Může přijetí nového jména změnit osud? V době pandemie ožívá dávná tradice

Jednoho dubnového odpoledne se nejhorší představy Mandy Pangové naplnily. Šéf jí oznámil, že kvůli hospodářskému útlumu způsobenému pandemií přišla o své místo v marketingu. Tato 29letá žena z Hongkongu začala hloubat nad svými zkušenostmi z předchozích zaměstnání a nad smůlou, která se jí podle všeho lepí na paty.

O měsíc později se rozhodla změnit si jméno, aby se zbavila smůly a zlepšila si vyhlídky do budoucna, píše BBC.

V tradiční čínské kultuře je obrovsky důležitý význam, který se ve jméně skrývá. Čínské komunity ve východní Asii věří, že jméno může mít vliv na to, zda bude mít člověk štěstí v různých oblastech života, od zdraví po lásku a intelektuální výkony.

V době, kdy ekonomika nadále pociťuje dopady pandemie, lidé jako Pangová oprašují nejen své profesní životopisy, ale míří také za mistry, aby jim poradili, zda jejich budoucnost může změnit nové jméno.

Podle starého učení feng-šuej dítě dostává jméno po podrobné analýze přesného času narození a toho, který ze základních čínských prvků (oheň, dřevo, voda, kov a země) připadá na astrologický kalendář. Aby měl člověk v životě štěstí, je nutné, aby prvky ve jméně byly v rovnováze. Takže pokud někomu věci v životě nevychází, může si do jména nechat zanést nový prvek, aby napravil nerovnováhu, kvůli které má smůlu. Pangová dostala radu, aby si s cílem naklonit si štěstí vyměnila jeden z čínských znaků ve svém prvním jménu.

Změna jména může mít silný placebo efekt, říká Zhang Yan z Národní singapurské univerzity. Věnuje se výzkumu psychologických procesů, které stojí za těmito rituály. "Lidé touží po pocitu, že mají věci pod kontrolou, zejména v nejistých dobách," říká. "Změna jména jim takový pocit dát může. ... Když vezmeme v potaz, že se mohou zbavit úzkosti, je možné, že tento krok může přispět k pozdějšímu příznivému vývoji událostí, protože se chovají s větší sebedůvěrou," vysvětluje.

Rodina 23leté Laury Yipové je přesvědčena, že od té doby, co si mladá žena před pěti lety změnila jméno, je vyrovnanější. "Celá moje rodina vyznává feng-šuej a strýček mi řekl, že když si změním jméno, bude pro mě snazší se vdát," vzpomíná. Říká, že její nové jméno má přihrát štěstí v mezilidských vztazích. Celý proces nebyl levný, vyšel ji asi na 15.000 hongkongských dolarů (asi 41.230 korun), včetně poplatku 500 dolarů za oficiální registraci změny jména. Je přesvědčená, že se to vyplatilo. "Když jsem byla mladší, moc jsem si nebrala servítky a jak máma, tak strýc tvrdí, že po změně jména jsem umírněnější a působím více žensky," pochvaluje si.

Ukazuje se, že měnit si jména se těší oblibě v dobách nejistoty i v jiných částech východní Asie, kde se pěstují čínské tradice. Například v roce 2016, kdy byla v Jižní Koreji vysoká míra nezaměstnanosti, si skoro 150.000 lidí požádalo o změnu jména.

Mak Ling-ling, jedna ze známých hongkongských mistryň feng-šuej, říká, že poptávka po jejím poradenství ohledně změn jmen je v posledních letech vysoká a že z dospělých, kteří se na ni obracejí, se "asi 60 až 70 procent chce zbavit smůly". Tvrdí, že nové jméno může u člověka "nastavit novou auru" po zásadních životních změnách, jako je ztráta zaměstnání. Mak ale upozorňuje, že lidé, kteří si mění jména, aby si celkově upravili některé rysy své osobnosti, se zřejmě kýženého účinku nedočkají. "Změna jména pomůže s přesměrováním štěstí, ale nemá vliv na základní schopnosti člověka," vysvětluje.

Pangová pochybuje o tom, že se u ní díky novému jménu něco změnilo, štěstí v profesním životě se jí stále vyhýbá: z nového zaměstnání odešla po měsíci a půl v půlce listopadu. Říká, že se nyní soustředí na studium.

Zhang z Národní singapurské univerzity vzkazuje těm, kdo hledají práci, aby příliš nespoléhali na to, že změna jména jejich vyhlídky zlepší. "Změnit jméno neuškodí, ale nesmíme zapomínat, že aby se věci zlepšily, je na tom třeba tvrdě pracovat," připomíná.

Související

Více souvisejících

jména a příjmení Hongkong Čína tradice, zvyky, svátky psychologie

Aktuálně se děje

před 13 minutami

Policie na severu Kosova obklíčila nejméně 30 ozbrojenců

Během útoku "zelených mužíčků" zemřeli čtyři lidé. Útočníky podle Kosova podporuje Srbsko

Během ozbrojených střetů v obci Banjska na severu Kosova zemřeli čtyři lidé, včetně jednoho kosovského policisty a tří útočníků. Uvedla to kosovská policie. Úřady později uvedly, že mají pod kontrolou areál kláštera pravoslavné církve, který byl předtím obsazen přibližně 30 ozbrojenci. Kosovští představitelé tvrdí, že útočníci jsou profesionálové podporovaní Srbskem, což však Srbsko popírá.

před 30 minutami

před 43 minutami

Robert Fico

Fico má strach ze zhoršení vztahů s ČR, kritizoval Pavla za prohlášení v OSN

Předseda slovenské strany SMER-SD Robert Fico kritizoval českého prezidenta Petra Pavla za jeho prohlášení na Valném shromáždění Organizace spojených národů. Český lídr totiž řekl, že by návrat Fica do premiérského křesla mohl znamenat narušení česko-slovenských vztahů kvůli výrazně odlišným názorům na zahraniční politiku. Vztahy mezi oběma zeměmi jsou přitom dlouhodobě nadstandardní, stojí za tím i exkluzivní vztah mezi Pavlem a slovenskou prezidentkou Zuzanou Čaputovou.

před 51 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Rusko většinu své ropy vyváží bez cenového stropu

Analýza dat o námořní dopravě a pojištění ukazuje, že Rusko dokázalo obejít omezení G7 týkající se vývozu ropy. Tento krok bude mít výrazně kladný dopad na příjmy Kremlu, neboť se předpokládá, že ceny ropy vzrostou na 100 dolarů za barel. O této situaci informuje Financial Times s odkazem na zmíněnou analýzu.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Íránský dron Šáhid-136

Rusko se mstí za útok na velitelství černomořské flotily. Na Ukrajinu poslalo rakety i drony

V noci na dnešek došlo k ruskému útoku na Oděskou oblast na jihu Ukrajiny, při kterém byly použity drony a řízené střely. Ukrajinské protivzdušné jednotky dokázaly sestřelit všechny drony a většinu střel, i přesto však byla přístavní infrastruktura poškozena. V důsledku tohoto útoku došlo v Oděse také k zranění jedné ženy, která byla hospitalizována, uvedl šéf oblastní správy Oleh Kiper. Informovala o tom Ukrajinska pravda.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Návštěva prezidenta Ukrajiny a první dámy v USA (21. září 2023).

Zelenskyj slíbil v USA, že Bachmut dobyje zpět. Chtějí tam pohřbít ruskou armádu

Volodymyr Zelenskyj během své návštěvy USA slíbil, že Bachmut bude opět pod kontrolou Ukrajiny. Šéf ukrajinské rozvědky Kyrylo Budanov informoval, že Rusové vyslali do Bachmutu patnáctitisícovou armádu, ačkoliv její formování není ještě kompletní. Budanov také poznamenal, že se Rusové plánují zakopat v této oblasti. Tyto informace vzešly z jeho vyjádření pro americká média během nedávné návštěvy USA.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

včera

včera

včera

včera

V Kosovu zaútočily desítky profesionálně vycvičených ozbrojenců. Policie je obklíčila

Kosovský premiér Albin Kurti informoval o incidentu, který se v neděli odehrál ve vesnici Banjska. Policie na severu Kosova obklíčila nejméně 30 ozbrojenců s profesionálním výcvikem. Stalo se tak pár hodin po oznámení, že během střetů byl zabit kosovský policista.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy