Ukrajinský pracovník: Je důležité, aby se svět dozvěděl, co se děje na Ukrajině

Ukrajinský pracovník zlínské průmyslové Kovárny Viva Anatolii Hladchenko považuje za velmi důležité, aby se celý svět dozvěděl, co se děje na Ukrajině. Třiatřicetiletý muž, který je původní profesí učitel a vědec, se do Česka dostal teprve zhruba před měsícem. Je však rád, že nyní může svou rodinu a komunitu na Ukrajině na dálku podporovat, zejména finančně, řekl ČTK.

V městě Dnipro (dříve Dněpropetrovsk) ve východní části Ukrajiny má Hladchenko rodiče i syna. Rodina však za ním nyní nechce přijet, ani není jisté, zda by to bylo možné. "Rozhodli se zůstat tam. V našem městě je zatím situace klidnější než třeba v Kyjevě nebo Charkově," uvedl Hladchenko, který dříve pracoval na Ukrajině, nedávno byl také učitelem v Číně. Poté se však chtěl vrátit do Evropy a zvolil Česko. "Je velmi podobné Ukrajině, jsme si velmi kulturně blízcí," uvedl muž. Přestože je jeho práce nyní zcela jiná, pracuje jako střihač u kovacího lisu, vůbec si nestěžuje. "Je to velká změna, ale není to problém, vůbec si nestěžuji. Jsem velmi rád, že jsem tady. Mám práci, mohu pomoci své rodině, komunitě. U nás se zavírají továrny, lidé jsou doma, odsud jim mohu více pomoci," uvedl Hladchenko.

S rodinou i přáteli, které má v různých částech Ukrajiny i dalších zemích, je v kontaktu a situaci bedlivě sleduje. "Mám hodně přátel všude ve světě, v Německu, Číně, Americe. Zkouším jim vysvětlit, co se na Ukrajině děje," uvedl Hladchenko. "Je velmi důležité ukázat, že je to válka Putina. Přátelé mi posílají videa, kde je vidět, že Rusové neútočí jen na vojáky, ale i na děti, ženy, staré lidi. Nestarají se o Ukrajince, nezáleží jim na nich, je to děsivé," uvedl.

Pro Ukrajinu je podle něj důležité, aby dostala informační, materiální, finanční i institucionální podporu, také vojenský materiál. "Ukrajinci se Rusů nebojí, bojují s nimi a vedou si skvěle, svá města brání. Civilisté vyrábějí Molotovovy koktejly," uvedl Hladchenko, který by svou zemi rád viděl v Evropské unii. "Vím, že máme problémy, zejména s korupcí. Ale obyčejní lidé, jejich velká část, si přeje být v Evropské unii. Rusové u nás nejsou vítáni," uvedl. Podpora Evropy je podle něj velmi důležitá, nevěří také, že Putin by se po získání Ukrajiny zastavil a nechtěl by další země.

Hladchenko ocenil pomoc Česka Ukrajině. "Pomáháte zbraněmi, věcmi, penězi. Mohu třeba také volat na Ukrajinu zdarma. Myslím, že děláte skutečně hodně, a velmi to oceňuji. Budu si to navždy pamatovat," uvedl Hladchenko. "Myslím, že válka by mohla skončit velmi rychle, když všechny státy budou postupovat spolu a postaví se Putinovi," uvedl Hladchenko. "Rusko není ekonomicky silná země. Má zdroje, ale když svět od nich nebude kupovat, nebudou mít peníze," řekl.

V Kovárně Viva pracuje 33 Ukrajinců, velká část z nich chce v Česku zůstat, někteří by sem rádi dostali své rodiny. Vedení firmy se s ukrajinskými zaměstnanci v pátek setkalo, aby jim vyjádřilo podporu a zjistilo, jak by jim mohlo pomoci. "Jsou však z různých částí Ukrajiny, mají různé možnosti. Někteří by sem chtěli své rodiny dostat, ale ony se například nemohou z města dostat. Situace se mění," uvedla personální ředitelka Martina Pravdová. Firma připravila tři byty pro rodiny zaměstnanců. Kovárna zákazníky na Ukrajině a v Rusku nemá. "Ale víme, že se situace zřejmě dotkne našich odběratelů, což jsou výrobci z oblasti automotive," uvedla mluvčí společnosti Kateřina Martykánová.

Související

Ilustrační fotografie.

Ukrajinským dětem uneseným do Ruska tvrdili, že se jich rodiče zřekli

Ukrajinským dětem, které byly uneseny okupační správou do Ruska, ruští úředníci tvrdili, že se jich vlastní rodiče zřekli. Podle agentury Unian to uvedl chlapec z Chersonské oblasti, jedno ze 17 unesených dětí, které se podle charitativní organizace Save Ukraine podařilo tento týden navrátit z Ruska na Ukrajinu.

Více souvisejících

Ukrajina válka na Ukrajině

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 8 minutami

Evropská unie, ilustrační fotografie.

EU zahájila summit o Ukrajině, k lídrům promluvil Zelenskyj

Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie zahájili dnes odpoledne v Bruselu pravidelný summit, jehož hlavními tématy jsou další pomoc Ukrajině v obraně proti ruské agresi a podpora zelené evropské ekonomiky. Na úvod jednání se s nimi na dálku spojil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, aby jim přiblížil aktuální vývoj války a další potřeby své země. 

před 13 minutami

Aktualizováno před 15 minutami

Marian Jurečka

Jurečka se hájí ve věci odvolání šéfa úřadu práce. Odstupovat nehodlá

Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) je přesvědčen o tom, že při odvolání generálního ředitele úřadu práce Viktora Najmona postupoval podle služebního zákona. Své výhrady bývalému šéfovi opakovaně sdělil. Pokud má Najmon pochybnosti, může se obrátit na ministerstvo vnitra či soud. Jurečka to dnes řekl novinářům. Výzvy k odstoupení považuje za absurdní.

Aktualizováno před 16 minutami

TikTok

Britský parlament zakáže TikTok na služebních telefonech zaměstnanců

Britský parlament zakáže čínskou aplikaci TikTok na všech služebních zařízeních a v širší parlamentní síti s odkazem na kybernetickou bezpečnost. Informovala o tom dnes agentura Reuters. Mluvčí TikToku opatření označil za chybné a uvedl, že vychází z mylných představ o společnosti. Stejný krok minulý týden učinila i britská vláda, jež následovala řadu západních zemí, které tak již z bezpečnostních důvodů učinily.

Aktualizováno před 17 minutami

Aktualizováno před 18 minutami

Bohuslav Svoboda

Svoboda chce, aby se městská policie omluvila Železnému za zveřejnění videa

Městská policie v Praze (MPP) podle primátora Bohuslava Svobody (ODS) nebyla oprávněna zveřejnit videozáznam zachycující řešení přestupku moderátora České televize Jakuba Železného v centru města. Zásah strážníků byl profesionálně správný, pochybením je zpracování a forma zveřejnění videozáznamu, uvedl primátor. 

před 1 hodinou

Rishi Sunak

Není možné znovu jednat o dohodě o Severním Irsku, vzkazuje britská vláda

Londýn nebude znovu vyjednávat o žádné části přepracované dohody o novém uspořádání pro Severní Irsko, na níž se dohodl s Evropskou unií na konci února. Neučiní tak ani navzdory výzvám největší severoirské unionistické strany, která má k textu velké výhrady a už rok kvůli nesouhlasu s pobrexitovým režimem bojkotuje místní samosprávu. 

před 1 hodinou

Ukrajinská armáda

Dva ukrajinští vojáci z pluku Azov dostali od ruského soudu 25 let

Ruský soud v neuznávané Doněcké lidové republice (DNR) na východě Ukrajiny odsoudil k 25 letům vězení dva ukrajinské vojáky, kteří podle verdiktu zastřelili v obléhaném Mariupolu dva civilisty. Oznámila to dnes ruská média s odvoláním na kriminální ústřednu. O obhajobě ukrajinských vojáků se vůbec nezmínila. 

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Ilustrační fotografie.

Ukrajinským dětem uneseným do Ruska tvrdili, že se jich rodiče zřekli

Ukrajinským dětem, které byly uneseny okupační správou do Ruska, ruští úředníci tvrdili, že se jich vlastní rodiče zřekli. Podle agentury Unian to uvedl chlapec z Chersonské oblasti, jedno ze 17 unesených dětí, které se podle charitativní organizace Save Ukraine podařilo tento týden navrátit z Ruska na Ukrajinu.

před 1 hodinou

Markéta Pekarová Adamová

Pekarová v Koreji jednala o automobilovém průmyslu i moderních technologiích

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová dnes na návštěvě Jižní Koreje jednala o spolupráci obou zemí v automobilovém průmyslu či o moderních technologiích. V Soulu se sešla s premiérem Han Dok-soem i se svým jihokorejským protějškem Kim Čin-pchjoem. Informovala o tom Česká televize (ČT). 

Aktualizováno před 1 hodinou

před 1 hodinou

Kongres USA

V Kongresu zpovídají ředitele TikToku, kterému hrozí v USA zákaz

Šéfka výboru pro energetiku a obchod americké Sněmovny reprezentantů, republikánka Cathy Rodgersová řekla, že sociální síť TikTok je hrozbou pro americkou národní bezpečnost i pro děti, které ji používají. Ředitel sítě Shou Zi Chew dnes před výborem odpovídá na dotazy kongresmanů. 

před 2 hodinami

Vlaky

Ve Francii probíhá další kolo stávek, nejezdí vlaky, část škol je uzavřena

Demonstranti dnes ve Francii zablokovali pařížské letiště, ochromili železniční dopravu a na některých místech se střetli s policií, uvedla agentura Reuters. V západofrancouzském městě Nantes použila policie proti protestujícím slzný plyn, v Rennes zase vodní děla. Po celé zemi se konalo další kolo stávek na protest proti prezidentovi Emmanuelovi Macronovi a jeho velmi nepopulární důchodové reformě, uzavřeny byly některé školy a kvůli stávce popelářů se na ulicích hromadily odpadky.

před 2 hodinami

Oumuamua

Žádné UFO. Vědcům se podařilo objasnit záhadu tělesa Oumuamua

Vědcům se podařilo vysvětlit neočekávanou dráhu tajemného vesmírného tělesa nazvaného Oumuamua, které jako první objekt z cizího hvězdného systému proletělo v roce 2017 kolem Slunce. Ve studii zveřejněné v časopise Nature došli k závěru, že jeho pohyb ovlivnilo uvolňování molekul vodíku při průletu Sluneční soustavou. Zastánce teorie, podle které může být Oumuamua důkazem o existenci mimozemské civilizace, ale nová hypotéza nepřesvědčila, napsal deník The Times.

Aktualizováno před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Lyžařská sezona

Lyžařská sezona se blíží k závěru, o víkendu zavřou další skiareály

Lyžařská sezona se blíží k závěru. V Plzeňském či Zlínském kraji už se lyžuje vždy jen v jediném areálu. Další střediska plánují ukončení provozu od příštího týdne, některá z nich proto na víkend připravila rozlučkový program, vyplývá ze zjištění krajských zpravodajů ČTK. Lyžování nepřeje teplé počasí posledních dní, nadějí pro vlekaře je meteorology předpovídané ochlazení od víkendu.

před 2 hodinami

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Maďarsko by nezadrželo ruského prezidenta Putina, navzdory vydanému zatykači

Maďarsko by nezadrželo ruského prezidenta Vladimira Putina, pokud by vstoupil na jeho území. Prohlásil to dnes podle agentury Reuters šéf Orbánovy kanceláře Gergely Gulyás. Jak dodal, neexistuje k tomu právní důvod. Mezinárodní trestní soud (ICC) v Haagu vydal minulý týden na šéfa Kremlu zatykač kvůli únosům ukrajinských dětí z okupovaných ukrajinských území do Ruska. Maďarsko přitom podepsalo a ratifikovalo Římský statut, na základě kterého ICC vznikl.

před 3 hodinami

Populace Kanady vzrostla o milion za poslední rok, nejvíce za více než 60 let

Populace Kanady čítá o zhruba milion lidí více než před rokem, jde o největší meziroční populační nárůst od roku 1957, píše web stanice BBC. Téměř 96 procent tohoto nárůstu tvoří imigrace. Kanada měla k 1. lednu 2023 podle národního statistického úřadu 39,566.248 obyvatel.

Zdroj: ČTK

Další zprávy