Praha - Centrum rpo výzkum veřejného mínění (CVVM) do svého zářijového šetření zařadilo blok otázek týkající se vztahu voličů k preferovaným politickým stranám. Otázky zjišťovaly jednak intenzitu vztahu (sílu vazby) k preferované straně, jednak motivační zázemí potenciálních voličů.
Intenzita vztahu voličů k preferovaným stranám
Mezi všemi voliči se za přesvědčené přívržence preferované strany označilo pouze 15 % dotázaných. Tradičně nejvýrazněji zastoupená skupina, vyjadřující většinový souhlas se stranou, v současnosti čítá bezmála polovinu (47 %) respondentů. Téměř každý čtvrtý volič (23 %) zvolil variantu „stanoviska strany jsou mi blízká, ale v mnohém mám jiný názor". A konečně 15 % voličů preferuje konkrétní stranu pouze z toho důvodu, že mu vadí nejméně (přičemž žádná se mu „nelíbí").
"Tento fakt dokresluje - zejména v porovnání s minulou dekádou - celkové upevnění vazeb mezi voliči a preferovanými stranami, kdy spíše silný vztah ke straně deklarují asi tři pětiny potenciálních voličů. Současná síla vazby mezi voliči a stranami tak odpovídá situaci v polovině 90. let," uvedl soc.cas.cz.
ODS tradičně disponovala relativně silnou identifikací svých příznivců, avšak u této strany došlo v posledních letech k poměrně významnému oslabení vazby elektorátu. ODS má v současnosti jen desetinu přesvědčených přívrženců.
ČSSD je neméně tradičně stranou se spíše slabší vazbou elektorátu, přičemž patrný je zde oproti ostatním stranám především nižší podíl přesvědčených přívrženců (11 %). Aktuální síla vazby voličů sociální demokracie je nicméně velmi podobná jako u příznivců ODS.
KSČM je nadále stranou s nejširším pevným voličským jádrem - má stále nejvíce (spolu s KDU-ČSL) přesvědčených přívrženců (29 %) i největší celkový podíl těch, kteří deklarují spíše silný vztah ke straně (71 %). Široký rezervoár rozhodných kmenových (přesvědčených) voličů je charakteristický i pro KDU-ČSL (31 %). Relativně slabou vazbu ke „své" straně se v současnosti vyznačují potenciální voliči ANO a TOP 09 – u obou stran je patrný především velmi nízký podíl přesvědčených příznivců.
Důvody volby politických stran?
Téměř všeobecně se dotázaní shodovali na tom, že důvodem jejich volby je identifikace se stranickým programem (90 procent), důvěra ke stranickým lídrům (89 procent) a blízkost ideového zaměření strany (85 procent). Necelé tři čtvrtiny respondentů (73 procent) označily za důvod volby to, že strana je v kontaktu s občany a zná jejich problémy. Nejméně důležitým faktorem byla účast na stranickém životě (deset procent).
U KSČM její přívrženci zdůrazňovali vyhovující program, blízké zaměření a kontakt s občany. KDU-ČSL je svým lidem blízká hlavně celkovým ideovým zaměřením. Stoupenci ČSSD patří ve vztahu ke své straně k průměrně pevně ukotveným s poněkud silnějším důrazem na program a kontakt s občany.
Příznivci ANO zase výrazněji důvěřují stranickým lídrům. Vazbu voličů k TOP 09 a ODS označilo CVVM za spíše slabší. Podprůměrně zdůrazňovali zejména důvěru ve stranické představitele, dosavadní činnost strany i její kontakt s občany.
Související
S Turkem ve vládě nemá problém pouze prezident, ukázal průzkum
ANO může volit i více než třetina voličů. Uspěje maximálně sedm uskupení
průzkumy , politické strany , volby
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Obchod roku: Vzniká obří streamovací gigant, Netflix kupuje Warner Bros., HBO a CNN
před 2 hodinami
Trump varuje Evropu před „civilizačním vymazáním“. V novém dokumentu kritizuje EU i migraci
před 2 hodinami
Občanské demokraty čeká kritické období. Kuba mohl svůj odchod dohodnout s Babišem, tvrdí analytik
před 2 hodinami
Pomoc Ukrajině je i v našem zájmu, prohlásil Rutte před summitem NATO
před 3 hodinami
Nejdůležitější je nezpanikařit. Hasiči pro EZ radí, jak prožít advent v bezpečí a bez požárů
před 3 hodinami
Izrael v Eurovizi zůstane, ohlásila EBU. Čtyři země budou největší soutěž světa bojkotovat
před 4 hodinami
Internet po celém světě opět kolabuje. Cloudflare hlásí problémy, výpadky má LinkedIn, X nebo Zoom
před 5 hodinami
Putin v Indii vyjednává jednu dohodu za druhou. Země obnoví dodávky paliv z Ruska
před 6 hodinami
Putin: Rusko se za každou cenu zmocní celého Donbasu
před 6 hodinami
Počasí způsobí problémy řidičům či chodcům. Platí výstraha
před 7 hodinami
Opozice zpochybňuje Babišovo řešení. Měl Agrofert prodat, zní od Pirátů
před 7 hodinami
Rusko má kapacity napadnout nejen Evropu. Rádo jich využije, když vycítí slabost
před 8 hodinami
S Turkem ve vládě nemá problém pouze prezident, ukázal průzkum
před 9 hodinami
Merz na poslední chvíli mění plány. Nečekaně pojede kvůli Ukrajině do Bruselu
před 10 hodinami
Počasí o víkendu: V noci bude mrznout, přes den se citelně oteplí
včera
Pavel v úterý jmenuje Babiše premiérem
včera
Britský expert pro EZ: Globální potravinová bezpečnost bude stabilní, rizikem ale zůstává Putin
včera
Babiš oznámil, že se navždy vzdá Agrofertu
včera
New York Times podává žalobu na Pentagon a Hegsetha
včera
Letadlo se Zelenským pronásledovaly záhadné vojenské drony
Letadlo ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského bylo podle zpráv sledováno čtyřmi drony vojenského typu těsně před přistáním na dublinském letišti v pondělí. Zdroje deníku The Journal uvedly, že drony vzlétly z místa na severovýchodě irské metropole. Tyto bezpilotní stroje pak letěly směrem k letové trase ukrajinského prezidenta, čímž narušily bezletovou zónu, která byla zavedena irským úřadem pro civilní letectví (IAA) pro dobu jeho návštěvy.
Zdroj: Libor Novák