Může přijetí nového jména změnit osud? V době pandemie ožívá dávná tradice

Jednoho dubnového odpoledne se nejhorší představy Mandy Pangové naplnily. Šéf jí oznámil, že kvůli hospodářskému útlumu způsobenému pandemií přišla o své místo v marketingu. Tato 29letá žena z Hongkongu začala hloubat nad svými zkušenostmi z předchozích zaměstnání a nad smůlou, která se jí podle všeho lepí na paty.

O měsíc později se rozhodla změnit si jméno, aby se zbavila smůly a zlepšila si vyhlídky do budoucna, píše BBC.

V tradiční čínské kultuře je obrovsky důležitý význam, který se ve jméně skrývá. Čínské komunity ve východní Asii věří, že jméno může mít vliv na to, zda bude mít člověk štěstí v různých oblastech života, od zdraví po lásku a intelektuální výkony.

V době, kdy ekonomika nadále pociťuje dopady pandemie, lidé jako Pangová oprašují nejen své profesní životopisy, ale míří také za mistry, aby jim poradili, zda jejich budoucnost může změnit nové jméno.

Podle starého učení feng-šuej dítě dostává jméno po podrobné analýze přesného času narození a toho, který ze základních čínských prvků (oheň, dřevo, voda, kov a země) připadá na astrologický kalendář. Aby měl člověk v životě štěstí, je nutné, aby prvky ve jméně byly v rovnováze. Takže pokud někomu věci v životě nevychází, může si do jména nechat zanést nový prvek, aby napravil nerovnováhu, kvůli které má smůlu. Pangová dostala radu, aby si s cílem naklonit si štěstí vyměnila jeden z čínských znaků ve svém prvním jménu.

Změna jména může mít silný placebo efekt, říká Zhang Yan z Národní singapurské univerzity. Věnuje se výzkumu psychologických procesů, které stojí za těmito rituály. "Lidé touží po pocitu, že mají věci pod kontrolou, zejména v nejistých dobách," říká. "Změna jména jim takový pocit dát může. ... Když vezmeme v potaz, že se mohou zbavit úzkosti, je možné, že tento krok může přispět k pozdějšímu příznivému vývoji událostí, protože se chovají s větší sebedůvěrou," vysvětluje.

Rodina 23leté Laury Yipové je přesvědčena, že od té doby, co si mladá žena před pěti lety změnila jméno, je vyrovnanější. "Celá moje rodina vyznává feng-šuej a strýček mi řekl, že když si změním jméno, bude pro mě snazší se vdát," vzpomíná. Říká, že její nové jméno má přihrát štěstí v mezilidských vztazích. Celý proces nebyl levný, vyšel ji asi na 15.000 hongkongských dolarů (asi 41.230 korun), včetně poplatku 500 dolarů za oficiální registraci změny jména. Je přesvědčená, že se to vyplatilo. "Když jsem byla mladší, moc jsem si nebrala servítky a jak máma, tak strýc tvrdí, že po změně jména jsem umírněnější a působím více žensky," pochvaluje si.

Ukazuje se, že měnit si jména se těší oblibě v dobách nejistoty i v jiných částech východní Asie, kde se pěstují čínské tradice. Například v roce 2016, kdy byla v Jižní Koreji vysoká míra nezaměstnanosti, si skoro 150.000 lidí požádalo o změnu jména.

Mak Ling-ling, jedna ze známých hongkongských mistryň feng-šuej, říká, že poptávka po jejím poradenství ohledně změn jmen je v posledních letech vysoká a že z dospělých, kteří se na ni obracejí, se "asi 60 až 70 procent chce zbavit smůly". Tvrdí, že nové jméno může u člověka "nastavit novou auru" po zásadních životních změnách, jako je ztráta zaměstnání. Mak ale upozorňuje, že lidé, kteří si mění jména, aby si celkově upravili některé rysy své osobnosti, se zřejmě kýženého účinku nedočkají. "Změna jména pomůže s přesměrováním štěstí, ale nemá vliv na základní schopnosti člověka," vysvětluje.

Pangová pochybuje o tom, že se u ní díky novému jménu něco změnilo, štěstí v profesním životě se jí stále vyhýbá: z nového zaměstnání odešla po měsíci a půl v půlce listopadu. Říká, že se nyní soustředí na studium.

Zhang z Národní singapurské univerzity vzkazuje těm, kdo hledají práci, aby příliš nespoléhali na to, že změna jména jejich vyhlídky zlepší. "Změnit jméno neuškodí, ale nesmíme zapomínat, že aby se věci zlepšily, je na tom třeba tvrdě pracovat," připomíná.

Související

Více souvisejících

jména a příjmení Hongkong Čína tradice, zvyky, svátky psychologie

Aktuálně se děje

před 44 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Lodní doprava, ilustrační foto

Turecko se snaží obnovit černomořskou obilnou iniciativu

Turecko se pokouší o obnovení tvz. černomořské obilné iniciativy, která do loňského léta umožňovala přepravu obilí z ukrajinských přístavů na světové trhy. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan to dnes řekl ukrajinskému prezidentu Volodymyru Zelenskému na summitu NATO ve Washingtonu, informuje agentura Reuters.

před 1 hodinou

Ukrajinská armáda ve válce s Ruskem

Přísliby NATO Ukrajině nedosahují úrovně potřebné pro letošní protiofenzívu

Ačkoliv má ukrajinská armáda slíbenou pomoc za vysoké miliardy dolarů, další protiofenzívu zřejmě letos nerozpoutá. Obdrží ale významnou pomoc z celé řady zemí, kromě USA se zapojují Němci, Rumuni, Nizozemci či Novozélanďané. Představitelé Pentagonu předpokládají začátek protiofenzívy na příští rok – až bude Ukrajina po zuby vyzbrojená nejnovějším vybavením. 

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Nancy Pelosiová (politička USA)

Obama a Pelosiová jsou modlami demokratů, k Bidenově kandidatuře se ale sotva vyjádří

Dva dříve vysoce postavení američtí politici, bývalý prezident Barack Obama a někdejší předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová, se staví velmi nejasně k pokračování současného šéfa Bílého domu Joea Bidena v kampani před listopadovými prezidentskými volbami. Politici z Demokratické strany na jejich názory dbají a často se jimi řídí. 

před 3 hodinami

Izraelská armáda

Izraelská armáda přiznala selhání. Stálo životy stovky lidí

Izraelská armáda přiznala své selhání během teroristického útoku, ke kterému došlo 7. října 2023, kdy komanda napojená na radikální hnutí Hamas pronikla na jih Izraele a zaútočila na kibuc Be'eri. Zpráva zveřejněná ve čtvrtek byla vypracována na základě interního vyšetřování, uvedl server Times of Israel.

před 4 hodinami

Joe Biden a Volodymyr Zelenskyj

Biden představil Zelenského jako prezidenta Putina

Americký prezident Joe Biden se navzdory výzvám, že washingtonský summit Severoatlantické aliance musí zvládnout s přehledem, velice nepříjemně přeřekl. Zaměnil dva patrně nejvíce znepřátelené prezidenty na světě. 

před 4 hodinami

Joe Biden

Bílý dům ocenil Bidenovu poslední tiskovku, Trump se mu vysmál

Ve čtvrtek večer se ve Washingtonu konala tisková konference prezidenta USA Joea Bidena, kterou představitelé Bílého domu označili za úspěšnou. Biden odpovídal na řadu otázek týkajících se domácí a zahraniční politiky a oznámil, že se hodlá ucházet o druhé funkční období, jak v pátek informovala televize CNN.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

sport

EURO 2024: Angličané si po třech letech zahrají finále ME. Poslal ji tam náhradník Watkins

Fotbalisté Španělska se ve středu večer dozvěděli, s kým si v neděli zahrají finále letošního mistrovství Evropy. Budou to na tomto turnaji často kritizovaní Angličané. Kritizovaní za svůj herní projev, kterým rozhodně nebavili, ale účel světí prostředky a i přesto si ve středu zahráli semifinále. Do něho sice lépe vstoupili Nizozemci, když ze své první střely dokázalo otevřít skóre zásluhou Simonse.  Po osmnácti minutách hry ale bylo zase vyrovnáno, o což se z penalty postaral Kane. Ostrované se tentokrát prezentovali – především v první půli – zajímavým fotbalem a rozhodně tím nejlepším za celý turnaj. I když už druhá půle z jejich strany byla ve starých kolejích, z pohledu tohoto zápasu si Anglie zasloužila postup do finále, který ji vystřelil v závěru zápasu střídající Watkins. 

včera

Zalužnyj nastoupil do nové funkce. Působí mimo Ukrajinu

Bývalý vrchní velitel ukrajinských ozbrojených sil generál Valerij Zalužnyj začal vykonávat svou funkci velvyslance Ukrajiny v Británii. Na platformě Telegram to oznámil samotný Zalužnyj. Upozornil na to server Ukrajinska pravda.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy