Za necelých osm týdnů od začátku ruské invaze poskytl Český červený kříž (ČČK) Ukrajině 80 tun materiálu. Kromě léků, sad pro ošetřování zraněných nebo zdravotnických stanů poslal také tři desítky sanitek a zdravotnických vozidel. Nově se zaměřuje i na pomoc ukrajinskému hasičskému sboru, uvedl v tiskové zprávě prezident ČČK Marek Jukl.
Český červený kříž dosud vyslal na Ukrajinu 17 humanitárních misí. "Těžištěm naší pomoci je posilování dostupnosti zdravotní péče na Ukrajině," uvedl Jukl. Partnerem ČČK na Ukrajině je obdobná místní organizace, která poskytuje péči všem raněným a nemocným bez ohledu na jejich národnost.
Ošetřovat raněné a nemocné pomáhají na Ukrajině dodávky zdravotnického materiálu z Česka, sestavené přesně podle místní požadavků. ČČK posílá na Ukrajinu například sety pro léčbu popálenin, transfúzní sady, zevní fixátory, různé zdravotnické přístroje a v neposlední řadě také léky. Ukrajinské zdravotnické týmy vybavil i stany, vakuovými nosítky, satelitními telefony nebo ochrannými přilbami a vestami.
Kromě zdravotní péče se ČČK rozhodl podpořit také ukrajinský hasičský sbor, plnící v době války úkoly civilní obrany. To kromě hašení požárů obnáší vyprošťování nebo zajišťování úkrytů. ČČK ve čtvrtek předal ukrajinským hasičům pět tun materiálu v hodnotě 11,5 milionu korun. Zásilka obsahovala zásahové komplety, hasičské přilby, rukavice či boty.
Pomoc Ukrajině financuje ČČK z více zdrojů, mimo jiné z veřejné sbírky. Od veřejnosti se mu dosud podařilo pro tyto účely vybrat přes 230 milionů korun.
Sbírky na podporu Ukrajině vypsaly po začátku ruské invaze i další humanitární organizace, jako jsou Charita ČR, Adra nebo Člověk v tísni. Češi zatím poslali na pomoc přibližně 3,5 miliardy korun, z toho jednu miliardu korun poslali na účet ukrajinské ambasády v Praze, určený pro nákup zbraní.
Související
Po rozsáhlém útoku v Oděse jsou bez proudu statisíce lidí
Ideologie ustupuje, prim hrají peníze. Ukrajinci, kteří zrazují svou vlast, končí na dlouhé roky ve vězení
válka na Ukrajině , Červený kříž
Aktuálně se děje
před 7 minutami
Političky Richterová a Decroix dostaly výhrůžné dopisy. Věc bude řešit policie
před 44 minutami
Češi vystoupit z EU nechtějí, ukazuje průzkum
před 1 hodinou
Si Ťin-pching prolomil mlčení. Poprvé se vyjádřil k čistkám ve velení armády
před 2 hodinami
Ruské úřady nařídily úplné zablokování WhatsAppu. Chtějí dostat uživatele na státem sledované aplikace
před 2 hodinami
Z olympiády byl vyloučen ukrajinský skeletonista. Měl na helmě sportovce zabité během války
před 3 hodinami
Po rozsáhlém útoku v Oděse jsou bez proudu statisíce lidí
před 4 hodinami
Hygienici stahují z trhu kojenecké výživy. Mohou být kontaminované
před 5 hodinami
Hluboká krize důvěry. Lidé už ve spojenectví s USA nevěří, co bude po odchodu Trumpa nikdo netuší
před 5 hodinami
10 milionů, jinak konec dohod s EU. Švýcarsko čeká v létě bizarní hlasování
před 6 hodinami
Republikáni se postavili Bílému domu, blokují cla proti Kanadě. Čekají vás problémy, vzkázal jim Trump
před 7 hodinami
Počasí se citelně ochladí. O víkendu se vrátí silné mrazy
včera
Zelenskyj popřel spekulace, že chce vyhlásit termín voleb nebo referendum o mírové dohodě
včera
Vonnová má za sebou tři operace. Její otec má o její budoucnosti jasno
včera
Bílý dům smazal Vanceův příspěvek na sociálních sítích
včera
Netanjahu opět míří za Trumpem. Už se s ním setkal vícekrát než jakýkoliv jiný lídr
včera
Ideologie ustupuje, prim hrají peníze. Ukrajinci, kteří zrazují svou vlast, končí na dlouhé roky ve vězení
včera
Olympijský debut na jedničku. Vinklárková nejlepší Češkou ve vytrvalostním závodě, vyhrála Simonová
Aktualizováno včera
Tragická střelba v Kanadě. Terčem se stala škola, devět mrtvých
včera
Epidemické šíření chřipky v Česku. Odborníci vyhlížejí snižování aktivity
včera
Babiš v Rakousku a na Slovensku. S Ficem a Stockerem řešil evropské priority
Premiér Andrej Babiš (ANO) navštívil Rakousko, kde ve Vídni jednal se spolkovým kancléřem Rakouska Christianem Stockerem o konkurenceschopnosti Evropské unie, energetické bezpečnosti a společném postupu v oblasti nelegální migrace. Součástí programu byla také návštěva školy českého Školského spolku Komenský a katedrály sv. Štěpána. Následně český premiér odcestoval do Bratislavy, kde se zúčastnil setkání lídrů zemí Slavkovského formátu. Jednání se uskutečnilo za účasti českého premiéra Andreje Babiše, slovenského premiéra Roberta Fica a rakouského kancléře Christiana Stockera.
Zdroj: Jan Hrabě