Akční ceny nejsou sociální ústav pro chudé! U Jílkové se hádali obchodníci a výrobci

Češi jsou milovníci slev. V EU se v supermarketech prodá lacině v průměru až 30 % zboží, kdežto v ČR 56. Po nákupu na základě akčních letáků se rozhoduje až 75 % domácností. Omezí počet slev novela zákona o významné tržní síle? To bylo hlavním tématem čtvrtečního pořadu Máte slovo Michaely Jílkové

Mezi diskutujícími byli Jindřich Fialka, náměstek ministra zemědělství pro řízení sekce potravinářství, Tomáš Prouza, prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR, Miroslav Koberna, ředitel pro programování a strategii Potravinářské komory ČR, Petr Miklík, analytik vývoje prodejních cen nákupního rádce, Petr Vinohradník, soukromý zemědělec z Dolní Moravice a Jana Masáková, bývalá kuchařka ve školní jídelně a důchodkyně z Jičína.

Moderátorka Jílková se zeptala analytika Miklíka, jaké dopady by na naše peněženky mělo zrušení slev, respektive na rozdíl mezi běžnou a sníženou cenou "Co třeba takové pivo, anebo řízky, krkovice a vejce. Čekají nás Vánoce," doplnila. Odpovězeno jí bylo, že po pivu je velká poptávka, a že akční je levnější cca o dvě koruny. Nicméně v případě takového másla mluvíme o rozdílu 18,-Kč. Loňská máselná krize tuto částku navýšila až k 70,-Kč. "U masa bychom si připlatili kolem 12-14,-Kč na kilogram. A u vajec by se jednalo o jednu korunu. Máslo a nealkoholické nápoje dávají obchodníci často ihned na první místo v letácích, aby zákazníky dostali do prodejen," dovysvětlil Miklík.

Prezident Koberna uvedl některé věci na pravou míru. "Nechceme slevu zadarmo. Vždyť jí někdo zaplatí a tím dotyčným bude spotřebitel, který si koupí to zboží v plné ceně," řekl. Obecně vzato byla názorová shoda, že akční zboží je marketing, respektive snaha přilákat zákazníky do obchodu, aby si koupili jiné dražší produkty. K tomu se pak vyjadřovala Masáková: "Já sebou manipulovat nenechám." Prezident Prouza ukázal paragrafové znění návrhu novely příslušného zákona, která by nově zakázala uplatňování slev na dovážené potraviny. "Současná právní úprava pouze zakazuje dohodu na společné reklamě produktů," vysvětlil.

Je pan Koberna svéprávný?

Náměstek Fialka oponoval, že se nový zákon ještě nedostal do meziresortního připomínkového řízení, v němž se ještě poupraví. Když začalo mluvit o případném šizení výrobců, Prouza přišel s otázkou, zda je například Koberna svéprávný. "Jestli je, tak je přeci jenom na něm, jestli obchodníkům dodá zboží v množstevní slevě, či ne. Nikdo ho k tomu přeci nenutí," podotkl. Začalo se mluvit o tom, zda hrozí zdražení. Fialka tvrdil, že ne, ale Jílková stále trvala na jasné odpovědi. Koberna okamžitě ukázal graf potvrzující, že žádné zákonné změny neměly dopad na ceny potravin, a to od roku 2005, kdy se v čele Potravinářské komory ČR vystřídalo několik prezidentů a prezidentek.

Vinohradník vysvětlil, že zemědělci fungují v modelu dokonalé konkurence, tedy hodně producentů a málo odběratelů. Když chtějí své plodiny prodat zvlášť, mají smůlu. To, oč mu jde, není poškodit zákazníky, ale chránit výrobce, aby nemuseli své zboží prodávat pod cenou. Prouza se zeptal, proč Češi neumějí své zboží prodávat levněji, když to Polákům, Němcům a Rakušanům jde. "Chceme, aby lidé jezdili nakupovat levnější zboží do zahraničí?", položil řečnickou otázku. "My na rozdíl od nich ale vyrábíme čerstvé výrobky. Jako příklad uvádím máslo, které sem vozíme zmražené," vložil se do toho Koberna.

"No co vy na to jako kuchařka?," zeptala se Jílková Masákové. "Copak my nejsme natolik soběstační?," podivila se Masáková. Jílková vysvětlila, že zmražené máslo nedělá dobrotu, zvlášť když ho chceme používat při pečení vánočního cukroví. Miklík ale okamžitě vysvětlil, že české domácnosti ho běžně kupují ve velkém, a pak dávají do mrazáků. Do debaty se pak dostalo také téma výsledku hospodaření supermarketů. "Proč nezkrachují, když většinu svého sortimentu prodají v akcích," ptala se Jílková Prouzy. Ten jí řekl, že některé také zanikly.

Marže u nezlevněného zboží roste. U nás dosahuje 75 %, kdežto v Německu jenom 35.

Koberna pak ukázal graf, který znázorňoval vývoj průměrné marže neboli přirážky u masného výrobku konkrétně Gothaje v %. Bylo vidět, že rostla. "U nás se pohybovala kolem 70 %, v Německu by to bylo u stejného výrobku tak 35," řekl Koberna. "Co vy na to, paní Masáková?," ptala se Jílková. Dalo by se tedy říci, že se diskutující shodli na jednom. Ten, kdo nakupuje ve slevách, si nepomůže, protože pak zaplatí na ceně jiného zboží. Mladý muž z publika si ale myslel, že zákazy nákupu ve slevách budou znamenat zdražení, na což doplatí zejména důchodci a studenti. Fialka rozporoval, že by se navržený zákon jakkoli dotkl spotřebitelů, a že je špatně, když obsahuje zákaz. 

Jílková řekla, že nový zákon má zavést pouze vícesmluvní vztahy mezi jednotlivými distributory. Mluvit se začalo také o smlouvách mezi obchodníky a výrobci a o financování reklam. Kdo je má platit? Ředitel Sdružení českých spotřebitelů Vodička informoval, že ve srovnání se zbytkem Evropy mají Češi tendenci více preferovat cenu než původ.  Za sebe může ale říct, že nákupy ve slevě bývají šizené, a že se rozhodně nejedná o žádný sociální podnik pro nízkopříjmové skupiny obyvatel. 

Hovořit se proto začalo o kvalitně potravin. "Co mám z toho, že si koupím levná jablka nebo rajčata, když budou shnilá?!," ptala se Jílková. K tomu se vyjadřoval Kičina z firmy Nestlé. Ten potvrdil, že tam nějaký posun je, a že se rozhodně nejedná o dělení na západ a východ. Pouze se liší preference jednotlivých konzumentů. Na tom se shodlo i Evropské výzkumné centrum. Jílková pak oznámila konec a téma příštího týdny, jímž bude výše minimální mzdy.

Související

Michaela Jílková v pořadu Máte slovo

"Lidi, vzpamatujte se. Cestujte po Česku," apelovala u Jílkové seniorka

Globální pandemie nového koronaviru zcela ochromila dopravu a tím pádem i cestování a zahraniční dovolené. Více než polovina Čechů se momentálně chystá strávit prázdniny v tuzemsku. Máme ale jistotu, že když si zakoupíme zájezd, ať už v rámci Česka nebo v cizině, tak skutečně odjedeme, a v pořádku se vrátíme? Toto bylo tématem čtvrtečního pořadu Máte slovo Michaely Jílkové.

Více souvisejících

Máte slovo slevy výprodeje nákupy zboží

Aktuálně se děje

před 21 minutami

Kim Čong-un se setkal s Vladimirem Putinem

Putin a Kim podepsali smlouvu o strategickém partnerství, má upevnit pozici proti Washingtonu

Ruský prezident Vladimir Putin a severokorejský vůdce Kim Čong-un v Pchjongjangu podepsali smlouvu o komplexním strategickém partnerství mezi oběma zeměmi. Tato smlouva, jejíž cílem je rozšířit ekonomickou a vojenskou spolupráci a upevnit jednotnou frontu proti Washingtonu, nahrazuje předchozí dohody mezi Ruskem a Severní Koreou z let 1961, 2000 a 2001, uvedl server CNN.

před 55 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Ilustrační foto

Žena v Rusku pustila hymnu a balonek. Stráví 12 let ve vězení

Vojenský soud v Moskvě odsoudil mladou Ukrajinku na 12 let vězení za šíření dezinformací o ruské armádě a účast v teroristické organizaci. Podle soudu se Chrystyna Ľubašenková těchto činů dopustila loni v květnu, když z okna svého pronajatého bytu poblíž Moskvy pustila nahrávku s protiválečným projevem a ukrajinskou hymnou a když v Moskvě vypustila balóny s bílo-modro-bílou vlajkou.

před 2 hodinami

Izraelská armáda

USA chtějí zabránit další válce na Blízkém východě

Spojené státy se snaží zabránit vzniku rozsáhlejšího konfliktu mezi Izraelem a libanonským militantním hnutím Hizballáh. V úterý to řekl emisar americké administrativy Amos Hochstein po eskalaci ostřelování v pohraničí na jihu Libanonu.  

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Uprchlíci, ilustrační fotografie

Řečtí pohraničníci budou čelit obviněním z úkladných vražd. Podle BBC schválně nechávají topit migranty

Migrační krize vyžaduje zvláštní pozornost Evropské unie a pohraničních členských států. Jde zejména o ty, které sousedí se Středozemním mořem a musejí řešit plavidla s migranty, snažícími se dostat na území EU. Svědectví o chování řecké pohraniční stráže ale poukazuje na krutou realitu toho, jak se lidé zodpovědní za životy uprchlíků chovají.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

včera

Portugalsko porazilo Česko 2:1

EURO 2024: Provod poslal Čechy senzačně do vedení, Portugalci s pomocí Hranáče ale duel otočili

První kolo základních skupin zakončili vzájemný duelem v rámci skupiny F fotbalisté Portugalska a Česka. Svěřenci kouče Ivana Haška poznali skutečnou kvalitu jednoho z největších favoritů na celkové vítězství na Euru. Zvláště v prvním poločase se Češi k ničemu pořádnému nedostali a pro českého diváka mohl být takovýto obrázek hry až utrpením. Češi mohli děkovat brankáři Jindřichu Staňkovi za to, že první půle skončila bez branek. O to větší překvapení pro všechny byla 63. minuta, kdy z jediné střely na branku, ale za to parádní zpoza šestnáctky skóroval Provod. V tu chvíli možná čeští fanoušci v koutku duše věřili, že by z toho mohl být senzační bodový zisk a to i poté, co si dal vlastní gól Hranáč. Hru českého týmu trošku oživila i střídání, ale nakonec střídání vyšlo na portugalské straně. V závěru totiž otočil stav na 2:1 střídající Conceicao. 

včera

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

Putin dorazil do KLDR. Rusko by mohlo pomáhat Severní Koreji s jaderným programem, obává se NATO

Letadlo s ruským prezidentem Vladimirem Putinem přistálo dnes večer v Pchjongjangu, informoval server BBC. Putin zahájil dvoudenní návštěvu Severní Koreje, během níž se setká s jejím vůdcem Kim Čong-unem. Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg varoval, že Putinova návštěva této totalitní země má "mezinárodní dopad". Spekuluje se, že Pchjongjang by mohl poskytnout Moskvě vojenskou podporu v její válce proti Ukrajině, která trvá už přes dva roky.

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Kyjev: Ruští vojáci uřízli hlavu ukrajinskému vojákovi

Ukrajinský generální prokurátor Andrij Kostin obvinil ruské invazní jednotky, že v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny uřízly hlavu ukrajinskému vojákovi. Podle Kostina dostali ruští vojáci ve Volnovašském okrese od svých velitelů rozkaz, aby ukrajinské vojáky nezajímali, ale brutálně je zabili. Moskva se k těmto obviněním nevyjádřila.

včera

včera

včera

Anouk Aimée

Ve věku 92 let zemřela Anouk Aimée, legenda francouzského filmu

Ve věku 92 let zemřela v úterý v Paříži francouzská herečka Anouk Aimée, známá především svou rolí ve filmu "Muž a žena" od režiséra Clauda Leloucha z roku 1966, kde hrála po boku Jeana-Louise Trintignanta. Zprávu o její smrti oznámila její dcera Manuela Papatakisová na Instagramu.

včera

Čína, ilustrační fotografie

Čína se ostře ohradila proti kritice Stoltenberga

Čína v úterý ostře reagovala na prohlášení generálního tajemníka NATO Jense Stoltenberga, který ji obvinil z podpory Ruska a z eskalace války na Ukrajině. Peking vyzval NATO, aby se zaměřila na sebereflexi namísto útoků a očerňování. Uvedla to agentura Reuters.

včera

Justin Timberlake byl zatčen a obviněn z řízení pod vlivem omamných látek

Americký zpěvák Justin Timberlake byl zatčen a obviněn z řízení pod vlivem omamných látek na Long Islandu v New Yorku. O incidentu informoval magazín People.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy