Vojtěch oznámil nová pravidla pro roušky. Povinně v nemocnicích nebo domovech důchodců

Roušky budou dál povinné jen v některých zdravotních a sociálních zařízeních. Od soboty zůstanou jen v nemocnicích, domovech důchodců a dalších vybraných sociálních zařízeních. Nosit je ale nemusí pacienti, klienti sociálních služeb ani zaměstnanci, pokud jsou 1,5 metru od jiných lidí.

Adam Vojtěch (ANO)
doporučujeme

Na twitteru o tom informoval ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Další výjimky si může stanovit i poskytovatel zdravotních služeb nebo ošetřující lékař, vyplývá z vydaného mimořádného opatření.

"Na základě podnětů zdravotníků jsme se rozhodli opatření, původně psané na všechna zdravotnická a sociální zařízení, upřesnit," uvedl ministr. Výjimku budou mít také děti do dvou let a osoby se sníženým intelektem. Zdravotníci mohou roušky odložit, pokud je to třeba pro poskytnutí zdravotní péče.

Povinnost nosit roušku tak podle opatření zůstává v lůžkových zařízeních poskytovatelů zdravotních služeb, domovech pro osoby se zdravotním postižením, domovech pro seniory a domovech se zvláštním režimem, kde se léčí zejména osoby s demencemi. Stejné pravidlo dál platí pro odlehčující sociální služby v pobytové formě, například týdenní stacionáře.

Povinnost nosit roušky ve všech vnitřních prostorách a MHD skončila ve většině země ve středu. V Praze zůstaly jen v metru a na akcích nad 100 lidí ve vnitřních prostorách. V Moravskoslezském kraji musí mít roušky účastníci vnitřních hromadných akcích nad 100 lidí nebo kadeřníci a maséři. Na Karvinsku a Frýdecko-Místecku, kde se poslední týdny šíří koronavirus nejvíc, jsou povinné roušky i ve všech budovách mimo bydliště a ve veřejné dopravě. V uvedených okresech jsou kvůli epidemiologické situaci dál zakázány návštěvy v domovech důchodců a zdravotnických zařízeních. Dobrovolně je ale zakazují i nemocnice v jiných regionech.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

"Na podzimní nápor nejsme připraveni." Pirátka Richterová kritizuje…

07.08.2020 19:55 Aktualizováno První místopředsedkyně České pirátské strany Olga Richterová upozornila, že na podzim, kdy přijde…

Lékaře netrápí jen koronavirus. V létě jsou nejčastější angíny či ekzémy

07.08.2020 17:07 Nejčastějšími zdravotními problémy v létě jsou podle praktických lékařů angíny, ekzémy na kůži nebo…

Opakované testy na covid-19 v prachatické firmě: Nakaženi jsou zatím jen…

07.08.2020 16:07 Jihočeští hygienici znají výsledky více než poloviny z necelých pěti stovek opětovně testovaných…

Dochází krev. Fakultní nemocnice Brno naléhavě hledá dárce

07.08.2020 13:11 Fakultní nemocnice Brno je na hraně se zásobami krve. V tiskové zprávě to dnes uvedl mluvčí…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama