Testy v domovech pro seniory ukázaly asi 14 procent nakažených

V domovech pro seniory a dalších zařízeních je po prvním kole testů nakažených novým koronavirem 14 procent lidí z několika tisíc testovaných. V některých je to až 30 procent, někde nákaza prakticky není. Na jednání sněmovního výboru pro zdravotnictví to dnes řekl ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Povinnost pravidelně testovat klienty i zaměstnance asi 1500 lůžkových zařízení sociálních služeb uložila vláda na začátku listopadu. Zpozdilo se ale dodání testovacích sad.

Češi se nechávají testovat na covid-19
doporučujeme

V těchto zařízeních žije asi 100.000 klientů a podobný počet je zaměstnaného personálu. Podle ministra je tam situace lepší, než to před testy vypadalo. "Aby bylo možné považovat za průkazné, musí proběhnout dvě nebo tři kola testování," uvedl. Opakovat se mají po pěti dnech, později už jen u zaměstnanců.

Za říjen a první polovinu listopadu se tam nakazilo kolem 10.000 lidí, většina byla odhalena ještě před začátkem testování. V domovech pro seniory se nákaza objevila už na jaře, někde onemocněly i desítky klientů. V některých se personál s klienty z obavy ze zavlečení nákazy uzavřel v objektu a neodcházel domů. V současné době je problémem zejména nakažený personál, někde pomáhají dobrovolníci, jinde i armáda.

Vysoká nemocnost v domovech pro seniory a podobných zařízeních byla důvodem zavedení plošného nasazení antigenních testů. Původně byl začátek testování naplánován na středu 4. listopadu, někde se začalo až o týden později. Podle vyjádření ministra zpoždění nákupu a rozvozu testovacích sad způsobila nutnost vyjednat smlouvy se zdravotními pojišťovnami, které testy platí. Zároveň ministerstvo předložilo změnu zákona o veřejném zdravotním pojištění, která to do budoucna usnadní.

Celkem se zatím nakoupily dva miliony těchto antigenních testů. Na rozdíl do dosud používaných testů PCR se nemusí vyhodnocovat v laboratoři a výsledek je známý do 15 minut. V obou případech se odebírá vzorek výtěrem z nosohltanu.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rozvolněním si zaděláváme na třetí vlnu. Vláda musí přesvědčit lidi, aby…

02.12.2020 09:46 Aktualizováno ROZHOVOR – Připouští, že čtvrteční rozvolnění, kdy otevřou obchody, restaurace i služby, se může…

Anticovid tým: Medici mají přestat pomáhat v nemocnicích, žádají ODS, TOP…

02.12.2020 09:32 Stát by měl podle expertního týmu ODS, KDU-ČSL a TOP 09 k covidu-19 přestat využívat v nemocnicích…

Šíření covidu v Česku zpomaluje, PES se v jednotlivých krajích značně liší

02.12.2020 07:12 V úterý bylo v Česku zaznamenáno 5176 nově potvrzených případů nemoci covid-19, zhruba 700 méně než…

Za dnešek přes 2700 nakažených. Přibylo hospitalizací

01.12.2020 20:21 Nárůst nových případů covidu dnes opět ve srovnání s minulým týdnem zpomalil. Laboratoře do 18:00…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama