí uzávěry od začátku pandemie. Počet covidových pacientů na jednotkách intenzivní péče dosáhl čtyřměsíčního maxima, uvedla s odvoláním na ministerstvo zdravotnictví agentura Reuters.

21:21 - Nerovnost přístupu k vakcíně proti covidu-19 mezi bohatými a chudými zeměmi se prohlubuje a začíná nabývat "groteskních" rozměrů, upozornil dnes podle agentury AFP šéf Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus. Zároveň vyzval výrobce vakcín, aby po vzoru farmaceutické společnosti AstraZeneca mezi sebou sdíleli své licence a technologie, napsala agentura Reuters.

20:45 - Dnešní jednání německé kancléřky Angely Merkelové se zemskými premiéry o karanténních opatřeních provázejí neshody, šéfka spolkové vlády nevidí žádný pokrok a dohodnuté kroky považuje za nedostatečné. S odvoláním na své zdroje o tom informovaly magazín Der Spiegel a deník Bild.

19:58 - Až klesne počet případů covidu-19, bude ministerstvo zdravotnictví uvažovat o náhradě antigenních testů ve firmách metodou PCR. Na dnešní tiskové konferenci po jednání vlády to řekl ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Dostatečnou kapacitu má zajistit jejich hromadné laboratorní zpracování, takzvané poolování. Resort chce podle něj také postupně zpřísňovat nároky na antigenní testy. Povinnost testovat zaměstnance zavádí vláda postupně podle velikosti firmy či úřadu od začátku března.

19:04 - Žádost o prodloužení nouzového stavu o celých 30 dní nepodpoří TOP 09 nebo hnutí Starostové a nezávislí (STAN). Piráti se rozhodnou o podpoře stavu nouze podle dat. Opoziční strany už podle předsedy ODS Petra Fialy obdržely data od ministerstva zdravotnictví. Jde o rozsáhlý materiál hodnotící veškerá protikoronavirová opatření, nikoli o stručné zhodnocení efektivity zákazu volného pohybu mezi okresy. Expertní Anticovid tým ODS, KDU-ČSL a TOP 09 podle Fialy data nyní vyhodnocuje. Zástupci stran to dnes v podvečer sdělili na dotaz ČTK.

18:27 - V době protiepidemických omezení zůstaly příjmy dvou třetin domácností stejné, pokles zaznamenala zhruba čtvrtina lidí. Více peněz nyní bere pět procent Čechů. Údaje se od loňského začátku pandemie příliš nemění, uvedlo dnes Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM) na základě svého únorového průzkumu.

17:49 - Na konci dubna by podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) mohlo být v nemocnicích kolem 3000 lidí s covidem-19, z toho 500 z nich ve vážném stavu na jednotkách intenzivní péče. Denně by mohlo podle modelů přibývat kolem 4000 případů. V minulém týdnu v pracovních dnech přibývalo mezi 10.000 a 14.000 nových případů denně. V nemocnicích je více než 8000 pacientů hospitalizovaných s covidem.

17:05 - Kódy k přednostnímu očkování proti covidu-19 budou pacientům dávat od středy ambulantní specialisté z 15 odborností, například onkologové, diabetologové, kardiologové nebo plicní lékaři. Vyplývá to z informací na webu Sdružení ambulantních specialistů. Nárok budou mít jen ministerstvem zdravotnictví přesně definované skupiny pacientů, kterým při onemocnění covidem hrozí větší riziko těžkého průběhu nemoci.

16:42 - Povinné testování se podle ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) od 6. dubna rozšíří o firmy do deseti zaměstnanců a živnostníky, kteří se při práci setkávají s třetími osobami. Schválila to dnes vláda, uvedla Schillerová na twitteru.

15:44 - Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) dnes nedoporučila při léčbě a prevenci covidu-19 používat preparát proti parazitům ivermektin. Stanovisko vydala na základě posudku dosavadních studií. Účinek léku je nadále možné zkoumat při řádných klinických testech, informovala agentura na svých webových stránkách.

15:25 - Zástupci odvětví cestovního ruchu v Německu varují před ztrátou pracovních míst a vlnou bankrotů, pokud vláda zavede přísnější omezení s cílem zastavit šíření nového koronaviru. Upozorňují v této souvislosti hlavně na karanténu pro ty, kteří se vracejí z dovolené ze zahraničí. Informuje o tom dnes agentura Reuters.

14:59 - Mezioborová skupina pro epidemické situace (MeSES), kterou vede epidemiolog Petr Smejkal, považuje testování na covid-19 ve firmách za vysoce efektivní. I jedno procento nakažených mezi testovanými může podle ní znamenat tisíce případů. Jako zlepšení v dnes zveřejněné tiskové zprávě MeSES navrhuje zvýšit frekvenci testování antigenními testy na dvakrát za týden, nebo dát jako alternativní možnost méně častý PCR test.

14:27 - Španělsko bude vakcínou proti koronaviru od britsko-švédské firmy AstraZeneca očkovat zdravé osoby ve věku od 18 do 65 let. Doporučila to expertní komise španělské vlády. Toto pravidlo mají dnes odpoledne ještě schválit zástupci autonomních regionů na jednání s ministerstvem zdravotnictví, informoval deník La Vanguardia.

13:20 -  Rada vlády pro zdravotní rizika bude v úterý jednat o možném prodloužení intervalu mezi první a druhou dávkou očkování proti koronaviru. ČTK to bez bližších podrobností řekla mluvčí ministerstva zdravotnictví Barbora Peterová. Prodloužit interval doporučila už dříve Česká vakcinologická společnost, návrh podporuje i vedoucí odborné skupiny při ministerstvu a hlavní epidemiolog IKEM Petr Smejkal.

13:00 - V Moravskoslezském kraji zdravotníci k dnešnímu dni aplikovali 140.580 očkovacích dávek proti koronaviru, první dávku vakcíny má asi devět procent obyvatel. Kraj má aktuálně k dispozici 1758 neaplikovaných ampulek s vakcínami, které zřejmě spotřebuje dnes a v úterý, čeká na další dodávku vakcín. 

12:43 - Několik nemocnic a zdravotnických zařízení v Česku využívá při léčbě pacientů s koronavirem a pacientů s postcovidovým syndromem MLS laser. Dosud lékaři ošetřili laserem 151 pacientů s covidovým zápalem plic a 44 s následnými dýchacími obtížemi. U většiny pacientů, kteří tuto terapii podstoupili, se zlepšil jejich stav. 

11:20 - Němci kvůli horšící se epidemické situaci nemohou od dnešního jednání kancléřky Angely Merkelové se zemskými premiéry očekávat žádné výraznější uvolňování karanténních opatření, v nejpostiženějších regionech hrozí naopak zákaz nočního vycházení či uzavírání škol a školek. Některé spolkové země by ale podle médií alespoň částečně chtěly povolit možnost turistického ubytování, pokud by bylo možné zaručit izolaci hostů. Lze předpokládat, že k takovému návrhu se Merkelová, která je zastánkyní opatrného postupu, bude stavit odmítavě.

10:39 - V Karlovarském kraji loni ubylo 1353 obyvatel. Úbytek byl hlavně kvůli většímu počtu úmrtí než narozených dětí. Zápornou bilanci mělo i stěhování, i když jen v minimální míře. Pokles počtu obyvatel byl loni nejvyšší za posledních pět let, podobně jako počet úmrtí. Na vývoji počtu obyvatel se tak zřejmě projevila i pandemie koronaviru, vyplývá z dnes zveřejněných údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ). v Karlovarském kraji žilo ke konci roku 293.311 lidí.

10:35 - Ve středních Čechách přibylo o víkendu 1216 nakažených koronavirem. Je to téměř o 630 případů méně než za předešlý víkend. Za sobotu a neděli zdravotníci v regionu aplikovali 1555 dávek vakcíny proti covidu-19, z toho 1297 v sobotu a 258 v neděli. Lidé v očkovacích místech v regionu dostali podle aktuálních dat ministerstva zdravotnictví celkem 143.445 dávek vakcíny, vyplývá z informací na webu ministerstva zdravotnictví. Kraj má asi 1,37 milionu obyvatel.

10:17 - Příchod pandemie koronaviru podle premiéra Andreje Babiše (ANO) nikdo neočekával a situaci podcenily všechny státy. Reagoval tak na zjištění Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ), že státní nákupy pomůcek kvůli covidu provázel chaos. Podle Babiše v NKÚ "objevili Ameriku". Řekl to při dnešní návštěvě hořovické nemocnice.

9:39 - V Libereckém kraji za neděli přibylo 115 nově potvrzených případů onemocnění covid-19, o týden dříve jich bylo 198. Nedělní přírůstek je nejnižší v kraji od 1. ledna, kdy přibylo 24 případů. Vyplývá to z dat na webu ministerstva zdravotnictví. Stále pomalu postupuje v kraji očkování, kapacita očkovacích center je využita zatím jen ze čtvrtiny. Podle hejtmana Martina Půty (Starostové pro Liberecký kraj) se situace kvůli nedostatku vakcín nezlepší ani v příštích dnech. Alespoň jednu dávku dostalo zhruba osm procent obyvatel.

9:27 - Zahraniční fanoušci sice na olympijské hry v Tokiu kvůli koronaviru nesmějí, ale někteří dobrovolníci z ciziny by přijet mohli. Pořadatelé zvažují udělení speciálního povolení pěti stovkám dobrovolníků nežijících v Japonsku, kteří mají nenahraditelné schopnosti a dovednosti.

8:59 - V Praze za neděli přibylo 337 potvrzených případů nemoci covid-19. To je nejnižší denní přírůstek za posledních sedm týdnů. Naposledy byl nižší nárůst v neděli 31. ledna, kdy pražské laboratoře odhalily 325 nakažených. Minulou neděli testy prokázaly nákazu koronavirem u více než 500 testovaných. Přírůstky nakažených v hlavním městě v mezitýdenním srovnání zpomalují už 11 dní v řadě, vyplývá z údajů ministerstva zdravotnictví.

8:47 - Evropská unie nepotřebuje ruskou vakcínu proti covidu-19 Sputnik V a je schopna do 14. července dosáhnout imunity na kontinentu s využitím dostupné evropské produkce. Uvedl to podle agentury Reuters evropský komisař pro jednotný trh Thierry Breton.

8:24 - V celé zemi se dnes v poledne rozezní kostelní zvony na památku obětí pandemie koronaviru. Dnes uplynul rok ode dne, kdy v Česku zemřel první člověk s nemocí covid-19. Od té doby v souvislosti s nákazou zemřelo víc než 24.000 lidí. Česká biskupská konference se zvoněním zvonů připojuje k občanské iniciativě Minuta ticha.

8:22 - Důvěra Evropanů ve vakcínu britsko-švédské firmy AstraZeneca po nepotvrzených zprávách o spojitosti mezi očkováním touto látkou proti covidu-19 a ojedinělými případy tvorby krevních sraženin oslabila. Ukázal to průzkum, který dnes zveřejnila společnost YouGov. Výrazné oslabení důvěry zaznamenala v Španělsku, Německu, Francii či Itálii.

8:10 - Žádost o prodloužení nouzového stavu v zemi projedná na svém dnešním zasedání vláda. Nouzový stav aktuálně platí do 28. března, podle vlády je však nutný nadále, aby mohla platit aktuální přísnější omezení volného pohybu. Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) uvedl, že minimem je prodloužení o 14 dní, podle vicepremiérky Aleny Schillerové (za ANO) se kabinet shodl, že požádá o celých 30 dní. Ministři by se v rámci koronavirové agendy měli zabývat i návrhem na zvýšení frekvence testování proti covidu ve firmách a o rozšíření portfolia testujících společností.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ONLINE: Počet úmrtí s covidem přesáhl 28.000, v pondělí přibylo 3843…

13.04.2021 12:22 Aktualizováno pokračující pandemií koronaviru, která už si na celém světě vyžádala více než tři milióny obětí,…

Lockdown naučil dospívající vařit, cítí se samostatnější než před epidemií

13.04.2021 09:42 Více než polovina dospívajících Čechů ve věku od 12 do 17 let se cítí být samostatnější, než si o…

V Česku zemřelo přes 28.000 nakažených, za pondělí dalších 3843 případů

13.04.2021 09:04 Počet úmrtí s nemocí covid-19 v ČR překročil 28.000. K pondělku s onemocněním zemřelo 28.038 lidí,…

Nouzový stav v Česku skončil, přibylo méně než 1000 nakažených

12.04.2021 22:17 Aktualizováno Ode dneška končí zákaz cestování mezi okresy nebo noční vycházení. O půlnoci vypršel po půl roce…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama