Praha - Odsouzený podvodník Václav Špaček, který připravoval z vazby vraždu svého společníka, si odpyká celkem 18 let v nejpřísnějším typu věznice. Souhrnný trest mu dnes potvrdil pražský vrchní soud, který nevyhověl Špačkovu odvolání. Podle pravomocného rozsudku chtěl muž vraždou zabránit tomu, aby proti němu společník svědčil.
O tom, že je Špaček přípravou vraždy vinen, soudy rozhodly už dříve. Nyní řešily pouze konečnou výši trestu. "Obžalovaný si musí uvědomit, že se jedná o trest, který je ukládán za dvojí trestnou činnost: za násilnou a také za rozsáhlou majetkovou činnost se škodou přesahující devět milionů korun," uvedla předsedkyně odvolacího senátu Jaroslava Maternová. "Jde o pachatele hlubšího narušení. Podle znaleckých posudků nebude jeho resocializace jednoduchá a je u něj velké nebezpečí recidivy," upozornila.
Jedenapadesátiletý invalidní důchodce Špaček byl už dříve několikrát odsouzen pro majetkové trestné činy, v rejstříku trestů má celkem pět záznamů. Vraždu se snažil dojednat z vazební věznice v Ruzyni, kam se dostal kvůli obvinění z rozsáhlého podvodu s pohonnými hmotami. Jeho o deset let mladší podnikatelský společník, kterého Špaček využíval jako "bílého koně" a který byl stíhán na svobodě, začal spolupracovat s policií. Špaček se obával toho, že vyzradí informace o jejich trestné činnosti.
Proto od srpna do září 2012 instruoval svou družku, která za ním do vazby chodila na časté návštěvy, aby zařídila mužovo "uklizení". Nejprve pro ni připravil text čestného prohlášení, které měl společník podepsat a tím Špačka vyvinit z trestné činnosti. Potom se ženy opakovaně vyptával, zda se jí už podařilo zajistit jeho odstranění. Chtěl, aby vraždu provedl jeho známý, ukrajinský dělník Petr, za 50.000 korun. Z plánů však sešlo. "Zneužil důvěry přítelkyně, která na něj byla silně vázaná," podotkla Maternová, která to označila za přitěžující okolnost.
Špaček se hájil tím, že muže nemínil nechat zabít - pouze prý usiloval o jeho dočasné přesídlení na Slovensko. Hodlal tak údajně dosáhnout toho, aby muž v kauze dále nevypovídal. "Nechtěl jsem mu ublížit, byli jsme kamarádi," řekl dnes. Připomněl také, že pražský městský soud mu původně dal zapravdu a viny z přípravy vraždy jej v roce 2013 zprostil s tím, že jeho jednání nesměřovalo k vraždě.
Proti tomuto rozhodnutí se ale úspěšně odvolala státní zástupkyně. Soudní senát pak při respektování názoru vrchního soudu musel uznat Špačka vinným a potrestal ho patnáctiletým vězením. Odvolací senát však kauzu vrátil i napodruhé, protože Špačkovi bylo třeba do celkové výše trestu ještě započíst trest z jiného případu projednávaného u středočeského krajského soudu. Městský soud pak muži loni v říjnu vyměřil celkem 18 let odnětí svobody.
Související
Cizinec napadl nezletilou v hradeckém parku. Dívce pomohli kolemjdoucí
Policie hledá lupiče z pošty na Semilsku. Peníze si odvezl na motorce
Aktuálně se děje
před 1 minutou
Cizinec napadl nezletilou v hradeckém parku. Dívce pomohli kolemjdoucí
před 1 hodinou
Česko by v NATO měl zastupovat hlavně premiér, míní Zůna
před 2 hodinami
Chuchelská bitka. Před 145 lety se v Praze poprali studenti
před 2 hodinami
V Česku je historicky poprvé přes 41 stupňů. Rekord opět hlásí Doksany
před 3 hodinami
Smog se rozšířil do dalších oblastí v Česku. Může za to přízemní ozon
před 3 hodinami
Tropy zpomalily pražské tramvaje. Místy jedou jen desítkou
před 4 hodinami
Babiš povede českou delegaci na summitu NATO, tvrdí Macinka
před 5 hodinami
ANO by suverénně vyhrálo sněmovní volby. Motoristé nadále balancují na hraně
před 6 hodinami
Tropické počasí ukončí bouřky. První udeří už dnes, varoval ČHMÚ
před 7 hodinami
V Kongu se již potvrdilo přes 1200 případů eboly. Přibývá ale i uzdravených
před 7 hodinami
Írán může přestat existovat, varoval Trump po dalším porušení příměří
před 9 hodinami
Přelomový krok britského krále. Karel III. jako první odhalil daňové přiznání
před 10 hodinami
Noční teplotní rekord nepadl. Příští noc bude zřejmě ještě teplejší
včera
Operní pěvkyně Pecková přijala výzvu. Chce být senátorkou
včera
Dálniční známky se prodávají na nové doméně, upozornilo ministerstvo
včera
Zásilkovna od července zavádí novinku. Jde o podávání zásilek
včera
Obchody během svátků v červenci. Další řetězec odhalil, zda bude fungovat
včera
Česko hlásí nový absolutní teplotní rekord
včera
Čapek nebo Hrabal. Měli špatné vysvědčení, přesto se zapsali do dějin
včera
Školní podzimní prázdniny se mohou změnit. TOP 09 navrhuje fixních pět dnů
Školou povinným dětem dnes naplno začínají letní prázdniny, které odstartovaly dříve, než bylo podle původního harmonogramu v plánu. Termínových změn by do budoucna mohly doznat i podzimní prázdniny. Počítá s tím návrh jedné ze sněmovních stran.
Zdroj: Jan Hrabě