V pátek přibylo v Česku 1631 potvrzených případů covidu-19. Je to mírný nárůst proti čtvrtku, ale zároveň o 536 nakažených méně než před týdnem. Potřetí v řadě je také denní přírůstek nových případů koronaviru nižší než 2000. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví. Zdravotníci v pátek podruhé za sebou podali více než 80.000 dávek vakcíny proti covidu-19.
V České republice nyní na 100.000 obyvatel připadá za sedm dní 106 nakažených, o pět méně než předchozí den. Údajem se řídí vláda při rozvolňování protiepidemických opatření. Jeho hodnota klesá od března, kdy bylo i více než 800 případů na 100.000 obyvatel sedm dní.
Snížilo se rovněž takzvané reprodukční číslo, které udává, kolik dalších lidí nakazí jeden pozitivně testovaný. Podle údajů k protiepidemickému systému PES kleslo k dnešku z 0,81 na 0,79. Čím níže je číslo pod hodnotou jedna, tím pomaleji se epidemie šíří.
Dnes ráno bylo v českých nemocnicích volných 28 procent standardních lůžek s kyslíkem, což je nepatrně více než v pátek. Stejný je také podíl neobsazených postelí s umělou plicní ventilací.
Epidemie v Česku zpomaluje již několik týdnů. Na počátku března přibylo za den téměř 17.000 nakažených. Ve středu se poprvé od konce loňského září dostal nárůst pod dva tisíce za všední den. O víkendu klesají počty nových případů i pod 1000, ve volné dny se ale méně testuje.
Proti novému typu koronaviru se v Česku od konce prosince očkuje. Zdravotníci dosud aplikovali téměř 3,6 milionu dávek vakcíny. Ukončené očkování má 1,04 milionu lidí. V pátek bylo podruhé za sebou očkováno více než 80.000 lidí. Poslední tři dny tak byly z hlediska počtu očkovaných rekordní. Ve středu dostalo vakcínu 78.753 lidí, ve čtvrtek 86.193 a v pátek 80.531.
Ambicí vlády bylo ale po Velikonocích očkovat 100.000 lidí denně. Kapacity očkovacích center a ordinací, kde očkují praktičtí lékaři, jsou pro takové tempo dostatečné, málo je ale vakcíny.
Související
ESA pošle sondu k Venuši, aby zkoumala, proč je nehostinná a není jako Země
Stahování certifikátů ke covidu nefunguje, systém bude upravený večer
Aktuálně se děje
před 49 minutami
Slavii čeká správní řízení kvůli incidentu na sobotním derby
před 1 hodinou
Babišova vláda oficiálně jmenovala Landovského zmocněncem
Aktualizováno před 2 hodinami
Francie potvrdila první případ hantavirové infekce
před 3 hodinami
Coca-Cola začala psát svůj příběh před 140 lety.K dostání byla jen v lékárnách
před 4 hodinami
Po čtyřech letech je jasno. ČD nechají opravit poškozené Pendolino
před 4 hodinami
Babiš volá po ostudě během fotbalového derby po brutální změně
před 5 hodinami
Souček se do čela České televize nevrátí. Se žalobou u soudu neuspěl
před 6 hodinami
Polský exministr Ziobro uniká spravedlnosti. Z Maďarska zmizel do USA
před 7 hodinami
Policie ztotožnila fanoušky, kteří napadli brankáře Sparty. Vyšetřování pokračuje
před 8 hodinami
Počasí dnes: Česko zasáhnou silné bouřky, varovali meteorologové
před 9 hodinami
Potvrzeno. Roman Červenka pojede na třinácté mistrovství světa v kariéře
před 10 hodinami
Čína konečně potvrdila, že od středy bude hostit prezidenta Trumpa
před 11 hodinami
Ropa na světových trzích reagovala na nejnovější Trumpova slova
před 12 hodinami
Neakceptovatelné. Trump reagoval na íránský mírový protinávrh
před 13 hodinami
Počasí příští víkend: Sobotu může zkazit déšť, v neděli hrozí i bouřky
včera
Severní Korea schválila plán jaderného útoku, pokud dojde k atentátu na Kim Čong-una
včera
Sjezd sudetských Němců v Brně tříští politiky. Zbytečné otevírání starých ran, varuje Havlíček
včera
Chaos, šílenství... Česko má mezinárodní ostudu, o excesu slavistických fanoušků píše celý svět
včera
Evakuace MV Hondius bude trvat do pondělí. Pak na lodi zůstane 30 lidí
včera
Fanoušek, jenž napadl Surovčíka, už se do Edenu nepodívá. Chorý s Douděrou si budou hledat angažmá
Fotbalová Slavia potrestala prvního z fanoušků, kteří vběhli v sobotu večer krátce před koncem zápasu se Spartou na hřiště v Edenu. Jedná se o fanouška, který napadl s kelímkem s pivem sparťanského brankáře Jakuba Surovčíka. Jak uvedla Slavia, právě on byl potrestán doživotním vstupem na stadion. Předseda klubového představenstva Slavie Jaroslav Tvrdík pak v neděli také oznámil, že fotbalisté Tomáš Chorý a David Douděra, kteří v zápase dostali červenou kartu, v klubu definitivně skončili a že si tak budou moct v létě hledat nové angažmá.
Zdroj: David Holub