Otevření zahrádek restaurací bylo podle ministra zdravotnictví Petra Arenbergera (za ANO) velmi diskutovaným tématem. Zvažovalo se už ve druhém rozvolňovacím balíčku, který bude minimálně částečně spuštěn v pondělí 3. května. Vzhledem k uvolnění v dalších odvětvích by umožnění provozu venkovních prostor stravovacích zařízení bylo riskantní. Arenberger to dnes řekl na tiskové konferenci po jednání vlády.
Protiepidemická opatření bude vláda uvolňovat na základě šesti balíčků. Určující bude počet nakažených koronavirem za posledních sedm dní na 100.000 obyvatel. Od pondělí bez ohledu na počet infikovaných budou smět obnovit provoz služby spojené s péčí o tělo a péčí o zvířata. Lidé, kteří prodělali nemoc covid-19 budou moci jako samoplátci odjet do lázní. Zároveň ve třech krajích se bude moci část dětí druhého stupně základních škol vrátit do lavic. V prezenční výuce se budou po týdnu střídat. Pokud počet nakažených celostátně klesne na 100 na 100.000 lidí, vláda povolí otevření všech obchodů. Rozhodne o tom ve čtvrtek.
"Pak ale přece jenom zase a naprosto oprávněně jsme řekli, když se otevírají školy, když se otevírají obchody, když se otevírají služby, tak že nechceme riskovat další rizikový faktor, i když může být malý," uvedl Arenberger.
Zahrádky restaurací jsou obsažené ve čtvrtém balíčku, se kterým se počítá, až počet nakažených za týden klesne pod 75 na 100.000 obyvatel.
Venkovní prostory gastronomických podniků by se přitom podle Asociace hotelů a restaurací ČR (AHR) mohly otevřít při dodržování bezpečného provozu ihned. Vnitřní části by podle AHR mohly následovat, když by do nich mohli jen lidé s negativním testem, očkováním nebo potvrzením o nedávno prodělané nemoci covid-19.
Stravovací provozy musely kvůli druhé vlně pandemie přerušit běžné fungování od 14. října, omezení trvalo do 2. prosince. Následně platila výrazná omezení kapacity i otevírací doby. Restaurace jsou znovu uzavřené od 18. prosince. Občerstvení mohou prodávat jen přes výdejní okna či rozvoz. Ztráta ve stravovacích službách podle AHR za každý den uzavření činí 411 milionů korun.
Související
ESA pošle sondu k Venuši, aby zkoumala, proč je nehostinná a není jako Země
Stahování certifikátů ke covidu nefunguje, systém bude upravený večer
Aktuálně se děje
před 59 minutami
Íránské útoky odsoudil Blízký východ i Asie. Čína žádá okamžité otevření Hormuzského průlivu
před 1 hodinou
Rubio zahájil kampaň s cílem rozložit Mezinárodní trestní soud
před 2 hodinami
Platba za proplutí Hormuzským průlivem? Trumpův poplatek budí vášně, nikdo netuší, jak a z čeho se má počítat
před 3 hodinami
Požáry dál devastují francouzské lesy. Zničily přes 1 900 hektarů
před 4 hodinami
Česko na summitu neztrapnil Pavel, ale Babiš. Lídři nepochopili, proč mu sebral místo šéfa delegace, míní Pellegrini
před 5 hodinami
Japonsko má problém. Rusko proměnilo zemi v doupě špionů
před 5 hodinami
Policie uzavřela pražské Hlavní nádraží a Wilsonovu. Anonym hrozil bombou
před 6 hodinami
Írán zaútočil na dvě lodě v ománských vodách. Americká armáda odpověděla mohutnými nálety
před 7 hodinami
Počasí: Česko dnes zasáhnou velmi silné bouřky
včera
Maďarský parlament zahájil kroky k odvolání prezidenta Sulyoka
včera
Ukrajinská premiérka Svyrydenková podala demisi. Nahradit ji může bývalý šéf Naftogazu
včera
Expert vysvětlil, proč Putin nemá zájem ukončit válku na Ukrajině
včera
Trump zavedl poplatek 20 procent z hodnoty nákladu za proplutí Hormuzským průlivem
včera
Miliony vysídlených, roztrhané rodiny, nulová komunikace. Jak dopadají čtyři roky války na Ukrajince?
včera
Uspěli jsme, prohlásil Macron ve svém posledním projevu k francouzské armádě
včera
USA přebírají kontrolu nad Hormuzským průlivem. Budete nám za něj platit, prohlásil Trump
včera
Německo a Francie si předvolaly ruského velvyslance. Na kyberútoky odpovíme, vzkazují Moskvě
včera
Ukrajina vrací válku do Ruska. Opět útočila v Moskvě
včera
Filip Turek měl údajně nehodu, v centru Prahy se měl srazit se sanitkou
včera
Evropa sčítá škody. Extrémní počasí si zatím jen letos vyžádalo tisíce mrtvých
Odhaduje se, že vlna veder, která v červnu zasáhla Anglii a Wales, usmrtila během svého třídenního vrcholu přibližně 440 lidí denně. Během celého tohoto červnového období extrémních teplot a předchozí vlny veder v květnu přišlo předčasně o život kolem 2 700 obyvatel.
Zdroj: Libor Novák