Policie navrhla obžalovat tři muže a jednu ženu z rozsáhlého krácení daní při obchodování s pohonnými hmotami. Podle kriminalistů způsobili státu neodvedením DPH škodu 209 milionů korun. V tiskové zprávě o tom dnes informoval mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) Jaroslav Ibehej.
Mluvčí popsal, že několik firem nakupovalo od roku 2012 v jiném členském státu EU pohonné hmoty a následně je prodávalo na území ČR. "Finanční částky inkasované za prodej pohonných hmot však dle našich závěrů nemohly postačovat k úhradě kupní ceny, spotřební daně a daně z přidané hodnoty," uvedl. Dodal, že pachatelé měli podle vyšetřovatelů od počátku v úmyslu krátit DPH, kterou neodvedli.
Peníze pocházející z trestné činnosti pak údajně "prali" přes bankovní účty několika firem, aby znesnadnili zjištění jejich původu. Takto zlegalizovali zhruba 70 milionů korun, které vybrali a použili pro osobní potřebu, doplnil Ibehej.
Trojici obviněných mužů hrozí za krácení daní až desetileté vězení, ženě může soud za praní špinavých peněz uložit až osmileté odnětí svobody nebo propadnutí majetku.
Případ vyšetřovala brněnská expozitura NCOZ, o podání obžaloby bude rozhodovat pražské vrchní státní zastupitelství. Všichni obvinění jsou stíháni na svobodě.
Související
Na Slovensku odhalili podvody na daních a cle za 51 milionů eur
Policie stíhá 22 lidí za krácení DPH, způsobili škody za 16 milionů korun
podvody s DPH , Národní centrála proti organizovanému zločinu , pohonné hmoty
Aktuálně se děje
před 14 minutami
Rusko má kapacity napadnout nejen Evropu. Rádo jich využije, když vycítí slabost
před 49 minutami
S Turkem ve vládě nemá problém pouze prezident, ukázal průzkum
před 1 hodinou
Merz na poslední chvíli mění plány. Nečekaně pojede kvůli Ukrajině do Bruselu
před 3 hodinami
Počasí o víkendu: V noci bude mrznout, přes den se citelně oteplí
včera
Pavel v úterý jmenuje Babiše premiérem
včera
Britský expert pro EZ: Globální potravinová bezpečnost bude stabilní, rizikem ale zůstává Putin
včera
Babiš oznámil, že se navždy vzdá Agrofertu
včera
New York Times podává žalobu na Pentagon a Hegsetha
včera
Letadlo se Zelenským pronásledovaly záhadné vojenské drony
včera
Je naprostá iluze věřit, že by Rusko mohlo na Ukrajině prohrát, prohlásil belgický premiér
Aktualizováno včera
Na Hrad dorazil Zůna, Šebestyán a Macinka. Jmenování Turka ministrem není pravděpodobné, řekl Pavel
včera
Macron tajně varoval evropské lídry: Existuje šance, že USA zradí Ukrajinu a Evropu
včera
Amerikou hýbe očkovací kauza: Po vakcíně zemřelo 10 dětí, tvrdí úřady. Důkazy ale nikdo nemá
včera
Král Karel III. pronesl vzácné prohlášení k Ukrajině. Odsoudil Rusko
včera
Zemřel světově proslulý kostýmní výtvarník Theodor Pištěk
včera
Co si myslí Evropané? Bojí se války a Trumpa vnímají jako nepřítele
včera
Eurovize čelí nejtěžšímu rozhodnutí v historii: Rozhodne, zda vyhodí Izrael
včera
Putin nezahálí. Po neúspěšném jednání o Ukrajině míří do Indie
včera
Cesta k míru na Ukrajině je nejistá, varuje Trump. Američtí vyslanci chystají setkání s kyjevským představitelem
včera
Proč rozhovory dosud nic nepřinesly? Putin na mír nespěchá, užívá si pocit, že se ho svět doprošuje
Ruský prezident Vladimir Putin se nejeví jako člověk, který by toužil po rychlé dohodě, spíše si užívá pocit, že je prosí o zvážení mírového návrhu. Pětihodinové setkání, které proběhlo mezi hlavou Kremlu a americkým vyslancem Donaldem Trumpem, jehož zástupcem byl zeť Jared Kushner, nepřineslo navenek žádné významné výsledky. Pro pochopení současné situace a konfliktu na Ukrajině je podle CNN užitečné podívat se na věc Putinovýma očima.
Zdroj: Libor Novák