Vojtěch očekává zlom ve vývoji epidemie za pět nebo šest týdnů

Epidemická situace se bude zhoršovat ještě v příštích dvou týdnech. Zlom by podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) mohl nastat za pět nebo šest týdnů. Řekl to s odkazem na predikce Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS).

Adam Vojtěch (ANO)

Zlepšit vývoj může podle něj vyšší proočkovanost, kterou může současný větší zájem o očkování zvýšit. V současné době je mezi lidmi nad 12 let, pro které je vakcína schválená, 66 procent.

"Situace se zhoršuje, ale při pohledu na jednotlivé kraje jsou rozdíly poměrně výrazné," řekl Vojtěch. Podle něj je situace nejhorší v Moravskoslezském kraji, kde je kolem 300 případů za týden na 100.000 obyvatel. Naopak poměrně nízká kolem 60 na 100.000 je v Královéhradeckém a Karlovarském kraji. Tam se epidemie podle dostupných dat nejvíc šířila na začátku poslední vlny covidové nákazy na začátku letošního roku.

Ministr také na tiskové konferenci čelil otázce, proč nemá vláda žádný předvídatelný systém, podle kterého by situaci řešila. Loni v létě ministerstvo ještě za předchozího působení Vojtěcha zavádělo takzvaný semafor, který okresy hodnotil podle epidemické situace.

V polovině listopadu byl pak dalším ministrem zdravontictví Janem Blatným představený protiepidemický systém PES, který pracoval s indexem rizika. Ten se počítal z počtu nakažených na 100.000 obyvatel a 100.000 seniorů za poslední dva týdny, podílu pozitivních testů a reprodukčního čísla, tedy průměrný počet dalších nakažených od jednoho pozitivně testovaného. Od února se pak započítával podíl lidí, u kterých se nákaza prokázala až při příjmu do nemocnice.

V dubnu ministr zdravotnictví Petr Arenberger řízení opatření podle "psa" definitivně zrušil a připravil balíčky opatření, která se zmírňovala podle dosažené incidence. Podle Vojtěcha, který se na ministerstvo znovu vrátil loni v květnu, se všechny systémy nakonec neosvědčily.

Při současném rozhodování podle něj vychází ministerstvo ze stanovisko hlavní hygieničky, náměstkyně pro zdravotní péči Martiny Koziar Vašákové, která vede klinickou skupinu a ze stanoviska právě této skupiny, jejímiž členy jsou lékaři různých odborností, zástupci nemocnic, zdravotních pojišťoven, hygieniků, Státního zdravotního ústavu, Státného ústavu pro kontrolu léčiv a poslanci-lékaři z hnutí ANO Věra Adámková a David Kasal.

Stejně jako na postu ministra se i na postech náměstků na ministerstvo výrazně měnilo obsazení. Hlavní hygieničkou byla do začátku epidemie Eva Gottvaldová, nahradila ji Jarmila Rážová a tu letos v březnu Pavla Svrčinová. Náměstkem pro zdravotní péči byl v době Vojtěchova nástupu na ministerstvo Roman Prymula, musel ale odejít kvůli chybějící prověrce. Ministerstvo pak dlouho náměstka hledalo, stal se jím bývalý děkan 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy Aleksi Šedo. Ten odešel sám po neshodách s ministrem Blatným, kterému vytýkal špatnou komunikaci. Blatného nástupce Arenberger jmenoval náměstkyní Koziar Vašákovou. Plicní lékařka dosud působila ve Fakultní Thomayerově nemocnici jako primářka a je předsedkyní odborné lékařské společnosti zaměřené na plicní choroby.

"Jsme také poměrně výrazně omezeni rozhodnutími soudů, které nám výrazně zužují mantinely v tom, jaká opatření můžeme vydávat," připomněl Vojtěch. Podle něj už není mimo nouzový stav tolik možností, jaká opatření vydávat. Ta současná označuje ministerstvo a hlavní hygienička Pavla Svrčinová jako "režimová".

Změny v očkování: Povinná vakcína možná od března, očkovaní se budou…

29.11.2021 17:09 Ministerstvo zdravotnictví bude platnost vyhlášky o povinném očkování pro vybrané profese a lidi…

Varianta omikron představuje "velmi vysoké" riziko, oznámila dnes WHO

29.11.2021 17:54 Varianta koronaviru označovaná jako omikron se pravděpodobně začne šířit v mezinárodním měřítku a…

Příznaky varianty omikron se liší od varianty delta

29.11.2021 14:41 Příznaky lidí infikovaných variantou koronaviru omikron se liší od těch nakažených variantou delta.…

Variantu omikron potvrzuje Česko i další evropské země, někteří nakažení…

29.11.2021 15:22 Žena z Liberce, která se nakazila koronavirem, má variantu omikron. Definitivní výsledek testu dnes…

Lékař napsal ostrý vzkaz odpůrcům očkování. Nebral si servítky

16.11.2021 18:55 Lékaři kvůli pokračující pandemii covidu-19 zažívají obrovský nápor. Přeplněné jsou nejen nemocnice…

V nemocnici v Benešově se zabarikádoval ozbrojený pacient, zasahovala…

29.11.2021 21:00 Aktualizováno Policisté dnes v benešovské nemocnici zasahovali proti pacientovi, který ohrožoval zdravotníky…

Válek by kvůli zatížení nemocnic omezil plánovanou a neakutní péči

29.11.2021 20:10 Aktualizováno Kandidát na ministra zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) by jako první tři kroky v boji s…

Koronavirem se do června nakazilo 13,9 procenta zubních lékařů

29.11.2021 19:28 Koronavirem se podle průzkumu České stomatologické komory (ČSK) do konce letošního června nakazilo…

Ministerstvo chce od března povinnou vakcínu. Očkovaní budou muset po…

29.11.2021 17:09 Aktualizováno Ministerstvo zdravotnictví bude platnost vyhlášky o povinném očkování pro vybrané profese a lidi…

Zájem o třetí dávku vakcíny roste. Většina rodičů chce nechat očkovat i…

29.11.2021 16:57 Zájem o posilující dávku očkování proti nemoci covid-19 se během podzimu zvýšil, v listopadu o ni…

Se ženou nakaženou variantou omikron letěli další Češi, hygiena je…

29.11.2021 14:20 Liberečtí hygienici prověřují kvůli variantě omikron dalších sedm lidí z Libereckého kraje, kteří…

Ústřední krizový štáb se shodl na povinném očkování vybraných profesí

29.11.2021 12:49 Povinně očkovat proti nemoci covid-19 by se měli zdravotníci, sociální pracovníci, členové…

Myslel jsem si, že mě se nemoc netýká, říká hospitalizovaný čtyřicátník

29.11.2021 12:40 Petr Valenta z Markvartovic na Opavsku se už měsíc léčí v Městské nemocnici Ostrava (MNO) z těžkého…

Kontakty ženy s variantou omikron se trasují prioritně, uvedl Hamáček

29.11.2021 12:21 Hygienické stanice budou prioritně trasovat kontakty v okolí ženy, u níž se potvrdila varianta…

Hlavni hygienička Svrčinová měla pozitivní test na koronavirus

29.11.2021 09:32 Aktualizováno Hlavni hygienička Pavla Svrčinová měla pozitivní test na koronavirus. Radiožurnálu to potvrdil…

Související:

Právě se děje

reklama