Vojtěch: Nová pravidla nošení roušek nikoho nezabijí, jsme liberální

Opětovný návrat povinnosti mít zakrytá ústa a nos je slovy ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (ANO) minimem. Tak jako tak Češi patří mezi nejstatečnější národy, pokud jde o rozvolňování přísných protikoronavirových opatření. Alespoň tak se k tomu vyjádřil před plánovanou schůzkou s premiérem Andrejem Babišem (ANO), jemuž se zajídá nekonečný seznam výjimek z tohoto nařízení.

Adam Vojtěch (ANO)
doporučujeme

Šéf resortu zdravotnictví se k řadě lidí, kteří nechtějí od září, a to zřejmě až do března, opět nasazovat roušky, vyjádřil tak, že o mírné opatření, díky němuž se pak nebude muset sahat k mnohem razantnějším krokům. 

"Je třeba upozornit, že roušky uvnitř jsou neprosté minimum. I tak jsme jedni z nejodvážnějších při rozvolňování opatření a ČR je jedna z nejvíce liberálních zemí, což chceme zachovat. A právě proto zavádíme preventivní opatření ve formě nošení roušek v nejvíce rizikových místech,“ řekl Vojtěch v interview pro CNN Prima NEWS.

Že jsou avizovaná opatření týkající se znovuzavedení nošení roušek liberální, si ale zdaleka nemyslí i někteří politici. Opozice například nespatřuje důvod, proč by měli mít lidé zakrytá ústa a nos ve vnitřních prostorách nebo pohostinských zařízeních. Konzumace jídla by je této povinnosti samozřejmě zprostila, ale při cestě na toaletu či k baru by si roušku museli opět nasadit.  

Alespoň by tomu mělo být začátkem školního roku jak v obchodních centrech, tak i restauracích, lékárnách, na úřadech, kadeřnictvích, kostelech, taxících, saunách či divadlech. 

Ve školách budou roušky povinné pouze na chodbách nebo společných prostorách. Redakce CNN Prima NEWS už vypočetla, že si žáci v průběhu dne roušku desetkrát nasadí a desetkrát sundají. 

Už jenom toto potvrzuje, jak jsou nová pravidla zmatečná. Premiér Babiš si v souvislosti s tím ministra zdravotnictví Vojtěch a jeho skupinu pozval k sobě na kobereček.

"Vůbec se mi to nelíbí. Když jsem viděl nekonečný seznam výjimek, kterým nerozumím, tak to musíme probrat,“ avizoval ve středu odpoledne premiér. 

Momentálně je ve hře varianta, že by ve školských zařízeních byla povinnost nosit roušku buď úplná, anebo žádná. Se zpřísněním opatření by souhlasil například bývalý Vojtěchů náměstek a epidemiolog Roman Prymula.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ordinace praktiků se plní. Lékařů jsou na hraně svých možností, varuje…

26.09.2020 16:39 Roman Prymula (za ANO) vystřídal ve funkci ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) a s tím…

V náchodském babyboxu našli chlapečka, dostal jméno Ambrose

26.09.2020 14:44 Do babyboxu v Náchodě dnes někdo odložil novorozeného chlapce. Dostal jméno Ambrose. Zařízení je v…

Zavření škol by reprodukční číslo snížilo jen málo

26.09.2020 13:59 Uzavření středních škol a druhého stupně základních škol by vedlo pouze k malému poklesu…

Covid se v rodinách a práci šíří méně, zrychluje ve školách

26.09.2020 11:09 Podíl přenosu covidu-19 v rodině a v práci mezi červencem a srpnem klesl, vyplývá z dat Ústavu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama