Sekta naháčů řádila i v českých zemích, Žižka proti ní tvrdě zakročil

Ve středověku se objevila celá řada náboženský hnutí. Mezi nimi i taková, která měla poněkud netradiční pohled na křesťanství. Skupiny jako flagelanti, beghardi, bekyně, valdenští či Bratři a sestry svobodného ducha byly vždy předmětem opovržení ze strany papeže. U nás byla největší sekta tzv. adamitů.

Název adamité odkazuje k několika různým hnutím, včetně heretického hnutí z Nizozemska. Tyto sekty spolu souvisí jen vzdáleně, snad kromě podobných znaků, jako například praktikování nahoty. Čeští adamité byli radikální křídlo husitského hnutí.

Když byl popraven Jan Hus, někteří z jeho následovníku byli se situací v české církvi ještě nespokojenější, než kdy dříve a odmítali oficiální autority. U mnoha z nich došlo k radikalizaci a někteří z nich chtěli založit komunity, ve kterých by nebylo žádných pánů ani sluhů, pouze rovnost mezi lidmi. 

Když husité zrovna neválčili s křižáky, řešili spory mezi sebou a hnutí se postupně začalo štěpit. Vznikli táborité, orebité či ultrakvisté. A nejradikálnější ze všech - adamité, kteří své jméno odvodili od biblické postavy - Adama. 

Nevíme o adamitech mnoho, ale z textů, které o nich byli napsány vyplývá, že připomínali hnutí hippies, akorát zasazené do tvrdě křesťanského středověku. 

Kronikář Vavřinec z Březové o adamitech napsal: 

A když bloudili po lesích a po horách, upadli někteří z nich v tak velké šílenství, že odhodivše šaty, jak muži, tak i ženy, chodili úplně nazí říkajíce, že jsou v stavu nevinnosti a že šaty byly přijaty pro hřích prvních rodičů. A z téhož šílenství se domnívali, že nehřeší, jestliže se bratr tělesně spojuje se sestrou. A jestliže některá počala, říkala, že počala z Ducha svatého.

Učenec Enea Silvio Piccolomini, který se později stal papežem Piem II. si všiml jejich podivných sexuálních zvyklostí:

Dopřávali si promiskuitního sexu, ale každý partner musel být schválen Adamem, hlavním stařešinou. Když jeden z bratří hluboce toužil po sestře, vzal ji za ruku a přivedl ke stařešinovi. Řekl: "Má duše je vášnivě zamilovaná do této ženy" a stařešina odpověděl "Jděte, buďte plodní a naplňte zemi."

Opovrhovali jimi dokonce i ostatní husité

Jejich aktivity se nakonec ukázali být příliš radikálními i pro ostatní husitské frakce a v roce 1421 byli z komunity vyloučeni. V té době jich existovalo něco mezi 200 a 300, dostatek na to, aby si založili vlastní malou kolonii o pár kilometrů dál.

V létě téhož roku proti nim Žižka vyhlásil kampaň. Pochytal či zabil většinu z nich, přičemž zajatci byli později popraveni jakožto kacíři. Několik málo jich snad přežilo, ale jádro celého hnutí bylo zničeno. Ironií osudu pak tábority o 13 let později potkal podobný osud, když byli označeni za příliš radikální a smeteni v bitvě u Lipan.

České země pak v průběhu patnáctého století pokračovaly jako oblast, kde se náboženská hnutí rozvíjela velmi nekonvenčně a dynamicky. Mnozí historici a učenci toto období dodnes považují za předchůdce protestantské reformace.

Související

Jan Hus Komentář

Hus neohnul před mocnými hřbet a dál hájil své postoje. Jeho odvaha je stále inspirující

KOMENTÁŘ – Pravdy si vážil více než svého života. Mistr Jan Hus, který byl přesně před 605 lety upálen v Kostnici, mohl ještě 6. července 1415 na hranici své postoje proti mocným hodnostářům odvolat, ale odmítl. Setrval ve svém přesvědčení. Odkaz kazatele, teologa i středověkého církevního reformátora je inspirující i pro dnešní dobu. Spočívá zejména v tom, nebát se ozvat proti společensky výše postaveným či jejich názory zpochybňovat. I když katolický kněz někdy připomínal anarchistu, jeho velkou předností byla schopnost diskutovat s každým. A je jedno, zda se takto chová člověk ve středověku nebo nyní. Otevřeně komunikovat, neohnout před nikým hřbet a zůstat pevný i odvážný, je cenné v každém čase.

Více souvisejících

Jan Hus Mistr Jan Hus adamité historie

Aktuálně se děje

před 44 minutami

před 47 minutami

Donald Trump

Jak Trump v Bílém domě změní vztahy s Čínou? Je mimořádně nepředvídatelný politik, řekl expert pro EZ

Nástup republikánského exprezidenta Donalda Trumpa do Bílého domu po listopadových volbách v USA je v současné době velice realistickou možností. Ať už se ale role jednoho z nejmocnějších lidí planety ujme on nebo svůj post obhájí Joe Biden, vliv na vztahy s cizími mocnostmi to mít bude. EuroZprávy.cz se obrátily na programového ředitele Středoevropského institutu asijských studií (CEIAS) Richarda Turcsányiho, aby vysvětlil dopad případného Trumpova nástupu do úřadu na vztahy USA s Čínou.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

včera

včera

včera

Joe Biden

Biden nemá nic jisté. Průzkum mezi demokraty pro něj nedopadl dobře

Bude se v listopadových prezidentských volbách v USA opakovat souboj z minula? Joe Biden to může mít nahnuté. Potvrzují to výsledky průzkumu amerického Centra pro výzkum veřejných otázek institutu NORC pro agenturu AP. Vyplývá z něj totiž, že dvě třetiny demokratů chtějí, aby Biden stáhl kandidaturu a umožnil straně vybrat jiného uchazeče o post prezidenta. 

včera

včera

včera

Armáda České Republiky

Armáda nahradí beznadějně zastaralou techniku. Nakoupí nové Tatry

Ministerstvo obrany koupí nové těžké nákladní vozy Tatra i munici pro americké vrtulníky. O zakázkách dnes ministryně obrany Jana Černochová (ODS) informovala vládu. V případě pořízení vozidel Tatra T-815 jde o rámcovou dohodu se společností Tatra Defence Systems s.r.o., u nákupu munice o smlouvu s českou firmou STV Group. 

včera

včera

Král Karel III. jmenoval Keira Starmera novým britským premiérem. (5.7.2024)

Karel III. prozradil priority Starmerovy labouristické vlády

Britský král Karel III. ve středu přednesl priority nové labouristické vlády premiéra Keira Starmera, která se chopila moci po nedávném drtivém vítězství nad konzervativci ve volbách. Starmer slibuje s ostatními členy kabinetu oživení ekonomiky či řešení nedostatku bytů a krize životních nákladů. Vláda chce také ztížit nelegální přistěhovalectví a zlepšit vztahy s Evropskou unií. 

včera

Roman Červenka, český hokejový útočník. Žurnalista Daniel Sallows z Bleacher Report označil Červenku jako sedmého nejlepšího hokejistu mimo NHL.

Hokejové Pardubice hlásí zvučnou posilu. Ze Švýcarska se vrací domů kapitán mistrů světa Červenka

Nadcházející extraligová sezóna 2024/25 nabídne tuzemským hokejovým fanouškům zajímavou podívanou. Na zdejších extraligových kluzištích se totiž bude prohánět kapitán českých mistrů světa z letošního roku, útočník Roman Červenka, jenž se tak po dlouhých osmi letech vrací ze zahraničí domů. Po návratu do Česka bude oblékat dres posledního vicemistra, tedy Pardubic. Ty tak tímto přestupem daly jasně najevo svůj záměr dokráčet tentokrát až k extraligovému titulu.

včera

včera

včera

Kreml popřel, že by jeho ofenzíva u Charkova selhala. Experti to vidí jinak

Ruská ofenzíva v Charkovské oblasti na severovýchodě Ukrajiny nebyla neúspěšná, oznámil ve středu mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov podle serveru Moscow Times.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy