Za peticí proti opatřením stojí homeopaté, je plná klamů, varuje skeptička ze Sisyfa

Počátkem října se na internetu objevila petice, která sice není právně závazná, přesto se v ní desítky tisíc lidí vyslovují proti současným opatřením zavedeným kvůli nadměrnému šíření nového typu koronaviru v Česku. Ačkoliv je online petice nesmírně populární a od doby svého vzniku nasbírala více než 65 tisíc podpisů, ve skutečnosti za ní stojí lidé, o jejichž odbornosti panují pochybnosti.

Pod peticí je podepsána řada lékařů, mezi kterými nechybí ani veřejně známí odpůrci opatření, jako prezident České stomatologické komory Roman Šmucler nebo přednosta Kardiocentra IKEMu Jan Pirk. Ti spolu s dalšími například tvrdí, že vládní opatření jsou větším nebezpečím ohrožení celkového zdraví lidu, než nemoc covid-19.

Z medicínského hlediska podle textu petice nevidí důvod k prohlubování restriktivních opatření a vyzývají například vládu, aby omezila nošení roušek nebo aby "upustila od povinného testování osob bez příznaků". Navzdory tomu, že je prokázáno, že i lidé bez příznaků mohou být přenašeči nemoci, která si na celém světě vyžádala už více než milion mrtvých.

O kontroverzní petici vyvolává pochybnosti nejen její text, který nekoresponduje s opatřeními doporučenými odborníky na šíření virových nemocí, tedy epidemiology nebo virology, ale i lidé, kteří jsou jejími signatáři. Petice se navíc výrazně podobá původnímu Prohlášení českých homeopatů.

Za peticí stojí zastánci alternativní medicíny 

Server EuroZprávy.cz na to upozornila Lenka Příplatová, evoluční bioložka a členka Českého klubu skeptiků Sisyfos, s tím, že petici iniciovala homeopatka Kateřina Lucká. "Lékařka, která věří ve skutečnou účinnost homeopatických preparátů, na svojí facebookové stránce sdílí dezinformační časopis Šifra, a na svém webu zpochybňuje účinnost Ritalinu u dětí s poruchou pozornosti," varuje skeptička.

Dodává, že Lucká také "preventivně" podepsala a šíří petici za dobrovolnost očkování proti viru SARS-CoV-2, navzdory tomu, že povinná vakcinace není v současnosti nijak zvažovaná, a to i vzhledem k předpokládanému nedostatečnému počtu vakcín. Proti údajně povinné vakcinaci se přitom v poslední době vyhraňuje řada lidí s poměrně velkým dosahem, což může mít negativní vliv na veřejnost a její důvěru v lékařskou vědu. Za všechny lze jmenovat například zpěvačku Ilonu Csákovou.

Dalším ze signatářů je Ladislav Fiala, internista, který se ale podobně jako Lucká věnuje homeopatii. Sám je navíc předsedou České homeopatické společnosti. "I on věří ve skutečnou účinnost homeopatik nad rámec placeba, což dle něj dokládá zjištěný efekt homeopatik u zvířat či kojenců – jev dobře známý kriticky uvažujícím spoluobčanům pod nálepkou "placebo by proxy"," upozornila pro EuroZprávy.cz Příplatová.

Dodává, že na námitku týkající se neexistence přesvědčivých důkazů o účinnosti homeopatické léčby, Fiala odpovídá: "To, že nevíme, jak něco funguje, neznamená, že to neexistuje. Ani v dnešní době zdaleka neznáme vysvětlení všech jevů, které existují. Já sám nejsem schopen patřičně vysvětlit princip fungování homeopatie, ale vím, že funguje, protože jsem si to sám na sobě vyzkoušel."

Tím ale výčet lékařů věřících v alternativní a studiemi nepodloženou medicínu nekončí. Dalším signatářem je anesteziolog Ivan Vondřich. Ten se podle zjištění skeptičky ve své praxi věnuje celostní medicíně ve zdravotnickém zařízení PAIN s.r.o., tedy v ambulanci využívající akupunkturu a homeopatii.

"Dle svých vlastních slov nezavrhuje medicínu klasickou, tedy tu založenou na důkazech, tato slova však vzápětí popírá praxí, v níž využívá metody zcela důkazuprosté - homeopatii, elektroakupunkturu podle Volla, či takzvanou energoinformační medicínu," varuje členka Sisyfa.

Mezi signatáři najdeme i lékaře známé z řady mediálních vystoupení. Jedním z nich je Jan Hnízdil, celostní lékař původně zaměřený na fyziatrii, balneologii a léčebnou rehabilitaci. Jak ale varuje Příplatová, Hnízdil je zároveň "držitelem Bludného balvanu (anticeny Českého klubu skeptiků Sisyfos za pseudovědeckou činnost, pozn. red.) a psychosomatik, od jehož přístupu k psychosomatice se distancovala i Psychosomatická společnost ČLS." 

Další kontroverzní, avšak mediálně známou osobou, je psychiatr Radkin Honzák. Ten se dle upozornění skeptičky na svém blogu i v jiných textech věnuje "nepříliš elegantně" lékařské etice, nebo právě homeopatii. Mezi signatáři dále najdeme Jana Pirka, uznávaného odborníka v oblastech chirurgie, cévní chirurgie a kardiochirurgie, a šéfa stomatologů Romana Šmuclera.

Oba jsou mediálně známí lékaři a ve svých oborech dosahují kvalitních výsledků, nejedná se ale o odborníky na virová onemocnění či jejich šíření napříč populací. Na osoby s absencí této specializace přitom v posledních dnech přímo i nepřímo mířil apel lékařů, například z covidových oddělení a jednotek intenzivní péče, aby se ke epidemiologické situaci nevyjadřovali.

Konspirátor či veterinář? Žádný problém

Předposledním signatářem petice je Jiří Urbánek, který vystudoval veterinářskou školu a věnuje se moderním seberozvojovým filosofiím. Jeho zkušenosti pak dle upozornění skeptičky plynou takřka výhradně z managementu, marketingu a koučingu.

"Poslední podepsaný, David Petrásek, je sice nelékař, zato však zdatný konspirátor, jak se můžete přesvědčit například nahlédnutím do jeho další petice, v jejímž textu se odvolává na texty zpochybňující kauzální souvislost mezi SARS-CoV-2 (virem) a covidem-19 (nemocí), desinformační pseudodokument Plandemic a další desinformační zdroje," upozornila EuroZprávy.cz členka Sisyfa.

Příplatová upozorňuje, že nikdo z lékařů a nelékařů podepsaných pod textem dopisu není odborníkem se specializací týkající se epidemiologie, infektologie, virologie či jiných souvisejících profesí. Dodává, že většina z nich svou praxí navíc prokazuje, že není schopna odlišit funkční lékařské postupy od pseudovědy a šarlatánství.

"Proč na tom ale záleží, není snad rozebírání slabostí oponenta argumentačním klamem ad hominem? V tomto případě vůbec ne – ba naopak, jedná se o odmítnutí argumentačního klamu falešné autority," vysvětluje skeptička.

Ukázková falešná autorita, mistrná líheň argumentačních klamů

Příplatová podotýká, že signatáři záměrně působí na publikum z titulu svého vzdělání. Sama petice se ostatně honosí tím, že jde o dopis lékařů cítících občanskou povinnost vyjádřit se ke koronavirové krizi. V textu je navíc uvedeno, že si lékaři údajně uvědomují vážnost situace i zdravotní rizika, jež přináší.

"Petice vznikala prý jako výsledek konsensu lékařů a akademiků, čili odborníků. Jenomže uvedení odborníci rozhodně nemají vzdělání ani praxi v oborech souvisejících s tématem, a jejich schopnost posoudit situaci a protiepidemická opatření je tedy značně limitovaná a odpovídající schopnostem mírně poučeného laika," připomíná skeptička.

"Jde o typickou ukázku falešné autority, která samozřejmě není jediným důvodem k odmítnutí tohoto či libovolného jiného textu, měla by však být prvním varováním, které vás přiměje posuzovat následující text se zvýšenou mírou skepticismu," dodává pro EuroZprávy.cz.

Závěrem členka Sisyfa upozorňuje, že falešná autorita, která je z dopisu patrná již od druhého slova nadpisu, je sice prvním argumentačním klamem, při němž by měli lidé ihned zbystřit, rozhodně ale nejde o klam jediný.

"Naopak. Autoři v tomto případě dokázali vytvořit text sestávající takřka výhradně z argumentačních klamů, což je, nutno jim uznat, výkon skutečně mistrovský," uzavírá Příplatová. Sama petice navíc není nijak právně závazná, protože neobsahuje vlastnoruční podpisy občanů. Příslušné orgány ji tak mohou směle ignorovat, což se v tomto případě také děje. 

Související

Ministerstvo vnitra

Vnitro ve zprávě varuje před nespokojenými Čechy i radikalizací extremistů

Velká skupina lidí, která je nespokojená s uspořádáním a směřováním státu, má potenciál ohrozit demokratické základy Česka. V situační zprávě o projevech extremismu za druhé pololetí loňského roku to uvedlo ministerstvo vnitra. Úřad dodal, že skupinu silně ovlivňují konspirační teorie a že je snadno manipulovatelným cílem pro extremistické a xenofobní politiky, případně pro působení cizí moci.
Andrej Babiš Komentář

Babiš neumí prohrávat a kompenzuje si to vyvoláváním strachu. Zneužívá Čechy v krizi bez ohledu na paměť národa

Poslední dny Česká republika prožívá nejostřejší část kampaně pro druhé kolo letošní volby prezidenta republiky. Poslanec za ANO a předseda hnutí Andrej Babiš spolu s generálem ve výslužbě Petrem Pavlem bojují o post hlavy státu prostřednictvím kampaně, jakou jsme snad ještě nezažili. Andrej Babiš využívá strach a poštvává společnost proti sobě, zatímco Petr Pavel většinou jen odráží agresivní a mnohdy nemístné výroky svého konkurenta.

Více souvisejících

dezinformace lékaři fake news Klub skeptiků Sisyfos Jan Pirk Roman Šmucler Jan Hnízdil Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

Při silném zemětřesení, které zasáhlo Turecko a Sýrii, zemřelo přes 200 lidí (6. února 2023).

Mimořádná zpráva Turecko zasáhlo druhé zemětřesení. Ničivé otřesy způsobily katastrofální škody, počet mrtvých raketově roste

Počet mrtvých po ničivém zemětřesení, které dnes ráno zasáhlo Turecko a Sýrii, přesáhl 3600. V Turecku zemřelo 2316 lidí, uvedl tamní úřad pro řešení katastrof a mimořádných situací (AFAD). Otřesy byly cítit v jedenácti tureckých provinciích, zraněných je přes 13.000. Podle prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana jde o největší zemětřesení od roku 1939. V reakci na zemětřesení vyhlásil prezident sedmidenní státní smutek. V Sýrii si katastrofa vyžádala nejméně 1300 lidských životů, uvedly agentury. Druhé zemětřesení o síle 7,6 stupně zasáhlo podle úřadů jihovýchod Turecka před polednem SEČ.

včera

včera

Aktualizováno včera

Olympijské hry, ilustrační fotografie.

Čeští olympionici nepodporují účast Rusů a Bělorusů na olympijských hrách v Paříži

Český olympijský výbor (ČOV) nepodporuje účast Rusů a Bělorusů na hrách 2024 v Paříži. Je pro zachování platných sankcí, které by sportovce z těchto zemí o olympiádu připravily. Zdůraznil to na svém webu v dalším vyjádření k aktuální snaze Mezinárodního olympijského výboru (MOV), který hledá cesty, jak by se někteří jednotlivci z těchto zemí mohli jako neutrální olympijských soutěží zúčastnit. 

včera

Ilustrační fotografie.

Rusové ovládli východní část Bachmutu, připouští Ukrajinci

Ruští vojáci ovládli část Bachmutu, kontrolují hlavní zásobovací trasy a situace je "objektivně těžká", řekl televizi Nastojaščeje vremja velitel jedné z ukrajinských jednotek, bránící toto město v Donbasu na východě země. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pátek prohlásil, že Ukrajina bude bránit Bachmut tak dlouho, jak jen to půjde.

včera

Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina)

Zelenskyj možná opět opustí Ukrajinu, mluví se o jeho účasti na summitu EU

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj by ve čtvrtek mohl přicestovat do Bruselu na jednání lídrů zemí Evropské unie. Píše o tom dnes řada evropských médií s odkazem na dobře informované zdroje. Z bezpečnostních důvodů však žádný unijní představitel první Zelenského evropskou cestu mimo Ukrajinu za téměř rok války oficiálně nepotvrdil. 

Aktualizováno včera

Francie, ilustrační fotografie.

Francouzská důchodová reforma se dostala na bouřlivé plénum Národního shromáždění

Ve francouzském parlamentu se dnes naplno rozhořela bitva o důchodovou reformu prosazovanou prezidentem Emmanuelem Macronem, když kontroverzní návrh začalo projednávat plénum Národního shromáždění. Vláda, která nemá v dolní komoře parlamentu jistou většinu, čelí snahám opozičních stran plán zablokovat nebo alespoň změnit. Rozprava by mohla zabrat dva týdny, během nichž se čekají další protesty odpůrců reformy.

včera

Miloš Zeman se na Slovensku sešel s prezidentkou Zuzanou Čapputovou. (6.2.2023)

Zeman je na Slovensku, ve Vysokých Tatrách se sešel s Čaputovou

Neformální večeří se slovenskou kolegyní Zuzanou Čaputovou ve Vysokých Tatrách zahájil dnes prezident Miloš Zeman návštěvu Slovenska, kam zavítal zhruba měsíc před skončením svého druhého prezidentského mandátu. ČTK to řekl mluvčí slovenské hlavy státu Martin Strižinec.

včera

Očkování, ilustrační fotografie.

Očkování z dětství proti záškrtu nechrání celoživotně, upozornili odborníci

Očkování z dětství proti záškrtu nechrání podle odborníků ze Státního zdravotního ústavu (SZÚ) celoživotně. Nemoc se v Česku dlouho nevyskytovala, loni ale lékaři nahlásili pět případů. Ústav o tom dnes informoval v tiskové zprávě k doporučenému postupuministerstva zdravotnictví. Odborníci Světové zdravotnické organizace (WHO) doporučují od 25 let věku po deseti letech pravidelné přeočkování, zdravotní pojišťovny ho ale nehradí.

včera

Miloš Zeman

Zeman potvrdil, že už nejmenuje nového předsedu Ústavního soudu

Prezident Miloš Zeman potvrdil, že do konce svého mandátu už nejmenuje nového předsedu Ústavního soudu (ÚS). Nadále však trvá na tom, že by takové rozhodnutí bylo legální. Nejmenování nového předsedy považuje končící hlava státu za vstřícné gesto na rozloučenou. Zeman to dnes řekl při dnešní návštěvě Slovenska televizi CNN Prima News.

včera

Jan Lipavský

Lipavský chce v Severní Makedonii potvrdit evropskou perspektivu země

Významnou součástí cesty do Severní Makedonie bude opětovné potvrzení evropské perspektivy země, řekl novinářům před odletem do Skopje ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti). Setká se se svým protějškem Bujarem Osmanim a dalšími představiteli, jednat budou mimo jiné také o rozvoji vzájemných vztahů.

Aktualizováno včera

Lubomír Štrougal

Zemřel komunistický premiér a ministr Lubomír Štrougal, bylo mu 98 let

Zemřel komunistický premiér a ministr vnitra a zemědělství Lubomír Štrougal, bylo mu 98 let. ČTK to potvrdil zdroj blízký rodině. Jeden ze symbolů normalizace byl více než 30 let členem vedení vládnoucí komunistické strany. Téměř po celou dobu normalizace, skoro 19 let, stál v čele federální vlády.

včera

včera

včera

Letadla, ilustrační fotografie.

Světová letecká doprava už se zotavila na 68,5 procenta úrovně před pandemií

Světová letecká doprava se loni zotavila na 68,5 procenta úrovně před pandemií. Ve srovnání s rokem 2021 vzrostla o 64,4 procenta. V dnes zveřejněné zprávě to uvedlo Mezinárodní sdružení pro leteckou dopravu (IATA). Letecké společnosti přišly v letech 2020 a 2021 o desítky miliard dolarů kvůli omezením zavedeným ve snaze omezit šíření nemoci covid-19. Situace se začala lepšit v roce 2022 s obnovou leteckého cestování, zejména v letních měsících, připomíná agentura Reuters.

včera

Marian Jurečka (KDU-ČSL)

Důchody jinak: Navyšování věku odchodu do penze v EU? Česko by nebylo výjimkou

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka už loni uvedl, že navýšení věku odchodu do důchodu je v ČR nevyhnutelné, a to nejpozději kolem roku 2030. Nyní téma vrací na stůl další vrcholní politici vládní pětikoalice, například šéfka sněmovny Markéta Adamová Pekarová, která ovšem krok podmiňuje širší reformou penzí. Komentuje ekonom Kovanda.

Aktualizováno včera

Petr Fiala

Fiala: Ambasáda v Ankaře nyní pomáhá skupině asi šesti Čechů

Velvyslanectví v Ankaře pomáhá skupině asi šesti Čechů, kteří byli v oblasti zasažené zemětřesením, aby se dostali do bezpečí, nebo do České republiky. Na dnešní tiskové konferenci při návštěvě ministerstva zahraničí to řekl premiér Petr Fiala (ODS). Česko podle něj bude organizovat i další pomoc. Připomněl, že do Turecka odletí 68členný tým českých hasičů.

včera

průmyslový hliník, ilustrační fotografie

USA chystají clo 200 procent na ruský hliník, píše Bloomberg

Spojené státy se chystají uvalit clo až 200 procent na ruský hliník. Washington tak plánuje zvýšit tlak na Moskvu kvůli její invazi na Ukrajinu. Uvedla to agentura Bloomberg s odvoláním na informované zdroje. Rozhodnutí o clech by mělo být oznámeno již tento týden.

včera

včera

Čína se přiznala i k balónu nad Latinskou Amerikou

Čína dnes přiznala, že balón, který byl pozorován nad Latinskou Amerikou a Karibikem, je její - stejně jako balón sestřelený v sobotu Spojenými státy. Peking dodal, že se balón do oblasti dostal nedopatřením a jeho využití je civilní, informovala britská stanice BBC. Létající objekt podobný balónu objevila ve svém vzdušném prostoru v pátek Kolumbie.

Zdroj: ČTK

Další zprávy