Přerov - Na otřesný případ hraničící s týráním starých, slabých a nemocných, upozornila senátorka Jitka Seitlová. V Přerově existuje v Dluhonské ulici jakýsi lazaret, ve kterém panují podmínky jako v chudobincích z dob Oliwera Twista. O případu informoval server iDnes.
V děsivých podmínkách přerovského chudobince přežívá asi čtyřicet lidí starých, nemocných a nemajetných lidí. "Ti lidé tam žijí v podmínkách, které by nevyhověly nejnižšímu standardu vyžadovanému ve věznicích. Ať se týká hygienických podmínek, stavu objektu a zřejmě i poskytované stravy," řekla po páteční návštěvě v ubytovně senátorka Seitlová serveru.
Lidé se do této ubytovny dostávají zpravidla z léčeben pro dlouhodobě nemocné. Pokud jim vyprší lhůta, po jakou mohou v léčebně zůstat a zároveň nemají blízké, kteří by se o ně mohli postarat, převezme je ubytovna v Přerově.
Tam ale panují otřesné podmínky. Je tam jen jedna sprcha, navíc se schodem, takže se do ní nedostanou vozíčkáři. O čtyři desítky lidí se stará jeden člověk. Všichni mají nedostatek jídla. I když za stravu měsíčně platí tři a půl tisíce korun, je zoufale bídná. "Ráno dostanou toast, večer toast, k obědu polévku, někdy ani to ne. Sami přitom nemají jak si stravu zajistit," řekla serveru senátorka.Znáte podobnou léčebnu dlouhodobě nemocných či ubytovnu, kde vládnou podobné podmínky? Víte o případu, kdy je zjevně zanedbávána péče o staré, slabé a nemocné? Ozvěte se nám na email redakce@eurozpravy.cz
Kromě zmíněné částky na stravu musí lidé platit měsíčně sedm tisíc korun za nuzné ubytování. Navíc se bojí o svých problémech mluvit. " Personál jim říká, že pokud nebudou zticha, ocitnou se na ulici. Při naší návštěvě začali otevřeně mluvit teprve tehdy, když jsme s nimi byli sami. Jeden ubytovaný nám vyprávěl, jak se marně domáhal výměny žárovky ve své místnosti. Byl prý za to vyvezen na mráz. Teprve snad pokus jeho spolubydlící o sebevraždu obměkčil personál a ten dovezl starého pána zpět," řekla iDnes senátorka.
Přesto vinu nedává provozovateli ubytovny Pavlu Mirgovi, ale označuje ji za selhání státních institucí: "Nechci napadat pana Mirgu, ten není hlavním viníkem. Lidé zde žijí v podmínkách, jež neodpovídají zákonem stanoveným normám, jak by se měl stát starat o osoby, které potřebují k životu cizí pomoc. Selhaly zde jak krajská a městská sociálka, tak i léčebny dlouhodobě nemocných, které lidi do takových podmínek posílají."
Sám majitel už prý chtěl provoz ubytovny uákončit, ale nemůže. "Jsou to převážně klienti, kteří mají nízké příjmy, a nikde jinde se nechytnou - například v domovech důchodců nebo s pečovatelskou službou. Chtěl jsem provozování ubytovny letos v červnu ukončit, ale situace je taková, že se nám tyto lidi nedaří nikam umístit," řekl Pavel Mirga Přerovskému deníku.
Související
Miliardáři by mohli zastavit hlad i chudobu. Nechtějí, a nikdo to po nich ani nemůže chtít
Česko ochromila stávka. Má Fiala pravdu, když zmiňuje politické ambice odborářů?
Aktuálně se děje
včera
Problém číst či soustředit se. Princezna Kate zavzpomínala na boj s rakovinou
včera
Vedra a sucho dál sužují zemi. Stát se snaží pomoci se zadržováním vody v krajině
včera
Knihovna bez Havla. Začne nová éra, dohoda s Havlovou nevyšla
včera
Důchody se v lednu zvýší. Juchelka představil první odhady
včera
Ještě letos vyprší platnost téměř 300 tisíc řidičáků. Na úřad kvůli výměně nemusíte
včera
EU prověřuje podezřelé IT dotace na Slovensku. Sousedům hrozí sankce
včera
Maximum možného. Do lékáren míří tisíce balení léku na rakovinu prsu
včera
Česko hodlá investovat stovky milionů korun do vodních nádrží
včera
Kde se v Česku vykoupat? Dejte si pozor. Na několika místech platí zákaz
včera
Tropické počasí je zpět. Pondělí bude ještě teplejší, potvrzuje výstraha
včera
Padl středoevropský teplotní rekord. Má ho Slovensko
včera
Policie vyšetřuje útok v Tanvaldu jako dvojnásobný pokus o vraždu
včera
Záhada muže z Krkonoš objasněna. Policisté už vědí, co je zač
včera
Hormuz se neotevře okamžitě, varuje Írán navzdory pokroku v jednáních
8. srpna 2026 21:49
Důchodci a valorizační oznámení. Úřad připomněl svůj aktuální postup
8. srpna 2026 20:05
Česká diplomacie přesouvá své síly. Jeden konzulát zanikne, jiný vznikne
8. srpna 2026 19:16
Trump těžce nese výsledky průzkumů. Realita je prý jiná
8. srpna 2026 18:02
Princ Andrew může mít problém. Burnham nevylučuje nové vyšetřování
8. srpna 2026 16:59
Doživotí. Němci odsoudili Afghánce, který loni vraždil v Mnichově
8. srpna 2026 13:23
Ebolu v Kongu se nedaří zastavit. Šéf WHO se o tom přesvědčil osobně
Šéf Světové zdravotnické organizace WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus zavítal do africké Demokratické republiky Kongo, kde řádí epidemie smrtelně nebezpečné eboly. Podle Ghebreyesuse se nemoc šíří rychleji, než se zdravotníkům daří zintenzivňovat boj s chorobou.
Zdroj: Lucie Podzimková