Počty nakažených covidem-19 na podzim dál porostou, varuje Vojtěch

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) očekává, že počty nakažených novým typem koronaviru na podzim dál porostou. Důležité podle něj bude to, aby nepřibývalo vážných případů. Za "světlo na konci tunelu" považuje vakcínu na covid-19.

Adam Vojtěch (ANO)

Dostupná by měla být v první polovině příštího roku pro asi 3,5 milionu Čechů, řekl v rozhovoru s ČTK. Od doby, kdy se v Česku objevily první případy nemoci covid-19, uplyne 1. září půl roku. Za tu dobu se nakazilo přes 23.000 lidí a více než 400 zemřelo.

Žádnou druhou vlnu nemoci ministr na podzim nečeká. Podle něj neskončila ani ta první. "Původně jsme si mysleli, dnes už mohu říct - naivně, že přes léto virus poleví, že se nebude tak šířit, možná se změnou počasí. Ale vidíme reálně na datech, že žádná pauza nebyla. Jen pokles daný protiepidemickými opatřeními, byť poměrně krátký," uvedl.

Počty nových případů jsou stejně vysoké a v některých dnech i vyšší než v březnu či dubnu. Podle ministra je ale situace přesto jiná. "Zdá se, že virus není tak nebezpečný a nezpůsobuje vážné stavy," dodal. V nemocnicích je nyní zhruba 2,5 procenta lidí, kteří si vyslechli diagnózu covidu-19. Na jaře jich bylo i více než deset procent. U většiny nakažených má nemoc mírný průběh, někteří jsou zcela bez příznaků.

Na podzim bude podle Vojtěcha nových případů dál přibývat. Virus je zřejmě více infekční, proto se více lidí nakazí. "Nechceme už život v Česku nějak omezovat, zavírat restaurace nebo něco podobného. Chceme, aby fungoval plus minus normálně. Je tak jasné, že bude docházet k mnohem větší interakci mezi lidmi," řekl ministr. V září se vrátí do škol asi dva miliony dětí a studentů, budou se více přepravovat hromadnou dopravou.

"Nikdo nedokáže říci, jestli se virus bude nějakým způsobem měnit, jestli bude nebezpečnější, jestli bude více zasahovat rizikové skupiny a povede k tomu, že lidé budou muset být hospitalizováni. Toho se jako ministerstvo obáváme nejvíce," uvedl Vojtěch.

V případě zhoršení epidemické situace se bude primárně podle něj využívat takzvaný semafor, tedy mapa podle okresů. "Tam jsou ta opatření u zelené, oranžové a červené poměrně jasně vyjmenována. Pouze pokud by skutečně došlo k nějakému masivnímu komunitnímu šíření a počty hospitalizací by se zvyšovaly, pak by docházelo k opatřením, ale na lokální úrovni," uvedl.

Podzimní a zimní souběh covidu-19 s nemocemi dýchacích cest se stejnými příznaky, jako jsou kašel, dušnost a horečka, bude podle ministra znamenat vyšší potřebu testování. Pokud by byly kapacity naplněné, přednostně se budou testovat rizikové skupiny. "Už dnes neplatí, že každý nad 65 let je rizikový. Primárně jsou to lidé, kteří mají oslabenou imunitu, chronické dekompenzované onemocnění, například cukrovku, kardiovaskulární, plicní chorobu, lidé po onkologické léčbě," řekl Vojtěch.

Tito vážně nemocní, pro něž může mít covid-19 závažnější následky, budou také mít možnost nechat se mezi prvními očkovat vakcínou proti novému koronaviru. "V první fázi by měli být očkováni také pracovníci ve zdravotnictví, v sociálních službách, hasiči a policisté tak, abychom zajistili fungování základních institucí státu," řekl. Očkování by mohlo být podle ministra dostupné v prvním pololetí příštího roku.

Letošní rok, kdy se ministerstvo zdravotnictví podle Vojtěchových slov stalo "ministerstvem covidu", ministr považuje za obrovskou zkušenost, kterou by ale nechtěl opakovat. "Udělaly se věci dobré a udělaly se věci špatné. Chtěl bych říci, že si myslím, že opatření, která se udělala na jaře, vedla k tomu, že jsme neskončili jako jiné země, které měly přeplněné nemocnice a jednotky intenzivní péče. To jsme tady nezažili. To je přes všechny možné problémy to nejdůležitější," řekl.

Hodně věcí se podle ministra dělalo "na zelené louce", protože žádné zkušenosti s podobnou pandemií nebyly. "Určitě kdybych věděl, jaký bude dopad nemoci a jak se rozšíří, tak bychom řešili dříve třeba ochranné prostředky a podobně. V lednu se situace zdála jiná, než se pak ukázalo na konci února nebo v březnu," uvedl Vojtěch.

Ministr připustil komunikační přešlapy. "Je třeba si uvědomit, že do dneška řešíme covid od rána do večera. Je jasné, že nikdo není úplně dokonalý, a v tomto tlaku se zkrátka chyby stávají. To je něco, co mohu brát jako určité ponaučení," doplnil.

Ministerstvo se podle jeho původních plánů mělo letos zabývat novou legislativou. Vládě byla nedávno předložena velká novela zákona o veřejném zdravotním pojištění, chystá se změna zákona o zdravotních službách nebo zákon o elektronizaci zdravotnictví. "Jsou to velmi klíčové věci, pro které jsem já přišel na tento resort s nějakou vizí. Bohužel covid do toho, jak se říká, 'hodil vidle'. Vše se kvůli tomu posunulo a já doufám, že i přesto se podaří ty zákony protlačit," dodal Vojtěch.

Závěť prince Philipa zůstane tajná a zapečetěná ještě nejméně 90 let. Proč?

17.09.2021 08:38 Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná…

Lipovská byla odvolána z Rady ČT. Volný zničil pult šéfa Sněmovny, byl…

17.09.2021 19:09 Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) dnes odpoledne vykázal z jednacího sálu až do konce…

V Ostravě začaly dvoudenní Dny NATO, dorazilo přes 30 tisíc lidí

18.09.2021 16:47 Dny NATO v Ostravě a Dny Vzdušných sil Armády ČR dnes na letišti v Mošnově na Novojičínsku…

Předpověď počasí na víkend: Ochladí se, bude i 15 stupňů

18.09.2021 06:30 O víkendu se citelně ochladí. Teploty během dne podle meteorologů spadnou až na pouhých 15 stupňů.

Pentagon: Při dronovém útoku v Kábulu zemřeli civilisté, ne teroristé

18.09.2021 14:17 Americká armáda dnes přiznala, že její poslední bojová akce v Kábulu byla chyba. USA zaútočily 29.…

Očkovací centrum na Vyšehradě bude pokračovat, změní provozovatele

18.09.2021 14:59 Očkovací centrum v Kongresovém centru na pražském Vyšehradě bude nadále fungovat. Od pondělí 20.…

Po třech dnech zaznamenaly laboratoře méně než 500 nových případů nákazy

18.09.2021 10:05 Aktualizováno Denní počet nově potvrzených případů klesl po třech dnech pod 500. Za pátek laboratoře odhalily 442…

Ordinace dětských praktiků jsou přetížené dětmi s respiračními virózami

18.09.2021 09:09 Ordinace dětských praktických lékařů jsou po dvou týdnech od začátku školního roku přetížené dětmi,…

Ministerstvo upraví dotace na výzkum, na covid-19 bude možné čerpat až 150…

18.09.2021 08:18 Ministerstvo zdravotnictví chce upravit zaměření dotací na zdravotní výzkum do roku 2026. Z nového…

Spolu chce zvýšit proočkovanost očkováním cizinců a spoluprací s VŠ

17.09.2021 09:46 Zvýšit proočkovanost obyvatel Česka proti covidu-19 by podle koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09)…

V Česku přibylo třetí den v řadě přes 500 lidí s covidem

17.09.2021 08:39 Ve čtvrtek testy v Česku potvrdily 550 nových případů onemocnění covid-19, o 130 víc než před…

VZP vydá kritizovanou onkologickou brožuru s Babišem po volbách

16.09.2021 15:00 Aktualizováno Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) odložila rozeslání kritizované brožury k onkologické prevenci…

V Česku přibylo ve středu opět přes 500 nakažených koronavirem

16.09.2021 10:06 Aktualizováno Laboratoře v Česku odhalily ve středu 524 nových případů koronaviru, v mezitýdenním srovnání je to…

Česko evidovalo nárůst nakažených i loni v září, nemocnice byly zatíženy…

15.09.2021 20:55 Stejně jako letos i loni na začátku září šíření nemoci covid-19 v Česku po prázdninách zrychlilo.…

VZP rozesílá za veřejné peníze onkologickou brožuru s Babišem

15.09.2021 16:31 Premiér Andrej Babiš (ANO) odmítl kritiku části opozice, že v souvislosti s brožurou o onkologické…

Související:

Právě se děje

reklama