Praha - Podnikatel Tomáš Pitr, který je od července 2010 ve vazbě ve Švýcarsku, se rozhodl dobrovolně vrátit do České republiky. Informaci v pátek zveřejnil web iDnes.cz.
Podle serveru vzal Pitr v pátek zpět žádost o švýcarský azyl a do České republiky by se tak mohl vrátit během několika týdnů.Podle všeho je to především reakce na verdikt z loňského prosince, kdy pražský městský soud rozhodl o obnovení Pitrova procesu z roku 2006. Tehdy byl společně s Miroslavem Provodem odsouzen na pět let do vězení za daňové delikty z roku 1994, uvedl server.Roli ale hrály i osobní důvody. "Můj klient vzal v úvahu i dlouhodobé odloučení od své rodiny a ve snaze zásadně přispět ke zrychlení trestního řízení v jeho věcech a k jeho zjednodušení, učinil dnešního dne ve spolupráci se svými švýcarskými advokáty krok směřující k tomu, aby byl bez odkladu vydán do České republiky," řekl serveru IDnes.cz Pitrův advokát Jan Křivánek.Advokát serveru zdůraznil, že je to Pitrovo dobrovolné rozhodnutí, které již loni avizoval Městskému soudu v Praze. Už tehdy prý uvedl, že za odpovídajících okolností je připraven vydat souhlas se svým vydáním do ČR.Uprchlý kontroverzní podnikatel byl zadržen předloni v červenci ve švýcarském Svatém Mořici a od té doby je ve švýcarské vydávací vazbě. Česko totiž okamžitě požádalo o jeho vydání a na konci září tamní nejvyšší federální soud české justici vyhověl.Pitr však kvůli obavě o život a údajné podjatosti české justice požádal ve Švýcarsku o azyl. Jeho žádost sice federální úřad pro migraci zamítl, věc ale nyní řeší švýcarský soud.
Související
Odvoz nafty z Německa bude pokračovat, jednání se zúčastnil Pitr
Záhada rozluštěna? Policie prý ví, kdo zabil "kmotra" Mrázka
Aktuálně se děje
před 50 minutami
Francie se s Bardotovou rozloučí příští týden. Pohřeb bude v Saint-Tropez
před 1 hodinou
Šofér prezidenta Pavla čelí obžalobě. Měl nehodu a nadýchal
před 2 hodinami
Trump vyzval k zahájení druhé fáze příměří v Pásmu Gazy
před 3 hodinami
Drama v pardubickém hotelu. Opilý cizinec vyhrožoval střelbou
před 4 hodinami
Počasí do konce týdne: V noci a k ránu hrozí silné mrazy
včera
USA provedly úder na pozemní cíl přímo ve Venezuele, potvrdil Trump
včera
Křehké příměří mezi Thajskem a Kambodžou dostává po pár hodinách vážné trhliny
včera
Putin chce, aby Ukrajina uspěla, prohlásil Trump. Zelenského kamenná tvář se rozpadla
včera
Ukrajinské drony zaútočily na Putinovu rezidenci, jednání o míru přehodnotíme, tvrdí Lavrov
včera
Konec nadvlády republikánů? Americkou politiku čekají příští rok významné změny, predikuje Pelosiová
včera
Nejvýznamnější vědecké objevy uplynulého roku: Prosakování zlata a bujarý život na místě, kam Slunce nedosáhne
včera
Pátrání po zmizelém letu Malaysia Airlines MH370 se po jedenácti letech obnovuje
včera
Zelenského vystřídá Netanjahu. Míří za Trumpem na Floridu
včera
Konec čekání na řidičák, zelená autonomním vozidlům. Jaké změny přinese rok 2026 v dopravě?
včera
Neobvyklý průzkum: Co si Evropané skutečně myslí o Trumpovi?
včera
Čínská armáda zahájila rozsáhlé vojenské cvičení s ostrou střelbou v těsné blízkosti Tchaj-wanu
včera
Mírová dohoda je blíž než kdykoli předtím, prohlásil Trump po jednání se Zelenským
včera
Předpověď počasí na závěr roku 2025. Meteorologové upozorňují na pocitovou teplotu
28. prosince 2025 21:50
V Česku se potvrdilo další ohnisko ptačí chřipky
28. prosince 2025 20:28
Zelenskyj i Putin chtějí ukončit válku na Ukrajině, prohlásil Trump
Začalo další jednání mezi americkým prezidentem Donaldem Trumpem a jeho ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským. Trump uspořádal setkání ve své soukromé rezidenci Mar-a-Lago na Floridě. Před začátkem rozhovoru si volal s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.
Zdroj: Lucie Podzimková