Ústí nad Labem - Pracovníci muzea v Ústí nad Labem dnes začali rozbalovat balíky, které ležely 70 let ukryté pod střechou vily v Libouchci na Ústecku. Z novin a papíru vytahovali deštník, klobouky, knoflíky či obraz.
Unikátní je nález svou velikostí. Ředitel muzea Václav Houfek řekl, že takto ucelený sudetský poklad se dostal muzejníkům v Česku do rukou poprvé.
Právě historická hodnota pokladu je podle Houfka velká. "Pro nás je to jedinečná možnost zdokumentovat situaci, kdy lidé v časové tísni, kdy nevěděli, zda se vůbec vrátí do svého domu, schovávali předměty, se kterými žili," řekl ředitel. Podle něj je k ukrývání věcí vedly zkušenosti z předchozí války. "Právě předměty denní potřeby byly to, co se dalo pak vyměnit za potraviny," uvedl. Takových pokladů mohly být podle Houfka stovky, žádný takto ucelený se však doposud nenašel.
Výjimečné jsou i okolnosti nálezu ve skrýši pod střechou domu v Libouchci, kde je nyní mateřská škola. O úkrytu informoval obecní úřad rodák Rudi Schlattner. Osobně přijel skrýš po 70 letech minulý týden odhalit. Chce také pomoci s identifikací předmětů a popisem okolností. "Přijet by měl v polovině srpna, jeho svědectví bude velmi cenné," poznamenal Houfek.
Na věci si Schlattner nároky nedělá. "Řekl nám, že pouze chce, aby se nezničily," uvedl kurátor Tomáš Okurka, který byl odhalování pokladu přítomen. "Navíc předměty nepatřily jen jeho rodině. V domě podle něj před odsunem žilo asi 50 lidí, část z nich byli uprchlíci, kteří utíkali před ruskou armádou," řekl Okurka.
Související
Po stopě Karla Maye v Ústí nad Labem
Aktuálně se děje
před 19 minutami
Velikonoční počasí a pranostiky. Experti vysvětlují, proč nejsou spolehlivé
před 1 hodinou
Mosty, pak elektrárny. Trump opět pohrozil Íránu ničivou silou americké armády
před 1 hodinou
Není to uzavřené. Pavel nadále chce jet na letní summit NATO
před 2 hodinami
Tak jsem ho vyřešil. Klempíř odvolal předchůdce Baxu ze správní rady Pražského jara
před 4 hodinami
Počasí přinese příští týden výrazné oteplení i citelné ochlazení
včera
Rakousko zakázalo americkým vojenským letounům bojujícím s Íránem využívat svůj vzdušný prostor
včera
Trump nečekaně odvolal ministryni spravedlnosti Pam Bondiovou
včera
Trump odstartoval válku, kterou Evropa nechtěla. Ukončením snahy o otevření Hormuzského průlivu ji hodil přes palubu
včera
USA zažívají kvůli válce v Íránu cenový šok. Počet lidí nespokojených s Trumpem roste
včera
Za útok na Ruský dům hrozí až osm let. Policie obvinila cizince
včera
Metro o Velikonocích ochromí výluka. Náhradou budou autobusy XC
včera
StarDance představila další dva účastníky. Je mezi nimi šoumen ze světa sportu
včera
Írán se Trumpa stále nezalekl. Teherán slibuje ničivou odvetu
včera
Pokus o vraždu ve vězení. Vězeň napadl jiného příborem
včera
Policie přichystala velikonoční opatření. Jde o prevenci, zdůraznila
včera
Babišova vláda sníží spotřební daň u nafty a zastropuje marže
včera
Trump s projevem neuspěl. Trhy tentokrát neuklidnil
včera
Dva mrtví v Plzni. Policie pracuje se dvěma vyšetřovacími verzemi
včera
Obchody se o Velikonocích uzavřou na den. Zákon mluví jasně
včera
Po Irech porazili na penalty i Dány. Češi po 20 letech postoupili na fotbalové mistrovství světa
Přestože výsledek zápasu s Dánskem je naprosto totožný s tím z předešlého utkání proti Irsku, průběh byl naprosto odlišný. Tentokrát se vydařil svěřencům trenéra Miroslava Koubka vstup do zápasu, když už po třech minutách hry otevřel parádní střelou po rohovém kopu Pavel Šulc, tedy i vyrovnávací trefa Andersena ze 72. minuty (volný přímý kop) a další dvě branky v prodloužení (po jedné na obou stranách) opět po rohových kopech. Po gólech kapitána Ladislava Krejčího a Högha dospěl zápas do penaltového rozstřelu. A stejně jako proti Irsku v něm i tentokrát byli úspěšnější Češi, kteří se tak poté mohli radovat z prvního postupu na světový šampionát po 20 letech a s celým letenským stadionem si zazpívat o tom, že „všichni už jsou v Mexiku“.
Zdroj: David Holub