Otevřou se bazény, lidé budou moci zkoušet oblečení. Vláda prozradila kdy

Oblečení by si lidé mohli v kamenných prodejnách smět znovu začít zkoušet od 11. května. Sprchy a šatny v posilovnách a fitness centrech by se mohly otevřít spíše až na konci května.

S obnovením fungování bazénů a kin vláda počítá v poslední vlně uvolňování, tedy od 25. května. O konání hromadných akcí v létě chce vydat konečné stanovisko ve čtvrtek. Na dnešní tiskové konferenci po jednání vlády to řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

Pokud se epidemiologická situace nezhorší, zákaz zkoušení oblečení v prodejnách oděvů by mohl být zrušen od další vlny uvolňování, tedy 11. května.

"Víme podle různých studií, že virus ulpívá na různých površích. A skutečně v rámci oblečení, pokud někdo je infikovaný a přetahuje si třeba tričko nebo svetr nebo nějaké šaty přes hlavu, přes ústa, přes nos, virus tam může ulpět," vysvětlil Vojtěch.

Zázemí jako šatny nebo sprchy jsou podle Vojtěcha místy, kde se lidé setkávají velmi natěsno a riziko přenosu nákazy je zde větší než v případě zkoušení oděvů. Znovu by lidé zázemí proto mohli užívat spíše až na konci května.

V poslední vlně vládního uvolňování se počítá podle Vojtěcha také s obnovením provozu bazénů či kin. V kinech budou podle něj určitě platit kapacitní omezení, aby byly dodržovány určité odstupy v sálech.

Stanovisko k pořádání hromadných akcí v letních měsících se podle Vojtěcha připravuje s ministerstvem kultury, výsledek by měl být znám ve čtvrtek. "Pokud jde o nějaké menší akce typu nějakých menších divadelních představení pro desítky lidí, tam si to dokážu představit v té poslední vlně," řekl. Možná by tak byla představení například ve venkovních amfiteátrech.

Vláda minulý týden na základě příznivého vývoje nákazy zrychlila uvolňování podnikatelských a dalších činností. Ode dneška mohou fungovat provozovny do 2500 metrů čtverečních, posilovny či zoologické zahrady bez vnitřních prostor. Další vlna, kdy by se mohla otevřít obchodní centra nebo zahrádky restaurací je naplánována na 11. května. S otevřením hotelů nebo vnitřních prostor stravovacích zařízení se počítá od 25. května.

Zrychlení či zpomalení uvolňování podle vicepremiéra a ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) závisí na třech hlavních ukazatelích. Sleduje se počet nakažených, tzv. reprodukční faktor, tedy kolik dalších lidí může infikovaný člověk nakazit. Důležitý je podle Havlíčka i počet vážně nemocných lidí v nemocnicích na jednotkách intenzivní péče, řekl dnes České televizi.

Související

Adam Vojtěch (ANO)

Vojtěch: Kvůli covidu sena ministerstvu mnohé nestihlo, úspěchem je elektronizace

Kvůli epidemii covidu-19 se ministerstvu zdravotnictví nepodařilo dokončit některé legislativní změny, které odcházející ministr Adam Vojtěch (za ANO) plánoval. Za úspěch považuje například velkou novelu zákona o veřejném zdravotním pojištění nebo zákon o elektronizaci zdravotnictví, které vstupují v platnost od ledna. Řekl to dnes v rozhovoru s ČTK. V pátek předá resort zdravotnictví představiteli nové vlády koalic Spolu a PirSTAN Vlastimilu Válkovi z TOP 09.
Adam Vojtěch (ANO)

Vláda dala zelenou očkování proti covidu u zubařů a lékárníků

Vláda v demisi dnes schválila změnu zákona o ochraně veřejného zdraví, která by měla umožnit očkování proti covidu-19 v ordinacích zubních lékařů nebo lékárnách. Schválit ji musí Parlament, vláda bude považovat projednání ve zrychleném režimu. Po jednání vlády to novinářům řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

Více souvisejících

Adam Vojtěch (ANO) oděvy Obchody Vláda ČR

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Alena Schillerová a Andrej Babiš

Rozpočet je vyčerpaný, Babiš by stále rozdával. Kdy dojdou státu peníze?

Lídr stále extrémnější populistické politické opozice k současné vládě v českém Parlamentu, na Slovensku soudem uznaný agent komunistické Státní bezpečnosti s krycím jménem Bureš, Andrej Babiš tvrdí, jak jste se mohli i na našich stránkách přesvědčit, že za jeho vlády se snížil dluh na 30 procent a že on předal zemi se šestým nejmenším dluhem (v celé EU). A že prý není pravda, co si vymyslela nynější vláda, že hrozí bankrot. Prý toho Fialovi lidé využili, aby lidem vzali peníze. Tak jo. V online diskusi by přišel jistě i výraz OMG (Pane Bože!).

včera

včera

včera

Snímky z 8. června 2023 ukazují letecký pohled na požár u řeky West Kiskatinaw, která se nachází 10 km (6 mil) východně od Tumbler Ridge v Kanadě. Na západě země stále hoří desítky požárů: 62 v Albertě, 76 v nejzápadněji v Britské Kolumbii a 24 v Saskatchewanu. Prohlédněte si galerii

OBRAZEM + VIDEO: Kanadské apokalyptické inferno. Vrtulník ukázal něco, co nikdo nikdy nechce zažít

Vrtulník proletěl přímo kolem zuřícího lesního požáru v Britské Kolumbii. Požár poblíž městečka Tumbler Ridge nevykazuje žádné známky ústupu a očekává se, že jeho intenzita bude dále narůstat. Kanada v posledních týdnech trpí akutními lesními požáry po celé zemi. Část kouře se snesla i do Spojených států, kde zahalila města jako New York do smogu. Informuje The Independent.

včera

Olaf Scholz na MSC 2023. Je německý sociálnědemokratický politik, od prosince 2021 kancléř Spolkové republiky Německo.

Scholz si chce opět volat s Putinem. Letos spolu ještě nemluvili

Německý kancléř Olaf Scholz se opět chystá telefonicky spojit s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Neřekl však, kdy se má rozhovor obou státníků uskutečnit. Politici spolu naposledy mluvili na konci loňského roku, tedy už v průběhu ruské invaze na Ukrajinu. 

včera

Shannen Dohertyová

Shannen Doherty: Rakovina zasáhla už i mozek

Americká dvaapadesátiletá herečka Shannen Dohertyová známá jako Brenda Walshová z ikonického seriálu Beverly Hills 90210, v úterý oznámila na sociální síti, že její boj s rakovinou prsu, který trvá už od roku 2015, postoupil do fáze metastáz v mozku. Informaci zveřejnila CNN.

včera

Švédsko

Rasová politika, která inspirovala nacistické Německo. Švédové od 30. let sterilizovali desítky tisíc lidí

Server Euronews během týdne přinesl nepříjemné informace o poměrně nedávné švédské historii. V letech 1934-1976 země zavedla plán, který se opíral o poznatky rasové biologie. Jeho podstatou bylo zbavit se určitého typu lidí – těch „slabších“. Švédské ústavy pro výzkum rasové genetiky byly v roce 1927 dokonce inspirací pro Německo, které si toho roku založilo svůj vlastní. Neslavnou korunu nasadil takovéto politice Adolf Hitler ve 30. a 40. letech, kdy jeho rasová „politika“ – lépe řečeno nenávist – zabila miliony nevinných osob z řad národů nacisty považovaných za méněcenné. 

včera

Lidická tragédie je podle Pavla symbolem, který je stále aktuální

Lidická tragédie je podle prezidenta Petra Pavla symbolem, který je stále aktuální. I dnes je po světě množství konfliktů, při nichž umírá civilní obyvatelstvo, upozornil Pavel v Lidicích na Kladensku při dnešním pietním aktu k 81. výročí vyhlazení obce nacisty. Vzpomínky se zúčastnilo několik stovek lidí.

Zdroj: ČTK

Další zprávy