Provoz benešovské nemocnice je od dnešního dne po napadení počítačovým virem zcela obnoven, funkční jsou již i laboratoře a interna. Kryptovirus ochromil nemocnici ve středu 11. prosince, uvedla v tiskové zprávě Helena Frintová z krajského úřadu. K útoku se nikdo nepřihlásil. Na obnovení počítačového provozu a vyšetřování se podílel i tým specialistů Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB).
"Benešovská nemocnice obnovila provoz interního oddělení a laboratoří, čímž se její provoz opět dostal normálu, a je schopna se postarat o své pacienty ve stejném rozsahu jako před kyberútokem," řekla hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO).
Během dnešního dne budou obnoveny také servery s maily a daty uživatelů, v následujících týdnech bude nemocnice upravovat používané aplikace a programy do stavu před útokem.
Pacienti již podle ředitele nemocnice Romana Mrvy žádné následky útoku nepocítí. "Přesto se ale může stát, že v některých provozech bude čekací doba na ošetření delší, neboť některé nenastavené procesy v počítačových programech musí personál ještě provádět ručně," řekl Mrva.
Podle hejtmanství nemocnice zvýšila zabezpečení počítačové sítě. Nakoupila například nový firewall, omezila přístup uživatelů na internet, omezila také kontrolované dálkové připojení do nemocniční sítě.
Během ledna a února lékaři nemocnice provedou všechny odložené operace. Například čekací lhůty na náhrady kolenních a kyčelních kloubů v roce 2020 se nebudou nijak významně posouvat. "Během těchto následujících dvou měsíců by mělo dojít k dorovnání stavu a pak bude běžet nemocnice tak, jak jsme všichni zvyklí," řekla Jermanová.
Ministerstvo zdravotnictví podle krajského úřadu plánuje na polovinu ledna celostátní konferenci, která se bude útokem na benešovskou nemocnici zabývat. Konference se zúčastní i zástupci benešovské nemocnice.
Související
Za třetinou všech útoků na počítače v Česku stál v srpnu jeden program
Počítačové sítě stovek amerických firem napadl vir
počítačové viry , nemocnice , Jaroslava Jermanová (hnutí ANO) , Středočeský kraj , Hackeři , Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) , ministerstvo zdravotnictví
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Počasí bude nadále tropické, objeví se ale saharský prach
včera
Miss Czech Republic 2026 se stala Lucie Pisková
včera
Zelenskyj: Rusko chystá rozsáhlý útok na území Ukrajiny i na Kyjev, může použít raketu Orešnik
včera
Uzavřeme dohodu, nebo Írán totálně zničíme. Rozhodnu se do zítřka, prohlásil Trump
včera
Napínavý bratrský souboj. Česko-slovenské derby na MS v hokeji rozhodl svou bruslí kapitán Červenka
včera
Evropa se intenzivně chystá na situaci, kdy bude Trump pro NATO hrozbou
včera
Američané jsou na hraně nepostupu do čtvrtfinále. Dánové slaví první výhru na MS
včera
Trump stupňuje tlak vůči Kubě. Co tím sleduje a co je jeho cílem?
včera
Žádné podávání rukou ani pohřby, mrtvé odváželi v pytlích. Přeživší vzpomínají na dosud nejhorší epidemii eboly
včera
V Číně došlo k nejhoršímu důlnímu neštěstí za patnáct let. Po výbuchu více než 90 mrtvých
včera
Soud poslal vraha studentky v Pardubicích do vazby
včera
Pavel v rozhovoru pro zahraniční tisk vyzval NATO, aby Rusku ukázalo zuby a začalo konečně reagovat
včera
Brněnský pochod smrti provází komplikace. Vandal poničil památník, policie zasahuje proti odpůrcům
včera
Vztah Pavla s Babišem už se rozebírá i ve světě. Prezident je připraven podniknout právní kroky, píše Politico
včera
Proč se ebolu nedaří zastavit? Na vině je hned několik faktorů
včera
Rusku se na Ukrajině nedaří. Putinovi dochází čas, varuje rozvědka
včera
Počasí se po víkendu zásadně nezmění. Teplá epizoda bude pokračovat
22. května 2026 22:01
Princ William odložil dekorum. Záběry z fotbalu obletěly celý svět
22. května 2026 21:07
Politici zareagovali na tragédii v Pardubicích. Ozval se i premiér Babiš
22. května 2026 20:18
Recidivista míří k soudu. Policie navrhla jeho obžalobu za vraždu v Mírově
Policie uzavřela případ podzimní vraždy v Mírově na Šumpersku. Recidivista, který již v minulosti seděl za obdobný skutek, má být obžalován. V případě odsouzení mu hrozí až výjimečný trest.
Zdroj: Jan Hrabě