Stát posílá do Karlovarského kraje ventilátory a přístroje na podporu dýchání

Stát posílá do Karlovarského kraje deset ventilátorů a deset přístrojů na podporu dýchání (HFNO). Na twitteru to dnes uvedl předseda Správy státních hmotných rezerv Pavel Švagr. Přístroje si rovnoměrně rozdělí nemocnice v regionu, řekla ČTK krajská koordinátorka intenzivní péče Dagmar Uhlíková. Kraj má téměř vyčerpány kapacity lůžek na ARO a jednotkách intenzivní péče i standardních lůžek s kyslíkem. Dalších pět přístrojů na podporu dýchání míří podle Švagra do Libereckého kraje.

Lékaři a sestry pečují o pacienty s koronavirem
doporučujeme

"Pět a pět přístrojů půjde do krajských nemocnic v Karlových Varech a Chebu. Druhá polovina přístrojů bude rozdělena pro soukromé nemocnice v Sokolově a Ostrově," uvedla k zásilce z rezerv Uhlíková. Podle údajů ministerstva zdravotnictví mají nemocnice v Karlovarském kraji dosud 36 přístrojů na umělou plicní ventilaci. Údaje o HFNO ministerstvo neuvádí.

Z lůžek intenzivní péče v Karlovarském kraji je podle statistik ministerstva nyní volných jen šest procent a ze standardních lůžek s kyslíkem deset procent. V posledních dnech se mírně zlepšila situace v nemocnicích kraje. Podle mluvčího krajské firmy Karlovarská krajská nemocnice Vladislava Podrackého se v Chebu i Karlových Varech podařilo uvolnit část lůžek intenzivní péče a přibývá nyní spíše pacientů na standardních lůžkách.

V Karlovarském kraji přibylo za pátek 645 nových případů nákazy koronavirem, což je čtvrtý nejvyšší přírůstek za poslední dva týdny. Nejvyšší přírůstky v kraji mají okresy Cheb a Sokolov, které jsou od pátku z nařízení vlády v karanténě spolu s Trutnovskem v Královéhradeckém kraji, kde je nárůst počtu nakažených aktuálně nejvyšší z celé republiky.

Několik přístrojů na podporu dýchání dostane ze státních rezerv také Liberecký kraj. "Pět přístrojů na podporu dýchání míří do jilemnické nemocnice, která prostřednictvím Krizového štábu Libereckého kraje v pátek požádala o doplnění jejich stavu ze Správy státních hmotných rezerv. Důvodem je tamní nepříznivá situace na jednotkách intenzivní péče," řekl ČTK mluvčí kraje Filip Trdla.

Z 57 lůžek pro covidové pacienty je aktuálně volné v jilemnické nemocnici jediné. Určené je pro intenzivní péčí. V celém Libereckém kraji je ale kapacita nemocnic zatím dostatečná a v případě potřeby jsou pacienti s covidem převáženi do ostatních zařízení. Ze 450 lůžek pro covidové pacienty v kraji jich je aktuálně volných 137.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Povinné testování zřejmě od pátku, pro firmy nad 250 lidí

28.02.2021 13:07 Vláda v pondělí projedná návrh, podle kterého by firmy s více než 250 zaměstnanci od 5. března…

ONLINE: Za sobotu 7798 nakažených. J&J má v USA zelenou

28.02.2021 09:43 Aktualizováno Z sobotu přibylo v Česku 7798 nakažených. K zásadním otázkám ve vztahu covidu a imunity patří, kdy…

Sobotních téměř 7800 případů je páté nejvyšší víkendové číslo

28.02.2021 09:05 Laboratoře v Česku v sobotu potvrdily 7798 případů koronaviru, zhruba o tisíc víc než před týdnem.…

Vědce trápí zatím nezodpovězená otázka ohledně koronaviru

28.02.2021 08:29 K zásadním otázkám ve vztahu covidu a imunity patří, kdy se člověk po prodělání nemoci může opět…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama