Vražedné řetězy! Podívejte se, v kterých ozdobách číhá smrt

Praha - Adventní výzdoba může zabít. Pozor na světelné řetězy a další ozdoby, které se v Česku prodávají, varuje Česká obchodní inspekce (ČOI). Pokud jste je už zakoupili, rozhodně je nepoužívejte. Buď je vraťte do obchodu, nebo je vyhoďte, apeluje ČOI.

„Při zasouvání vidlice do zásuvky nebo při neopatrném užívání může snadno dojít k úrazu elektrickým proudem," uvádí inspekce. Další prodej těchto nebezpečných ozdob ČOI zakázala a výrobky se stahují z trhu. „Pokud jste některý z těchto řetězů zakoupili, vraťte ho prodejci nebo vyhoďte, ale nepoužívejte," varují inspektoři. Celkem je to pět světelných řetězů. Prvním z nich je 138 Polaris.

Na výrobku nejsou žádné údaje kromě značky CE a údajů 2,5 A a 250 V, umístěné na napájecí vidlici. Na obalu výrobku je uvedeno opět CE a nápis: Dovozce do ČR: GL STAV s.r.o. ČR, Výrobce: TAIZHOU FEICAI LIGHT FACTORY LTD. Při používání hrozí úraz elektrickým proudem, protože rozměry ploché dvojpólové vidlice síťového napájení neodpovídají předepsanému vzoru a elektrické vedení není spolehlivým způsobem zajištěno proti vytržení ze svorek.

Druhou vražednou ozdobou je světelný řetěz „EK-04" – 140 LED žárovek

Výrobce ani dovozce není znám. Přímo na výrobku je na vidlici napájecího přívodu označení: CE, 250 V/2,5 A, a dále na ovladači CE, EK-04, IP44, 8 programs mini controller, dvojitý čtverec a kapka uvnitř trojúhelníku.

Ozdoba je nebezpečná, protože při zasouvání vidlice do zásuvky nebo při neopatrném užívání můžete způsobit úraz elektrickým proudem. Tloušťka izolace ani průřez jádra vodiče nesplňují normy a elektrické vedení není spolehlivě zajištěno proti vytržení z ovládací skříňky.

Třetím nebezpečným výrobkem je světelný řetěz „CHRISTMAS LIGHT"

Výrobce tohoto světelného řetězu s vyměnitelnými světelnými zdroji, který je vybaven elektronikou pro zvukové efekty (přehrávání melodie) není znám. Řetěz je opatřen přívodní šňůrou s dvojpólovou vidlicí, ukončenou zasunutím do prvních dvou žárovek řetězu. Není však žádným způsobem označen, pouze na vidlici je symbol CE, jmenovité napětí a proud - 2,5 A 250 V. Řetěz nemá obal a chybí mu jakákoliv průvodní dokumentace.

Člověk se může v případě vytržení či přetržení vodiče dotknout části pod napětím a může ho zasáhnout elektřina, stejně jako při zasouvání vidlice do zásuvky. Při odborném posouzení výrobku bylo zjištěno, že vedení světelného řetězu není spolehlivým způsobem zajištěno proti vytržení ze svorek a nemá předepsanou tloušťku izolace ani průřez jádra vodiče.

Multifunctional LED má špatnou izolaci, hrozí zranění

Předposledním nebezpečným výrobkem je vánoční světelný řetěz „Multifunction LED" s nevyměnitelnými světelnými zdroji, vybavený plochou dvojpólovou vidlicí pro připojení do elektrické sítě a ovládací skříňkou s tlačítkem pro volbu různých režimů spínání. Světelné zdroje jsou zapojeny do čtyř obvodů.

Na obalu je výrobek opatřen následujícími informacemi: Dovozce do ČR: GL STAV S.R.O. ČR, výrobce: TAIZHOU FEICAILIGHT FACTORYLTD, MULTIFUNCTION LED, 100 LED LIGHT. Na obalu je dále uvedeno jmenovité napětí elektrické sítě 220 V a napětí žárovky 34 V. Výrobek má na obale návod k použití v českém a polském jazyce. Přímo na výrobku není žádné označení kromě číselného údaje 220-250, umístěného na vidlici napájecího přívodu a návodu pro režimy spínání v anglickém jazyce na ovladači.

Při neopatrném užívání se může přetrhnout napájecí vodič a člověk je zasažený elektrickým proudem. Tloušťka izolace ani průřez jádra vodiče neodpovídají normám. Značení výrobku je nevyhovující.

140 Music Lights píská, hraje, probíjí

Výrobce světelného řetězu 140 MUSIC LIGHTS s vyměnitelnými světelnými zdroji a elektronickým vybavením pro zvukové efekty (přehrávání melodie) není znám. Výrobek je opatřen přívodní šňůrou s dvojpólovou vidlicí, ukončenou v ovládací skříňce elektronické jednotky. Funkce hlasitosti přehrávané melodie se ovládá otočným ovladačem na elektronické jednotce.

Výrobek není označen řádným způsobem, pouze na dvoupólové vidlici je uvedeno CE, jmenovité napětí 250 V a proud 2,5 A. Přímo na obalu je mj. uvedeno: CAUTION: THIS STRING CONTAINS LAMPS TO REDUCE THE RISK OF OVERHEATING, BEFORE REMOVING OR REPLACING A BULB BE SURE TO UNPLUG THE SET, MADE IN CHINA. Na polepce obalu je uvedeno CE, symbol dvojitého čtverce, návod k použití v českém jazyce a číselné údaje: ITEM NO: DTP8368, EAN: 8713142406068.

Uživatel se může v případě vytržení či přetržení vodiče, případně při zasouvání vidlice dotknout části pod napětím a utrpět úraz elektrickým proudem, vzhledem k tomu, že vedení světelného řetězu není spolehlivým způsobem zajištěno proti vytržení z ovládací jednotky. Také nemá předepsanou tloušťku izolace ani průřez jádra vodiče.

Související

Česká obchodní inspekce (ČOI)

Jsou ceny cukru v pořádku? ČOI provedla kontroly v obchodech

Kontrola České obchodní inspekce (ČOI) na základě podnětu ministra zemědělství Zdeňka Nekuly (KDU-ČSL) kvůli cenám cukru v maloobchodním řetězci zatím nenasvědčuje porušení zákona v dozorové kompetenci ČOI. Na dotaz ČTK to dnes uvedl mluvčí inspekce Jiří Fröhlich. Kontrola ještě nebyla ukončena. Inspekce uvedla, že případné klamavé obchodní praktiky týkající se potravin dozoruje Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI), kterou s podnětem seznámila.

Více souvisejících

čoi advent Vánoce

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

Hradec Králové mění podruhé v sezóně trenéra. Kotal rezignoval kvůli zdravotním problémům

Podruhé v tomto týdnu se uskutečnila trenérská změna v tuzemské nejvyšší fotbalové Fortuna lize a podruhé v této sezóně 2023/24 se trenérská změna uskutečnila v Hradci Králové. Zatímco na podzim si musel balit kufry kvůli nevýrazným výsledkům Jozef Weber, aby ho nahradil velezkušený Václav Kotal, tentokrát končí poněkud nečekaně právě on. Jednasedmdesátiletý stratég, jenž byl po Miroslavu Koubkovi druhým nejstarším trenérem v lize, svůj konec odůvodnil zdravotními problémy. Nástupcem se stal David Horejš.

včera

včera

Timothée Chalamet v pokračování Duny.

RECENZE: Duna: Část druhá je přeceňovaná a emočně vyprahlá. Velkofilm století se nekoná

Všeobecné nadšení, pověst nejspektakulárnější sci-fi naší doby, hlasy opěvující nedosažitelnou audiovizuální formu. Očekávaný velkofilm sklízí jednu nadšenou reakci za druhou. Je však pokračování Duny skutečně tak revolučním blockbusterem? Nebo jde jen o líbivými a epickými motivy pokrytou, v jádru však vyprázdněnou nádobu? Film se ukájí sebou samotným a sklouzává k midcultu.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Ukrajina hlásí těžké boje západně od města Avdijivka

Západně od ukrajinského města Avdijivka, které je pod ruskou kontrolou, probíhají těžké boje a ukrajinská armáda má potíže se stabilizací své obranné linie, uvedl ve čtvrtek hlavní velitel ukrajinské armády Olexandr Syrskyj. 

včera

včera

včera

včera

včera

Putin Západu opět vyhrožuje jadernou válkou

Většina ruských občanů podporuje "speciální vojenskou operaci" ruských sil na Ukrajině, uvedl prezident Vladimir Putin při svém projevu o stavu země před poslanci obou komor parlamentu a dalšími hosty. Země Severoatlantické aliance podle něj riskují jaderný konflikt, pokud vyšlou své vojáky na Ukrajinu. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy