Šéf Hospodářské komory Dlouhý prozradil, co umožní výraznější růst mezd

Zavádění digitálních technologií v tuzemském průmyslu a službách v budoucnu podle prezidenta Hospodářské komory Vladimíra Dlouhého značně zvýší produktivitu a umožní tak výraznější růst mezd pracovníků, než je tomu nyní. Digitální technologie nebudou mít za následek úbytek celkového počtu pracovních míst. Firmy ovšem musejí investovat do progresivních technologií, aby si udržely konkurenceschopnost. Dlouhý to dnes ČTK řekl na konferenci Digitalizace, úspěch nebo nezaměstnanost?, kterou pořádala Moravská vysoká škola Olomouc a okresní Hospodářská komora.

Vladimír Dlouhý, předseda Asociace malých a středních podniků

"Žijeme v období, kdy jsme měli dobrý hospodářský růst, který vedl k tomu, že odbory, ale i další se začínají dožadovat daleko většího mzdového růstu. Já tvrdím ano, ale to je možné jedině tehdy, když budeme zvyšovat nejprve produktivitu," uvedl Dlouhý. Česká ekonomika je podle něj malá, otevřená a hodně závislá na vývozu. Její vnitřní struktura je nyní do značné míry založena na automobilovém průmyslu, který se ale vyznačuje poměrně malým objemem přidané hodnoty, což limituje produktivitu a neumožňuje vyšší růst mezd.

Tuzemské podniky proto musejí investovat do digitálních technologií včetně robotických systémů. Moderní technologie můžou najít uplatnění v mnoha oblastech výroby a služeb, kde v budoucnu částečně nahradí lidskou práci a výrazně zvýší produktivitu i konkurenceschopnost průmyslu a služeb. "To nám nakonec umožní to, o čem se dnes bavíme s odbory a někdy jsou o tom i poměrně velké spory, to znamená rychlejší růst reálných mezd tak, abychom se daleko více přiblížili nejvyspělejším zemím Evropy," míní Dlouhý.

Upozornil, že digitalizace nebude mít v budoucnu za následek dlouhodobý úbytek celkového počtu pracovních míst. "Technologický pokrok může vést k zániku určitých pracovních míst, ale současně si vždy vytvoří pracovní místa nová," podotkl.

Podle loni zveřejněné studie společnosti McKinsey může digitalizace zdvojnásobit růst produktivity a zvýšit HDP České republiky do roku 2025 až o 26 miliard eur ročně, což představuje urychlení růstu o jeden procentní bod. Pokud Česko srovná krok se zeměmi západní a severní Evropy, zdvojnásobí do roku 2025 tuzemská digitální ekonomika svůj podíl na HDP z osmi na 16 procent.

Podle rektorky Moravské vysoké školy Olomouc Jarmily Zimmermannové je pro úspěšné zavádění digitálních technologií důležité profesní vysokoškolské vzdělávání. "Připravuje absolventy více na práci na reálném trhu práce," řekla ČTK Zimmermannová, podle které Moravská vysoká škola spolupracuje s firmami například při přednáškách, stážích či praktických cvičení. "Odborníci z IT firem učí studenty přímo to, co se už používá v praxi," dodala Zimmermannová.

Česká ekonomika v předchozích letech rostla rychlým tempem, hlavní zdroje růstu, jako je vysoká zaměstnanost a zvyšování počtu pracovních hodin na zaměstnance, už ovšem naráží na své limity. Novým motorem růstu produktivity je podle studie společnosti McKinsey právě digitalizace.

Vědci zjistili, kdo se v době epidemie a uzavření škol nejvíce staral o…

05.08.2021 15:25 Celodenní péči o děti v době nařízených omezení a uzavření škol a školek za epidemie zajišťovaly…

Ignis Brunensis: Víkend přinese ohňostroj nad Špilberkem i drony

05.08.2021 12:25 Víkendový program festivalu REGIOJET IGNIS BRUNENSIS v Brně slibuje hned dvojnásobnou zajímavou…

V Moravské Nové Vsi jsou po tornádu škody na budovách 161 milionů,…

05.08.2021 12:12 V Moravské Nové Vsi na Břeclavsku vyčíslili škody na obecních budovách po tornádu na 161 milionů…

Tuny cihel, trámů a suti. Co bude s odpadem z obcí zasažených tornádem?

05.08.2021 10:53 Na tři místa v obcích zasažených červnovým tornádem se bude do pátku navážet odpad, od pondělí…

ČNB podle ekonomů ve čtvrtek opět zvýší úrokové sazby o 0,25 procentního…

03.08.2021 12:01 Bankovní rada České národní banky na svém čtvrtečním zasedání zvýší základní úrokovou sazbu o čtvrt…

Obce postižené tornádem budou spolupracovat při obnově zeleně

03.08.2021 11:58 Obce na Břeclavsku a Hodonínsku poničené červnovým tornádem budou při obnově zeleně na svém území…

Lidé při zbraňové amnestii odevzdali 3700 zbraní

02.08.2021 18:02 Aktualizováno Při zbraňové amnestii, která trvala letos od konce ledna do 31. července, lidé odevzdali nebo si…

Odborníci budou v obcích postižených tornádem radit se stavbou nových domů

02.08.2021 11:22 Odborníci z České komory autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě (ČKAIT)…

Lidé v práci méně kouří, ukazuje průzkum

31.07.2021 12:01 O víc než polovinu se během tří let zvýšil počet zaměstnanců, kteří zcela přestali kouřit nebo jej…

V místech postižených tornádem jsou už k elektřině připojené všechny…

30.07.2021 18:17 V místech na Břeclavsku a Hodonínsku, kterými se na konci června prohnalo tornádo, jsou k elektřině…

Související:

Právě se děje