Odborový svaz KOVO chce uzákonit snížení pracovní doby

Praha - Snížení denní pracovní doby o půl hodiny by chtěl prosadit největší odborový svaz v Česku - KOVO. Uzákonění týdenní pracovní doby v délce 37,5 hodiny se zachováním rozdílů podle pracovního režimu zaměstnance, je jednou z hlavních priorit, sdělil svaz ČTK.

KOVO má 95.000 členů, hlavně z kovoprůmyslu. "Je to další z mnoha kroků, jimiž chceme dosáhnout toho, aby se pracovní podmínky zaměstnanců u nás přiblížily praxi obvyklé v západních zemích," uvedl předseda OS KOVO Jaroslav Souček.

Zatímco přibližně dvě třetiny českých zaměstnanců pracují průměrně 37,5 hodiny měsíčně, zbývající třetina má pracovní dobu delší. "Právě těmto lidem tento náš záměr pomůže nejvíce. Nechceme nic nereálného, například ve Francii mají uzákoněnou pracovní dobu 35 hodin," dodal.

Podle zaměstnavatelů by zkrácení pracovní doby ještě zhoršilo situaci firem, které se nyní potýkají s nedostatkem lidí na trhu práce. "Uvažovat o zkracování pracovní doby je v tuto chvíli možné v ekonomikách, které jsou na to připravené, to znamená, že jsou dostatečně produktivní a ziskové," řekl ČTK viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Radek Špicar.

Jedná se podle něj především o ty, v nichž má dominantní postavení domácí kapitál, tvoří je výrobci finálních produktů a úspěšně procházejí čtvrtou průmyslovou revolucí spočívající v automatizaci, digitalizaci a robotizaci.

Vedle snížení pracovní doby prosazuje OS KOVO například také zrušení takzvané karenční doby, tedy období, během nějž se při pracovní neschopnosti nevyplácejí nemocenské dávky. Karenční doba se v současnosti vztahuje na první tři dny trvání nemoci. Její zrušení žádá také Českomoravská konfederace odborových svazů. 

Související

Lidé se v Praze sešli na protivládním protestu pořádaném odbory. (27.11.2023) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Stávka v Praze. Centrem prošli demonstranti a studenti, stávkovaly školy i odbory

V Česku dnes proběhla probíhá série protivládních stávek. Celý den se stávkovalo na základních, středních a mateřských školách, podle odhadu odborů se v různé míře měly zapojit více než dvě třetiny zařízení. Protestní akce na dnešní den připravily také odbory, jimž vadí vládní úsporný balíček či chystaná důchodová reforma. 

Více souvisejících

Odborový svaz KOVO práce

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Jiřina Bohdalová v televizním filmu Svatá.

RECENZE: Svatá s démonickou Bohdalovou se pod podnětnou premisou hroutí a učí nás překrucovat

V neděli v lineárním vysílání odpremiéroval očekávaný snímek České televize Svatá, nyní si jej můžete pustit na iVysílání. Produkce spoléhá na osvědčená tvůrčí i herecká jména a po záplavě seriálů a minisérií se navrací k formátu dlouhometrážního televizního filmu. Slibná zápletka prestižního projektu s možnostmi ambivalence však v závěru vyzní banálně a dialog nevede.

včera

včera

včera

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze

MS v ledním hokeji: Česko - Kanada 3:4. Velký návrat, pak prohra v prodloužení

Česko v závěrečném zápase skupinové fáze domácího mistrovství světa proti Kanadě hrálo o první místo ve skupině A. Za národní tým poprvé na šampionátu nastoupil nejlepší český hráč současnosti David Pastrňák. I on byl na ledě, když národní tým v předposlední minutě dokonal návrat z dvoubrankové ztráty. V prodloužení ale rozhodl o vítězství zámořského týmu Cozens.

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

V Rusku začaly manévry s nestrategickými jadernými zbraněmi

Ruská armáda v úterý zahájila úvodní fázi manévrů s nestrategickými jadernými zbraněmi, uvedla agentura Interfax s odvoláním na ministerstvo obrany. Cvičení probíhá v Jižním vojenském okruhu, pod který spadají i okupované části ukrajinského území. 

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Teroristé Hamásu

Nepřijatelné a absurdní. Itálie se vyjádřila k zatykači na Netanjahua

Porovnávání Izraele a palestinského militantního hnutí Hamás je nepřijatelné a absurdní. Prohlásil to v úterý italský ministr zahraničí Antonio Tajani poté, co hlavní prokurátor Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karim Khan požádal o vydání zatykačů na představitele Izraele i Hamásu. Uvedla to agentura AFP.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Andrzej Duda

Duda čelí kritice za kondolenci k úmrtí íránského prezidenta

Polský prezident Andrzej Duda čelí kritice za to, že přirovnal smrt íránského prezidenta Ebráhima Raísího ke smrti polského prezidenta Lecha Kaczyńského při letecké nehodě před 14 lety. Íránský prezident zahynul v neděli při nehodě vrtulníku. O incidentu informovala agentura DPA.

včera

Úterní počasí: Silné bouřky udeří už odpoledne. Hrozí i rozvodnění menších toků

V části Česka hrozí v úterý odpoledne a večer a v noci na středu silné bouřky, příslušnou výstrahu vydal Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Napršet v nich může i kolem 50 milimetrů, zesílí také vítr. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy