Praktičtí lékaři si stěžují ministerstvu, že je administrativní úkony zdržují

Praktičtí lékaři žádají ministerstvo zdravotnictví, aby jim v nouzovém stavu ulevilo od některých administrativních úkonů, které nejsou akutní a nyní praktiky zdržují. Ordinace praktických lékařů jsou zatížené péčí o covidové pacienty, očkují proti covidu a chřipce a některé evidují i 100 kontaktů s pacienty za den.

Přitom ale musejí dělat závodní prohlídky, řešit agendu invalidních důchodů či ZTP. Praktikům by pomohlo, kdyby tyto činnosti mohli odložit. Nyní jim ale za nedodržení termínů hrozí sankce. Informovali o tom dnes ČTK.

Praktičtí lékaři popisují nynější stav tak, že se "začínají přehřívat". Největší zátěž pociťují v souvislosti s podáváním posilujících dávek očkování proti covidu. Mnohé ordinace fungují deset i více hodin denně. Minulý týden naočkovali praktici proti covidu přes 82.000 lidí. Kvůli nižšímu zapojení, než se na jaře očekávalo, praktiky před časem kritizoval hejtman Martin Kuba (ODS). Podle praktiků se do očkování zapojilo 2800 ordinací z asi 4100.

"Předpokládáme, že již tento týden praktici budou aplikovat zhruba 100.000 dávek týdně, z toho asi 65.000 posilovacích dávek. To vše ovšem za předpokladu, že se nezhorší epidemie a nebudeme mít více neodkladné práce s pacienty. Nezbytně nutně potřebujeme, aby nás ministerstvo oprostilo od zbytečné administrativy a dalších odložitelných činností. Zatím o to marně žádáme," uvedl Jakub Uher, národní koordinátor Sdružení praktických lékařů ČR (SPL).

"V současné chvíli jsme velmi přetížení, covid a s ním spojená agenda zabírá velkou porci naší činnosti, ošetříme stovky pacientů týdně. Bohužel nás zpomaluje veškerá byrokracie, ať už jsou to žádanky na testy nebo při vypisování neschopenek," uvedl praktický lékař Jiří Bartoš z Moravské Nové Vsi. Lékařka Ludmila Bezdíčková z Prahy 6 zase musela kvůli velkému náporu pacientů najmout další sestru a prodloužit ordinační hodiny. Pravděpodobně bude otvírat i v některé soboty jen pro očkování.

Praktici ale musí nadále vykonávat závodní prohlídky nebo k nim sepisovat výpisy z dokumentace. Pro správu sociálního zabezpečení řeší agendu invalidních důchodů, posuzování závislosti či ZTP. Vyšetřují seniory, zda mohou řídit motorová vozidla, zabývají se zbrojními průkazy. "U všech těchto vyšetření nás tlačí lhůty a hrozí sankce za jejich nedodržení. Přitom jsou to činnosti, které nejsou nezbytné a jejich odložení by praktikům uvolnilo kapacity pro péči o nemocné a pro očkování proti covid-19. Stačilo by k tomu rozhodnutí vlády, které by v nouzovém stavu tyto povinnosti o několik měsíců odložilo, stejně, jako se tomu stalo vloni na podzim a letos na jaře," uvedl předseda SPL Petr Šonka.

Související

Více souvisejících

lékaři

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Petr Fiala

Vláda schválila novou obrannou strategii, reaguje na válku na Ukrajině

Česko bude mít novou obrannou strategii, která reaguje na aktuální bezpečnostní situaci v Evropě, která se zásadně zhoršila po ruském útoku na Ukrajinu. Dokument schválila vláda Petra Fialy na jednání ve středu 4. října 2023. Podpořila také poslanecký návrh novely školského zákona, který mimo jiné zavádí elektronický systém přihlášek na střední školy a rozhodla o dočasném znovuzavedení ochrany vnitřních hranic se Slovenskem na dobu deseti dnů.

včera

včera

včera

včera

Wagnerova skupina v Rostově na Donu (24. června 2023).

Co pro Ukrajinu znamená návrat wagnerovců? Za určitých podmínek představuje vážnou hrozbu

Po srpnovém úmrtí velitele Wagnerovy skupiny Jevgenije Prigožina se zdálo, že budoucnost pro jeho žoldáky nevypadá nijak příznivě. Část z nich se odebrala do Běloruska, zatímco jiní podle nejrůznějších zpráv skončili zpátky v Africe, kde se v minulosti zapojovali do konfliktů v několika státech. Nejnovější zprávy ale hovoří o jejich návratu na Ukrajinu, kde mohou v případě sjednocení pod novým velitelem představovat pro Kyjev vážný problém.

včera

včera

Moungi Bawendi, Louis Brus a Alexej Jekimov

Nobelovu cenu za chemii získala trojice vědců z USA a Ruska za kvantové tečky

Trojice vědců z USA a Ruska letos získala Nobelovu cenu za chemii za své revoluční objevy a výzkum polovodičových nanokrystalů známých jako kvantové tečky. Laureáty jsou Moungi Bawendi, Louis Brus a Alexej Jekimov. Informace o čerstvých vítězích unikla na veřejnost několik hodin před oficiálním oznámením Královské švédské akademie věd.

včera

včera

včera

včera

včera

V Benátkách se zřítil autobus z nadjezdu

Proč došlo k tragédii v Benátkách? Itálie má zatím jediné vysvětlení

Za zřícením autobusu z nadjezdu nad železniční tratí u Benátek, při němž zemřelo nejméně 21 lidí, může podle prvních informací stát chyba řidiče. Čtyřicetiletý Alberto Rizzotto z provincie Treviso je jedinou italskou obětí nehody a policie pracuje s verzí, že zkušený řidič mohl trpět zdravotními problémy.

včera

včera

Policisté zastavili dodávku s migranty

Policisté zadrželi už desítky příchozích migrantů. Slovensko zavádí hraniční kontroly s Maďarskem

Slovenská vláda v Bratislavě dnes rozhodla, že od čtvrtka dočasně zavede kontroly na hranicích s Maďarskem kvůli migrační situaci. Tento krok je pokračováním podobných opatření, která v úterý ohlásily také Česká republika, Polsko a Rakousko. Krátce poté, co Česko začalo na hranicích se Slovenskem kontrolovat vytipovaná vozidla, už policie zachytila desítky nelegálních migrantů.

včera

Politico: USA, EU a Rusko před útokem Ázerbájdžánu tajně jednali o Náhorním Karabachu

Zástupci Spojených států, Evropské unie a Ruska se v září setkali v Turecku na neveřejných mimořádných jednáních, s cílem najít řešení pro složitou situaci týkající se Náhorního Karabachu. Tato schůzka se uskutečnila jen krátce před tím, než Ázerbájdžán zahájil vojenskou ofenzivu, snažící se získat kontrolu nad územím spravovaným etnickými Armény. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy