Pracovní karanténu u kritické infrastruktury chtějí kraje řešit s vládou

Někteří hejtmani by rádi rozšířili seznam profesí, pro které se může v případě výrazného zesílení epidemie koronaviru zavést takzvaná pracovní karanténa. Plán ministerstva zdravotnictví předpokládá, že po pozitivním antigenním samotestu by do práce mohli chodit zdravotníci a pracovníci v sociálních službách, hejtmani by do seznamu přidali například energetiky, vodohospodáře, řidiče autobusů nebo pracovníky svozu odpadu. Pracovní karanténu by hejtmani oslovení ČTK zaváděli jen v kritické situaci a doufají, že taková nenastane.

Koronavirus SARS-CoV-2, ilustrační foto

Pracovní karantény budou podle očekávání hejtmanů patřit k tématům jejich pravidelného úterního jednání se zástupci ministerstva zdravotnictví. Možnost pracovat i po pozitivním testu schválila pro zdravotníky a sociální pracovníky vláda. Cílem je udržet chod státu i v případě, že by se v kritické infrastruktuře významně rozšířila covidová varianta omikron, která je nakažlivější, onemocnění ale bývá mírnější. Zaměstnanec nakažený koronavirem bude muset pracovat nebo se stravovat odděleně.

Šéf Asociace krajů a jihočeský hejtman Martin Kuba (ODS) by k oborům, pro které by pracovní karanténa platila, přidal energetiku, vodohospodářství, svoz odpadu a potravinářství. Krajské organizace z kritické infrastruktury na jeho žádost nachystaly modely, s kolika procenty lidí dokážou fungovat, řekl dnes ČTK. "Někdo, kdo bude mít pozitivní test, by se měl do práce dostat opravdu až za krizových podmínek. A v té chvíli bychom museli říct, že Česká republika je v nouzovém stavu," uvedl. Procesy by se podle Kuby měly nachystat tak, aby pozitivně testovaní do práce nechodili.

Podle středočeské hejtmanky Petry Peckové (STAN) by se pracovní karanténa měla týkat také řidičů autobusů veřejné dopravy. Upozornila na to, že v nemocnicích už při dřívějších vlnách koronaviru fungovala praxe, kdy zdravotníci po setkání s pozitivně testovaným člověkem nešli do karantény, ale pokud by chyběli na oddělení, docházeli dál ke covidovým pacientům.

Kraje mají daleko širší seznam pracovníků, kteří spadají do kritické infrastruktury, řekl ČTK hejtman Karlovarského kraje Petr Kulhánek (za STAN). "My jsme seznam kritické infrastruktury dávali dohromady už v době, kdy jsme tvořili seznam pracovníků pro přednostní očkování. Kromě pracovníků ve zdravotnictví a sociálních službách jsou to energetici, vodárenští pracovníci, lidé z odpadového hospodářství a podobně," uvedl. Podle Kulhánka se kraj od kraje může takový seznam mírně lišit, případnou pracovní karanténu budou muset kraje řešit podle aktuální situace.

Pracovní karanténu pro zdravotníky a sociální pracovníky hodnotí jako ideální jihomoravský hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL). "V historii pandemie nebylo potřeba jiných pracovníků než sociálních a zdravotníků. Děláme to ale jen proto, kdyby nastala potřeba. Snad na to budeme stačit a pracovní karanténa nebude potřeba," řekl hejtman ČTK.

Debatu o tom, zda se pracovní karanténa má týkat jen zdravotníků a pracovníků v sociálních službách, nebo i v jiných oborech, považuje nyní za předčasnou hejtman Zlínského kraje Radim Holiš (ANO). Ve Zlínském kraji podle něj nyní není situace přes nárůst počtu nově nakažených koronavirem taková, aby se musela pracovní karanténa využít. Stát by ale měl být připraven na případné zhoršení situace, řekl. Hejtmani podle Holiše zatím nedostali informaci, co bude vláda dělat v krizovém scénáři. "Jsem však rád, že po čtyřech týdnech debat jsme už připustili, že ´nouzový stav´ není sprosté slovo," dodal hejtman.

ON-LINE 91. den války: Zelenskyj chce jednat pouze s Putinem, Rusko vzdalo…

25.05.2022 11:20 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj prohlásil, že chce jednat pouze přímo se svým ruským…

Počasí: Část Česka skropí vydatný déšť, spadne až 60 milimetrů srážek

24.05.2022 06:00 S vydatnými srážkami musí od dnešního poledne počítat obyvatelé v pásu od Vysočiny po Jeseníky.…

Střelba na texaské škole: 19 mrtvých dětí, 2 zabití dospělí

25.05.2022 12:18 Nejméně 19 dětí a dva dospělé v úterý zabil střelec vyzbrojený dvěma útočnými puškami na základní…

Kavárna dostala pokutu poté, co na ni zákazník zavolal policii kvůli ceně…

22.05.2022 11:27 Kavárna v italské Florencii dostala pokutu 1000 eur (24.670 korun) poté, co se zákazník rozčílil…

Zemanovi se rozpadá poradní tým, končí jich polovina

24.05.2022 20:45 Z desetičlenného týmu poradců prezidenta Miloše Zemana odešlo pět lidí. O konci ekonoma Vladimíra…

V Česku je druhé podezření na opičí neštovice, výsledek bude odpoledne

25.05.2022 12:07 Státní zdravotní ústav (SZÚ) vyšetřuje další vzorek s podezřením na opičí neštovice, výsledek bude…

Ke zdravotnímu pojištění je přihlášeno téměř 366 tisíc uprchlíků z Ukrajiny

24.05.2022 18:03 Ke zdravotnímu pojištění je přihlášeno téměř 366.000 uprchlíků z Ukrajiny, za naprostou většinu z…

V Česku se potvrdil první případ opičích neštovic

24.05.2022 17:46 Aktualizováno V Česku se předběžně potvrdil první případ opičích neštovic, které se v poslední době šíří z Afriky…

Podle ministerstva neexistují údaje o efektivitě vakcíny i na opičí…

24.05.2022 15:54 Aktualizováno Neexistují údaje o tom, zda vakcíny proti pravým neštovicím chrání proti opičím neštovicím, které…

Opičí neštovice se šíří neobvykle rychle. Nikdo neví proč, v Česku zatím…

22.05.2022 21:14 Aktualizováno Britští vědci očekávají další případy opičích neštovic, které jsou už hlášeny z Evropy i USA,…

Čeští lékaři by u lidí s příznaky měli zvažovat i opičí neštovice

20.05.2022 11:01 Lékaři by podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) měli při diagnostice lidí s typickými příznaky…

Hospitalizovaných s covidem je nejméně od září, za sedm dní přibylo 2201…

20.05.2022 08:14 Nových případů nemoci covid-19 v Česku v mezitýdenním srovnání opět ubylo. Laboratoře za posledních…

Nových případů rakoviny prsu je víc než v roce 2002, úmrtnost ale klesá

19.05.2022 13:31 Nových případů rakoviny prsu je v současné době zhruba o třetinu víc než v době zavedení screeningu…

Reakce na pandemii byla pro většinu vlád bezprecedentní výzvou, řekl…

18.05.2022 14:04 Reakce na koronavirovou pandemii, která různé země zasáhla různou měrou, byla pro většinu vlád…

Platby za státní pojištěnce budou vycházet z inflace a růstu reálné mzdy

17.05.2022 19:01 Aktualizováno Vláda navrhne valorizaci plateb za státní pojištěnce podle vyměřovacího základu zvýšeného o inflaci…

Související:

Právě se děje

reklama