Míříte do ciziny? Test na koronavirus v okolních státech vás vyjde draho

Několik stovek až několik tisíc korun si budou muset připravit Češi, kteří po dnešním zrušení zákazu cest do zahraničí zamíří do Německa, Rakouska či na Slovensko, a při návratu se budou chtít prokázat negativním testem na koronavirus. Všechny tři sousední země sice doporučují testování jen lidem s příznaky nemoci covid-19, soukromé laboratoře ale testy na zakázku provádějí. Na výsledek si ale zájemci musí počkat někde i dva týdny.

Ilustrační foto

Česká vláda ode dneška zrušila zákaz volného pohybu osob, spolu s ním skončil i zákaz cest do zahraničí. Obojí platilo od poloviny března. Lidé, kteří do zahraničí vycestují, se ale budou muset při návratu prokázat negativním testem na koronavirus, nebo budou muset do dvoutýdenní karantény.

Podle ministra zahraničí Tomáše Petříčka se počítá s tím, že budou lidé negativní test ukazovat již na hranicích. Otestovat se tak budou muset v cizině. Podle Petříčka je možné, že ministerstvo vnitra vydá pokyn, který upřesní, zda bude možné test získat i po návratu během karantény.

V Německu, Rakousku a na Slovensku, o kterých se v poslední době nejčastěji hovoří i v souvislosti s letní dovolenou, by se podle doporučení místních úřadů měli na koronavirus testovat jen lidé, kteří mají příznaky nemoci covid-19. Ve všech třech zemích je ale zároveň možné nechat se otestovat soukromě.

Pojištěným Němcům náklady na testy proplácejí pojišťovny, pokud lékař usoudí, že jde o podezřelý případ. Jinak testování německé úřady výslovně nedoporučují. Například Institut Roberta Kocha (RKI) upozorňuje, že test na koronavirus má v zásadě smysl pouze v případě, že člověk vykazuje příznaky, a varuje před zbytečným zatěžováním testovacích kapacit.

Pokud člověk v Německu nemá přístup k obvodnímu lékaři, může se s žádostí o test obrátit na lékařskou službu na telefonním čísle 116 117. Na mnoha místech jsou možné takzvané drive-in testy. Stěr na těchto stanovištích na ulici provádí lékař skrz otevřené okno automobilu. Testovaný se ale musí předem objednat u místního zdravotního úřadu.

Pokud se člověk přesto rozhodne nechat se otestovat soukromě, měl by počítat s náklady kolem 250 eur (6800 Kč). Ceny se ale značně liší podle druhu testu i laboratoře, pro kterou se dotyčný rozhodne. V některých ordinacích praktických lékařů v Berlíně jsou testy k dostání i za 23 eur (asi 630 Kč).

V Rakousku se podle stránek místního ministerstva zdravotnictví testují jen lidé s příznaky nemoci covid-19, lidé, kteří se dostali do kontaktu s nakaženými, nebo ti, kteří se v uplynulých 14 dnech pohybovali v rizikové oblasti. V současnosti se testy provádí ve více než 40 laboratořích. V případě, že jej doporučil lékař nebo odborníci na krizové telefonní lince 1450, je test bezplatný. V takovém případě hradí test zdravotní pojišťovny.

Zájemci se ale mohou i v Rakousku nechat otestovat soukromě. Tuto službu nabízí hned několik laboratoří. Podle veřejnoprávní stanice ORF jejich služeb využívá i řada zdravotníků. Laboratoře nabízejí dva druhy testů: takzvané PCR testy, které detekují genetickou informaci viru, a testy na protilátky. První z nich stojí v různých laboratořích od sta do dvou set eur (2735 až 5470 Kč), druhý nabízejí laboratoře za 35 eur (957 Kč).

Některé soukromé laboratoře nicméně na svých stránkách upozorňují, že kvůli velkému zájmu může testovaný na výsledek testu čekat až dva týdny. Na odběry stěrů a krve je také nutné se předem objednat.

Také na Slovensku se mohou nechat testovat na koronavirus i lidé, kteří nemají příznaky choroby covid-19. Toto vyšetření pro samoplátce nabízejí soukromé laboratoře. Objednat se lze přes internet a jeden test přijde na zhruba 60 až 70 eur (1650 až 1930 korun).

Přesto, že jsou hranice ode dneška otevřené, české ministerstvo zahraničí nadále nedoporučuje, aby lidé do ciziny cestovali.

Válek chce zmírnit opatření proti covidu. Situace je prý lepší, než se…

27.01.2022 15:24 Současná protiepidemická opatření se podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) zmírní…

Mrazivého počasí se nezbavíme ani v únoru, ukazuje předpověď

26.01.2022 06:30 Zatímco tento týden bude srážkově nadprůměrný, v dalších třech týdnech budou srážky spíše ubývat.…

Registrace k očkování proti covidu vakcínou od Novavaxu začne 1. února

27.01.2022 15:48 Od 1. února bude podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) možné se předem registrovat…

Téměř 55 tisíc nově nakažených. Česko zlomilo další rekord

27.01.2022 07:59 Denní počet nově potvrzených případů nákazy koronavirem v Česku ve středu poprvé za epidemii…

Laboratoře přestanou v pondělí u PCR testů vyšetřovat varianty koronaviru

27.01.2022 18:05 Ministerstvo zdravotnictví od pondělí zruší podrobnější vyšetřování pozitivních vzorků takzvanými…

Výbuch v třípatrovém domě v Liberci si vyžádal 10 zraněných včetně dětí

27.01.2022 14:46 Aktualizováno Po ranním výbuchu v bytovém domě na okraji Liberce s následným požárem utrpělo zranění deset lidí,…

Soud zrušil povinné respirátory po návratu z rizikových zemí

26.01.2022 18:18 Městský soud v Praze opět zrušil část proticovidového opatření ministerstva zdravotnictví, které…

Energetická krize znemožnila mnohým zbavit se dluhů v rámci Milostivého…

26.01.2022 15:45 Vedoucí dluhového poradenství neziskové organizace Člověk v tísni Daniel Hůle tvrdí, že díky…

Při testování zaměstnanců bylo 1,3 procent pozitivních, část firem omezila…

26.01.2022 12:32 Aktualizováno Při testování zaměstnanců na covid-19 ve firmách mělo podle průzkumu Svazu průmyslu a dopravy ČR…

Firma kancléře Mynáře dostala další pokutu od úřadů

26.01.2022 12:19 Společnosti O.L.G.A., v níž je společníkem hradní kancléř Vratislav Mynář, uložila Česká inspekce…

V Praze se demonstruje proti pandemickému zákonu

25.01.2022 13:39 Příznivci hnutí Chcípl PES se dnes ráno sešli na pražském Malostranském náměstí v blízkosti…

Úspory na nečekané výdaje má 71 procent domácností, vyplývá z průzkumu

24.01.2022 20:55 Aktualizováno Úspory na nečekané výdaje nebo pro případ zhoršení své ekonomické situace má 71 procent českých…

Zemřel nejstarší skaut Eduard Marek, věznili ho nacisté i komunisté

23.01.2022 16:25 Ve věku 104 let dnes zemřel Eduard Marek, dlouholetý člen skautského hnutí, kterého za druhé…

V Krkonoších ode dneška platí druhý lavinový stupeň

22.01.2022 19:33 V Krkonoších ode dneška platí druhý lavinový stupeň z pětibodové mezinárodní škály, značí mírné…

V několika městech lidé znovu protestovali proti restrikcím

22.01.2022 17:37 Aktualizováno V několika městech se dnes znovu konaly demonstrace odpůrců protiepidemických opatření. Podle…

Související:

Právě se děje

reklama