Praha chystá harmonogram ukončení pomoci uprchlíkům na hlavním nádraží

Pražský magistrát připravuje harmonogram ukončení dobrovolnické pomoci ukrajinským uprchlíkům na hlavním nádraží v současné podobě. Pomoc by se měla vrátit do původní podoby, kdy tam byl pouze informační stánek. ČTK to dnes řekl primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

Uprchlíci z Ukrajiny na pražském hlavním nádraží.

Ke konci května svou činnost na nádraží ukončí pracovníci Organizace pro pomoc uprchlíkům, iniciativa Hlavák své další působení v místě zvažuje. Podle organizací na nádraží i nadále nocují v nevyhovujících podmínkách stovky lidí, převážně romského původu.

Praha se potýká s nedostatečnou ubytovací kapacitou a jedná s vládou a ostatními kraji o přemístění uprchlíků do krajů, které nejsou tolik vytíženy. Asistenční centrum (KACPU) ve Vysočanech, které slouží pro Prahu a Středočeský kraj, odbavilo asi 90.000 lidí. Kvůli nedostatku ubytovacích kapacit a situaci na nádraží Praha vybudovala v polovině května stanové městečko v Troji.

"V průběhu tohoto týdne dojde k několika jednáním, která se týkají situace na hlavním nádraží. Budeme pochopitelně řešit tu situaci tak, jak se vyvíjí. Vzniká v tuto chvíli nyní harmonogram konkrétních aktivit (ukončení dobrovolnictví), které by se měly odehrát, aby to skutečně bylo řízené, plánované a koordinované," řekl Hřib.

Pomoc neziskových organizací na hlavním nádraží zastřešuje Organizace pro pomoc uprchlíkům (OPU), která chce své působení ke konci května ukončit. Důvodem jsou především podmínky, které na nádraží nyní jsou. Původně plánovaný informační stánek se podle Geti Mubeenové z OPU změnil v poskytování humanitární pomoci. OPU i další organizace v minulých týdnech upozorňovaly na nevyhovující podmínky, v kterých uprchlíci na nádraží přebývají. S OPU zřejmě skončí i další neziskové organizace. Dobrovolnická iniciativa Hlavák podle své mluvčí Mlady Hoškové chce uprchlíkům i nadále pomáhat, zatím není jasné jakou formou.

Na hlavním nádraží nyní fungují takzvané smíšené hlídky, které tvoří dobrovolníci a policisté z cizinecké policie. Uprchlíkům vysvětlují situaci a řeší s nimi další kroky. "Zdá se, že to funguje, protože se začal snižovat počet lidí, kteří přebývají na hlavním nádraží, takže problém se postupně řeší a já věřím, že i vyřeší," řekl Hřib.

Také podle Mubeenové činnost cizinecké policie situaci na nádraží pomohla. I nadále ale podle ní v místě nocuje v průměru 350 lidí, tedy více, než jaká je kapacita provizorního přístřeší. Podle Hoškové o víkendu odjelo humanitárním vlakem do města Přemyšl na polsko-ukrajinské hranici asi 200 lidí. "Je to tedy lepší v tom, že číslo je menší, podmínky jsou na nádraží ovšem stejně alarmující, ne-li horší, například co se týče zásobování jídlem," napsala ČTK Hošková. Podle ní se situace na nádraží od založení stanového městečka "nijak radikálně nezměnila".

Cílem je podle primátora to, aby se služby pro uprchlíky na hlavním nádraží vrátily do původní podoby. Tedy, aby tam byl pouze informační stánek a uprchlíci přijíždějící na nádraží se v něm dozvěděli potřebné informace.

Hřib bude společně s ostatními hejtmany a představiteli vlády a ministerstev rovněž jednat o přerozdělování uprchlíků do ostatních krajů. V metropoli jich je podle primátora na 1000 obyvatel oproti některým krajům až čtyřikrát více. Hřib dnes zopakoval, že důležité je, aby vláda, potažmo ministerstva, do diskuse zapojily zástupce samospráv, kterých se problém týká. Praha hrozila kvůli přetížení uzavřením KACPU. To nakonec odložila do 31. května. Pak situaci vyhodnotí a rozhodne se, jak bude postupovat.

Podle dnes zveřejněných dat ministerstva vnitra byla v Česku udělena dočasná ochrana 351 315 lidem z Ukrajiny, v neděli jich přibylo 520. Cizinecké policii se přihlásilo více než 254 tisíc osob, 1320 jen za včerejší den.

Zelenskyj zveřejnil záznam z videokamery, která zachytila dopad rakety na…

29.06.2022 09:39 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj zveřejnil záznam z videokamery, která podle něj zachytila…

Válka na Ukrajině: Dva mrtví po zásahu budovy, Chersonská oblast chystá…

29.06.2022 08:00 Dva lidé zemřeli a tři byli zraněni při raketovém útoku na obytnou vícepatrovou budovu v Mykolajivu…

Za úterý přibylo opět přes 1000 nakažených koronavirem

29.06.2022 08:45 V úterý přibylo v Česku podruhé za sebou přes 1000 případů covidu. Testy potvrdily 1181 nově…

Počasí: Bouřit bude ještě dnes a zítra, vyplývá z výstrahy

29.06.2022 06:30 Česko si v posledních dnech užívá hodně bouřlivého počasí, které postihuje především Čechy. Jinak…

Johnson: Pokud Putin doufal, že bude mít na svých hranicích méně NATO,…

29.06.2022 11:03 Jako odsouzení ruské války proti Ukrajině a ruské politiky obecně vyznívala prohlášení vůdců…

Práci v Česku si našlo přes 82 tisíc válečných uprchlíků z Ukrajiny

29.06.2022 16:24 Práci v Česku si našlo přes 82.500 uprchlíků z Ukrajiny. Začali tak přispívat odvody do sociálního…

Covid byl loni nejčastější příčinou úmrtí, připadá na něj 18 procent

29.06.2022 12:22 Covid-19 byl v roce 2021 nejčastější příčinou úmrtí, podlehlo mu 18 procent loni zemřelých, téměř…

Tři sta tisíc státních zaměstnanců nejspíš dostane od září přidáno 10…

28.06.2022 21:37 Aktualizováno Od 1. září by měli dostat o deset procent přidáno nepedagogičtí pracovníci ve školství či lidé,…

Pravidla u příspěvku na bydlení budou pravděpodobně jednodušší

28.06.2022 18:02 Aktualizováno Příjemci příspěvku na bydlení pravděpodobně budou dokládat příjmy a výdaje jednou za půl roku,…

Hodnocení ekonomické situace domácností se za poslední rok prudce zhoršilo

27.06.2022 14:16 Hodnocení ekonomické situace domácností se za poslední rok prudce zhoršilo. Jedná se o největší…

Případné omezení dodávek plynu může podle firem ohrozit výrobu léků

27.06.2022 12:19 Případné omezení dodávek plynu může podle České asociace farmaceutických firem (ČAFF) ohrozit…

Od počátku ruské invaze na Ukrajinu vydala ČR speciální víza 382.617…

27.06.2022 10:15 Dočasnou ochranu v Česku v neděli získalo 164 ukrajinských uprchlíků, to je podobný počet jako před…

Na Sokolovsku hoří les, hasiči nasadili vrtulník

26.06.2022 21:55 Aktualizováno Požár zasáhl dnes odpoledne lesní porost na vrchu Bukovec mezi Stříbrnou a Přebuzí na Sokolovsku.…

Rodičovskou a přídavky bude možné vyřídit digitálně, uvedl Jurečka

24.06.2022 16:09 Ministerstvo práce chystá digitalizaci vyřizování dávek. Od srpna by mělo být možné na dálku…

Policie uzavřela prověřování reklam na Čapím hnízdě

24.06.2022 15:49 Policisté po čtyřech letech uzavřeli prověřování takzvané reklamní větve kauzy Čapí hnízdo, v níž…

Související:

Právě se děje

reklama