Upečte si bezlepkové cukroví. Recepty na nejoblíbenější druhy

Praha - Celiakií, tedy celoživotním onemocněním způsobeným nesnášenlivostí organismu na lepek, trpí v Česku přes 100 tisíc lidí. Lidé s tímto onemocněním jsou tak odsouzeni k přísné bezlepkové dietě. Ta ovšem prospěje i lidem, kteří touto chorobou netrpí. Zkuste si upéct vynikající bezlepkové cukroví.

Celiakie je dědičné onemocnění způsobené trvalou nesnášenlivostí lepku. Jedinou možností, jak se vypořádat s příznaky nemoci, je dieta. Dříve bylo náročné v obchodech sehnat bezlepkové potraviny.

Mezi přirozeně bezlepkové materiály patří kukuřice, pohanka, rýže nebo proso. Další možností jsou luštěniny, jako je sója. Na pečení se nejvíce hodí mouka z jedlých kaštanů nebo mouka rýžová či sojová. Celiaci si tedy mohou užít plnohodnotné Vánoce i s poctivým domácím cukrovím. Naučte se péct pět nejoblíbenějších bezlepkových vánočních cukrovinek!

Vanilkové rohlíčky

150 g kaštanové mouky125 g másla50 g sekaných vlašských ořechů50 g moučkového cukrušpetka soli1 vanilkový lusk1/2 kávové lžíce mleté skořice

Z uvedených surovin vypracujeme těsto a necháme odležet dvě hodiny v ledničce. Pak postupně vyválíme silnější válečky, ze kterých odkrajujeme stejně velké kousky a ručně tvoříme rohlíčky. Rozložíme je na plech s papírem na pečení a při teplotě 180°C pečeme 10 minut dozlatova.

Polomáčené kokosové tyčinky

150 g másla nebo Hery150 g krupicového cukru120 g strouhaného kokosu250 g bezlepkové směsi (Mantler, Jizerka)3 vejce1/5 lžičky prášku do pečiva1 hořká čokoládašpetka solidomácí marmeláda

Z uvedených surovin vypracujeme těsto a necháme odležet tři hodiny v ledničce.Z odpočatého těsta vtlačujeme do suchých formiček tyčinky vysypaných bezlepkovou moukou. Pečeme je na 180°C po dobu 6 až 10 minut. Upečené tyčinky necháme ve formičkách zchladnout a potom je opatrně vyklepneme. Po vychladnutí tyčinky slepíme pomocí marmelády a namáčíme do rozpuštěné čokolády.

Babiččiny ořechy

150 g másla150 g krupicového cukru125 g sekaných vlašských ořechů250 g bezlepkové směsi (Jizerka)3 vejce2 polévkové lžíce kakaa1/2 lžičky prášku do pečiva1/2 lžičky skořicešpetka muškátového oříškušpetka soli

Náplň - Máslový krém s pudinkem

250 g másla120 g cukru1/4 l mléka1 vanilkový puding

Ze surovin vypracujeme těsto a uložíme alespoň na 3 hodiny do ledničky. Těsto pak vtlačujeme do suchých formiček na ořechy vysypaných bezlepkovou směsí. Pak je pečeme v troubě vyhřáté na 180°C po dobu 10 minut.Vychladlé ořechy vyklepneme a mažeme máslovou náplní.

Pomerančové jazýčky

200 g rýžové mouky100 g moučkového cukru100 g másla1 sáček vanilkového cukru2 vejcešťáva a kůra z jednoho většího pomerančečokoládová poleva na zdobení

Mouku, cukr máslo, vanilkový cukr, vejce a šťávu a a kůru z pomeranče dáme do mísy a vypracujeme ze surovin těsto. Rozválíme a vykrajujeme panákovou skleničkou kolečka. Pečeme 10 min ve vyhřáté troubě při teplotě 170 stupňů. Vychladlé jazýčky poléváme čokoládou nebo je do ní namáčíme.

Dvoubarevné pracny

250 g bezlepkové mouky (kaštanová, sójová)200 g moučkového cukru1 vanilkový́ cukr100 g mletých mandlí150 g másla1 vajíčkošpetka kůry z citronu1 lžíce mleté skořice2ks tlučeného hřebíčku2 lžíce kakaa

Do hlubší mísy vsypeme všechny přísady a důkladně prohněteme, aby se nám vše pěkně spojilo.Do jedné poloviny přidejte kakao, do druhé 2 lžíce mouky navíc. Uděláme dva válečky a dáme je do chladna, aby těsto ztuhlo. Alespoň 1 hodinu, nejlepší je ale do druhého dne. Formičky na pracny vymažte tukem. Z těsta uždibujte kousky a vtlačujte je do formiček tak, aby po vyklopení byly pracny barevné.Pečte při 180 stupních přibližně 10 minut.

Související

Tradiční dušičkové sladkosti? Pečivo ve tvaru kostí, rakvičky se šlehačkou nebo žloutkové věnečky

Tradiční dušičkové sladkosti? Pečivo ve tvaru kostí, rakvičky se šlehačkou nebo žloutkové věnečky

Ke slavnostem spojeným s uctíváním zemřelých předků vždy patřilo nějaké specifické občerstvení, zejména to sladké. Již staří Keltové si dávali sladká jablka. V anglosaských zemích se o Halloweenu obdarovávají koledníci bonbony, čokoládou a jinými cukrovinkami, které znázorňují kostlivce, lebky nebo třeba duchy. Také u nás bývalo dříve zvykem na Dušičky péct speciální sladké pečivo ve tvaru kostí, později se typickým dušičkovým pohoštěním staly rakvičky se šlehačkou nebo žloutkové věnečky.

Více souvisejících

recepty, vaření Vánoce Celiakie

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Adventní věnec

Adventní věnec. Kde se vzal symbol vánočního času?

Na adventním věnci již hoří svíce značící adventní neděle a odpočítávající čas do Štědrého dne. Zatímco dnes si předvánoční dobu bez adventního věnce nedokážeme představit, dříve ho lidé neznali. Věnec se svíčkami se stal symbolem adventu teprve v 19. století.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Veronika Bílková

75 let od Všeobecné deklarace lidských práv. Vnímáme ji jako samozřejmost, což však mnohde stále neplatí, varuje Bílková

Valné shromáždění OSN schválilo před třičtvrtě stoletím, 10. prosince 1948, Všeobecnou deklaraci lidských práv. Nevedla k tomu jen zvěrstva druhé světové války, ale také zkušenost s totalitními režimy v meziválečném období, upozorňuje profesorka Veronika Bílková. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz přiznává, že dokument není právně závazný nástroj, zároveň dodává, že se stal základem pro jiné smlouvy, které právně závazné jsou. Odbornice na mezinárodní humanitární právo z Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze dále vysvětlila například to, proč si nemyslí, že nastal čas Deklaraci aktualizovat či měnit, a z jakého důvodu není šťastné zmiňovat lidská práva pouze v souvislosti s jejich porušováním.

před 4 hodinami

Aktualizováno včera

Poslední čtyři páry dvanácté řady StarDance.

Ve StarDance se rozhodlo o finalistech, dotancovala Iva Kubelková

Ve StarDance se v sobotu večer rozhodlo o tom, kdo postoupí do finále, kterým letošní řada soutěže vyvrcholí za týden, kdy budou vyhlášeni vítězové, tedy král a královna tanečního parketu. Dnes tančily ještě čtyři soutěžní páry, postupujícími jsou Eva Adamczyková, Darija Pavlovičová a Vavřinec Hradilek.

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Olaf Scholz

Na Německo se Ukrajina může spolehnout. Scholz slibuje další pomoc

Německo hodlá navzdory vlastním problémům pokračovat ve vojenské pomoci Ukrajině, na sobotním sjezdu německé sociálnědemokratické strany SPD to řekl její lídr a kancléř Olaf Scholz. Podle předsedy spolkové vlády to zatím na konec konfliktu na východě Evropy nevypadá. 

včera

Ladislav Županič

Zemřel herec Ladislav Županič, bylo mu 80 let

Ve věku 80 let zemřel populární herec Ladislav Županič, který úspěšně působil ve filmu, televizi, dabingu i v divadle. Karlínské hudební divadlo dokonce svého času úspěšně vedl jako ředitel. 

včera

včera

včera

včera

Vladimir Putin a  Sergej Michajlovič Mironov v roce 2018.

Rusko mění svět. Po Evropě "se natahuje" po území na dalším kontinentu

Politika současného Ruska je zaměřena jednoznačně na destabilizaci světového řádu využívající oportunisticky jakékoliv příležitosti, která se naskytne. Podle vlivného ruského senátora přišel čas, aby se Rusko začalo věnovat i jiným územím než Evropě. Tvrdí, že změna na americkém kontinentu již pod ruským vedením začala.

včera

včera

Počasí: Meteorologové i dnes varují před ledovkou ve značné části Česka

Česko v sobotu večer a v noci na neděli opět částečně pokryje ledovka, vyplývá z výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Ledovka se bude tvořit v případě mrznoucího deště. Varování zůstane v platnosti až do nedělního rána, respektive dopoledne. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy