Ukrajinský pracovník: Je důležité, aby se svět dozvěděl, co se děje na Ukrajině

Ukrajinský pracovník zlínské průmyslové Kovárny Viva Anatolii Hladchenko považuje za velmi důležité, aby se celý svět dozvěděl, co se děje na Ukrajině. Třiatřicetiletý muž, který je původní profesí učitel a vědec, se do Česka dostal teprve zhruba před měsícem. Je však rád, že nyní může svou rodinu a komunitu na Ukrajině na dálku podporovat, zejména finančně, řekl ČTK.

V městě Dnipro (dříve Dněpropetrovsk) ve východní části Ukrajiny má Hladchenko rodiče i syna. Rodina však za ním nyní nechce přijet, ani není jisté, zda by to bylo možné. "Rozhodli se zůstat tam. V našem městě je zatím situace klidnější než třeba v Kyjevě nebo Charkově," uvedl Hladchenko, který dříve pracoval na Ukrajině, nedávno byl také učitelem v Číně. Poté se však chtěl vrátit do Evropy a zvolil Česko. "Je velmi podobné Ukrajině, jsme si velmi kulturně blízcí," uvedl muž. Přestože je jeho práce nyní zcela jiná, pracuje jako střihač u kovacího lisu, vůbec si nestěžuje. "Je to velká změna, ale není to problém, vůbec si nestěžuji. Jsem velmi rád, že jsem tady. Mám práci, mohu pomoci své rodině, komunitě. U nás se zavírají továrny, lidé jsou doma, odsud jim mohu více pomoci," uvedl Hladchenko.

S rodinou i přáteli, které má v různých částech Ukrajiny i dalších zemích, je v kontaktu a situaci bedlivě sleduje. "Mám hodně přátel všude ve světě, v Německu, Číně, Americe. Zkouším jim vysvětlit, co se na Ukrajině děje," uvedl Hladchenko. "Je velmi důležité ukázat, že je to válka Putina. Přátelé mi posílají videa, kde je vidět, že Rusové neútočí jen na vojáky, ale i na děti, ženy, staré lidi. Nestarají se o Ukrajince, nezáleží jim na nich, je to děsivé," uvedl.

Pro Ukrajinu je podle něj důležité, aby dostala informační, materiální, finanční i institucionální podporu, také vojenský materiál. "Ukrajinci se Rusů nebojí, bojují s nimi a vedou si skvěle, svá města brání. Civilisté vyrábějí Molotovovy koktejly," uvedl Hladchenko, který by svou zemi rád viděl v Evropské unii. "Vím, že máme problémy, zejména s korupcí. Ale obyčejní lidé, jejich velká část, si přeje být v Evropské unii. Rusové u nás nejsou vítáni," uvedl. Podpora Evropy je podle něj velmi důležitá, nevěří také, že Putin by se po získání Ukrajiny zastavil a nechtěl by další země.

Hladchenko ocenil pomoc Česka Ukrajině. "Pomáháte zbraněmi, věcmi, penězi. Mohu třeba také volat na Ukrajinu zdarma. Myslím, že děláte skutečně hodně, a velmi to oceňuji. Budu si to navždy pamatovat," uvedl Hladchenko. "Myslím, že válka by mohla skončit velmi rychle, když všechny státy budou postupovat spolu a postaví se Putinovi," uvedl Hladchenko. "Rusko není ekonomicky silná země. Má zdroje, ale když svět od nich nebude kupovat, nebudou mít peníze," řekl.

V Kovárně Viva pracuje 33 Ukrajinců, velká část z nich chce v Česku zůstat, někteří by sem rádi dostali své rodiny. Vedení firmy se s ukrajinskými zaměstnanci v pátek setkalo, aby jim vyjádřilo podporu a zjistilo, jak by jim mohlo pomoci. "Jsou však z různých částí Ukrajiny, mají různé možnosti. Někteří by sem chtěli své rodiny dostat, ale ony se například nemohou z města dostat. Situace se mění," uvedla personální ředitelka Martina Pravdová. Firma připravila tři byty pro rodiny zaměstnanců. Kovárna zákazníky na Ukrajině a v Rusku nemá. "Ale víme, že se situace zřejmě dotkne našich odběratelů, což jsou výrobci z oblasti automotive," uvedla mluvčí společnosti Kateřina Martykánová.

Související

Záporožská jaderná elektrárna

MAAE vyzve Rusko a Ukrajinu ke kontrole stavu Záporožské JE

Rafael Grossi, ředitel Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE), oznámil plány v roce 2024 na pozvání Ukrajiny a Ruska k posouzení technického stavu Záporožské jaderné elektrárny. Grossi také zmínil plány na opětovnou návštěvu Ruska a Ukrajiny.

Více souvisejících

Ukrajina válka na Ukrajině

Aktuálně se děje

před 11 minutami

před 28 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

StarDance odhalila jména pěti mužských účastníků třinácté řady.

StarDance 2024 je kompletní. Tančit budou také herci Blažek a Hes

Jména všech deseti účastníků podzimní třinácté řady StarDance jsou známá. Česká televize ve středu na sociálních sítích odhalila jména pěti mužů, kteří se objeví na parketu. Už v pondělí prozradila, jaké slavné ženy budou usilovat o titul královny tanečního parketu. 

před 3 hodinami

včera

včera

včera

Zbyněk Stanjura

ODS po volbách nepočítá s vytvořením vládní koalice s hnutím ANO

Podle ministra financí a prvního místopředsedy ODS Zbyňka Stanjury strana nepočítá s možností vytvoření vládní koalice s hnutím ANO po příštích sněmovních volbách v roce 2025. Stanjura to uvedl v České televizi v podvečer. Podle něj se ODS bude příští rok snažit o volební vítězství s cílem získat pozici premiéra a stát se nejsilnější vládní stranou.

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj podepsal zákon o mobilizaci

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podepsal v úterý zákon o mobilizaci zaměřený na zvýšení počtu vojáků ukrajinské armády, informovala agentura AFP. Hlavní ustanovení zákona vstoupí v platnost měsíc po datu podpisu, tedy 16. května.

včera

včera

Vladimir Putin

Kreml jednal s Íránem. Varuje před katastrofálními následky

Ruský prezident Vladimir Putin v úterý telefonicky mluvil se svým íránským protějškem Ebráhimem Raísím, kterému řekl, že další eskalace napětí na Blízkém východě může mít katastrofální následky pro celý region. Zároveň vyjádřil naději, že všechny strany projeví zdrženlivost a zabrání novému kolu konfrontace, uvedla agentura AFP s odvoláním na prohlášení Kremlu.

včera

včera

včera

včera

včera

Olympiáda se blíží. V Řecku byl slavnostně zapálen olympijský oheň

V řecké Olympii byl slavnostně zapálen olympijský oheň pro nadcházející olympijské hry v Paříži. Po jedenáctidenním putování Řeckem se pochodeň vydává do Francie, kde bude zahájení sportovního svátku pod pěti kruhy od 26. července do 11. srpna.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy