Žena se místo do svého účtu přihlásila na cizí

Praha - Jedna z klientek Air Bank se chtěla přihlásit na svůj účet, místo toho se ale dostala na účet někoho úplně jiného. Finanční ústav upozorňuje, že šlo o souhru náhod, kterou nebylo možné ovlivnit.

Karolína se chtěla přes internetové bankovnictví přihlásit ke svému účtu, zadala login a své heslo. Najednou se však dostala k úplně jinému účtu, než byl ten její. Odhlásila se a zkusila to znovu. A opět se přihlásila k účtu Hany Š.

"Šlo o velmi kuriózní případ, kdy dvě klientky, které se podle všeho navzájem vůbec neznaly, používaly velmi podobné přihlašovací údaje a jedna z nich omylem zadala údaje té druhé. Druhá totiž navíc používala jedno a to samé spojení pro login i heslo. Týkalo se to jen vstupu do internetového bankovnictví, k žádnému pohybu peněz nedošlo a ani nemohlo," vysvětluje mluvčí Air Bank Vladimír Komjati.

Mluvčí Air Bank zároveň ale dodává, že to byla souhra náhod, kterou nemohla banka nijak ovlivnit. "Uživatelské jméno si mohou klienti zvolit podle sebe, musí však být vždy delší než osm znaků a nikdy nemůže být úplně stejné jako uživatelského jméno jiného klienta," uvedl Komjati. Jenže jedna z klientek si zvolila stejné heslo jako měla svůj login.

Podle banky k žádné škodě nedošlo, protože k odeslání platby či jiným transakcím je třeba zadat ještě autorizační kód, který přijde na mobil.

Banka už oběma klientkám změnila hesla a doporučila jim změnit si i přihlašovací jméno. "Přímo s oběma klientkami, kterých se případ týkal, jsme změnili jejich hesla a doporučili jim i změnu uživatelského jména. Také jsme jim připomněli možnost nastavit si i pro přihlášení k účtu ověření přes SMS," přiblížil Komjati.

Mluvčí Air Bank zároveň připomněl lidem, aby při vytváření hesel například k internetovému bankovnictví byli opatrní. "Případ nebyl způsoben žádnou chybou v našem zabezpečení. Nicméně ho chceme využít především k dalšímu připomenutí, aby lidé dodržovali všechny bezpečnostní zásady, používali co nejsložitější hesla a pravidelně je obměňovali. Také jsme se do budoucna rozhodli technicky znemožnit, aby jakýkoliv klient používal pro uživatelské jméno i heslo jedno a to samé spojení, jak tomu v tomto případě bylo," uzavřel Komjati.

Související

Výpadek Komerční banky

Mimořádná zpráva K útokům na české banky se přihlásili proruští hackeři. Napadli i web pražské burzy

Pět velkých českých bank se dnes potýkalo s výpadky svých internetových služeb. Problémy na webu či na twitteru ohlásila hlásí Komerční banka, Česká spořitelna, ČSOB, Air Bank a Fio banka. Podle vyjádření jejich tiskových oddělení pro server EuroZprávy.cz se banky staly terčem takzvaných DDoS útoků. S podobnými problémy se v pondělí potýkala řada polských bank a úřadů, které se staly cílem proruské hackerské skupiny NoName057(16). Ta se posléze přihlásila i k útokům v Česku. Vláda ani Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost rozsáhlý kybernetický útok na přímé dotazy serveru EuroZprávy.cz nekomentovaly.

Více souvisejících

Air Bank internet banky

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

Seismograf, ilustrační fotografie

Východ Slovenska zasáhlo zemětřesení

Východní Slovensko zasáhlo ve čtvrtek zemětřesení, uvedl Kristián Csicsay, vedoucí oddělení seismologie Slovenské akademie věd (SAV), pro agenturu TASR. Jednalo se o otřesy loňského říjnového zemětřesení, které pocítili lidé v okresech Vranov nad Topľou a Humenné.

včera

včera

Mark Rutte

Boj o šéfa NATO finišuje. Žhavým kandidátem je nizozemský lídr

Americký prezident Joe Biden podporuje kandidaturu nizozemského premiéra Marka Rutteho na post generálního tajemníka NATO. Pro agenturu Reuters to ve čtvrtek uvedl nejmenovaný zdroj z prostředí americké administrativy. Jeho kandidaturu podporují i další státníci včetně Británie.

včera

důchody

Bude na důchody? Nová zpráva ukázala, jak stát hospodaří s penězi důchodců

Loni skončil systém důchodového pojištění se schodkem ve výši 72,8 miliardy korun, což je dosud největší propad. Celkové výdaje na penze a správu dosáhly přes 692,3 miliardy korun. Na starobní, invalidní a pozůstalostní důchody bylo vyplaceno o 97,2 miliardy korun více než v roce 2022, čímž se penzijní výdaje zvýšily téměř o 17 procent. 

včera

včera

včera

Rusko, Kreml

Navalého tým chce potrestat Kreml. Vyzval Západ k radikálnímu kroku

Leonid Volkov, člen ruské exilové opozice, ve čtvrtek vyzval Západ, aby reagoval na smrt Alexeje Navalného zmrazením majetku osob blízkých ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi. Dále žádal, aby Západ zvážil neuznání výsledků březnových prezidentských voleb v Rusku a posílení pomoci ruským občanům v jejich boji proti putinovskému režimu.

včera

včera

včera

Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie.

Ukrajinci opět zasáhli cvičící ruské vojáky. Obětí mají být desítky

Ukrajinci se pochlubili dalším zásahem ruského výcvikového prostoru. Kyjev tvrdí, že jeho síly zasáhly cvičiště nedaleko vesnice Podo-Kalynivka na levém břehu Dněpru na jihu Ukrajiny. Při úderu zemřelo přibližně 60 ruských vojáků, uvedla mluvčí ukrajinské armády Natalija Humeňuková ve čtvrtek.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ukrajina v Evropské unii? Šéfka EK nastínila další kroky, věci se letos dají do pohybu

Předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová ve středu uvedla, že jejím cílem je předložit rámec přístupových jednání Evropské unie s Ukrajinou do začátku léta.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy