Spor Hamáčka se SÚKL lze vyřešit velmi snadno, míní Prymula

Řešit spor vicepremiéra a ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) a Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) ve věci distribuce ochranných prostředků seniorům Českou poštou v médiích je podle ministra zdravotnictví Romana Prymuly (za ANO) nevhodné. Problém se dá vyřešit velmi snadno, řekl na dnešní tiskové konferenci. Hamáček dnes novinářům řekl, že bude s Prymulou o záležitosti mluvit.

Jan Hamáček
doporučujeme

"Považuji za nejvýš nešťastné, abychom zejména v dnešní době řešili tuto problematiku na úrovni dvou státních institucí. Zatím jsem nehovořil s oběma najednou, myslím, že k tomu dojde během pár hodin. Myslím, že tato kauza bude uzavřena, protože nepovažuji opravdu za vhodné, aby se masmediálně řešilo něco, co se dá vyřešit velmi snadno," poznamenal Prymula.

Vláda nedávno rozhodla, že roušky a respirátor pošle všem lidem starším 60 let. Zásilky distribuovala Česká pošta, ústenky byly z balení po 50 kusech rozdělovány a vkládány do obálek po pěti. SÚKL v pondělí oznámil, že pošta porušila při rozesílání zákonné požadavky na distribuci a technické normy zdravotnických prostředků. Ty lze distribuovat jen v ochranných obalech a s informací od výrobce. Pošta musí do tří dnů přijmout nápravná opatření.

Státní podnik se hájí tím, že převzal ochranné pomůcky, nikoli zdravotnický materiál. Hamáček řekl, že SÚKL neměl kompetenci k provedení kontroly a zvažuje podání trestního oznámení na ústav kvůli šíření poplašné zprávy.

Ředitelka lékového ústavu Irena Storová v úterý uvedla, že chce o distribuci roušek a respirátorů Českou poštou co nejdříve mluvit s novým ministrem zdravotnictví Prymulou i premiérem Andrejem Babišem (ANO). Hamáčkovo vyjádření o trestním oznámení kvůli šíření poplašné zprávy považuje Storová za bezprecedentní. SÚKL je podle Storové jedinou institucí, která může určit, co je a co není zdravotnický prostředek, o tom nemůže rozhodovat ministerstvo vnitra.

Z dílčích výsledků kontroly SÚKL na poště podle Storové vyplývá, že výrobky naplňují zákonnou definici zdravotnického prostředku a sami výrobci je tak označují. Nelze je proto distribuovat při porušení originálního obalu nebo bez informací výrobce. Pošta by měla situaci napravit a odvrátit možná zdravotní rizika.

Pět roušek, které pošta posílala v obálce, bylo vyňato z větších balení o 50 kusech. Respirátor zase neměl informace v češtině a podle SÚKL nenese správné označení shody s evropskými normami CE.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ONLINE: Česko v očkování zaostává. Opatření se opět zpřísňují

02.03.2021 14:20 Aktualizováno V Česku přibylo za pondělí 12 150 nakažených. Je to zhruba třikrát více, než v podstatně větším…

Nový ředitel komunikace ministerstva zdravotnictví nenastoupil do funkce

02.03.2021 13:46 Ministerstvo zdravotnictví vybralo nového ředitele odboru komunikace, který měl nastoupit 1. března…

Do Česka se stále dovážejí necertifikované respirátory, tvrdí Bartošek

02.03.2021 13:09 Podle místopředsedy a šéfa poslanců KDU-ČSL Jana Bartoška se na český trh stále dovážejí a následně…

Další lék na koronavirus dostal zelenou. Ministerstvo povolilo používání…

02.03.2021 12:55 Aktualizováno Ministerstvo zdravotnictví povolilo používání neregistrovaného léku na covid-19 od firmy Regeneron.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama