Situace v Česku se zhoršuje. PES je zpět na pětce, přibylo přes 5 tisíc nakažených

V Česku přibylo za sobotu 5118 nakažených. Index rizika protiepidemického systému PES, kterým se původně měla v Česku řídit opatření proti šíření nemoci covid-19, se dnes po měsíci vrátil na nejvyšší, pátý stupeň. Vzrostl ze sobotních 73 bodů na 77 bodů ze sta.

Lékaři a sestry pečují o pacienty s koronavirem
doporučujeme

Důvodem je hlavně nárůst průměrného počtu nově nakažených koronavirem na 100.000 obyvatel za posledních 14 dní ze sobotních 954 na 964. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) ale na konci ledna řekl, že index PES už není pro určování opatření relevantní.

Ze čtyř ukazatelů pro výpočet skóre PES stoupl ještě velmi mírně čtrnáctidenní průměr nakažených mezi seniory. Naopak tzv. reprodukční číslo a podíl hospitalizovaných, u kterých se covid-19 prokázal až v nemocnici, mírně klesly. Reprodukční číslo udávající průměrný počet lidí, které nakazí jeden pozitivně testovaný, se i přes mírné snížení drží dál na zhruba 1,05.

V Česku platí od 27. prosince opatření pro nejvyšší, pátý stupeň pohotovosti PES. Od 14. ledna do 13. února se rizikové skóre PES drželo pod spodní hranicí pátého stupně, která činí 76 bodů. Při loňském zavedení systému PES ministerstvo uvádělo, že by mělo být zváženo zmírnění opatření, pokud skóre rizika zůstane aspoň sedm dní v nižším pásmu.

Vláda ale od lednového poklesu indexu na čtvrtý stupeň naopak mezitím některá opatření ještě zpřísnila. "V současné době pro to, co se bude dít dál, toto vlastní skóre není relevantní. Je nyní potřeba se zaměřit zejména na to, aby se začaly uvolňovat nemocnice," uvedl na konci ledna ministr Blatný.

Sněmovna ve čtvrtek odmítla prodloužení nouzového stavu, na který jsou teď navázána vládní opatření proti šíření covidu-19. Dosavadní nouzový stav tak dnes k půlnoci skončí. Po pátečním setkání s představiteli krajů premiér Andrej Babiš (ANO) uváděl jako jediné řešení, že by o vyhlášení nouzového stavu kabinet požádali hejtmani. Jednal s nimi o tom bez výsledku v sobotu. Dnes budou jednání pokračovat a také zasedne vláda.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Do Prahy dorazily první tisíce dávek vakcíny Moderna

26.02.2021 16:34 Do Prahy dnes dorazilo prvních 5200 dávek vakcíny proti covidu-19 od firmy Moderna, která zatím do…

ONLINE: Omezení pohybu na katastr, povinné respirátory. Sněmovna řeší nová…

26.02.2021 16:03 Aktualizováno Ministr zdravotnictví Jan Blatný dnes ve Sněmovně představil návrhy nových opatření. Mezi ně spadá…

Opozice chce po vládě vyhlášení nového nouzového stavu, aby obstál před…

26.02.2021 15:54 Opozice chce po vládě vyhlášení nového nouzového stavu. Prodloužení současného nouzového stavu,…

V nemocnicích leží dvacetiletí i třicetiletí. Mladých lidí s těžkým…

26.02.2021 15:24 Šíření takzvané britské mutace koronaviru přineslo větší počet mladších pacientů v těžkém stavu v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama