Proč lidé nechtějí nosit roušky? Podle vědce to souvisí s pamětí

Zda jsou lidé ochotní se podřídit počátečním pandemickým opatřením, ovlivňuje i krátkodobá paměť. Čím lepší jí máme, tím spíše nám nečiní problémy si nasadit roušku, dodržovat sociální distanc a respektovat hygienická doporučení, včetně častějšího mytí rukou a používání dezinfekce.

Když jsme se nacházeli v akutní fázi koronakrize, potýkali jsme se s něčím, co nám bylo doposud neznámé. Neurologové a psychologové z Kalifornie informovali, že to, jak jsme se k přijatým restriktivním opatřením v souvislostí s epidemií koronaviru postavili, nijak neodráží náš charakter, vzdělání nebo inteligenci. 

Nastane-li krize, reagujeme zpravidla všichni stejně. Náš mozek je adaptovaný na přijímání jasných pokynů typu uteč, braň se, schovej se. "Když to tak není, tak se unaví, podstatnou informaci člověk nepobere," řekl neurofyziolog František Vyskočil v rozhovoru pro Český rozhlas Plus.

"Když chceme, aby okamžitě lidé změnili chování, musíme dát krátké, jasné povely,“ podotkl. Stejně jako tomu bylo v případě autorů dané americké studie, i on epidemiologům doporučil, aby všechny pandemické instrukce poskytovali občanům stručně, jasně a důrazně. 

Krátkodobá paměť znamená ukládání informací na pouhé vteřiny, z nichž některé si pamatujeme sami od sebe, zatímco jiným se musíme přiučit. Pokud tedy někteří lidé odmítali nová opatření, mohla za to podle experta únava podobně jako je tomu například v případě čtení složitých návodů u domácích spotřebičů. 

Že se máme v době pandemie chovat opatrně, si z tohoto důvodu musíme Vyskočilovými slovy osvojit prostřednictvím krátkodobého procesu, kdy se nové pokyny více usadí v té části mozku, kterou nazýváme dlouhodobou pamětí. "Převažuje dlouhodobá paměť, ta se prosadí,“ vysvětlil profesor.

Pomůže obejmout polštář nebo plyšovou hračku jako dítě

Lidé se s epidemií vyrovnávají různým způsobem. Na některých se dokáže podepsat, když ve zprávách vidí lidi s rouškami, zatímco jiní nad tím mávnou rukou. Postrádáme ale zaběhlé rituály. 

"Ukazuje, jak jsme citově na výši, kdo má stupeň deset, je velmi citlivý,“ vysvětlil Vyskočil, od čeho se odvíjí naše schopnost zvyknout si na pandemická doporučení. 

U krizových situací, jako je například koronakrize, je taktéž potřeba, abychom měli někoho nablízku. "Kontakty potřebujeme velmi blízké, těsné, doslova kůži na kůži," vysvětlil profesor s tím, že stres z nedostatku objímání může změnit naše sociální vztahy.

Není-li tedy možné podávání rukou, její stisk, nebo pohlazení, může pomoci někdy i pouhé zamávání. "Můžeme také obejmout plyšovou hračku nebo polštář, jako to dělají děti,“ doporučil neurofyziolog.

"U dívek je láskyplné chování dědičné, a to z 45 procent. Z 55 procent je to vlivem prostředí, jednají tak, jako to dělala maminka,“ informoval vědec o individuálních rozdílech v láskyplném chování.

V závěru Vyskočil objasnil, že u žen tento styl jednání vychází z jejich hormonálního nastavení, a to s hormony oxytocin nebo prolaktin vylučovanými s mateřským mlékem, když kojí. V tom se liší od mužů, kteří se toto musí z 80 % naučit. 

Související

Pomůcky na ochranu dýchacích cest.

Správa rezerv nechá zlikvidovat přes 17 milionů roušek. Jsou prošlé

Správa státních hmotných rezerv (SSHR) nechá zlikvidovat přes 17 milionů roušek, kterým vypršela doporučená doba použití. Správa na realizátora likvidace vypsala veřejnou soutěž. Vyplývá to z registru zakázek Portál dodavatele. Evidenční cena jednoho kusu roušky je podle správy hmotných rezerv deset korun. Náklady na likvidaci by neměly přesáhnout 233.000 korun.

Více souvisejících

Roušky a respirátory psychologie Lidé Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

Mléko

WHO objevila virus ptačí chřipky v mléce infikovaných zvířat

Ve velmi vysokých koncentracích byl virový kmen A ptačí chřipky H5N1 detekován v syrovém mléce infikovaných zvířat, informovala ve svém pátečním prohlášení Světová zdravotnická organizace (WHO). Zatím není známo, jak dlouho může virus v mléce přežít, uvedla agentura AFP s odkazem na WHO.

včera

včera

včera

Summit NATO ve Vilniusu 2023 (11.–12. července 2023).

Státy NATO Ukrajině dodají více prostředků protivzdušné obrany

Členské státy Severoatlantické aliance se v pátek dohodly, že Ukrajině dodají více prostředků protivzdušné obrany. Po online konferenci ministrů obrany zemí NATO s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským v rámci zasedání Rady NATO - Ukrajina to oznámil generální tajemník Aliance Jens Stoltenberg.

včera

včera

Anthony Blinken

USA údajně dostaly informaci o útoku na Írán na poslední chvíli

Spojené státy v pátek na zasedání ministrů zahraničí seskupení G7 informovaly, že od Izraele dostaly "na poslední chvíli" informace o dronovém útoku v Íránu. Oznámil to v pátek italský ministr zahraničí Antonio Tajani. Šéf americké diplomacie Antony Blinken se k tomu odmítl vyjádřit.

včera

Volební štáb hnutí ANO

Hnutí ANO zrušilo účast na jednání o reformě důchodů. Další rozhovory nemají smysl, reagoval Pavel

Opoziční hnutí ANO se rozhodlo zrušit svou účast na pondělním jednání o reformě důchodového systému na Pražském hradě. Důvodem bylo opakované prohlášení nejvyšších představitelů vlády, že reformu prosadí bez ohledu na stanovisko opozice. Prezident Petr Pavel vyjádřil zklamání nad postojem ANO a uvedl, že další rozhovory v současném formátu jsou bezpředmětné.

včera

Lidé volí ve volbách.

Češi budou mít z čeho vybírat. Do eurovoleb míří 30 stran a hnutí

Všech 30 registrovaných uskupení bylo připuštěno k účasti v nadcházejících volbách do Evropského parlamentu v České republice. Ministerstvo neodmítlo žádnou z přihlášených kandidátních listin, s výjimkou jedné, která byla podána po uplynutí stanovené lhůty. Volby se budou konat 7. a 8. června.

včera

včera

Bývalý americký prezident Donald Trump a jeho gesto na chodbě před soudní síní u Manhattanského trestního soudu v New Yorku (18. dubna 2024).

Soud s Trumpem: Tucet porotců rozhodne. Kdo jsou ti lidé?

V soudním procesu s Donaldem Trumpem byla celá porota zkompletována, ale její výběr předcházely jisté obtíže. Dva z předchozích porotců byli nahrazeni. Jedna osoba byla omluvena, protože prozradila, že její osobní údaje byly zveřejněny. Druhý byl propuštěn kvůli obavám, že nebyl upřímný ve vyplněném dotazníku. Výsledkem je, že v porotě zasedne sedm mužů a pět žen. Případ sleduje zpravodajská služba PBS News.

včera

včera

včera

Petr Pavel

Pavla zklamalo Babišovo ANO. O změnách v důchodech už nechce jednat

Nejsilnější opoziční hnutí ANO se nehodlá zúčastnit dalšího jednání o důchodových změnách, které pořádá prezident Petr Pavel. V pátek o tom informovala Kancelář prezidenta republiky v tiskové zprávě. Hnutí expremiéra Andreje Babiše považuje jednání za bezpředmětné. 

včera

včera

včera

včera

CIA: Pokud Ukrajina nedostane peníze, letos válku s Ruskem prohraje

Ukrajina může do konce letošního roku přehrát válku s Ruskem, pokud jí Spojené státy neposkytnou další vojenskou pomoc, varoval ve čtvrtek šéf americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) Bill Burns. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy