Loňská výzva iniciativy Zlatý špendlík zpěváka Daniela Landy k zahlcení krajských hygienických stanic žádostmi o informace podle zákona o svobodném přístupu k informacím nebyla trestným činem.
Státní zástupce uvedl, že výzva sice nabádala k obstrukčnímu chování, ale nešlo o sabotáž, tedy ani o trestný čin, informoval dnes server Seznam Zprávy s odkazem na rozhodnutí Vrchního státního zastupitelství v Praze.
"Předmětnou výzvu iniciativy Zlatý špendlík a s ní spojeného Daniela Landy lze bez dalšího posoudit jako výzvu k obstrukčnímu jednání, které ve svém výsledku v žádném případě nesměřovalo k naplnění jakéhokoliv chvályhodného jednání, přesto však výzva byla legální," zdůvodnil rozhodnutí státní zástupce Martin Bílý.
Landa pro Seznam Zprávy uvedl, že ho policie ani nevyzvala k podání vysvětlení. Tvrdí, že výzva byla obranou občanů proti šikaně a prokázanému politickému zneužívání hygienických stanic, a tedy naprosto legální a legitimní.
Trestní oznámení na Landovu iniciativu podala vzdělávací organizace Scio. Podle názoru jejího právníka Jana Kaczora se hnutí dopustilo několika trestných činů, včetně sabotáže nebo obecného ohrožení. "Původně jsme trestní oznámení podávali za šíření nakažlivé nemoci, ale tu nám obvodní státní zastupitelství překvalifikovalo na sabotáž a posunulo na vrchní státní zastupitelství," uvedl už dříve právník.
Loni v listopadu, v době vrcholící podzimní vlny epidemie koronaviru, vyzvala iniciativa Zlatý špendlík lidi, aby posílali na hygieny žádosti o informace o probíhajících kontrolách, a zahltili tak jejich provoz. Landa tvrdil, že občané se jen dožadují informací, které stát nezveřejňuje nebo s nimi manipuluje. Například na pražskou hygienu přišlo po této výzvě přes 1600 žádostí o informace. E-mailové schránky hygien byly poté často zahlcené a nefungovaly, a nebylo proto možné s hygieniky několik dní komunikovat jinak než telefonicky nebo zdlouhavě přes podatelnu a datovou schránku. Postup iniciativy kritizovali politici i zdravotníci, Trestní oznámení kvůli podezření ze sabotáže avizovalo podat i ministerstvo zdravotnictví.
Vrchní státní zastupitelství tvrdí, že i přes oprávněnou kritiku takového postupu nelze hovořit o sabotáži. "Ani dočasné ztížení výkonu státní správy nelze považovat za trestný čin sabotáže, když předmětem jednání je vyžadování informací, které je žadatel oprávněn po státu požadovat, jakkoliv lze souhlasit, že motivací nebylo získání informací držených státem, nýbrž obstrukční jednání. Nicméně je věcí státu, zda pro futuro případně přijme dostačující legislativní opatření, kterými se bude případně bránit obstrukčnímu jednání, jejich vyřešení nelze přenášet do trestněprávní roviny," uvedl žalobce Bílý.
Krajské hygienické stanice jsou od předloňského března kvůli pandemii nemoci covid-19 maximálně vytížené. K běžné agendě, například kontrolám stravovacích zařízení nebo bezpečnosti práce, se věnují trasování kontaktů nakažených nebo kontrolám dodržování protiepidemických opatření.
29. března 2025 13:23
Motol bude mít od příštího týdne nové vedení. Válek prozradil jméno nového šéfa
Související

K očkování už vybízí Landa i Volný? Lumpenkavárna vrací úder aneb hybridní válka naruby

Kvůli Landově iniciativě bude nutné posílit hygieny, řekl Havlíček
Aktuálně se děje
před 37 minutami

Co vařit na jaře? Inspirace pro jídelníček ze starých kuchařek
před 1 hodinou

Fico nepřišel na rozhovor se Zemanem. Informujte pravdivě, nabádal exprezident moderátora
před 2 hodinami

"Musíte s tím pohnout." Trump tlačí na Rusko, kam za Putinem přijel Witkoff
před 3 hodinami

Smrtelná nehoda na přejezdu v Poděbradech. Řidič auta nepřežil srážku
před 4 hodinami

Počasí příští týden: Teploty překonají 20 stupňů, pak se citelně ochladí
včera

Extraliga play off 2025: Semifinále nekončí, Sparta v Brně zavřela bránu a srovnala sérii. Game 7 rozhodne v O2 aréně
včera

USA rozjíždí další diplomatický spor. Trump vyhrožuje Mexiku kvůli vodě
včera

USA vyhodily velitelku základny v Grónsku za "podkopávání" Vanceovy autority
včera

Trump má 90 dní na uzavření 150 obchodních dohod. Finanční trhy tomu nevěří
včera

Merze čeká boj. Bez silného a akceschopného Německa je stabilita a bezpečnost Evropy nemožná
včera

Kde je slibovaný Trumpův mír? Rusko připravuje novou ofenzivu, varuje Kyjev
včera

Vlček měsíc po hromadném propouštění navštívil onsemi. Jednal o budoucnosti výroby čipů v Česku
včera

EU prozradila, co udělá, pokud jednání s Trumpem selžou
včera

Střelba ve firmě u Prahy: Muž bojuje o život, policie zadržela jednoho podezřelého
včera

Evropa oznámila nový vojenský balík pro Ukrajinu, Británie zvažuje rozmístění jednotek
včera

Exministr Gazdík po patnácti letech končí ve Sněmovně. Kandidovat už nechce
včera

Witkoff odcestoval do Ruska. S Putinem bude jednat o válce na Ukrajině
včera

Čínský protiúder: Cla vůči USA zvedá na 125 %. Nebojíme se, vzkazuje Si Ťin-pching
včera

Nejistota v obchodní politice otřásá celým světem. Co přijde nyní?
včera
Proč vysoká cla zrovna na auta? Expertka prozradila, o má Trump za problém
Hildegard Müller, šéfka vlivného německého svazu automobilového průmyslu a blízká spolupracovnice bývalé kancléřky Angely Merkelové, varovala před nebezpečím obchodních válek, které může vyvolat pokračující uvalování cel na dovoz aut do USA ze strany administrativy Donalda Trumpa.
Zdroj: Libor Novák