Praha - Projekt Česko v datech shromáždil zajímavé údaje. Nejčastějším příjmením je i nadále Nováková a Novák, kterých bylo ke konci letošního dubna dohromady více než 68.000. Následují Svobodovi, Novotní, Dvořákovi a Černí. Zvláštní postavení mezi dvacítkou nejčastějších příjmení v Česku představuje jméno Krejčí.
"Novákových u nás podle evidence obyvatel bylo na konci dubna 2017 přesně 34.759. Nováků - tedy mužské varianty - pak bylo 33.870. Následují dvojice Svobodová-Svoboda, Novotná-Novotný, Dvořáková-Dvořák a Černá-Černý," uvedli autoři průzkumu.
Novákovi vévodí žebříčkům nejčastějších příjmení v deseti ze 14 krajů. Výjimkou jsou kraje Jihomoravský, kde vedou Svobodové, Plzeňský s prvenstvím Černých, Vysočina, kde žije nejvíc Dvořáků, a Olomoucký s prvním místem Pospíšilů. Přitom s výjimkou Zlínského kraje se příjmení Pospíšil - Pospíšilová nikde jinde nevešlo mezi první dvacítku nejčastějších příjmení.
Specifické příjmení, které se mezi nejpopulárnější dvacítku v jiném regionu nedostalo, má přitom skoro každý kraj. V Moravskoslezském kraji je to Holub a Holubová, v Plzeňském kraji je běžné příjmení Soukup či Soukupová, v Olomouckém kraji bydlí zase více Zatloukalů. V Jihočeském kraji se mezi nejčastější příjmení dostali Zemanovi a Kolářovi, v Karlovarském kraji Křížovi a v Královéhradeckém kraji Hanušovi.
Zvláštní postavení má jméno Krejčí. "To je sice 18. nejčetnější, může ale vyjadřovat mužskou i ženskou variantu. Správného přechylování uznávaného jazykovými příručkami, tedy formy Krejčová, se totiž ne všichni drží a v úzu se vyskytuje i druhá varianta, tedy pouze Krejčí," uvedli analytici. S příjmením Krejčí žije v republice přes 12.200 lidí, zatímco Krejčová má v dokladech zapsáno 5500 žen. Takový nepoměr není u žádné jiné dvojice příjmení.
V evropských zemích jsou obvyklá přívlastková příjmení, mezi něž patří i Novák. Například v Maďarsku má nejvíce lidí příjmení Nagy (velký), v Rusku Smirnov (odvozeno od mírný), v Itálii Rossi (červený) a v Turecku Yilmaz (statečný). V Británii a Lucemburku je dnes nejběžnějším příjmením "kovář" - Smith (Británie) a Schmit (Lucembursko). Vyplývá to z mapy nejčastějších evropských příjmení, jejímž autorem je Čech Jakub Marian.
Související
Všechny Češky budou moci úředně užívat své příjmení v mužském tvaru
Může přijetí nového jména změnit osud? V době pandemie ožívá dávná tradice
jména a příjmení , Česká republika , život , Lidé
Aktuálně se děje
včera
Obchody už budou otevřené až do Silvestra. Zákon je ovlivní zase za několik dní
včera
Fotbalová liga hlásí první zimní přestupy. Posily vítají Plzeň, Olomouc i Pardubice
včera
Zelenského a Trumpa čeká další jednání. Nejspíš ho stihnou do konce týdne
včera
Hřib bude mít jednoho vyzyvatele. Piráti si zvolí i místopředsedy
včera
Babiš odhalil, že mu volal americký prezident Trump
včera
Počasí jako v létě. Na Islandu zažili velmi neobvyklé Vánoce
včera
Za smrt Perryho nese vinu i druhý lékař. Za mříže ale nemusí
včera
Slovensko poprvé reagovalo na ruský zásah lodi v přístavu na Ukrajině
včera
Zeman se opřel do Fialy, jeho vlády i prezidenta. Pavla ale zároveň i ocenil
včera
Vražda na Štědrý den. Muž ve Vratimově připravil o život známého
včera
Pohonné hmoty jsou nejlevnější za čtyři roky. A může být ještě lépe
včera
Odveta za vraždění křesťanů. Trump nařídil útok proti teroristům v Nigérii
včera
Praha hlásí velké problémy v železniční dopravě. Vlaky nabírají zpoždění
včera
Rusové při útoku na Oděsu poškodili loď pod vlajkou Slovenska
včera
Ukrajina jedná neustále. Zelenského čeká další setkání s Trumpem
včera
Dívka z Olomoucka zastřelila matku. Hrozí jí až výjimečný trest
včera
Počasí přinese o víkendu silné noční mrazy, během dne se oteplí
25. prosince 2025 21:05
Lidé si přejí, aby původce zla zemřel, vzkázal Zelenskyj ve vánočním projevu Putinovi
25. prosince 2025 19:48
Nejvlivnější osobou v Evropě je Trump, ukazuje prestižní žebříček
25. prosince 2025 18:35
Ukrajinská armáda provedla raketami Storm Shadow masivní úder na ruskou energetickou infrastrukturu
Ukrajinská armáda během čtvrtka podnikla masivní úder na energetickou infrastrukturu hluboko v ruském vnitrozemí. Podle oficiálních informací ukrajinského generálního štábu zasáhly britské střely Storm Shadow ropnou rafinerii v Novošahtinsku v Rostovské oblasti.
Zdroj: Libor Novák